Motor Checkup- Zdravotní test vašeho motoru.

Zde se nalézají odpovědi na dotazy společné pro všechny modely nebo pro více modelů současně.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
sinco
Junior member
Příspěvky: 120
Registrován: úte říj 20, 2015 10:28
Bydliště: Brno

Motor Checkup- Zdravotní test vašeho motoru.

Příspěvek od sinco » sob pro 02, 2017 02:42

Při brouzdání netem jsem narazil na zajímavou záležitost. Tak jako z kapky lidské krve lze zjistit zdravostní stav člověka tak lze zjistit i z kapky oleje z motoru v jaké kondici je olej a zda v něm není něco co by diagnostikovalo možnou závadu na motoru. Kapka oleje se kapne na čtvereček diagnost. papírku. Po nějakém čase, čím starší olej tím delší čas, se uvoří kruh, chromatografický obrazec, ve kterém jsou 4 kružnice a podle tabulky-zbarvení se dá zjistit 4 výsledky.
1 zda se v oleji nacházejí saze , prach, kovový otěr či jiné znečišťující latky
2 zda je olej v pořádku
3 kondenzovaná nebo chladící voda v oleji
4 zda není palivo v oleji.
U kazdé položky je 9 podpoložek soustředěných do 3 celků-dobré, třední a špatné. Tabulka je jedna pro naftové motory a druhá pro benzínové motory.
Existuje sada pro jedno měření a pro tří měření. Já jsem zakoupil pro jedno meření a výsledek lze vcelku spolehlivě identifikovat v tabulce. S olejem jsem najezdil asi 6000km a v návodu se píše počkat 2až15 minut, u velmi starého oleje může vsáknutí trvat i 45 minut. Poté počkat 3-10hodin nejlépe přes noc. Sledoval jsem to asi 2 hodiny a dohromady nic. Ale druhý den ráno se ukázalo to co mělo. Takže hurá na dešifrování stavu. Fakt je lepší počkat, třeba 24 hodin u velmi starého oleje.
Test. sadu jsem zakoupil za 189kc ale dá se i za víc a mohu na testování doporučít.
Nakonec musím dodat že nejsem prodejcem této testovací sady a ani nejsem nijak napojen na žádneho distributora či výrobce tohoto produktu. Testovací sada nese logo TUV
Renault Laguna 2, r.v. 2003 1.9dCi

kotasekh
Grafoman
Příspěvky: 5773
Registrován: sob říj 24, 2009 09:09

Re: Motor Checkup- Zdravotní test vašeho motoru.

Příspěvek od kotasekh » sob pro 02, 2017 09:29

Tribologicka analyza oleje se tomu taky da rikat ;). Staci odebrat vzorek, poslat do objednane laborky a vysledky jsou presne se vsim vsudy. Cenu nevim, nikdy jsem se po tom nepidil, nemelo by to pro me informacni hodnotu - kdyz motoru neco je, co se pozna jen z detailniho rozboru oleje, stejne bych to neopravoval ;).
ex Renault Thalia Authentique 1,2 16V LPG
Najeto 317 000km, totálka při nehodě :(.
Nyní Renault Thalia 2012, Dacia Duster Prestige TCe100 LPG 2022

Odpovědět

Zpět na „Společné věci pro všechny modely“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti