Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátoři: Moderators General, Moderators Technika

Odpovědět
robotmz
Senior member
Příspěvky: 1026
Registrován: úte pro 13, 2011 10:20

Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od robotmz » pát bře 02, 2018 07:42

Zdravím.
Bol som na jednej vyhlásenej STK, kde bez papierika pri páke neprejdeš ani s novým autom...
Takže, mám to nespôsobilé, ale už som objednaný v servise na výmenu predných kotúčov, dosiek a zadných valčekov. Výmenu mám plánovanú od poslednej výmeny rozvodov, vtedy som dal pozrieť aj brzdy a meniť brzdovú kvapalinu. Zadné odvzdušňovacie šróby im nešli nijako povoliť /auto má 6 rokov a nikdy sa s nimi nehýbalo/, tak zhodnotili, že nech dám aj tie vymeniť /zadné ložiská a obloženie mám menené minulý rok/.
Je nejaká norma na naše autá, teda Thalia 1,2 16V r.2012, ktorá hovorí koľko je tolerancia rozchodu pri brzdení prednej nápravy?
Vŕta mi to hlavou, že pred dvoma rokmi som bol na inej STK /kde teraz už mali obsadené/ a vychádzal mi ten rozdiel približne rovnako. Vtedy som prešiel, dokonca som ani nebol "dočasne nespôsobilý", teraz na inej stk mi dali rovno "nespôsobilé".
Keďže do vrecka im z princípu dať znova nejdem, rozmýšľam, že ak budú problémy aj s opakovanou po výmene, že nepodpíšem protokol, pôjdem do iného okresu a s výsledkom sa budem sťažovať na nadradenom orgáne. Ak to prejde, tak zatnem zuby a poviem si, že tú STK už v živote ani ja, ani nikto z mojej rodiny z blízka neuvidí.

Toto je z roku 2016 /1.STK od novoty/
Obrázek

Toto je z roku 2018 /2.STK/
Obrázek

Toto je opis chyby.
Obrázek


Na záver ešte jedna otázka, keďže ja mám niekedy také "super šťastie", čo ak tam aj opakovane bude nejaký rozdiel? V čom ešte môže byť problém? Je tam nejaký rozdeľovač brzdnej sily aj medzi ľavou a pravou stranou, alebo iba medzi prednou a zadnou nápravou? Keďže v servise valce nemajú, tak to vymenia, premažú a budú dúfať, že to bude O.K.
Renault Thalia 1.2 16V 55kW Authentique, 3/2012

svar
Člen RCČR
Příspěvky: 688
Registrován: stř dub 16, 2008 12:34
Bydliště: Kroměříž

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od svar » pát bře 02, 2018 08:46

Max nesouměrnost pro vyhovující brzdy je 30%.
Grand SCENIC II 1,5dCI 74kw 3.7.2020 eutanazie
Grand SCENIC III 1,5 DCI 81kw
http://grandscenic.forumn.net/

robotmz
Senior member
Příspěvky: 1026
Registrován: úte pro 13, 2011 10:20

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od robotmz » pát bře 02, 2018 09:00

Je niekde k tomu nejaká ofiko dokumentácia, aby som si ju mohol vytlačiť?
Ináč díky, som trošku kľudnejší, lebo úplne "narovnako" podľa mňa nebudú nikdy na nijakom aute.
PS: za základ predpokladám, že sa berie tá nižšie nameraná hodnota.
- som sa trochu zasekol na vzorci pre vzájomné % vyjadrenie dvoch čísel A a B :evil:
- už som sa odsekol, takže pre rok 2,16 mám vzájomný rozchod 28,9% a pre rok 2018 - 37,04% :evil:
Za základ sa berie stred tých čísiel, teda ani A a ani B
Renault Thalia 1.2 16V 55kW Authentique, 3/2012

krt.ecek
Moderátor
Příspěvky: 11271
Registrován: úte čer 14, 2005 20:14

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od krt.ecek » pát bře 02, 2018 12:40

ono s brzdama je všeobecně problém, pokud málo brzdíš a je na nich rez, tak pak jsou přesně tyhle problémy - proto u nás na technické když člověk neprojde, tak řeknou jeďte se projet a nebo to zkusí vícekrát.... před STK je dobré se několikrát rozjét a pořádně zabrzdit, aby si brzdy sedly...
Když něco nevíš a zeptáš se budeš vypadat jako blbec 5minut, nezeptáš-li se budeš blbcem celý život
V údržbě: Renault Megane CC 2.0T RV 2008; Renault Modus 1,2 16V TCe 2008
Historie: Renault Megane Coupe 1,6 16V RV 2001; Renault Clio 1,2 8V RV 2008; Renault Clio 1,5 DCi RV 2003; Renault Espace IV 1,9 DCi 2006
Vlastní: Renault Thalia Privilège 1,4 16V RV 2009 Obrázek; Dacia Dokker Stepway 1,2 Tce RV 2018

robotmz
Senior member
Příspěvky: 1026
Registrován: úte pro 13, 2011 10:20

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od robotmz » pát bře 02, 2018 14:05

Brzdy používam menej ako ostatní, nakoľko si často pomáham brzdením motorom, a máš pravdu, je zahrdzavený obvod kotúčov. Celé olemovanie, až taká obruba. Budúci týždeň idem na výmenu, akurát že som "nespôsobilý", tak neviem čo by som povedal policajtom. Ak by som to riešil odťahovkou, tak asi by som znova neprešiel, nakoľko by neboli ani 1 km zabehnuté...
Ak pôjdem zo servisu tak pri zastavení ich hádam presvedčím už faktúrou, možno ani to nie.
Renault Thalia 1.2 16V 55kW Authentique, 3/2012

Bravomv
Junior member
Příspěvky: 131
Registrován: pát bře 04, 2016 15:18

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od Bravomv » pát bře 02, 2018 14:17

Základ je, že brzd. systém musí být řádně odvzdušněný. Problém u nesouměrného brzdění přední nápravy bývá zapříčiněn tím, že se časem vlivem nečistot tzv. kousnou destičky a nechodí v brzdovém třmenu volně. Buď potom přibrzďuji obě destičky nebo pouze jedna. To pak zapříčiní jejich nerovnoměrné sjetí, částečnou korozi brzdového kotouče, nerovnoměrný brzdový účinek a problém bývá zjištěn až na brzdové stolici. Před týdnem jsem synovi čistil přední brzdy na Thalii I, všiml si, že to píská a zřejmě přibrzďuje. Brzdy čistím na všech autech doma cca jednou ročně. Samozřejmě před STK pak dám brzdám trochu zabrat. I po výměně brzd, před STK, by bylo dobré je trochu více probrzdit, aby si to sedlo.

robotmz
Senior member
Příspěvky: 1026
Registrován: úte pro 13, 2011 10:20

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od robotmz » pát bře 02, 2018 14:31

Ja viem, že je to tým spôsobené, ale je to fakt nahovno.
To čistenie spočíva v čom? Nastriekaš tam nejaký sajrajt, poutieraš a pojazdíš, či aj flexou brúsiš hrany, rozoberáš prasa a vyberáš piesty?
Renault Thalia 1.2 16V 55kW Authentique, 3/2012

Bravomv
Junior member
Příspěvky: 131
Registrován: pát bře 04, 2016 15:18

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od Bravomv » pát bře 02, 2018 15:56

Předpokládám, že když doma máme Thalii I, 1,2 16V, 8/2008, tak bude mít stejné brzdy jako máš ty na té novější. Brzdiče jsou to jednoduché. Vyčištění spočívá v tom, že povolíš na brzdovém třmenu dva šrouby, trochu šroubovákem zapáčíš z čelní strany a tak stáhneš celý brzdový třmen, na kterém máš připevněnou brzdovou hadičku. Tento třmen si opřeš o horní stranu brzdového kotouče. Pak máš přístup k brzdovým destičkám, které drží k napevno přišroubované části okolo kotouče. V tomto uložení by se měly destičky pohybovat volně, což po delší době provozu nebývá. Vytáhneš tedy destičky, někdy je musíš i trochu vypáčit šroubovákem. Očistíš, oškrábeš, pak to uložení (dosedací plochy) v čem byly destičky. Rovněž očistíš na destičkách horní a spodní stranu kovového podkladu destičky, který je uložen v té pevné části, odkud jsi je vytáhl. Když tam vložíš destičky zpátky, musí volně chodit. Nezaměň pravou a levou destičku, jsou totiž různě opotřebené a měly by se dát tak, jak byly (poznáš to i tak, že jedna je otlačena od kruhového pístku a druhá má rýhy od třmenu). Ty dotykové plochy destiček s držákem je dobré potří trochu měděnou vazelínou. Vložíš tedy destičky do toho držáku. Pak vezmeš ten brzdový třmen, co je ma něm brzd. hadička, trochu do očistíš a zkontrolušeš vizuálně gumovou manžetu okolo pístku brzdiče. Tento pístek pak před zpětnou montáží zatlačíš co nejvíce do třmenu, dělám to stolařskou svěrkou. Pak třmen nasadíš zpět a zašroubuješ těmi dvěma šrouby. Toť vše, vypadá to složitě, je to jednoduché. (Já navíc vždy rozhýbu i pístek třmenu a na šrouby dávám lepidlo). Celé to trvá tak půl hodiny na jednu stranu.

robotmz
Senior member
Příspěvky: 1026
Registrován: úte pro 13, 2011 10:20

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od robotmz » pát bře 02, 2018 16:14

Diky, vzdy sa takyto navod hodi.
Renault Thalia 1.2 16V 55kW Authentique, 3/2012

Bravomv
Junior member
Příspěvky: 131
Registrován: pát bře 04, 2016 15:18

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od Bravomv » pát bře 02, 2018 16:25

Když jsi už v této fázi číštění destiček, tak jsi jen krůček od toho, aby sis vyměnil i kotouče, když je to třeba. Povolíš další dva šrouby toho držáku destiček (vede okolo kotouče). Když ho sundáš, tak už jen povolíš dva šrouby na brzdovém kotouči a sundáš ho. No a potom už nasadíš nový a oskládáš opačným způsobem. Dělal jsem to 3 roky zpátky. Kotouč i destičky jsem dal TRW.

robotmz
Senior member
Příspěvky: 1026
Registrován: úte pro 13, 2011 10:20

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od robotmz » úte bře 06, 2018 08:04

Kotúče, dosky, zadné valčeky vymenené, STK ešte v ten deň úspešne vykonaná.
V servise zistili, že jeden spodný "trn" bol zaseknutý, takže sa to na jednej strane pri brzdení nehýbalo korektne, čo prispelo k nerovnomernému brzdnému účinku.
Ináč kotúče, dosky a aj valčeky mi tam dali SAM, predpokladám, že "stredná cesta". Nechcel som úplne najlacnejšie a ani drahšie, lebo tak, či tak je to spotrebák a zhrdzavia.
Niečo som našiel o značke, spokojnosť, http://autodily-az.cz/samko-lpr
Renault Thalia 1.2 16V 55kW Authentique, 3/2012

jjenda
Advanced member
Příspěvky: 264
Registrován: úte srp 04, 2009 13:59

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od jjenda » úte bře 06, 2018 12:03

Loni na STK jsem byl upozorněn, že mám na hranici už sílu kotoučů. Včera jsem si přivezl Thálku ze servisu. Nové kotouče a s tím samozřejmě i destičky a výměna brzdovky. Pak ještě kulový čep a hlavně přelakování zadního nárazníku z boku, protože jsem trouba co zapomněl na ten vysoký žulový patník u baráku. :D Pak mi ještě nehrálo pravé repro. Brzdí mi to stále stejně dobře, ale ten pocit. Ten pocit nových kotoučů. Ten je. :D
Hyundai I30 1,6 MPI 6 st. parking silver 2014, Renault Thalia Expression 1,2 16V , 04/2009
Škoda Felicia 1,3 MPi LXi
-----------------------------------------
Mitsubishi Lancer 1,5 Station Wagon
Škoda 1000 MB

Bravomv
Junior member
Příspěvky: 131
Registrován: pát bře 04, 2016 15:18

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od Bravomv » úte bře 06, 2018 12:07

To, co ti sdělil servis je pravděpodobné. Proto je potřeba občas destičky a třmeny vyčistit, destička musí ve třmenu chodit volně. Dříve nebo později vlivem marasu začne destička ve třmenu drhnout nebo te tzv. kousne. Pak se nerovnoměrně opotřebovává příp. stále drhne o kotouč.

robotmz
Senior member
Příspěvky: 1026
Registrován: úte pro 13, 2011 10:20

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od robotmz » úte bře 06, 2018 13:07

Mne to celé leto popískavalo, dokonca aj pri 90 km/h. V zime to trošku prestalo, asi tým snehom sa to trochu premazávalo. Teraz si chodím jak kráľ, sú úplne lesklé, ako chrómované. Aj ten remeň čo mi menili a začal hvízdať pri náhlej zmene otáčok, tak mi po došpanovali. Chodí to ako z autosalónu, paráda.
Renault Thalia 1.2 16V 55kW Authentique, 3/2012

renault_th
Starting member
Příspěvky: 12
Registrován: ned črc 07, 2013 04:59

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od renault_th » pát úno 08, 2019 05:12

v bode 5.3 je vzorec na vypocet nesumernosti brzd. (List c. 5)
http://www.testek.sk/files/meto/metodic ... mobily.pdf
Renault Thalia Privilège 1,4 16V 10/2010

robotmz
Senior member
Příspěvky: 1026
Registrován: úte pro 13, 2011 10:20

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od robotmz » pát úno 08, 2019 11:41

Díky, stiahnuté.
Renault Thalia 1.2 16V 55kW Authentique, 3/2012

krt.ecek
Moderátor
Příspěvky: 11271
Registrován: úte čer 14, 2005 20:14

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od krt.ecek » pát úno 08, 2019 12:13

Hele lidi nevíte někdo o servisu v Praze, kde udělají test brzd a vyjedou protokol? nechci to u nich nechávat opravovat, ale na STK se mi ty ručičky nezdáli, ale technik očividně chtěl abych prošel... ale brzdy jsou brzdy, takže se na ně chci podívat.... Prosím neposílejte mně na STK, tam to sice udělají ale bez protokolu.... Díky
Když něco nevíš a zeptáš se budeš vypadat jako blbec 5minut, nezeptáš-li se budeš blbcem celý život
V údržbě: Renault Megane CC 2.0T RV 2008; Renault Modus 1,2 16V TCe 2008
Historie: Renault Megane Coupe 1,6 16V RV 2001; Renault Clio 1,2 8V RV 2008; Renault Clio 1,5 DCi RV 2003; Renault Espace IV 1,9 DCi 2006
Vlastní: Renault Thalia Privilège 1,4 16V RV 2009 Obrázek; Dacia Dokker Stepway 1,2 Tce RV 2018

milan.maly
Experienced member
Příspěvky: 508
Registrován: stř kvě 26, 2010 09:28

Re: Povolená nesúmernosť bŕzd na prednej náprave?

Příspěvek od milan.maly » pon úno 11, 2019 23:03

Ahoj,

pred par rokmi som bol s Thaliou, na ktorej som daval dohromady brzdy, v servise Pneu Novak:
http://www.pneu-novak.cz/sa/test-brzdov ... ha-10.html

Brzdy otestovali a odhalili nesumernost zadnych brzd, ktoru som potom doma v garazi vyriesil vymenou brzdoveho oblozenia a pretesnenim valcekov.
Za mna dobry pristup k zakaznikovi aj cena. Vyhodou navyse bolo, ze pracuju aj v sobotu.

Daj potom vediet, ci si bol spokojny.
Renault Megane II Grandtour 1,5dCi 74kW/101k, r.v.: 01/2005 http://moje.auto.cz/Master13/megane.html
Renault Laguna III Grandtour 4-Control 2.0dCi 127kW/175k, r.v. 10/2013
V občasnej údržbe:
Renault Thalia 1,4 16V 72kW/98k, r.v.: 2001
Renault Fluence Privilege 1,6 16V 81kW/110k, r.v.: 2010
Renault Fluence Technofeel 1,6 16V 110k, r.v.: 2012
Renault Megane III Grandtour 1,6 16V 110k, r.v.: 2012

Odpovědět

Zpět na „Renault Thalia II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů