Parking brake on (r.v. 2014)

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
THEOS
Starting member
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 22, 2018 07:40

Parking brake on (r.v. 2014)

Příspěvek od THEOS » sob pro 22, 2018 08:05

V autorizovaném servisu Renault ve 160.000 km jsem si mimo jiné nechal na doporučení vyměnit i všechny brzdové destičky s čímž samozřejmě provedli také kalibraci automatické brzdy (uvedeno i na faktuře). Od té doby se mi během jízdy (především v zatáčce) občas objevila hláška "parking brake on" na displayi (na tlačítku brzdy nic nesvitilo). Bylo to vždy maximálně na pár vteřin a nevěnoval jsem tomu příliš pozornost (říkal jsem si, že si asi destičky musí sednout).

S poklesem venkovních teplot se ovšem tato hláška začala objevovat již při rozjezdu (zpravidla po nočním stání) a během jízdy už mě dost šikanuje (je spojena s otravným pískáním). Na tlačítku brzdy opět nic nesvítí a ani nemám pocit, že by vozidlo reálně přibrzďovalo. Nepomáhá prudce zabrzdit ani zatáhnout za tlačítko a pustit. Také jsem si všimnul, že se hláška (zpravidla) objevuje při zatáčení vpravo a naopak mizí při zatáčení vlevo (jako by mělo vliv zatížení na jedné ze stran vozidla). Také po delší jízdě závada zpravidla vymizí (možná se něco někde zahřeje). Jinak vše funguje zcela standardně. Nepomáhá ani systematické odbržďovaní ruční brzdy před delším parkováním.

Autorizovaný servis jsem již dvakrát navštívil. Vše proměřili a zkontrolovali. V jednotce nebyl žádný záznam týkající se této závady. Názor servisu je ten, že to s jejich zásahem nemůže souviset. Jako možné řešení mi navrhli výměnu řidiči jednotky parkovací brzdy. No, 11.000 Kč + práci se mi platit nechce. Vozidlo je sice staré necelých 5 let, ale záruku jsem již přetáhnul na kilometrech :-(

Podle mého názoru to může být něco mechanického, protože to souvisí i s nakloněním vozidla při zatáčení a delší jízdou po nočním stání to také mizí. Z toho důvodu to asi jednotka ani nevyhodnocuje jako chybu.

Prosim o Vaši pomoc a názor. Děkuji předem.

kokyn009
Starting member
Příspěvky: 22
Registrován: ned led 19, 2014 16:58

Re: Parking brake on (r.v. 2014)

Příspěvek od kokyn009 » ned pro 23, 2018 19:49

Mam sice 2009 rok ale brzdy si dělám vždy sám žádnou kalibraci nikdy nedělám a vždy v pohodě. Mám 160 najeto. Když to předtím nedělalo a po servisu to začlo řek bych že tam něco zkurvily

zdeno255
Senior member
Příspěvky: 1140
Registrován: úte črc 21, 2015 13:37

Re: Parking brake on (r.v. 2014)

Příspěvek od zdeno255 » pon pro 24, 2018 09:08

Mozno snímač hladiny brzd kvapaliny. To neostane ani zapísaná chyba v rj a ťažko sa hľadá chyba

Tomo1
Starting member
Příspěvky: 6
Registrován: pon pro 31, 2018 12:15

Re: Parking brake on (r.v. 2014)

Příspěvek od Tomo1 » pon pro 31, 2018 13:06

Podobný problém s náhodnými chybami elektronické parkovací brzdy (EPB) mám u vlastního vozu (GS3, r.v. 2015) již cca 2 roky. V mém případě je hláška opačná, tj. většinou při dojetí hlásí nezabržděný stav. S pomocí CLIPu to průběžne sleduji a podařilo se mi jejich frekvenci několika zásahy alespoň snížit (hláška se nyní objeví cca 2x za měsíc, buď během jízdy nebo při dojetí). Zásadně pomohlo vypojit a znovu nasadit konektor kabelu k řídící jednotce EPB (při odpojené baterii; jednotka se nalézá za obložením levé strany kufru, nad kapsou na elektrickou pumpičku pneu), byl tam zřejmě špatný kontakt v jednom z pinů. Pokud ve vašem případě sama řídící jednotka EPB fungovala předtím bez vady, nezdá se pravděpodobná její porucha po opravě brzd. Spíše to naznačuje nějaký hraniční stav detektoru přítlaku čelistí (skutečně byla provedena kalibrace po výměně?).
EPB je – bohužel – velmi komplexní systém, který se skládá z řady čidel (detektory pohybu spojkového pedálu, předozadního náklonu vozu, přítlaku čelistí...), takže i náhodná závada na kterékoliv části vede k vyskočení hlášky. Je velmi nepravděpodobné, že by diagnostika CLIP nepřečetla záznam těchto náhodných závad. Ty se podle mých zkušeností objeví vždy jako DOČASNÉ závady na seznamu závad dotčené řídící jednotky EPB (tzn. nikoliv nezbytně ve finálním protokolu diagnostiky) a teprve podle hodnoty čítače frekvence a dalších parametrů se jejich status změní na závady TRVALÉ (až tyto se mohou objevit ve finálním výpisu). Tzn. kompetentní servis by je měl umět vyčíst. Od přečtení závady k nalezení příčiny vede ovšem dlouhá a často trnitá cesta, zejména pokud je závada náhodná, tak je pro servis možná jednodušší je nevidět, nebo nabízet nákladné opravy formou výměny celého zařízení. Zkuste jiný...

THEOS
Starting member
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 22, 2018 07:40

Re: Parking brake on (r.v. 2014)

Příspěvek od THEOS » pon pro 31, 2018 16:16

Moc děkuji za cenné rady a zkušenosti. Pokusím se s tím něco udělat a uvidíme, zda to pomůže. Díky moc!

Odpovědět

Zpět na „Renault Scénic III“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti