Zpátečka svítí trvale.

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
Lovec_Pampaliny
Starting member
Příspěvky: 16
Registrován: ned bře 29, 2020 21:07

Zpátečka svítí trvale.

Příspěvek od Lovec_Pampaliny » sob lis 21, 2020 14:06

Ahoj, máme problém se zpátečkou. Svítí stále.

Měl jsem venku spínač v převodovce, běhá ok, nezdá se poškozený. neproměřoval sem, vytékal olej z převodovky a neměl jsem zátku kromě prstu. :D Co je nutné říci, že sem současně měnil žárovky ve světlometech, takže byla venku baterie.
Po zapojení baterie všechno OK. Při couvání svítí, pak normálně zhasnou. po nějaké době, ale zase svítí trvale.
Včera mě napadlo odpojit baterii.
Po jejím zapojení opět svítí jen při zpátečce. Po nějaké době ale opět svítí trvale.

Možná by stálo za to říci, že auto má funkci automatického rozsvícení světel. Pokud se funkce zapne, tak už nejde vypnout. A světla se rozsvěcují při startu motoru.

Další indicie: Dnes jsem ťuknul na plyn a auto se 2x během dne odbrzilo, aniž bych šlápnul na spojku. To mě zarazilo a zkusil jsem to několikrát a nic se nestalo, neopakovalo se to.

Snímač/spínač v převodovce je třípinový (5° převodovka, motor 1,6 rv. v. 2004) + (automatická ruční brzda)
Nevím, jak je to zapojené, jestli je opravdu problém ve spínači nebo jde o elektrický šotek, který se nepodaří odstranit výměnou spínače.
Nevíte jak jsou vedené kabely od převodovky? Je to jen mechanika, nebo to jde mezitím někam do řídící jednotky?
Má ta věc v převodovce má kromě rozsvěcování zpátečky ještě jinou funkci? (Pokud bych natáhnul nové kabely rovnou do světel a dal jiný spínač)

Díky za nápady. Mám pocit, že to nebude mechanický problém, ale nějaký elektrický šotek....

Lovec_Pampaliny
Starting member
Příspěvky: 16
Registrován: ned bře 29, 2020 21:07

Re: Zpátečka svítí trvale.

Příspěvek od Lovec_Pampaliny » sob lis 21, 2020 19:02

Drobné zjištění z elektrických schémat v příruččce "Jak na to" ...
Signál ze spínače/snímače v převodovce je spojen přes "spojený modul motoru". Na obrázku je ale spínač/snímač dvoupinový.
Nechápu jaký má smysl to spojení s modulem (kromě hlídání prasklých žárovek), které ale ve výbavě není...

??

nějaké nápady?

Uživatelský avatar
marek230177
Grafoman
Příspěvky: 2005
Registrován: úte čer 14, 2016 09:07

Re: Zpátečka svítí trvale.

Příspěvek od marek230177 » sob lis 21, 2020 19:30

Bych ho vyměnil a hotovo.
RENAULT Mégane Grandtour II 1,5dCi 78kW K9K732 (*2008)
RENAULT Scenic III 1,4TCe 96kW H4J700 (*2012)
RENAULT Master IV 2,3dCi 132kW M9T716 (*2020)

Lovec_Pampaliny
Starting member
Příspěvky: 16
Registrován: ned bře 29, 2020 21:07

Re: Zpátečka svítí trvale.

Příspěvek od Lovec_Pampaliny » sob lis 21, 2020 20:28

Výměna není problém. Zkusím ho zítra odpojit, abych co se stane. Ale co v případě, že to nepomůže a vzadu to bude svítit i tak. Z toho mám obavy, že to nebude příčina problému.

Uživatelský avatar
marek230177
Grafoman
Příspěvky: 2005
Registrován: úte čer 14, 2016 09:07

Re: Zpátečka svítí trvale.

Příspěvek od marek230177 » sob lis 21, 2020 20:47

Pokud by to svítilo i po odpojení konektoru, muselo by se někde do vedení dostávat plus od jiného vedení, čili nějaký průser v kabeláži.
RENAULT Mégane Grandtour II 1,5dCi 78kW K9K732 (*2008)
RENAULT Scenic III 1,4TCe 96kW H4J700 (*2012)
RENAULT Master IV 2,3dCi 132kW M9T716 (*2020)

Lovec_Pampaliny
Starting member
Příspěvky: 16
Registrován: ned bře 29, 2020 21:07

Re: Zpátečka svítí trvale.

Příspěvek od Lovec_Pampaliny » ned lis 22, 2020 11:25

Zajímavé je, že pokud odpojím baterii a znovu ji zapojím, tak po nastartování nic nesvítí. Po couvání světlo normálně zhasne, ale po nějaké době zas samo svítí. Podle schématu vede nejdřív kabel ze snímače do nějakého modulu a pak do světel vzadu. Ale podle schémat je to dvoupinový snímač a my máme třípinový... Nevím, pro jaký účel je to tak zapojený do toho modulu. Kudy vede kabeláž k zadním světlům??

Lovec_Pampaliny
Starting member
Příspěvky: 16
Registrován: ned bře 29, 2020 21:07

Re: Zpátečka svítí trvale.

Příspěvek od Lovec_Pampaliny » ned lis 22, 2020 13:47

Právě sem se vrátil z hradu.... Záhadně vše funguje tak, jak to má fungovat. Zpátečky svítí jen při zpátečce, ať už jsou zapnutá světla nebo ne. Takže nelze otestovat odpojením snímač. Nicméně jeden poznatek důležitý tu je: Je sucho a včera a jindy bylo vlhko a mokro. Ten složený modul motoru, jak je hezky přeloženo v knížce "Jak na to" je pojistková skříňka vedle baterie. Kterou kdysi jeden odborník v servise nezavřel tak, jak se má zavřít, takže do ní zateklo. A která je stejně navržena tak, že do ní jednou zateče. Už před časem s tím byly problémy. A teď se to projevilo v jiném okruhu.
A protože se s tím musí na technickou a není čas na hrdinství, tak 100% okamžitým řešením je natáhnout kabel k řadící páce, namontovat spínač a vyřadit stávající kabeláž ke světlům z činnosti.

Uživatelský avatar
moucha tse-tse
Experienced member
Příspěvky: 584
Registrován: pon kvě 24, 2010 18:11
Bydliště: morava

Re: Zpátečka svítí trvale.

Příspěvek od moucha tse-tse » ned lis 22, 2020 20:18

Ber to tak 50:50..ale napisu neco.
Kdysi jsem ho menil.. 3pinovy mam taky.. ale uz si nepamatuji, proc jsem ho menil. Proste nejak asi nesel.
On si myslim vede prave do te skrinky, jak je u leveho blatniku. A prave tam by mohl možná byt problem. Nejsem si jisty, odkdy oni zmenili tvar te skrinky, protoze tam zatekala voda. My mame rv 2006 a tam je pry ta skrinka po uprave.
Mam zato, ze vsechny tri draty vedou do te skrinky a tam by snad melo byt i nejake rele pro spinani zpatecky. Ja to nemel nikdy poradne otevrene.. snad jen jednou a jen tak letmo se dival, co je tam.
On totiz ten spinac v prevodovce neni jen spinac, ale zaroven jakesi cidlo neutralu.. to proto, at nenastartujes s rychlosti... i kvuli autimaticke rucky, pokud je na ni letni rezim, tj vzdy se sama po vypnuti motoru zatahne..
Clio IV, 2015,1.2 16V,LPG, 6 l/100km...81 000km
TPMS aktivátor...

Lovec_Pampaliny
Starting member
Příspěvky: 16
Registrován: ned bře 29, 2020 21:07

Re: Zpátečka svítí trvale.

Příspěvek od Lovec_Pampaliny » ned lis 22, 2020 21:35

Ten modul mám teď venku, koukal sem do něj, ale žádnou anomálii sem ale neobjevil. Před časem sem čistil jeden konektor, kam zatékala voda a zkorodovaly kontakty. Po vyčištění problémy zmizely. Ten snímač/spínač je zapojen do jiného konektoru. Každopádně rozpojím kabel ke světlům a provizorně udělám spínač na řadící páce. Na STK to musí svítit 100% jen kdy to má svítit.

Ta skříňka je opravdu navržená špatně. Když není dovřená, teče to rovnou do konektoru. Těsnění haubny je taky na dvě věci. Minulý týden byla hromada vody na plastovém držáku baterie, který je navržen zřejmě jako bazén pro vodní chlazení baterie... Někudy to prosakuje a teče po kabelech kolem baterie do držáku. Musel sem do něj udělat dirky.

Uživatelský avatar
moucha tse-tse
Experienced member
Příspěvky: 584
Registrován: pon kvě 24, 2010 18:11
Bydliště: morava

Re: Zpátečka svítí trvale.

Příspěvek od moucha tse-tse » ned lis 22, 2020 21:52

Obycejny noname spinac se da sehnat uz od 150kc..nevim, ale ja bych nejdriv vymenil spinac. Vubec netusim, kam chces dat ten spinac na radici paku..
No tak odpoj baterii pred stk a najed tam dopředu.. A pak snad to jedno zozsviceni zpátečky to bude ok.
Clio IV, 2015,1.2 16V,LPG, 6 l/100km...81 000km
TPMS aktivátor...

Odpovědět

Zpět na „Renault Scénic II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů