Pneu_rychlostní_index

Boty pro auto

Moderátor: Moderators General

Uživatelský avatar
IvaW
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: sob říj 22, 2005 08:31
Bydliště: okr. J. Hradec
Kontaktovat uživatele:

Pneu_rychlostní_index

Příspěvek od IvaW » ned říj 23, 2005 08:56

Milí kolegové, protože jsem odborník přes počítače a ne přes auta, potřebovala bych poradit. Mám R Megane 1,6 break 16V, 10/2002, chystám se s ním na první zimu.
V TP je psáno toto obutí: 185/60 R15 84 H
Našla jsem si gumy Good year 185/60 R 15 T 84 UG 7 MS za 1843.
Ale ty mají rychlostní index T, tedy do 190 km/h.
Předepsaný je H - do 210 km/h. Jestliže je max rychlost podle OTP 193 km/h a stejně je daná max. povolená rychlost v ČR, ptám se, je to problém?
Mám havarijní pojištění, nemůže to být pak na závadu při případném plnění?
Jaké s tím máte zkušenosti? Nebo mám raději najít přesně takové označení, co je v OTP?
Děkuji za rady, nápady.
Iva

Uživatelský avatar
Márty
Moderátor
Příspěvky: 2819
Registrován: pon led 05, 2004 21:04
Bydliště: Plzeňsko a "Pražsko"...tam kde dávají lišky dobrou noc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Márty » ned říj 23, 2005 11:57

Kdyby někdy došlo k vážnější dopravní nehodě, pak jsou posuzovány i pneumatiky které by nevyhovovaly.
značku Renault mám prostě v krvi... od šroubku až po originál Renault diagnostiku
______servis vozů nejen Renault______tel: popřípadě přes SZ nebo Email Obrázek
new Twingo II phase II / Laguna II 2,0 16V / R5 1.1TL cabrio EBS Vive l´Élégance / R25 Baccara V6...
ex...R21 / R25 2,1TD / R19 1,8 16V / R5 GTTurbo / ťapka / R5 ´75TL / SAFRANE 2.5dT / R25 V6 injection / R11 1.4 GTX / Megane II 1,4 16V / R5 GTE / Espace III 3.0 V6 24v

Uživatelský avatar
IvaW
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: sob říj 22, 2005 08:31
Bydliště: okr. J. Hradec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od IvaW » ned říj 23, 2005 20:15

Márty píše:Kdyby někdy došlo k vážnější dopravní nehodě, pak jsou posuzovány i pneumatiky které by nevyhovovaly.
A tak tedy vyhovují nebo ne? Letní pneumatiky podle OTP v zimě vyhovují, ale zimní značkové, u kterých je vše jak má být, rychlostní index stejně podstatně výš než max. povolená rychlost je na závadu? Těch 190 u "T" je stejně někde mimo realitu. V OTP je teoretické maximum o 3 km/h výše. Je toto ten klíčový rozdíl? Prosím o případné obšírnější vysvětlení.
Díky :-)

krt.ecek
Moderátor
Příspěvky: 11267
Registrován: úte čer 14, 2005 20:14

Příspěvek od krt.ecek » pon říj 24, 2005 10:23

No mi jsme měli r19 a v techničáku bylo nasaný max rychlost 190km/h a policajti tam chtěli ty H protože T je DO 190km/h takže by ti to neprošlo přez technickou a při bouračce by ti řekli že máš smůlu, že jsi měl špatný pneumatiky, takže osobně bych to neriskoval.

lada
Junior member
Příspěvky: 221
Registrován: sob srp 21, 2004 17:09

Příspěvek od lada » pon říj 24, 2005 12:56

IvaW píše:
Márty píše:Kdyby někdy došlo k vážnější dopravní nehodě, pak jsou posuzovány i pneumatiky které by nevyhovovaly.
A tak tedy vyhovují nebo ne? Letní pneumatiky podle OTP v zimě vyhovují, ale zimní značkové, u kterých je vše jak má být, rychlostní index stejně podstatně výš než max. povolená rychlost je na závadu? Těch 190 u "T" je stejně někde mimo realitu. V OTP je teoretické maximum o 3 km/h výše. Je toto ten klíčový rozdíl? Prosím o případné obšírnější vysvětlení.
Díky :-)
No tak když máš v techničáku napsaný rychlostní index H a ty sis našla gumy s T,tak je snad jasné,že nevyhovují,ne?A vubec nejde o to jaká je povolená max.rychlost.To by pak mohla mít všechna auta gumy s indexem N který je do 140km/h,i když mají třeba 200 koní a maximálku 230,tak podle tebe to není povolená rychlost a tím to hasne,nepotřebuje gumy s vyšším indexem :D .Holt musíš připlatit a koupit pneu s indexem H,nebo nemusíš,ale při nehodě i když ji nezaviníš tě pojišťovna pěkně oškube.To už záleží na tobě jestli si to riskneš a budeš doufat,že se nic nestane.

Uživatelský avatar
DDT
Site Admin
Příspěvky: 9329
Registrován: pon pro 29, 2003 08:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DDT » pon říj 24, 2005 13:22

Tak jednoduché to není.
Na jakékoliv auto je možné namontovat pneumatiky s nižším rychlostním indexem, než jaké je to auto schopno dosáhnout rychlosti.
Podstatné je, že řidič musí dodržovat omezení, která jsou pneumatice vlastní, totiž nepřekračovat rychlost uvedenou na indexu. Pokud by došlo k dopravní nehodě vinou překročení této rychlosti např. destrukcí pneumatiky, nese plnou odpovědnost řidič, který se pak plnění od pojišťovny nedočká do nejdelší smrti smrťoucí. Nadto na něm bude pojišťovna vymáhat tzv. regres, tj. škodu, kterou vyplatila na základě povinného ručení či jiného druhu pojištění poškozeným osobám (fyzickým nebo právnickým).

Příklad:
Renault Laguna V6 24V s maximální rychlostí 240 km/h může obout pneumatiky s rychlostním indexem Q (do 160 km/h) pokud v žádném okamžiku rychlost té laguny nedosáhne této hranice v provozu. Po překonání této hranice hrozí roztržení pneumatiky....

A to je to vo co tu de :-)

P.S: Tento postup nedoporučuji. Kromě rychlosti jsou ve hře ještě další faktory.

P.P.S: V žádném případě nepoužívejte pneumatiky s nižším váhovým indexem ež je předepsáno.
Renault Club ČR
Vel SatisObrázek

Uživatelský avatar
Čeněk Urbanec
Člen RCČR
Příspěvky: 2126
Registrován: stř úno 25, 2004 22:55
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Čeněk Urbanec » pon říj 24, 2005 15:57

No, spíše souhlasím s nedoporučením, než s popisem, jak by to šlo...
Oba indexy, prosím, by měly být respektovány, jakkoliv to někdy vypadá zbytečné. A dokonce, zde zhusta proklamovaná ( ano i doporučovaná...), změna rozměrů pneu mimo údaje v TP, je při řešení škody pojišťovnou bedlivě sledována. U mé Laguny to likvidátor porovnával, když jsem byl nabourán a v době nehody STÁL!
Teď nemluvím o zjišťování viny policajty, to by chtělo i jejich názor, ale o moc se od názoru pojišťovny lišit nebude....
Čeněk Urbanec
Laguna Grandtour 1,9dCi 110kW+ 2002
Mégane 1,6 55kW 1996

Uživatelský avatar
IvaW
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: sob říj 22, 2005 08:31
Bydliště: okr. J. Hradec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od IvaW » pon říj 24, 2005 21:51

Hledala jsem pneu v tomto rozměru pro stejný a vyšší hmotnostní index a stejný a vyšší rychlostní.
Rychlostní nacházím nejvýše T. Není to divné?
Hledala jsem třeba i na www.barum.cz a také max. T?
Zeptala jsem se u svého pojistitele, jak se na to dívá, až mi odpoví, dám sem info pro druhé.

Uživatelský avatar
Čeněk Urbanec
Člen RCČR
Příspěvky: 2126
Registrován: stř úno 25, 2004 22:55
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Čeněk Urbanec » pon říj 24, 2005 22:03

Hm...tak výrobci ( 6 ) svorně tvrdí, že Vaše kráska má mít opravdu na zimu obuty 185/60x15 84T... Teď ještě, jak to dostat do TP...
Čeněk Urbanec
Laguna Grandtour 1,9dCi 110kW+ 2002
Mégane 1,6 55kW 1996

Uživatelský avatar
DDT
Site Admin
Příspěvky: 9329
Registrován: pon pro 29, 2003 08:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DDT » úte říj 25, 2005 10:10

Čeňku, použití nižšího RI se do TP nezapisuje...
Renault Club ČR
Vel SatisObrázek

Uživatelský avatar
Čeněk Urbanec
Člen RCČR
Příspěvky: 2126
Registrován: stř úno 25, 2004 22:55
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Čeněk Urbanec » úte říj 25, 2005 12:21

To mě právě mate - že obutím zimních gum, IMHO doporučených výrobcem, se snižuje RI....
Čeněk Urbanec
Laguna Grandtour 1,9dCi 110kW+ 2002
Mégane 1,6 55kW 1996

Uživatelský avatar
IvaW
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: sob říj 22, 2005 08:31
Bydliště: okr. J. Hradec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od IvaW » úte říj 25, 2005 16:10

Tak jsem vznesla tento dotaz k pojišťovně:
"Mám prosbu, dotaz, našli jsme si na zimu gumy Goodyear/185/60 R 15 T 84 UG 7 MS. V TP je psáno toto obutí: 185/60 R15 84 H
Ale ty co jsme našli, mají rychlostní index T, tedy do 190 km/h.
Předepsaný v OTP je H - do 210 km/h. Jestliže je max rychlost podle OTP 193 km/h a stejně je daná max. povolená rychlost v ČR, ptám se, je to problém? Je pak problém při případném plnění?"
Odpověď od zástupce jedné brněnské pojišťovny, dobrého známého.:
"..., já myslím, že není to problém. Pokud ty gumy jsou homologované a v pořádku, tak není problém."
Tak nevím...
Naposledy upravil(a) IvaW dne úte říj 25, 2005 19:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Regis
Senior member
Příspěvky: 1871
Registrován: pon pro 27, 2004 19:05
Bydliště: UK

Příspěvek od Regis » úte říj 25, 2005 17:47

To je tedy odpoved z pojistovny jak noha... vyzadal bych si oficialni stanovisko, aby jim to clovek mohl omlatit o hlavu a ne nejaky "ja myslim".

Obecne plati, ze pojistovak udela vsechno aby nemusel platit. :(
Renault 19 16S Phase 2 (1995) - rozbito a prodano :(
BMW 5 Touring (e39/2, 2002)

Uživatelský avatar
Voci
Starting member
Příspěvky: 69
Registrován: pát črc 23, 2004 00:08
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Voci » stř lis 23, 2005 19:28

Měl jsem stejný problém s rychlostním indexem H na zimní pneumatice. Pokud bych se rozhodl tento index dodržet tak se mi výběr ze např. 30 dezénů pneumatik změní na pouhých 5 nebo 6. V rámci své bezpečnosti jsem koupil index T od Michelinu a připadám si bezpečněji než na indexu H od např. Matadoru. Že pojišťovna to použije v můj neprospěch v případě nehody tak tomu bych se vůbec nedivil.

Uživatelský avatar
Ivan Rous
Šílený Ivan
Příspěvky: 1115
Registrován: pon led 26, 2004 09:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan Rous » čtv lis 24, 2005 09:36

Nevím, ale u pár nehod jsem byl, párkrát jsem to řešil přes pojišťovnu a vždy! to mělo následující scénář:

Někdo Vás nabourá, nebo někdo nabourá, zavolá se policie, ta tak za 4 hodiny přijede, mimo jiných úkonů se podívají na vzorek pneumatik a napíší do protokolu vzorek dobrý, brzdy dobré. Pak s tím jdete na pojišťovnu, tam se na auto podívá nějakej chlapík (cca 1 min), řekne že je to totálka a Vy odjedete spokojeně domů. Do týdne zavoláte na pojišťovnu, proč se s tím tak loudaj a za 14 dní máte peníze na nový fotoaparát.

"Vzorek dobrý" řekli policisté i na můj 1 mm letní minivzorek, když to do mě nějakej trouba napral....

Ivan

Uživatelský avatar
Alibaba
Advanced member
Příspěvky: 464
Registrován: úte bře 15, 2005 12:31

Příspěvek od Alibaba » pon led 16, 2006 10:34

.... i když je to asi již "out", v literatuře se hovoří o tom, že rychlostní index nemusí být nutně dodržen, pokud provozovatel nepřekročí v Žádném případě rychlostní index použitých pneumatik.
Těžko si představit, že se v zimě bude někdo hnát 190 km v hodině, ale možná se pletu.
Jak se k tomu bude stavět pojišťovna sice taky nevím, ale rychlost jednotlivých účastníků nehody se snad zjišťuje a jít po někom, že má na autě pnue s indexem 190 a auto dělá 195, když se nehoda stala při 80 km/h je přinejmenším poněkud nekorektní.
Škodu při nehodě ve 190km/h už asi pojišťovna nebude mít komu proplatit..... :?
Octavia Combi 1,9 TDI (96kW) - 04´

Uživatelský avatar
Martan
Advanced member
Příspěvky: 266
Registrován: úte dub 05, 2005 16:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martan » úte led 31, 2006 12:28

Ještě vejcuc ze stránek Barum:

Index nosnosti (LI - Load Index)
Je to číslo určující maximální nosnost pneumatiky při rychlosti určené kategorií rychlosti za daných specifických podmínek.
Kategorie Rychlosti (SS - Speed Symbol)
Je maximální rychlost, při které může pneumatika nést hmotnost určenou indexem nosnosti za daných specifických podmínek.

Když si spočítáte, kolik by muselo vážit, aby byl index hmotnosti překročen - došli byste k závratným číslům aneb auto by muselo být pěkně přetížené.
Ještě k té variantě zápisu do TP. Mám nyní nově vystaven TP, kde je jako dodatek povolena kategorie SS:T.
Dle povoleného zatížení nápravy v TP stejně SS:H nikdy nevyužiji. Byly by to tedy jen vyhozené peníze za pneu kategorie H.
Laguna II

markyz
Advanced member
Příspěvky: 491
Registrován: pon srp 02, 2004 11:31

Příspěvek od markyz » čtv zář 07, 2006 10:24

A to jsi si nechal zmenit na vlastni zadost, ten rychlostni index, nebo te spatne chapu? Resim ted podobny problem. V TP je maximalni rychlost 192, a pneu 91H, ale mam 91T. Kdyz si spocitam hmotnosts auta, jsem na 2,5tuny, coz je o cca tunu vic nez je maximalni povolena hmotnost. Pokud by existovala moznost, nechat si V TP prepsat rychlostni index byl bych jedine rad.
Martin,
Renault Megane III 1,6 100k

laiko
Junior member
Příspěvky: 170
Registrován: pon pro 18, 2006 21:00

Příspěvek od laiko » pát bře 23, 2007 18:56

... si myslím, že rýchlostný limit musí v každom prípade presahovať konštrukčnú rýchlosť auta, pretože uvedomte si, že v autách nemáme namontované čierne skrinky pre prípad dokazovania, že pneumatika nebola nikdy preťažená - prehriata. Ak sa vám bez príčiny roztrhne pneumatika a niekoho z toho dôvodu zabijete, hoci tesne pred nehodou ste jazdili rýchlosťou omnoho nižšou ako je rýchlostný limit pneumatík, a subjektívne ste presvedčení že ste nikdy pneumatiky nepreťažili, ako objektívne dokážete, že tieto pneumatiky neboli predtým preťažované, čím dochádzalo k postupnej degradácii materiálu pneumatiky ? Podľa mňa iba tým, že rýchlostný limit pneumatiky presahuje konštrukčnú rýchlosť auta. Alebo si myslíte, že jediným prekročením rýchlostného limitu dôjde nutne k zničeniu pneumatiky, že vinník bude potrestaný okamžite pri čine ?
Ktorý súd by potom uveril vašej prísahe, že ste nikdy pneumatiky nepreťažili, alebo ak by ste chceli napríklad žalovať výrobcu pneumatiky za škody spôsobené ich chybným výrobkom ??
Výrobca by určite tvrdil, že pneumatiky mohli byť postupne poškodzované už skôr a mal by pravdu :cry:
Laguna II, 1,9 dCi, 88 kW,
----------------------------

777pepino
Starting member
Příspěvky: 4
Registrován: pon zář 17, 2007 07:07

Příspěvek od 777pepino » pon zář 17, 2007 23:30

Doporucuje se pouzivat pneu predepsane v TP. V pripade pouziti pneu s nizsim indexem rychlosti toto je mozne, nicmene by to melo byt vyznaceno na viditelnem miste u ridice (zejmena z duvodu pujceni auta, kdyz ho ukradne zlodej :o) apod.). Dale obecne plati konsensus, ze zimni pneu se pouzivaji s indexem o jeden stupen nizsi nez je predepsano (tj. misto V je H, misto H je T a pod.) Nicmene i v tomto pripade, by uvedene melo byt vyznaceno ve vozidle. Sami vyrobci vyrabeji zimni pneu s nizsim indexem (proto je v nekterych rozmerech ani nenajdete v zimnim provedeni s potrebnym indexem). Co se tyce pojistovny o problemu s nizsim indexem rychlosti jsem jeste neslysel. Ale problem muze byt napriklad pri reklamaci pneu, pokud je namontovana na vozidle kde ma byt vyssi index. Totez se tyka hmotnostnich indexu, ba casto ve vetsi mire. Jinak jsou pneumatiky samozdrejme predimenzovane, nicmene jezdit na nich rychleji nez na co jsou konstruovane je o hubu.
Pilot pepino

Váňa
Junior member
Příspěvky: 190
Registrován: ned bře 22, 2009 15:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Váňa » ned říj 31, 2010 12:29

Ahoj,

mám dotaz.

V TP mám u Rozměru pneu: R15 91 T(H).

Mám to chápat, tak, že obě možnosti jsou povoleny?

Díky.
Renault Laguna III combi, 2.0 dCi (110 kw), 2011
Renault Megane II combi, 1.5 dCi (78 kw), skoro 07

Uživatelský avatar
jizat
Starting member
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 04, 2011 06:25
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Pneu_rychlostní_index

Příspěvek od jizat » čtv říj 04, 2012 15:39

Renault Megane II Grandtour Luxe Dynamique 2.0l 16V

Uživatelský avatar
michal.sk
Junior member
Příspěvky: 135
Registrován: pát dub 19, 2013 07:23
Bydliště: BRATISLAVA

Re: Pneu_rychlostní_index

Příspěvek od michal.sk » pát čer 28, 2013 11:26

...nedá mi to... u vás sa vodičáky kupujú na trhu? lebo u nás kde učím v autoškole sa takéto veci preberajú... niektorí z vás by nemali mať ani vlastný občiansky, nie ešte vodičský preukaz... možno tak potvrdenie o nesvojprávnosti...
čo bolo, bolo... teraz je to .:Renault::Espace::1998::E2::2,0::8V:.

Uživatelský avatar
faldicek
Senior member
Příspěvky: 1843
Registrován: pon srp 23, 2010 22:29
Bydliště: Chomutov

Re: Pneu_rychlostní_index

Příspěvek od faldicek » čtv srp 29, 2013 14:58

michal.sk - Na tebe jsme čekali, všechno zná, všude byl a od všeho má klíče. To že někdo nerozumí popisům na pneumatikách, to z něj hned dělá méněcenného řidiče či člověka? Vážený, za tohle by jste si měl nafackovat...

romaario
Starting member
Příspěvky: 3
Registrován: úte srp 24, 2010 20:35
Bydliště: Přerov

Re: Pneu_rychlostní_index

Příspěvek od romaario » sob zář 14, 2013 12:38

Dotaz:
Mohu na vozidlo s nejvyšší rychlostí 210 km/h použít zimní pneumatiky s rychlostním indexem 190 km/h ?

Stanovisko MDČR:
Ano, avšak pouze při dodržení následujících podmínek, které stanovuje vyhláška č. 341/2002 Sb., kde je uvedeno: „V případě použití zimních pneumatik (M+S) s nižší kategorií rychlosti, než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla, je nutno na tuto skutečnost upozornit dodatkovým označením formou nálepky, která musí být v zorném poli řidiče. Údaj na nálepce stanovuje nejvyšší přípustnou rychlost vozidla s namontovanými zimními pneumatikami, která nesmí být při provozu vozidla překročena. Upozornění formou nálepky může být nahrazeno zařízením trvale nainstalovaným ve vozidle (například palubním počítačem).“
Nutnou podmínkou pro použití takových pneumatik je tedy vyznačení rychlosti alespoň nálepkou v zorném poli řidiče. Povinnost umístit tuto nálepku je v tomto případě na provozovateli vozidla, který se rozhodne pneumatiky s nižší kategorií rychlosti na vozidlo namontovat.
Další podmínkou je, že nesmí být použito zimních pneumatik s kategorií rychlosti nižší než 160 km/h, pokud nejvyšší rychlost vozidla tuto hodnotu překračuje, ani s vyznačením této rychlosti nálepkou (směrnice EHS 92/23 o pneumatikách a jejich montáži).

Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, ráfky, podložky ap.“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů