Klimatizace

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Luck
Advanced member
Příspěvky: 391
Registrován: pon pro 07, 2009 14:52

Re: Klimatizace

Příspěvek od Luck » stř dub 27, 2011 08:44

Kabinový filtr měněn loni touhle dobou a vyčištění soustavy neproběhlo.
V zimě to topí dobře, či-li myslíš, že to vyčištění by pomohlo?
Renault Espace 1,9 dCi, 2004

PeeSee
Starting member
Příspěvky: 54
Registrován: ned led 31, 2010 20:18

Re: Klimatizace

Příspěvek od PeeSee » čtv dub 28, 2011 00:14

Mně klima taky syčela. Před cestou do Itálie nám to vloni v létě naplnili, zkontrolovali těsnost a stejně to cca po 4 dnech uniklo. Stačí malá netěsnost a je to v háji. Právě tyhle malé netěsnosti se nedají najít ani UV barvou v oleji. :-(
Renault Scénic 1.6 r.v. 2000

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Re: Klimatizace

Příspěvek od zdeny65 » čtv dub 28, 2011 06:33

Luck píše:Kabinový filtr měněn loni touhle dobou a vyčištění soustavy neproběhlo.
V zimě to topí dobře, či-li myslíš, že to vyčištění by pomohlo?
Kabinový filtr vyndej a podívej se jak vypadá.Jestli je černý,jako že asi bude,tak je na výměnu.
K
Vyčistit soustavu spreyem na čistění klimatizace je věc samozřejmě záslužná.
Renault Scenic 1,9 dTI

Luck
Advanced member
Příspěvky: 391
Registrován: pon pro 07, 2009 14:52

Re: Klimatizace

Příspěvek od Luck » čtv dub 28, 2011 08:46

Zdeny, ta klima chladí na drek už od loni, co auto mám a všechny filtry jsem nechal tehdy vyměnit. Ale kouknu na to.
Jinak ten sprej koupím kde? A můžu se do toho pustit sám? Ber to tak, že autům skoro nerozumím.
Renault Espace 1,9 dCi, 2004

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Re: Klimatizace

Příspěvek od zdeny65 » pát dub 29, 2011 05:28

Luck píše:Zdeny, ta klima chladí na drek už od loni, co auto mám a všechny filtry jsem nechal tehdy vyměnit. Ale kouknu na to.
Jinak ten sprej koupím kde? A můžu se do toho pustit sám? Ber to tak, že autům skoro nerozumím.
Sprey koupíš v obchodních centrech apd.Je to sprey na čištění klimatizací.
Postup:vyndáš kabinový filtr,nasadíš znova kryt,pak to nastříkáš do vstupu vzduchu na ventilaci(pod pravým krytem stěračů),pustíš ventilátor.Jinak postup je napsaný na každém výrobku.
K chlazení-nechal jsi doplnit médium do klimy?A máš automat nebo manuální klimu?Ono u manuální klimy,aby měla účinek je ideální zapnout vnitřní cirkulaci vzduchu.
Renault Scenic 1,9 dTI

Luck
Advanced member
Příspěvky: 391
Registrován: pon pro 07, 2009 14:52

Re: Klimatizace

Příspěvek od Luck » pát dub 29, 2011 08:46

Díky.
Médium doplněno, mám manuální klimu, a s tou vnitřní cirkulací to jsem netušil, ale slyšel jsem, že vnitřní cirkulace by neměla být spuštěna dlouho, protože auto nenasává vzduch do kabiny a mohlo by dojít ke krátkodobé ztrátě vědomí v důsledku nedostatku kyslíku, je to tak?
Jinak dneska jsem po cestě zkoušel bez klimy nechat knoflík na modré barvě a z průduchů vycházel ne studenej, ale takovej spíše teplej vzduch, jako by nedovírala nějaká klapka a i přesto to topilo trochu.
Můžu to někde zkouknout?
Renault Espace 1,9 dCi, 2004

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Re: Klimatizace

Příspěvek od zdeny65 » sob dub 30, 2011 06:08

Luck píše:Díky.
Médium doplněno, mám manuální klimu, a s tou vnitřní cirkulací to jsem netušil, ale slyšel jsem, že vnitřní cirkulace by neměla být spuštěna dlouho, protože auto nenasává vzduch do kabiny a mohlo by dojít ke krátkodobé ztrátě vědomí v důsledku nedostatku kyslíku, je to tak?
Jinak dneska jsem po cestě zkoušel bez klimy nechat knoflík na modré barvě a z průduchů vycházel ne studenej, ale takovej spíše teplej vzduch, jako by nedovírala nějaká klapka a i přesto to topilo trochu.
Můžu to někde zkouknout?
Prosím Tě,když je teplota venku 18°C,tak nemůže foukat studený vzduch i přesto,že máš knoflík na modro.Co se týká cirkulace,je to systém,který se používá třeba v kolonách apd.Čili výrobce asi těžko sestaví vozidlo,kde by třeba uživatel měl ztratit vědomí :wink:
No a použití klimy je k ochlazení vnitřku vozidla,když je např.dlouho na slunci atd.Já to dělám následně-zapnu klimu,hodím cirkulaci a nechám auto běžet namístě.Jak se ochladí,klimu vypnu a dá se říct,že za jízdy ji pustím skoro vyjímečně.
U klimy je pravdou ,že při častém používání to nedělá dobře horním cestám dýchacím.Průdušky dostávají parádně co proto.
Renault Scenic 1,9 dTI

Luck
Advanced member
Příspěvky: 391
Registrován: pon pro 07, 2009 14:52

Re: Klimatizace

Příspěvek od Luck » sob dub 30, 2011 19:21

OK, zkusím ten sprej a kouknout na ten filtr.
Renault Espace 1,9 dCi, 2004

Uživatelský avatar
Šulu
Člen RCČR
Příspěvky: 91
Registrován: úte čer 22, 2010 14:08
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace

Příspěvek od Šulu » stř kvě 04, 2011 19:56

Jen dobrá rada k té dezinfekci (klimatizace a chlazení je můj denní chleba) - netřeba stříkat ten drahý dezinfekční sprej na ventilátor do sání. Mnohem lepší a účinnější je vyndat kabinový filtr a hned za ním je výparník - ten je třeba dezinfikovat. Nejvíc totiž smrdí ten brajgl co hnije ve vaně na kondenzát pod výparníkem a přímo na výparníku.
Š. Felicia 1,3 BMM r. 1995 (prodáno)
Scénic 1,6 16V r. 2002
Š. Felicia 1,3 MPI r. 2001

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Re: Klimatizace

Příspěvek od zdeny65 » čtv kvě 05, 2011 05:35

Šulu píše:Jen dobrá rada k té dezinfekci (klimatizace a chlazení je můj denní chleba) - netřeba stříkat ten drahý dezinfekční sprej na ventilátor do sání. Mnohem lepší a účinnější je vyndat kabinový filtr a hned za ním je výparník - ten je třeba dezinfikovat. Nejvíc totiž smrdí ten brajgl co hnije ve vaně na kondenzát pod výparníkem a přímo na výparníku.
No a ten vyčistíš jak?
Renault Scenic 1,9 dTI

Luck
Advanced member
Příspěvky: 391
Registrován: pon pro 07, 2009 14:52

Re: Klimatizace

Příspěvek od Luck » čtv kvě 05, 2011 10:39

No, a na ten výparník se dostaneš skrze ten filtr?
To asi ne, tam se ani ruka skoro nevejde.
Renault Espace 1,9 dCi, 2004

Uživatelský avatar
Šulu
Člen RCČR
Příspěvky: 91
Registrován: úte čer 22, 2010 14:08
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace

Příspěvek od Šulu » čtv kvě 05, 2011 17:21

AD Zdeny65: stačí pořádně prostříkat dezinfekcí. Proto taky píšu, že je blbost stříkat ji do ventilátoru. Je třeba ji dostat tam, kde má účinkovat. U některých aut je to marné, tam prostě přístup k výparníku není. Zrovna u Scénica je však výparník výjimečně dobře dostupný, tak nač si to komplikovat a spotřebovávat pro stejný efekt více drahého dezinfekčního prostředku.

AD Luck: Nepotřebuješ tam narvat ruku, stačí, když se tou dírou po filtru dá nastříkat dezinfekce. Výparník je hned vedle filtru směrem k řidiči.
BTW: o víkendu si hodlám zeservisovat klimu, ať kovářova kobyla nechodí bosa, tak pokud chceš, můžu u toho udělat pár fotek pro snadnější pochopení.
Š. Felicia 1,3 BMM r. 1995 (prodáno)
Scénic 1,6 16V r. 2002
Š. Felicia 1,3 MPI r. 2001

benytrans
Experienced member
Příspěvky: 964
Registrován: sob čer 12, 2010 14:51
Bydliště: Milovice NBK
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace

Příspěvek od benytrans » čtv kvě 05, 2011 17:56

To bys byl hodnej, před rokem jsem nechal čistit a doplňovat klimu, samotný čištění stálo dost peněz a klima po měsíci smrděla znovu, tak si ji chci vyčistit letos před dovolenou už sám, kdybys doporučil i nějakej lepší sprej tak by to bylo super...
Renault Scenic I 1,6 16V FL, r.v. 2000

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Re: Klimatizace

Příspěvek od Zefek » čtv kvě 05, 2011 21:34

Já jsem někde slyšel, že by normálně mělo stačit i savo. Prostě tím postříkat výparník, sežere to plísně a všecko, co na tom výparníku sedí.
Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

Uživatelský avatar
Šulu
Člen RCČR
Příspěvky: 91
Registrován: úte čer 22, 2010 14:08
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Klimatizace

Příspěvek od Šulu » pát kvě 06, 2011 15:37

Savo jsem popravdě nezkoušel. Ale mělo by fungovat, protože cílem hry je zabít mikroby a plísně...výparníku by to ublížit nemělo. Jinak na dezinfekci používám tohle: http://www.e-klimatizace.cz/klima2008/s ... stavy=1083 Dezinfikuju s tím brkelem hlavně normální splitové klimy a vím, že to funguje, tak to používám i na auta. Tudíž těžko poradím nějaký dobrý sprej nebo přípravek, co je běžně k dostání v mototechně.
Š. Felicia 1,3 BMM r. 1995 (prodáno)
Scénic 1,6 16V r. 2002
Š. Felicia 1,3 MPI r. 2001

Kdolsky
Starting member
Příspěvky: 14
Registrován: pon črc 06, 2009 13:01
Bydliště: Sedlčany

Re: Klimatizace

Příspěvek od Kdolsky » pon kvě 16, 2011 18:59

Prosím o radu...Při kontrole klima vše v pořádku ale tlak se zvyšuje a nespíná cladič.. :( Nevím kde hledat chybu..Pojistka v pořádku...Megane scenic 1998 1.6e...

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Re: Klimatizace

Příspěvek od zdeny65 » pon kvě 16, 2011 19:41

Kdolsky píše:Prosím o radu...Při kontrole klima vše v pořádku ale tlak se zvyšuje a nespíná cladič.. :( Nevím kde hledat chybu..Pojistka v pořádku...Megane scenic 1998 1.6e...
Myslíš ventilátor?To bude čidlo na klimě,které spíná spojku kompresoru.Zkontroluj přívod a ještě kabeláž,která vede někam na čidlo,které spíná ventilátor na chlazení.
Podívej se na kompresor,když je klima vypnutá,tak uvidíš,že se spojka netočí a uvidíš něco jako dva segmenty proti sobě,které se roztočí po zapnutí klimy.Při zapnutí musíš uslyšet cvaknutí a poté se rozebíhá ventilátor.A ještě jedna věc.Jestli nemáš zaplý ventilátor topení,tak se klima NEROZEBĚHNE!!!!Čili může být i závada na ventilátoru topení-vyhořelá pojistka.Tlak se zvyšuje jaký?
Renault Scenic 1,9 dTI

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Re: Klimatizace

Příspěvek od Zefek » pon kvě 16, 2011 22:29

Otázkou je, jestli ten ventilátor vůbec jede na nízkou rychlost. Může být v háji relé nízké rychlosti ventilátoru. Pak bych taky oměřil diodu, která slouží pro spínání nízké rychlosti ventilátoru. Nebo to taky může být předřadný odpor nízké rychlosti.
Tlakové čidlo najdeš někde u kompresoru, vedou do něj čtyři dráty. Předřadný odpor najdeš někde u chladiče, vedou do něj tři dráty.
Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Re: Klimatizace

Příspěvek od zdeny65 » úte kvě 17, 2011 05:14

Ještě jeden dotaz:a jak u klimy zjistil,že se mu zvyšuje tlak? :?: :?: :?:
Renault Scenic 1,9 dTI

Kdolsky
Starting member
Příspěvky: 14
Registrován: pon črc 06, 2009 13:01
Bydliště: Sedlčany

Re: Klimatizace

Příspěvek od Kdolsky » úte kvě 17, 2011 17:06

No nevim jak..Připojil dva budíky na klimu a a říkal že při 8 atm. by měl sepnout chladič...Mě stouplo na 15 a nic...

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Re: Klimatizace

Příspěvek od Zefek » úte kvě 17, 2011 18:22

Já to podle schématu vidím tak, že pokud je v okruhu klimatizace tlak větší jak 2 atmosféry, měl by se ventilátor na chladiči na nízkou rychlost hned se sepnutím klimatizace. Nad 19 atmosfér se zapne vysoká rychlost ventilátoru a nad 26 atmosfér celá klimatizace vypne.
Jestli se sepne kompresor, jako že když to tlakuje, tak sepne a přitom se neroztočí ventilátor, tak je buď problém v diodě, která je v krabici na blatníku, nebo v relátku nízké rychlosti, které je taky v té krabici na blatníku. Když mi tu krabici vyfotíš rozdělanou, aby bylo vidět relátka, tak ti označím, v čem může být problém.
Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

Kdolsky
Starting member
Příspěvky: 14
Registrován: pon črc 06, 2009 13:01
Bydliště: Sedlčany

Re: Klimatizace

Příspěvek od Kdolsky » úte kvě 17, 2011 18:43

Dík..Dnes nestihnu nafotit ale zítra dám... :)

Kdolsky
Starting member
Příspěvky: 14
Registrován: pon črc 06, 2009 13:01
Bydliště: Sedlčany

Re: Klimatizace

Příspěvek od Kdolsky » stř kvě 18, 2011 16:10

Pro Zefek. Přikládám foto...
Přílohy
IMAG0045.jpg

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Re: Klimatizace

Příspěvek od Zefek » stř kvě 18, 2011 16:50

V kolečku máš relátka pro pomalou a vysokou rychlost ventilátoru. Jen pro připomínku, ventilátor se musí rozběhnout na malou rychlost hned po zapnutí klimatizace. Na vysokou při tlaku nad 19 atmosfér. Takže při zapnutí klimatizace musí to relátko pro malou rychlost cvaknout.
V první řadě zkontroluj tu velkou 40A pojistku, ta je pro napájení ventilátoru. Pokud je v háji, ventilátor se neroztočí. Pak vyzkoušej, jestli to relátko pomalé rychlosti cvakne, když se zapne klima. Nastartuj, nech motor chvilku běžet a pak někomu řekni, ať ti pustí klimu. Dej prst na to relé a musíš cítí, že cvakne. Při vypnutí klimatizace musí opět cvaknout.
Pokud necvaká, může být problém v samotném relátku, nebo v diodě, kterou jsem ti taky vyznačil. Pro jednoduchost vyzkoušej relátka pro pomalou a vysokou rychlost ventilátoru přehodit. Pokud nebude cvakat ani to druhé relátko (po přehození), je nejspíš špatná dioda. Ale to by byla spíš náhoda, protože při vadné diodě dojde častěji k jejímu průrazu a pak se chová jako kdyby tam byl drát.
Pokud by se ani po přehození relátek ventilátor neroztočil a ani jedno relátko (vždy na místě pomalé rychlost) necvakalo, bude to vyžadovat zkoušečku, stačí obyčejná malá 2W žárovka. Postup bych ti ale napsal, až tohle vyzkoušíš.
Pokud relátka cvakají, je problém v předřadném odporu ventilátoru. Ten najdeš někde na spodní straně chladiče, vedou do něj dva dráty. Na jeho vyzkoušení je ale potřeba buď zase žárovkové zkoušečky, nebo lépe ohmetru, případně voltmetru.
Přílohy
IMAG0045.jpg
Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

Kdolsky
Starting member
Příspěvky: 14
Registrován: pon črc 06, 2009 13:01
Bydliště: Sedlčany

Re: Klimatizace

Příspěvek od Kdolsky » stř kvě 18, 2011 17:37

Díky moc...Zítra vyzkouším a dám vědět.. :)

Odpovědět

Zpět na „Renault Scénic I + RX4“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů