Dodelani parkovaci kamery...

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
peragenije
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: sob úno 08, 2014 19:09

Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od peragenije » ned lis 15, 2020 18:39

Ahoj, delal nekdo dodelani parkovaci kamery na talismana (kombi)? Mam jenom parkovaci senzory a jsem zvyklej i na kameru tak bych si je tam chtel dodelat. Nasel jsem nejaky manual ale v nem su same cernobile skice a zadny text takze je to mistama velice obtizne desifrovat co se ma provadet a jakym postupem.
Dnes jsem se pokusil sundat tu chromovanu listu kde su svetla na osvetleni SPZ a tlacitko otevreni kufru, zezadu jsem odsrouboval 4 srouby torx ale nedokazal jsem je sundat abych zjistil jestli tam mam vubec kabelaz s konektorem na kameru nebo to budu muset cely protahovat az po radio. Dokaze mi nekdo poradit?

Uživatelský avatar
paveloslav
Advanced member
Příspěvky: 293
Registrován: čtv kvě 08, 2008 13:15
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od paveloslav » stř pro 02, 2020 18:27

nevim presne jak u talismanu ale ja to resil u latitude,coz je takovy mezikus mezi trojkovou lagunou a talismanem.mam radio tomtom a resil jsem to s panem co ma rlink ktery je v talismanu.jak nemas kameru z vyroby je to hodnetezky,mozne to ale urcite je.me to za to nestalo.ty doby kdy renault pro sichr natahl vsechny kabely z full verze i do dietek jsou davno pryc,dnes se setri takze svazek tam s velkou pravdepodonosti mit nebudes.
Pro me to tenkrat znamenalo kamera,svazek s jednotkou u zadnich svetel k tomu,dalsi jednotka nekde u radia a svazek k radiu.a samozrejme nejakyho poloboha co by to nakonec vse sprovoznil a to me za to nestalo,staci mi pipani couvaku
nerikam ze to u talismanu neni jinak zkus kontaktovat uzivatele FrantisekK to je takovy guru do elektriky v aute treba ti poradi vic
Renault Clio 1.5dci 2001,Renault Laguna 2.0dci 2007,Renault Latitude 2.0dci 2010,Renault Koleos 2.0dci 2018

kadliiik
Experienced member
Příspěvky: 742
Registrován: úte črc 03, 2018 10:29

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od kadliiik » čtv pro 03, 2020 20:35

Není to těžké, tedy u těch, které mají R-link2, naopak vcelku jednoduché a lze to udělat svépomocí za cca půl dne nebo si to nechat udělat v servise. R-link2 má výstup na kameru, pricipielně to bude stejné jako u Kadjaru, viz: viewtopic.php?f=113&t=119247

Otázka jak u nových Talismanů s Easylinkem, to bude chtít zapátrat na internetech.
Kadjar 1.2 TCe LIMITED, 6/2018, Modrá Cosmos

peragenije
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: sob úno 08, 2014 19:09

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od peragenije » čtv pro 03, 2020 21:42

Mam v talismanu R-Link2 takze predpokladam ze to bude v pohode, vybava intens, rok vyroby asi leto 2016 co jsem zaregistroval nejake stitky ve dverich kdyz jsem si tam dodelaval svetla jako mam na lagune ale prvni registrace byla az v kvetnu 2017.
Zajimave ze talisman kdyz se otevru dvere tak ma jenom odrazeci cerveny plast a skoro 20 let stara laguna tam ma normalne svetla aby clovek videl v noci kam vystupuje z auta :-D stesti ze nezmenili dimenze takze to pasuje z laguny ale napajeci kabely jsem si musel natahnout a zapojit.
Ted je zima a mrzne takze kufr rozebirat nebudu ale jako nahle se trochu otepli tak to rozeberu abych zjistil jestli tam mam kabelaz na kameru. Byl bych rad kdybych je nemusel tahat jako na lagune :-D

kadliiik
Experienced member
Příspěvky: 742
Registrován: úte črc 03, 2018 10:29

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od kadliiik » pát pro 04, 2020 16:54

Jo teďka nemá cenu to dělat, když nemáš vytápěnou garáž, akorát bys rozlámal plasty. Když je tam kabeláž, tak je to práce za odměnu, to je pak zapojené během chvíle.
Kadjar 1.2 TCe LIMITED, 6/2018, Modrá Cosmos

zdeno255
Senior member
Příspěvky: 1137
Registrován: úte črc 21, 2015 13:37

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od zdeno255 » sob pro 05, 2020 13:46

Tu máš návod na montáž originál kamery
https://uloz.to/tamhle/zZvZyOOnoiaH/nam ... v-13-45-24

peragenije
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: sob úno 08, 2014 19:09

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od peragenije » ned pro 06, 2020 17:14

Tak dnes bylo venku teplo asi 13°C pres obed tak jsem si rozebral kufr a zjistil ze me ceka vic prace :-D Nemam tam kabelaz ani konektory. Takze ted planuju aktivovat software-ove zadni kameru a zkusit napojit obicejnu analogovu kameru na radio, pokud bude fungovat tak mam vyhrano. Co jsem cetl na foru tak napajeni kamery z radia je 6V ale ja bych si vzal napajeni 12V primo ze svetel zpatecky a tim padem by stacilo od radia potahnout iba dvojlinku na obraz, melo by to tak fungovat, ne?

peragenije
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: sob úno 08, 2014 19:09

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od peragenije » ned pro 06, 2020 18:01

Este dotaz, umi nekdo aktivovat couvaci kameru pres Developer Mode v R-Linku 2? Nemam totiz diagnostiku a do developer modu se dostanu bez problemu ale na internetu jsem nenasel zadny navod jak to pres nej aktivovat. Pripadne je nekdo z Prahy a okoli ze by mi to udelal s diagnostikou?

peragenije
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: sob úno 08, 2014 19:09

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od peragenije » ned pro 06, 2020 18:46

Tak nakonec se mi povedlo aktivovat couvaci kameru pres Developer Mode :-) Mam maly 7" displej a je zapotrebi najit soubor DiagRW v leve dolni casti obrazovky jak je seznam souboru (musi se skrolovat) a tam v menu ADAC skrolovat dolu a najit Rear View Camera, u mne bylo pole Absent tak jsem na nej kliknul a zmenil na Present. Nakonec jenom ulozit zmenu uplne nahore tlacitkem Save a pak restart R-Link 2 podrzenim tlacitka On/off na cca 5 sekund ale tady jsem se trochu zdesil protoze pak zcernala obrazovka a to trvalo asi minulu-dve. Pak radio nabehlo, zaradil jsem zpatecku a ejhle mel jsem tam vodici cary i kdyz bez obrazu :-D Pro jistotu jsem to vsechno delal s nastartovanym motorem.
Ted uz to bude hracka natahnout kabel a zapojit kameru :-D

peragenije
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: sob úno 08, 2014 19:09

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od peragenije » sob pro 12, 2020 18:17

Tak jsem si dnes chtel udelat pridavne svetlo do kufru aby svitilo zezhora, sundal jsem plastovy kryt a ejhle nasel jsem tam 2 konektory a v jednom je primo kabelaz na kameru :-) zmeril jsem tam 6V pro napajeni kamery takze mi zbyva natahnout asi 2m kabelu od konektoru po SPZ kde bude kamera. Blby je to ze nevim co jsou to za piny v tom konektoru abych to nemusel nejak upravovat po svem (cvaknout kabel co vede do konektoru a udelat na nem novy 4pinovy konektor pro kameru). Mam nejaku 12V kameru doma tak zitra zkusim nejak napojit jestli bude fungovat :-)

peragenije
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: sob úno 08, 2014 19:09

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od peragenije » ned pro 13, 2020 17:47

Takze obicejna 12V kamera v aute funguje :-) Napojil jsem je taky na 6V napajeni z radia a taky funguje. Chtel bych akorat sehnat 4piny do toho 24pinoveho konektoru co tam je ale vubec netusim jak se jmenuje. Na internetu jsem hledal automobilove konektory a asi se mi to nejvice podoba na MX34 autokonektor sede barvy (nevim jestli to hraje roli) ale tenhle ma druhu radu konektoru posunutu o pul konektoru oproti prvni rade a ja mam v aute soubezne obe rady a samozrejme bile barvy. Dokaze mi nekdo rict co je to presne za piny v tom konektoru a kde je kupit?

peragenije
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: sob úno 08, 2014 19:09

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od peragenije » čtv bře 21, 2024 07:32

Muzete mi nekdo poslat ten navod na montaz originalni kamery? Ulozto jiz nefunguje a ja blbec jsem si ho asi smazal.
Nebo bych potreboval vedet na kamere ktere piny z tech 4 jsou pro napajeni.
Kupil jsem si originalni kameru a nerad bych si je nahodou odpalil spatnym zapojenim.
Myslim ze jsem si kabelaz udelal podle originalu ale radeji bych si to overil bud manualem nebo nekdo kdo ma originalni kameru tak jenom zmerit voltmetrem ktere piny jsou pro napajeni at mam jistotu.

peragenije
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: sob úno 08, 2014 19:09

Re: Dodelani parkovaci kamery...

Příspěvek od peragenije » ned bře 24, 2024 10:19

Tak si odpovim sam a snad to pomuze i ostatnim kdyz si nahodou budu dodelavat originalni kameru.
Pohled na konektor s piny a tim zacvakavacim cudlikem nahoru maji nasledujici poradi: 1 video GND, 2 video signal, 3 napajeni (-), 4 napajeni (+6v).
Vsechno musi byt primo z radia. Pokud se napajeni prida z jineho zdroje dojde k velkemu ruseni signalu, cary pres dispej a nakonec to hodi chybovu hlasku ze kamera neni pripojena nebo je poskozena.
Jedna se o kameru s PN 284427774R. Otestoval jsem si je pres USB adapter 5V a funguje v pohode.

Odpovědět

Zpět na „Talisman“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti