Xenony - jedno svetlo svieti nizko

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
milan.maly
Experienced member
Příspěvky: 508
Registrován: stř kvě 26, 2010 09:28

Xenony - jedno svetlo svieti nizko

Příspěvek od milan.maly » pon srp 27, 2018 13:37

Ahojte,

rad by som sa podelil o skusenost s problemom, kedy na mojej Lagune jeden z xenonov (na strane vodica) svieti blizko pred auto, tzv. do zeme. Dosvit je v podstate len cca 10m.

Diagnostika zavady (a je to vobec zavada?)
S xenonami som doteraz nemal ziadne skusenosti, preto som si polozil otazky:
Maju obidva xenony svietit do rovnakej vzdialenosti? Ano, maju.
Nema jedno svetlo svietit blizsie (to na strane sofera, aby neoslnovalo oproti iduce auta) a osvetlovat viac priestor pred autom a druhe vzdialenejsi priestor? NIE, nema.
Preco? V pripade poruchy jednoho svetla (to ktore svieti dalej) by totiz s autom nebolo mozne v noci vobec jazdit.

Pustil som sa preto do hladania priciny:
1. Po zapnuti xenonovych svetiel obe svetla urobia pred autom znamu osmicku, tj. po elektornickej stranke vsetko zda sa funguje OK.
2. Kontrola snimacov, ktore automaticky udrzuju vysku xenonovych svetiel. Pri lavom prednom kolese (dostupne bez demontaze kolesa) a lavom zadnom kolese (nutna demontaz kolesa). Tycky od ramien k snimacom drzia, po odpojeni spojovacich tyciek sa snimace pohybuju volne.
3. Napojenie na diagnostiku CLIP neukazalo ziadne chyby - ak by to niekto hladal, testy xenonov su v CLIPe v jednotke UPC.
4. Skusal som svetla nastavit manualne - imbusovym klucom zhora na svetle. Svetlo bolo v najvyssej polohe a nedalo sa viac pridvihnut. Porovnanim s druhym svetlom som zistil, ze u nizko svietiaceho svetla je omnoho mensi rozsah nastavenia, co mi zacalo byt podozrive.
5. Doslo na ciastocnu demontaz predneho naraznika a laveho xenonu. Pomohlo mi video: https://www.youtube.com/watch?v=T3vHcXL1bVs
6. Po vybrati xenonu bolo jasne, ze jediny problem moze byt v nastaveni vysky svetla, tj. v motorceku, pripevnenom priamo na svetle.
Obrázek

Ako sa ukazalo, tycka nastavenia vysky svetla, ktora prechadza do motorceka, vyskocila z motorceka (bakelitova cast, v ktorej sa pohybovala, bola prasknuta) a zavit v motorceku povoleny. To znemoznovalo zdvihnutie svetla vyssie, ale zaroven zachovalo funkcnost pri teste po zapnuti svetiel.

Motorcek som rozobral, tycku vlozil naspat, namontoval celu zostavu do svetla a 3 krat vyskusal funkcnost vratane spravneho nastavenia vysky svetla. Bohuzial po zlozeni predneho naraznika a dalsich pokusoch sa svetlo znova sklopilo dole. Tj. pravdepodobne tycka znova vyskocila zo svojho ulozenia v motorceku.

Riesenie: Objednal som novy motorcek nastavenia vysky svetiel (https://autodilos.cz/nastavovaci-prvek- ... -200797ma1) a v priebehu tyzdna ho vymenim. Snad to moj problem definitivne vyriesi.

Otazky:
a.) Stretol sa uz niekto z vas s rovnakym problemom?
b.) Co moze byt pricinou, ze tycka vyskoci z motorceka? U mna sa to pravdepodobne prvy krat stalo pri prudkom zabrzdeni po vymene brzdovych dosticiek, kedy som z motoroveho priestoru pocul hlasne buchnutie (dopad vnutornej pohyblivej casti svetla na jej krajnu polohu). Na tieto situacie by to vsak verim malo byt dimenzovane.
c.) Ako riadiaca elektronika urcuje hornu a dolnu hranicu nastavenia svetiel pri uvodnom teste? Len podla odporu motorceka v krajnej polohe? Tj. mohlo potencialne dojst k tomu, ze motorcek vysunul tycku z nalomeneho bakelitoveho valca, v ktorom sa pohybuje, lebo nezistil, ze uz je v krajnej polohe?
d.) Poznate nejaky trik, ako tycku motorceka vsunut do telesa svetla? Nechcel som ju tam nacvaknut silou a zdalo sa, ze po umiestneni vnutra svetla do najvyssej polohy tam ide tycka vsunut volne (bohuzial len vtedy, ked nie je namontovana na telese motorceka, ktore tomu prekaza).

PS: Ak mate zaujem o konkretne foto z demontaze xenonu/motorceka na nastavenie vysky svetiel, tak mi napiste (idelane do 29.8.). Az budem montovat novy motorcek, mozem nafotit.

Vdaka a nech Vam vase Laguny sluzia k spokojnosti.
Renault Megane II Grandtour 1,5dCi 74kW/101k, r.v.: 01/2005 http://moje.auto.cz/Master13/megane.html
Renault Laguna III Grandtour 4-Control 2.0dCi 127kW/175k, r.v. 10/2013
V občasnej údržbe:
Renault Thalia 1,4 16V 72kW/98k, r.v.: 2001
Renault Fluence Privilege 1,6 16V 81kW/110k, r.v.: 2010
Renault Fluence Technofeel 1,6 16V 110k, r.v.: 2012
Renault Megane III Grandtour 1,6 16V 110k, r.v.: 2012

milan.maly
Experienced member
Příspěvky: 508
Registrován: stř kvě 26, 2010 09:28

Re: Xenony - jedno svetlo svieti nizko

Příspěvek od milan.maly » pát zář 14, 2018 09:46

Tak xenony znova funguju spravne! :-)

Zistil som, ze s trochou cviku sa da motorcek nastavenia vysky xenonu vymenit aj bez demontaze naraznika.
Clovek vsak musi vediet:
- ako tam hriadelku motorceka nacvaknut,
- kde je plastovy drziak, ktory zapadne po pootoceni motorceka a drzi motorcek na spravnom mieste a
- akym smerom s nim tocit.

Po zapojeni a zapnuti svetiel mi vsak palubny pocitac napisal chybu "Check lightning". Napojil som auto na CLIP a ukazalo sa, ze chyba je trvala, tj. nesla zmazat a tak doslo na demontaz a kontrolu noveho motorceka. Ten uz bol za cca 20min, pocas ktorych bol namontovany vo svetle, rozzhaveny tak, ze takmer nesiel udrzat v ruke.
Aj ked sa na prvy pohlad zdalo, ze je to presna nahrada, po jeho demontazi som zistil, ze namiesto dosky s elektronikou vedu su kontakty z konektora napriamo prepojene do motorceka, tj. nemoze to fungovat!
Varovanie pre vsetkych, tento motorcek do nasich Lagun nekupovat!

Kedze som mal elektroniku v starom motorceku OK a cakala ma cesta v noci, rozhodol som sa novy motorcek rozobrat a pouzit z neho len predny kryt, v ktorom sa pohybuje hriadelka a na starom motorceku bol prasknuty. Ani ten zial nesedel, takze som ho musel prisposobit tak, aby donho spravne zapadlo lozisko hriadelky. To sa nastastie nakoniec po chvili pajkovania a brusenia plastu podarilo.

Ak by niekto vedel o kompatibilnej nahrade, pridajte sem prosim info, napr. cislo dielu. Mne sa ju zatial dohladat nepodarilo.
Renault Megane II Grandtour 1,5dCi 74kW/101k, r.v.: 01/2005 http://moje.auto.cz/Master13/megane.html
Renault Laguna III Grandtour 4-Control 2.0dCi 127kW/175k, r.v. 10/2013
V občasnej údržbe:
Renault Thalia 1,4 16V 72kW/98k, r.v.: 2001
Renault Fluence Privilege 1,6 16V 81kW/110k, r.v.: 2010
Renault Fluence Technofeel 1,6 16V 110k, r.v.: 2012
Renault Megane III Grandtour 1,6 16V 110k, r.v.: 2012

Odpovědět

Zpět na „Renault Laguna III“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů