Drnčení - tip než pojedu do servisu . . .

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
Uživatelský avatar
Geox
Junior member
Příspěvky: 212
Registrován: stř čer 06, 2012 23:03

Drnčení - tip než pojedu do servisu . . .

Příspěvek od Geox » ned črc 18, 2021 16:01

Mám GS3 1,6Dci.
Nyní se mi po letech objevila zvláštní závada - při jízdě (slyšitelné tak až od 60km/h zhruba) se ozývá subjektivně z předu lehce drnčivý až zvonivý zvuk, jako kdyby drnčel nějaký plech nebo se dřela destička o hranu zrezivělého kotouče - nebo jako kdybych jel pneumatikou po krajnici jak je vlnkovatá tak to tak vrčí - tak bych to připodobnil. Není to nic extra výrazného ale pozorný jezdec to slyší a mě to obsírá.
Servis při zběžné kontrole nic nenašel. Je to slyšet jen při rychlejší jízdě (asi to dělá i třeba při 30km/h ale myslím že to není tak slyšet tak se to jeví že nic), je jedno jestli je motor v záběru nebo jede na volnoběh vyřazený a zjistil jsem že v určitém úzkém rozsahu kdy je volant rovně tak to nedělá, jakmile pohnu volantem nepatrně doleva či doprava tak se to začne ozývat, ale jakmile je v dané pozici úplně rovně a nehýbám s ním tak nic. Ještě se jeví že jak je auto studené tak to moc není, při zahřátí a chvíli jízdy je to slyšet malinko více.

V první fázi mě napadlo že se třeba zatuhlé destičky při lehounkém zatočení o setinku mm dotknou orezlého kotouče a takhle to zvoní - tak jsem brzdy rozebral vyčistil, promazal, strhnul hrany a rez pilníkem, ale dělá to dál. Brzdové válečky vypadají OK, manžeta neporušená.
Pak mě napadl nějaký volný plech či obložení, ale to servis nic nenašel.
Dále mě napadlo že zkusím vyměnit a dát zimní kola jestli to nepřestane (kdyby to dělaly nějak kola) - to mě čeká asi zítra.
No a pak mě napadají jen ložiska (ale to by zase snad bylo slyšet stále a servisák to vyloučil že tento typ zvuku to není a že by to bylo slyšet stále) a pak ještě možnost něco od řízení/tyčky/posilovač - nějaká vůle či plech nebo nějaké ložisko - těžko říct.

Nemáte někdo nějakou podobnou zkušenost ? Event. co by to mohlo být ?

Děkuji G.
_______________________________
Grand Scenic III 1,6 DCi Bose - 2015
Captur 1,0 - 2020

eisy811
Junior member
Příspěvky: 208
Registrován: stř srp 15, 2018 14:36

Re: Drnčení - tip než pojedu do servisu . . .

Příspěvek od eisy811 » pon črc 19, 2021 18:59

Za motorom, okolo turba, dole za FAPom (DPF) skontrolovat to ochranne oblozenie, ci neni uvolnene…
Renault GS 1.6 DCi R9M 414 Bose Edition
A este nejaky jednickovy Scenic 1.6 benal

Uživatelský avatar
Geox
Junior member
Příspěvky: 212
Registrován: stř čer 06, 2012 23:03

Re: Drnčení - tip než pojedu do servisu . . .

Příspěvek od Geox » pon črc 19, 2021 20:57

Mrknu na to - za to nic nedám. Kola jsem pro jistotu vyměnil ale těma to neni. Vypadá to asi na brzdy nebo ložiska - teď trochu pršelo a je nějak víc slyšet jak se točí kola - asi tam něco rezne a to způsobuje ten zvuk - nyní i kola jak jedu i pomaleji se mi zdají hlučnější. Dám vědět jak to nakonec dopadlo. Díky.
_______________________________
Grand Scenic III 1,6 DCi Bose - 2015
Captur 1,0 - 2020

Uživatelský avatar
Geox
Junior member
Příspěvky: 212
Registrován: stř čer 06, 2012 23:03

Re: Drnčení - tip než pojedu do servisu . . .

Příspěvek od Geox » sob črc 24, 2021 22:45

Tak servis mě čeká, ale příznaky se docela začínají projevovat a je to stále až hučení při jízdě (při zatočení kola se zvýrazňují) a vypadá to pravděpodobně na ložiska. Ty bych si i vyměnil, ale ložiska jsem našel v eshopech různé druhy s různými rozměry (nevím jak je možné že na můj typ auta je více rozměrů) - takže prosím zda jste někdo již neměnil a nevíte jaké jsou rozměry venější, vnitřní a šířka ? (GS3, r.v 2015 - 1,6DCi)
Abych nevzal špatná a nemusel měnit - beru že když s tím budu otravovat servis kterej z toho nebude nic mít tak mi nebudou chtít říkat jaký je tam přesně.
Vzal bych si i stahovák/přípravek - pokud tedy nemáte někdo jinou lepší zkušenost s výměnou. Děkuji
_______________________________
Grand Scenic III 1,6 DCi Bose - 2015
Captur 1,0 - 2020

Uživatelský avatar
Geox
Junior member
Příspěvky: 212
Registrován: stř čer 06, 2012 23:03

Re: Drnčení - tip než pojedu do servisu . . .

Příspěvek od Geox » stř srp 18, 2021 21:32

Tak jsem zase o další zkušenost bohatší. Chtěli jsme ložiska vyměnit svépomocí, ale zjistili jsme že náboj kola ani za boha nejde sundat - tak jsem to dal do servisu Valeš v Otvicích (nechtělo se mi dávat několikanásobek peněz za ložisko v origo Renaultu). Valeš zjistil že náboje byly lepeny! k osám že na to byl nějaký přípis z Renaultu (na vadnou sérii) že se to vyviklalo a tak se to lepilo - šlo to sundat jen pomocí lisu (utrhnout to) - ani matka tam bejt nemusela jak to držela - jak sdělil Valeš to jsme neměli šanci udělat sami (celá poloosa musela ven a bez lisu ani ránu). Následně nešly vyndat ABS senzory (zapečené dovnitř) takže odvrtat a dát nové. Docela pakárna. Tak kdyby se někdo chystal na ložiska tak ať se připraví jak to taky může proběhnout . . . .
_______________________________
Grand Scenic III 1,6 DCi Bose - 2015
Captur 1,0 - 2020

marginal
Starting member
Příspěvky: 10
Registrován: čtv bře 25, 2021 21:10

Re: Drnčení - tip než pojedu do servisu . . .

Příspěvek od marginal » pát zář 24, 2021 17:05

Taky jsem měl problém s drnčením.
První servis nic nenašel ("asi tam máte cvrčka nebo co, běžná rezonance"), nechal jsem to být, po čase se k tomu přidala servisní hláška ke kontrole emisí a vstřiků. Jel jsem tedy do druhého servisu - ten mi na základě diagnostiky vyměnil váhu vzduchu (problém však přetrvával a auto padalo do nouzového režimu). Jel jsem do třetího, tentokrát autorizovaného, kde našli díru v trubici od sání a opotřebené čelní víko motoru (mimochodem, docela drahá oprava, ale aspoň vím, kde byl problém). Zvuk už se sice ve větší míře neozývá, ale při určitých otáčkách je pořád slyšet jemný šelest, který se při cca 1700 ot/s vytratí.
Je dost možné, že u mě to drnčení bylo dvojí - jedno souviselo s dírou v sání, druhé dost možná měly na svědomí senzory ABS. Takže díky za tip, až bude čas, nechám je vyměnit, protože nějaký neurčitý problém s ABS se mi na diagnostice taky objevuje :).
Renault Grand Scénic 1.6 dCi, r. v. 2012

Uživatelský avatar
Geox
Junior member
Příspěvky: 212
Registrován: stř čer 06, 2012 23:03

Re: Drnčení - tip než pojedu do servisu . . .

Příspěvek od Geox » pát zář 24, 2021 20:42

ABS senzory jsou v takovym plastovym pouzdře a jak se někdy náboje zahřejou od brzd + voda a rez tak jsou v tý dírce dost napevno - nám nešly vyndat takže se musely odvrtat. Jak říkám - pro laika žádná sranda. Výhoda je že díly jsou GS3 levné když si to člověk objedná z internetu. Servisy nemaj čas a chuť se nějak srát s hledáním ceny - mají svýho nasmlouvanýho co jim to druhej den přiveze či vymění, ale tím pádem vyšší cena. Největší hardcore je origo Renault - tam byl nárůst ceny masakrální . . .
_______________________________
Grand Scenic III 1,6 DCi Bose - 2015
Captur 1,0 - 2020

Odpovědět

Zpět na „Renault Scénic III“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti