Výměna oleje

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
rousini
Senior member
Příspěvky: 1287
Registrován: ned bře 08, 2009 23:09
Bydliště: Táborsko

Výměna oleje

Příspěvek od rousini » úte čer 22, 2010 20:09

Dnes jsem se dokopal k výměně motorového oleje. Odsloužil rok a naběhal 13500km. Zvolil jsem komponenty s dobrým poměrem cena/výkon - Total za 850Kč a filtr Motrio ze servisu Renault (asi 120Kč)
Omlouvám se, ře jsem nedodal montážní fotky, protože mě tento nápad popadl až dodatečně a druhák bych asi stejně těma zasviněnejma prackama nefotil...

K výměně je třeba si připravit kromě nového oleje, filtru a těsnění na vypouštěcí šroub ještě klíč č.10 - stačí i vidlicový a speciální klíč - imbus (čtyřhran 8x8mm). Mě se ho nepodařilo sehnat a tak jsem si ho vypiloval z obyč šroubu většího průměru.
Taky se aspoň napoprve (než si to zatáhnete jako člověk a ne hovado od pásu...) neobejdete bez stahováku na olejový filtr. Já použil univerzální pákový s vnitřním ozubeným převodem, který ať už táhnete nebo povolujete vleče za sebou tři ramena, která se do filtru zakusují. Na ovinutý řetěz, opasek nebo zavařovací gumu nesázejte...

Spodní plato je na sedmi šroubech 10mm a ještě jsou na něm vylisovány dva rozpěrné kolíky, které plato drží i bez šroubů. Na druhou stranu se z nich plato blbě uvolňuje a myslel jsem si, že je budu muset obětovat. Nicméně na moc cyklů to nevidím...
Trochu jsem měl bobky jestli můj homemade imbus snese zátěž vypouštěcího šroubu, ale naštěstí nebyl zarvanej. Nezapomeňte potřít olejem gumové těsnění nového filtru, aby šlo za rok povolit rukou (zavařovačkou). Pod vypouštěcí šroub jsem nakonec nedal nové těsnění. To staré mosazné už bylo pěkně vytvarované a olej nepropouští.

Perlička závěrem. Pro dolití oleje na střed stačí v motoru K4M (1,6) 3,5l oleje, takže není třeba se vyhýbat 4l balením. Příručka udává pro tento motor 5l oleje a pokud si to tak účtuje i servis, tak je to taky dobrý business. Já nalil 3,7l a na displeji svítí 4puntíky.
Pocitově motor maličko stichnul, ale asi jen placebo...

Obrázek

Obrázek

ObrázekObrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) rousini dne stř čer 23, 2010 16:42, celkem upraveno 4 x.
Bývalý majitel MIII 1,6i/100HP

Uživatelský avatar
pali.sk
Senior member
Příspěvky: 1625
Registrován: úte srp 18, 2009 18:14
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pali.sk » úte čer 22, 2010 20:21

a kde mám ten olej?
http://forum.renaultclub.cz/viewtopic.p ... c&start=66

Inak pekný návod :) A nie je tých puntíkov 6?
MIII Grandtour 1.6 110k Dyn. black - 9/2009, MIII Grandtour 1.4 TCe 130k Dyn. white - 1/2012
Obrázek
+ diery na kapote spôsobené vonkajším vplyvom
+ rachotiaci presuvník, ktorý neexistuje
+ "ufo" zvuk grátis.

Ale auto je to pekné!

rousini
Senior member
Příspěvky: 1287
Registrován: ned bře 08, 2009 23:09
Bydliště: Táborsko

Příspěvek od rousini » úte čer 22, 2010 20:31

0 - empty
3 - middle
6 - full

4 - mezi kozy...

Edit: ani jsem ten odkaz neotevřel. Nezapomněl jsem na tebe...

Obrázek
Bývalý majitel MIII 1,6i/100HP

Uživatelský avatar
Rado77
Moderátor
Příspěvky: 8003
Registrován: úte čer 03, 2008 21:37
Bydliště: Bratislava II

Příspěvek od Rado77 » úte čer 22, 2010 20:58

A kto by chcel, navod som daval aj ja na hlavnu stranku klubu do sekcie Technika: http://www.renaultclub.cz/navod_na_vyme ... dovky.html . Je to tiez na K4M motore
Rousini- pochvala za ten vypustak :wink: Este pekne zbrusene hrany - lepsie jak origo! :D
Momentalne Fluence 1.6 2013 + Grande Punto 1.4 8V 2013

rousini
Senior member
Příspěvky: 1287
Registrován: ned bře 08, 2009 23:09
Bydliště: Táborsko

Příspěvek od rousini » úte čer 22, 2010 21:12

Jj, návod od Rado77 jsem četl nejdříve, měl jsem fotky i filtru, ale někde se mi ztratily. Zítra to přefotím na světle...
Bývalý majitel MIII 1,6i/100HP

Uživatelský avatar
wiki
Starting member
Příspěvky: 91
Registrován: sob kvě 01, 2010 11:05

Příspěvek od wiki » pát čer 25, 2010 19:30

rousini super navod vsetka cest, ale neviem ci by som v zaruke to nenehal radsej na servis? a aj tak vyrobyt si tie nastroje co sisi ty taaaaaaaaaaak to uz vobec.......... :roll: :?
Renault Laguna 2002 1.8 121k Expresion seda metaliza-predane
Renault Megane 2010 1.6 100k Expresion biela glacier-predane
Renault Megane Gran coupe 8/2017 115Sce Intens, biela nacre, led pure vision a iné

Uživatelský avatar
maydayanthem
Advanced member
Příspěvky: 456
Registrován: úte srp 18, 2009 22:53

Re: Výměna oleje

Příspěvek od maydayanthem » pát čer 25, 2010 20:40

Obrázek
inak jako, docela by ma zaujimalo aky je rozdiel medzi motriom a purfluxom, teda okrem ceny samozrejme :wink:
M IV 1,2 130 hp 6 st. manual

rousini
Senior member
Příspěvky: 1287
Registrován: ned bře 08, 2009 23:09
Bydliště: Táborsko

Příspěvek od rousini » pát čer 25, 2010 21:01

Motrio je oficiální lowcost značka Renault. Vždy jsem kupoval Mann, Fram. Když mi v servisu Renault nabídli tento a ještě byl nejlevnější, tak jsem ho vzal. Je to jen kus filtračního papíru...
Mě žádná záruka nezajímá. Nebudu platit 3000 když udělám to samý za 1/3. Navíc pokud bych vzal premiovou Renault značku filtru, tak nikdo nepozná, že došlo k výměně. Navíc předpokládám, že ani nepůjdu na 1. garančku po 2letech, když mi vlastně ten den bude končit záruka...
Na garančce udělá servis výměny, které zvládne každý, pak hňupoviny jako kontrola tlaku v rezervě a pak něco, co doma běžně neuděláš - přečtení a vymazání paměti závad. Pokud jsi žádný problém neměl není co mazat. Takže pokud auto nemá problém je návštěva servisu jen pro ty, co jsou nemehla nebo na to nemají čas a za dobu hrabání v autě si dovedou vydělat peníze jinak...
Mě, přestože to z kontextu asi dostatečně nevyznívá, baví hrabání se v technice a pokud si něco dovedu udělat sám, mám z toho dobrý pocit a vím, že se na to můžu spolehnout.
Bývalý majitel MIII 1,6i/100HP

Uživatelský avatar
maydayanthem
Advanced member
Příspěvky: 456
Registrován: úte srp 18, 2009 22:53

Příspěvek od maydayanthem » pát čer 25, 2010 21:20

rousini píše:Motrio je oficiální lowcost značka Renault. Vždy jsem kupoval Mann, Fram. Když mi v servisu Renault nabídli tento a ještě byl nejlevnější, tak jsem ho vzal. Je to jen kus filtračního papíru...
Mě žádná záruka nezajímá. Nebudu platit 3000 když udělám to samý za 1/3.
no to nam je vsetkym myslim jasnee, ale ze ci to je fakt vo vnutri to iste, a ma to akurat len inu potlac, to som myslel... :wink:
M IV 1,2 130 hp 6 st. manual

rousini
Senior member
Příspěvky: 1287
Registrován: ned bře 08, 2009 23:09
Bydliště: Táborsko

Příspěvek od rousini » sob čer 26, 2010 08:19

No, ale na to ti málokdo erudovaně odpoví. Je to jako se ptát za jestli Prahu rychleji projede Zonda Pagani nebo Fabia HTP, při dodržování rychlostních limitů
1. filtrační papír má danou schopnost filtrovat mech. nečistoty od určité velikosti
2. myslím, že ve filtrech bývá obtok při ucpání, někdy býval magnet

Chtěl jsem říct, že pokud je to oficiální značka pro <>, tak asi splňuje co třeba.
Pohledem dovnitř měl origo filtr kovovou výztuž, která drží papírovou vložku s eliptickými otvory, Motrio má víc menších kruhových otvorů :lol: .
Myslím si, že to není parametr vypovídající o kvalitě.

Edit: Bude to něco jako Tesco jogurt. Výrobce taky Danone jen to nemá ty bifidus... 8)
Bývalý majitel MIII 1,6i/100HP

Uživatelský avatar
Milkin77
Junior member
Příspěvky: 184
Registrován: ned črc 05, 2009 19:03

Příspěvek od Milkin77 » sob čer 26, 2010 10:59

Taky díky za pěkný návod. Po ujetí 30tis taky asi nepolezu do Renaultu. Olej si vyměním sám. Filtr si koupím v autodílech. Renaultu se vyhýbám.
Na Megane I jsem taky měl na vypouštění oleje čtyřhranný klíč. Zřejmě to bude asi stejné. Taky jsem si ho vypiloval. Použil jsem k tomu šestihranný klíč, co mi dali k sekačce na výměnu oleje. Vypiloval jsem to na druhé staně. No spíše vybrousil bruskou. Pilovat se mi nechtělo :)
Na povolení filtru mám řetězový klíč. Vždycky mi to s ním šlo, tak uvidíme. Jeden servisák mi říkal, že olej vydrží 30tis, ale filtr ne, tak nevím.
Renault Megane III Expression 1.6 100k - LPG, Modrá Roy, automatická klima, sklopné zrcátka.
http://moje.auto.cz/Milkinin/kvalitni-smejd.html

Uživatelský avatar
Milkin77
Junior member
Příspěvky: 184
Registrován: ned črc 05, 2009 19:03

Příspěvek od Milkin77 » sob čer 26, 2010 18:45

Tady je ještě fotka toho mého "výtovru". Dole čtyřhran na Renault, nahoře na sekačku.
Obrázek
Tady je jak se dá povolit filtr řetězovým klíčem. Šlo to povolit, ale přístup velice mizerný.
Obrázek
Renault Megane III Expression 1.6 100k - LPG, Modrá Roy, automatická klima, sklopné zrcátka.
http://moje.auto.cz/Milkinin/kvalitni-smejd.html

martin kindl
Starting member
Příspěvky: 84
Registrován: stř pro 22, 2010 10:27
Bydliště: Rokycany

Re: Výměna oleje

Příspěvek od martin kindl » pon led 24, 2011 13:05

ahoj, uvažuji o výměně oleje, mám nový megane 1.6 a říkám si, že by bylo lepší vyměnit olej již po záběhu. Chci tam dát Elf, ale nevím jaký. koupím origoš filtr a nechám to vyměnit u vesnického mechanika, protože předepsaný interval se mi zdá dlouhý. můžete mi poradit jaký olej mám koupit a kolik je ho třeba? ten fitr je asi třeba koupit v renaultu, co? díky

rousini
Senior member
Příspěvky: 1287
Registrován: ned bře 08, 2009 23:09
Bydliště: Táborsko

Re: Výměna oleje

Příspěvek od rousini » pon led 24, 2011 15:04

Kolik oleje je potřeba je uvedeno v tomto vlákně (necelé 4l), pokud chceš Elf, tak Exelium, SRX...
Olej bych nehrotil, je to obyčejný motor bez nanotechnologií :)
Bývalý majitel MIII 1,6i/100HP

martin kindl
Starting member
Příspěvky: 84
Registrován: stř pro 22, 2010 10:27
Bydliště: Rokycany

Re: Výměna oleje

Příspěvek od martin kindl » pon led 24, 2011 15:05

ok, děkuji za info

Jawasystem
Junior member
Příspěvky: 136
Registrován: pát srp 24, 2007 14:59
Bydliště: Praha

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Jawasystem » úte led 25, 2011 08:18

K povolení toho čtyřhranu doporučuji snadno sehnatelný klíč... KLIKU na paneláková okna. Léty odzkoušeno :lol:
MEGANE III 1.5dCi Generation 2010
In memoriam:
ESPACE I,Ph II 2.2i TXE 1988

Uživatelský avatar
jozin z bazin
Junior member
Příspěvky: 192
Registrován: pon srp 09, 2010 12:21

Re: Výměna oleje

Příspěvek od jozin z bazin » pát led 28, 2011 20:09

od 3.2. je v slovenskom Lidli akcia na nejake automobilove drobnosti, medzi nimi aj stahovak na olejovy filter.
Kvalitu neviem posudit, ale za tych par drobnych ...
Snad sa to niekomu hodi.
Přílohy
lidl akcia.jpg
history : GS III, 5m, 1.4 TCe :smajlici5:
now : das Auto :?

martin kindl
Starting member
Příspěvky: 84
Registrován: stř pro 22, 2010 10:27
Bydliště: Rokycany

Re: Výměna oleje

Příspěvek od martin kindl » pát led 28, 2011 20:39

docela by mě zajímalo, který olej dává do motoru výrobce v počátcích. Myslíte, že dává hned ELF?

Uživatelský avatar
Rado77
Moderátor
Příspěvky: 8003
Registrován: úte čer 03, 2008 21:37
Bydliště: Bratislava II

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Rado77 » pát led 28, 2011 21:03

Myslim ze rozhodne davaju predpisovy :wink:
Momentalne Fluence 1.6 2013 + Grande Punto 1.4 8V 2013

martin kindl
Starting member
Příspěvky: 84
Registrován: stř pro 22, 2010 10:27
Bydliště: Rokycany

Re: Výměna oleje

Příspěvek od martin kindl » pát led 28, 2011 21:28

to ano, jen se ptám proto, když jsem koupil fábii, tak tam byl z výroby shell a debilní prodejce ho při první garančce vypustil a dal castrol. tak jsem ho ještě ten den vypustil a dal shell a na ten jezdím stále. pokud je v autě olej určité značky od počátku a byl na tu značku zaběhnut, měl by být používán stále.

Uživatelský avatar
Rado77
Moderátor
Příspěvky: 8003
Registrován: úte čer 03, 2008 21:37
Bydliště: Bratislava II

Re: Výměna oleje

Příspěvek od Rado77 » pát led 28, 2011 22:07

Tak to asi prave v zabehu by tam mal byt ten spravny predpisovy olej, s ktorym je to overene. A taktiez napr. kvoli zaruke - viem si predstavit siltuaciu za sa v zaruke zadrie motor, a v Rencku povedia "no ale vy tam nemate nas predpisovy Elf Excelium 10W-40, takze reklamaciu neuznavame...". Ten pocin Skodovkarov je aspon pre mna novy - co som mal doterajsie skusenosti napr. s Daewoo, tak tam cpali iba Castrol, Fordaci tiez davaju svoj Ford Formula, Renckovia tiez iba Elf....
Momentalne Fluence 1.6 2013 + Grande Punto 1.4 8V 2013

martin kindl
Starting member
Příspěvky: 84
Registrován: stř pro 22, 2010 10:27
Bydliště: Rokycany

Re: Výměna oleje

Příspěvek od martin kindl » pát led 28, 2011 22:36

pokud tam u rencků v servisu daj elf, má to tak být, ale je klidně možné, že ten a ten prodejce má nasmlouvaného jiného dodavatele oleje a budou tvrdit, že je stejně dobrý, nebo lepší. dobrý je ale pouze ten, který tam daj v továrně a již tu značku a typ nikdy nezměníš. Pak auto dostává, to co potřebuje. ono totiž stejná specifikace neznamená, že je olej stejný. to jen ty základní vlastnosti jsou stejné. Toto vím naprosto přesně. mám obavy, že mi tam při první garančce nalejou nějakej levnej xxxxxxx a já ho draze zaplatím.

rousini
Senior member
Příspěvky: 1287
Registrován: ned bře 08, 2009 23:09
Bydliště: Táborsko

Re: Výměna oleje

Příspěvek od rousini » pát led 28, 2011 23:06

Tohle je normální jednání servisů, prostě nasmlouvají dodavatele oleje, který splňuje certifikaci motoru. Jestli je to Shell, Castrol nebo Mobil je šumák. Motor nemá schpnost poznat olej tak, jako my pivo...
V takovém případě bys neměl tankovat v zahraničí, protože to máš zajetý na ruskou sirnatou ropu z Kralup...
Bývalý majitel MIII 1,6i/100HP

Uživatelský avatar
HAPO
Advanced member
Příspěvky: 345
Registrován: stř úno 24, 2010 21:05
Bydliště: Vyškovsko

Re: Výměna oleje

Příspěvek od HAPO » pon úno 21, 2011 20:32

Zdravím, taky přispěji svojí troškou do mlýna. Když jsem měl "prvního" novýho MIII, tak jsem si také vyměnil olej po cca 10000 km, protože po třiceti tisících a nebo dvou letech je každý sebenejlepší olej po smrti.... :cry: Jak výše uvedeno, není na tom nic těžkého a každý trošku zručnější, kterého technika trochu zajímá, by to měl zvládnout a skutečně ušetří tisíce, které by jinak vložil do předražených servisů.. :evil: . Mě se to možná zdá jako hračka, protože běžně měním co 6000 km olej v moto a teď už ve dvou vozech, takže už je to rutina.... V současným MIII mám najeto cca 3500 km, takže co nevidět pude zaběhnutý olej do "recyklace" :twisted: Filtr (oleje) jsem koupil originální v prodejně náhr. dílů na renaulty s potiskem "Renault", který byl bohužel o celých 60,-kč dražšší než úplně stejný "neznačkový" lišící se právě v tom jediném slově... :roll: No a s tema klíčama na vypouštěcí olej se nepižlejte, za pár desetikorun jsem koupil v prodejně nářadí "tovární" čtyřhranný klíč.... :D Ze samo-domo výroby pomůcek, který se dají běžně sehnat jsem již vyrostl.... :mrgreen:
Přílohy
Olej.jpg
Stahovák filtru.jpg
Klíč.jpg
Megane III GT, 1.6 16V - 74kW, K4M, HNK, 2010, Express., panoram., el.skl.zrc., Megane II CC, 1.6 16V - 82kW, K4M, Platin-grau, 2007, Dynam. - Luxe & Style Packet, In mem.: Meg. III HB, 1.6 16V - 74kW, K4M, HNK, 2009, Expr., panor. - 11 měs., cca 13000 km, R19 HB, 1.8 RT(1721) - 54kW, F3N, zel. met., 1994

Uživatelský avatar
maydayanthem
Advanced member
Příspěvky: 456
Registrován: úte srp 18, 2009 22:53

Re: Výměna oleje

Příspěvek od maydayanthem » pon úno 21, 2011 23:05

rousini píše:Jestli je to Shell, Castrol nebo Mobil je šumák. Motor nemá schpnost poznat olej tak, jako my pivo...
V takovém případě bys neměl tankovat v zahraničí, protože to máš zajetý na ruskou sirnatou ropu z Kralup...
si to zabil... hehe :wink:
M IV 1,2 130 hp 6 st. manual

Odpovědět

Zpět na „Renault Megane III“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů