1.9TD - převodovka JC5225

Zde se nalézají odpovědi na dotazy společné pro všechny modely nebo pro více modelů současně.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
THOmasoj
Starting member
Příspěvky: 2
Registrován: ned srp 05, 2012 15:25

1.9TD - převodovka JC5225

Příspěvek od THOmasoj » ned srp 05, 2012 18:19

Ahoj všichni,
chtěl jsem se zeptat, jestli někdo nemá/neměl stejnej problém jako já. Vlastním Volvo V40, ve kterým je motor i převodovka od Renaultu. Typový označení převodovky je M5D, který by měla odpovídat (až na několik detailů) převodovka s renaulťáckým typovým označením JC5225. Pokud vim, montovala se do Meganů, Scenicu a dalších, s motorem 1.9TD 66kw.

Můj problém je následující:
Od převodovky nebo spojky se ozývá nepravidelný chrastění. Ozývá se na neutrál i při zařezený rychlosti. Zvuk bych přirovnal k chrastění volnýho řetězu. Pokud sešlápnu spojku, ustane.
Zdá se mi, že to je jen při nižších otáčkách, kdy má motor s převodovkou vyšší vibrace. Nejsilnější je zvuk, když je motor v záběru. Okolo 2000ot/min zvuk ustává - vzhledem k rychlosti a otáčkám motoru to ale může být jen subjektivní pocit. Při jízdě se zařazenou rychlostí a vyšláplou spojkou nic slyšet neni. Když ale rychle přeřadim, podobnej zvuk se ozve - i když vážně jen na zlomek vteřiny a netušim, jestli to s tim má nějakou souvislost nebo je to způsobený třeba vůlí u řadící tyčky.
Řešil jsem to zhruba před dvěma lety, kdy mi kamarád servisák řekl, že příčin může být víc a abych to začal řešit až v případě, kdy se to začne zhoršovat. Od tý doby jsem najel cca 30tkm a teď lehký zhoršení přišlo. Ne nijak výrazný, pořád jsou to stejný, nicméně hlasitější zvuky.

Před těma dvěma lety byl vyměněnej olej a byl prý čistej, beze špon. Náplň byla nad rysku. Dál se mělo dotáhnout tušim pátý převodový kolo skrz dvířka na převodovce. Nicméně nic z toho nepomohlo.

Měl jste někdo stejnej problém?

Z toho co jsem se tak bavil s lidma by to klidně mohla bejt spojka. Pak mě napadlo ještě třeba ložisko v převodovce, například na předlohový hřídeli, ale jsou to všechno jen dohady. Je mi naprosto jasný, že bez toho, aniž by se shodila převodovka z auta se problém nevyřeší. Rád bych ale věděl do předu do čeho se pouštim, jestli to převodovka už třeba nemá za sebou anebo to naopak neni jen nějaká kravina, která se vyskytuje častěji.

Za každej hodnotnej příspěvek Vám budu moc vděčnej
Volvo V40 1.9TD 66kW

Uživatelský avatar
flighttom
Experienced member
Příspěvky: 554
Registrován: ned pro 23, 2007 20:24
Bydliště: Odolena Voda

Re: 1.9TD - převodovka JC5225

Příspěvek od flighttom » čtv srp 09, 2012 23:10

no může to být jen vypínací ložisko spojky, má zvuk spíše jako šustivý a nebo tedy ložiska předlohy...bez rozborky asi těžko říct
já si s touhle převodovkou užil své a asi bohudík nezvítězil protože jinak bych dodnes jen platil za haldu dalších závad. znám tu převodovku nazpaměť a je pěkně zrádná a poddimenzovaná, kolečka má snad tenčí než Felicie :D
Renault Scénic 1.9dTi 72Kw, r.v.1999, 5,2L/100Km, 236.000Km, domácí G.O. převodovky JC5,

Nové turbo, převodovka, rozvody, startér, brzdy, spínačka, ŘJ airbagů, kroužek airbagů, spojka, tlumiče, stahovačka okna, ŘJ žhavení, ložiska kol, čepy, táhla,................atd..................
A prodáno - neustálé nekončící problémy...

Kia Cee´d 1.6CRDi 85KW
Zakoupena Škoda Octavia 1.6 74KW
konečně autí a ne kasička :-D

THOmasoj
Starting member
Příspěvky: 2
Registrován: ned srp 05, 2012 15:25

Re: 1.9TD - převodovka JC5225

Příspěvek od THOmasoj » pát srp 10, 2012 12:38

to je dobrý vědět :D . Poradil bys, kde se do tý pandořiny skříňky daj sehnat nějaký díly? Hlavně to ložisko na předlohovou hřídel, protože si stále více myslim, že to bude ono. Kdyby byl i nějakej nástřel ceny, bylo by to taky fajn, vůbec si netroufám odhadovat, na kolik to ložisko může vyjít :-).

Mimochodem, dá se po shození převodovky nějak spolehlivě zjistit který ložisko to dělá? Měla by bejt znát nějaká větší vůle a nebo se jde způsobem pokus omyl? Dát tam tedy novou spojku, vyzkoušet a když to bude beze změn, znovu shodit převodovku a měnit ložiska?

Jinak děkuji, tvůj příspěvek mi zrovna radost neudělal, ale aspoň mám potvrzeno to co jsem si do teď pouze myslel :)
Volvo V40 1.9TD 66kW

Uživatelský avatar
flighttom
Experienced member
Příspěvky: 554
Registrován: ned pro 23, 2007 20:24
Bydliště: Odolena Voda

Re: 1.9TD - převodovka JC5225

Příspěvek od flighttom » pát srp 10, 2012 23:01

chlape kdyby jsi to potřeboval dříve tak jsem měl doma celý vnitřek té převodovky :D ale řekl jsem že tuhle značku už ani omylem tak jsem to vše daroval :D obávám se že ložiska pouze v autorizáku a to objednat. jelikož mi už nefunguje Renault Dialogys tak cenu netuším ale řekl bych že okolo tisíce ale opravdu jen střelba od boku :D na Škodovku jsou všechna tato ložiska krásně k sehnání včetně ozubených kol atd a za pár stovek. ale na Renault už je to horší, hlavně tam bylo tolik druhů převodovek, lišících se drobnostma ale i počty zubů kol atd že se asi moc nikomu nevyplatí zabývat se prodejem dílů, měl by toho patrně jen na převodovky plnou halu :twisted:
určitě vůle se po sundání pozná, otázka je jestli to mít vůli bude, jestli není jen poškozená klec ložiska, jestli to není zrovna to zadní atd... je to opravdu pandořina skříňka :twisted:
jinak třeba "komínek" na vstupní hřídel mne stál 1000Kč, gufero klikovky za setrvák 650Kč,manžeta levé poloosy s ložiskem a guferem asi 1200Kč atd...vidíš že pokud to chceš udělat pořádně tak se Ti značně zmenší peněženka :D jinak opravdu pozor uvnitř na řadicích tyčích na sestavu blokujících kolíčků a na druhé straně kuličky a pružinky. No osobně bych ji asi vymontoval, vyzkoušel vypínací ložisko a pak uviděl. Jo mimochodem tehdy jsme ji zkoušeli po sestavení pomocí vrtačky na ponku a řadili :D tak by se dala vyzkoušet ta ložiska jestli to bude slyšet :wink: kdyžtak napiš jak to vypadá...
Renault Scénic 1.9dTi 72Kw, r.v.1999, 5,2L/100Km, 236.000Km, domácí G.O. převodovky JC5,

Nové turbo, převodovka, rozvody, startér, brzdy, spínačka, ŘJ airbagů, kroužek airbagů, spojka, tlumiče, stahovačka okna, ŘJ žhavení, ložiska kol, čepy, táhla,................atd..................
A prodáno - neustálé nekončící problémy...

Kia Cee´d 1.6CRDi 85KW
Zakoupena Škoda Octavia 1.6 74KW
konečně autí a ne kasička :-D

Šamša
Moderátor
Příspěvky: 11698
Registrován: sob črc 10, 2004 23:59
Bydliště: Vysokomýtsko - Choceňsko

Re: 1.9TD - převodovka JC5225

Příspěvek od Šamša » ned srp 12, 2012 13:39

Každopádně bych při rozborce vyměnil všechna ložiska.
Laguna II. 2007 2.0dCi Carminat 2 127kW, podložky Eibach (rozšířeno +4cm), 201000km
Laguna II. 2003 2.0T Carminat Initiale Paris 120kW, napadeno kutilem domácím, ale pracuje se na tom 220000km
BMW 635csiA 1987 155kW AC Schnitzer 17" 357000km (vytahuju jen za sluníčka a když mám na benál:-)
[img]

Odpovědět

Zpět na „Společné věci pro všechny modely“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů