Problém se seřízením světlometu

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
Primergy
Starting member
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 26, 2018 12:28

Problém se seřízením světlometu

Příspěvek od Primergy » úte črc 21, 2020 12:20

Ahoj, mám Megana grandtour 1.5dci 81kw rv. 2014 (poslední facelift) a řeším problém se seřízením pravého předního světlometu. Vyhodili mě z technické, kvůli tomu, že se nastavovací šroub protáčí. Když jsem to měl v servisu, tak mi řekli, že je tam údajně stržený závit a je třeba vyměnit celé světlo (originál cca z 9.000,- - z druhovýroby jsme našel za cca 3.500,-). Chci se zeptat, jestli už někdo neřešil podobný problém. nevím, napadá mě zkusit nějaký tmel, do kterého by se šroub chytl, nebo vykroužit nový závit nebo něco podobného. Ve výsledku asi ani nemusí být ten závit stržený a jen se s tím nedá hýbat a protáčí se to, nevím jak je to tam konstrukčně řešeno.

Zkrátka prosím o radu, jestli se se s tím někdo už nesetkal, neví v čem by mohl být problém, případně zda neexistuje nějaká dokumentace, návod atp. Nechce se mi kvůli závitu kupovat nové světlo, když to staré je v pohodě.

Předem díky!
Renault Mégane III Grandtour 1.5 dCi 81kW, r.v. 2014 Life
Renault Talisman Grandtour 1.6 dCi 118kW r.v. 2017 Initiale Paris

Primergy
Starting member
Příspěvky: 38
Registrován: pát říj 26, 2018 12:28

Re: Problém se seřízením světlometu

Příspěvek od Primergy » stř črc 22, 2020 09:46

Tak jsem na to včera koukal a odpovím si. Jde o mechanismus převodu síly z vertikální na horizontální. Tedy aby se dala světla seřizovat tak, že se shora vloží imbus a pohybem doleva nebo doprava reguluji sklon světla. Ten mechanismus je řešený tak, že je tam prakticky plastové ozubené půlkolečko, nebo jak to nazvat. Představte si jehlan, který má prakticky drážky a doléhá na stejně tvarovanou část ve světle. Tím se vlastně ty zoubky, do sebe zapřou a přenesou pohyb. Problém je v tom, že obě části jsou plastové a může dojít k vylámání těch zoubků. Což je můj případ. V té chvíli se vlastně imbus protáčí a sklon světlometu se nemění. To bylo to, co mi ten "inženýr" v autorizáku řekl. Že je stržený závit a musím koupit nové světlo (kvůli dílu za 2 koruny odhadem - jen nelze asi samostatně pořídit). Nicméně v Renaulty překvapivě přemýšleli a umožnili sklon regulovat přímo zezadu světla, směrem od motoru. V tom případě musí světlo ven, pootočit imbusem, světlo vrátit, vyzkoušet zda ok a takto pořád dokola dokud světlo nebude ok. Vytažení světla a vložení zpět je cca 30 vteřin...

Takže když to shrnu, světlo se nastavit dá, jen ne z horní pozice, ale musí se světlo vyjmout, nastavit a pak zase uložit. Není třeba nesmyslně kupovat nové světlo.. Tohle bych však čekal od servisu a ne domácí diagnostikou. Zkrátka zase mě to utvrdilo v tom, že jakmile je auto po záruce, vyhnout se autorizovaným servisům velikým obloukem.
Renault Mégane III Grandtour 1.5 dCi 81kW, r.v. 2014 Life
Renault Talisman Grandtour 1.6 dCi 118kW r.v. 2017 Initiale Paris

milan.maly
Experienced member
Příspěvky: 508
Registrován: stř kvě 26, 2010 09:28

Re: Problém se seřízením světlometu

Příspěvek od milan.maly » čtv črc 23, 2020 12:18

Ahoj, je to presne ako pises.
Riesil som pred casom rovnaky problem. Nastastie sa technik na STK zastavil skor, nez vylamal tie zuby so slovami, ze mi to nechce znicit a mam prist az s tym srubom pojde hybat.
U mna pomohlo vybrat svetlo, premazat to silikonovym olejom a postupne rozhybat.

Na Tvojom mieste by som skusil zajst na vrakovisko a z nejakej buracky so znicenym svetlom tie osky ozubenymi koleckami vymontovat. Mohlo by to byt za par Kc.

Vela stastnych km!
Renault Megane II Grandtour 1,5dCi 74kW/101k, r.v.: 01/2005 http://moje.auto.cz/Master13/megane.html
Renault Laguna III Grandtour 4-Control 2.0dCi 127kW/175k, r.v. 10/2013
V občasnej údržbe:
Renault Thalia 1,4 16V 72kW/98k, r.v.: 2001
Renault Fluence Privilege 1,6 16V 81kW/110k, r.v.: 2010
Renault Fluence Technofeel 1,6 16V 110k, r.v.: 2012
Renault Megane III Grandtour 1,6 16V 110k, r.v.: 2012

Odpovědět

Zpět na „Renault Megane III“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů