Jaký zařízení dělá zesvětlení palubky při světlech?

Zde se nalézají odpovědi na dotazy společné pro všechny modely nebo pro více modelů současně.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bóďa.
Experienced member
Příspěvky: 817
Registrován: pát zář 02, 2005 12:17
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Jaký zařízení dělá zesvětlení palubky při světlech?

Příspěvek od Bóďa. » pon čer 02, 2008 10:09

Od doby co je zavedený denní svícení, tak řešim, jak by se dalo obejít takový to že když se rozsvítěj světla, tak že logicky se zesvětlí osvětlení všeho, protože je logicky počítáno s tím, že by to řidiče v noci oslňovalo. Ano, dá se to více "rozsvítit" tim kolečkem u tacháče, ale když je to na "nejsvítivější" poloze, tak to pořád za sluníčka není vidět a tomu když jsou světla zhasnutý se to absolutně nevyrovná, takže bych nějak potřeboval vykopnout nějakou řídící jednotku tadytohodle, ale vůbec nevim, kde se to nachází a jak to vypadá. Koukal jsem na všechny možný jednotky z vraku, jako nejpravděpodobnější co jsem našel se mi jevila černá krabička pod sedackou s nápisem hella, která byla ale u phase 2 jiná než u ph.1. Pak jsem si řikal, že by to mohlo bejt nějak za tim kolečkem (potenciometrem), za packou svetel, nějak ze zadní strany tacháče a prostě nevim no... Buhvi jestli to vubec ma nejakou ridici jednotku nebo co.

To manuální kolečko bych nahradil fotorezistorem, jenže prostě v první řadě potřebuju zrušit ten jev že když se rozsvítěj světla, není vidět nic na klimě, hodinách, rádiu, palubním počítači a potom bych resil fotorezistor aby se to štelovalo samo podle světla....

Renault Safrane

Uživatelský avatar
hudes
Junior member
Příspěvky: 197
Registrován: pát pro 02, 2005 16:15
Bydliště: Hroznová Lhota
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hudes » pon čer 02, 2008 10:25

U scéniku phase 2 je možnost následující:

http://www.renaultscenic.kvalitne.cz/so ... spinac.htm

Jak vyrobit soumrakový spínač:

http://meganescenic.webzdarma.cz/soumra ... spinac.htm

Místo spínače by se dal dat jen vypínač. Nebylo by to automatické, ale pomohlo by to.....
RENAULT MEGANE SCENIC 1.9dCi

ilicz
Starting member
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 04, 2008 14:48

Příspěvek od ilicz » pon čer 02, 2008 13:09

na Twingu to jde taky.... o vikendu jsem si to delal taky....

http://www.twingoclub.cz/navody/navod_kaplicka2.html

Uživatelský avatar
Dehumanizer
Člen RCČR
Příspěvky: 1684
Registrován: sob úno 16, 2008 10:58
Bydliště: Praha - Bratislava - Závažná Poruba - Račkova dolina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dehumanizer » pon čer 02, 2008 18:15

Nema niekto takyto navod na Lagunu II? :-)
Inac ale na Lagune je senzor ktory pri slabom svetle sam zapne svetla, nechapem preco to nie je skombinovane aj s tym podsvietenim... Teda ze ked zapnem svetla manualne ale senzor detekuje ze je svetlo, tak by mohol podsvietenie nechat vypnute a tie kontrolky ktore sa pri zapnuti svetiel zoslabuju by mohli zostat zasvietene normalne. Ale to asi bolo na francuzskych sudruhov moc zlozite...
Laguna III Grandtour GT 4control Energy 2.0 dCi (M9R 858) 127kW, r.v.2014

Uživatelský avatar
Bóďa.
Experienced member
Příspěvky: 817
Registrován: pát zář 02, 2005 12:17
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bóďa. » pon čer 02, 2008 22:07

super, to o tom scenicu jsem cetl uz pred nekolika lety a prave jsem to tedka nekdy vcera hledal ale bezuspesne tak jsem si rikal ze to budu muset zvladnout sam. jenze pak me trklo jeste to ze to stacit asi nebude protoze pri zapnuti svetel se vsechno osvetleni v interieru zeslabi takze by ten fotorezistor byl akorat namisto toho kolecka kterym si to muzu tedka taky stelovat ale i kdyz to mam na nejvyssi sviceni tak proste to porad sviti malo oproti tomu kdyz mam svetla vypnuty. proste a jednoduse nejdriv chci udelat neco aby mi to porad svitilo stejne at uz mam svetla rozsviceny nebo ne a pak bych chtel udelat ten fotorezistor

Uživatelský avatar
Bóďa.
Experienced member
Příspěvky: 817
Registrován: pát zář 02, 2005 12:17
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bóďa. » pon čer 02, 2008 22:12

omlouvám se, koukam ze v tom twingonavodu je i to co chci ja

Uživatelský avatar
KarelJ
Experienced member
Příspěvky: 573
Registrován: pon srp 21, 2006 09:52
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KarelJ » pon čer 02, 2008 22:18

pokud je to kolecko na zesvetleni to same co v megane. tak to pouze "vyrabi" napeti 0-3,5V podle natoceni pro regulaci jasu.
pri zapnuti svetel se na modrem dratu objevi +12V a tim se rozsviti podsvetleni palubky a stredoveho panelu. a stlumi se jas displeju. takze ja bych tohle zarizeni spis orientoval smerem na ten modry drat.
uz jsem na to taky parkrat pomyslel, zvlast ted kdyz sviti slunko jsou displeje velmi spatne citelne i pri nastavenem jasu na maximum :(
Renault Megane hatch 1,6l 55kW 1997

Vlastním renault clip diagnostiku. Kdo by chtěl diagnostikovat auto pište sz. Kutná Hora. Čáslav

nabízím redukci k autorádiu http://www.renault-megane.cz/viewtopic.php?f=5&t=14035

Uživatelský avatar
Bóďa.
Experienced member
Příspěvky: 817
Registrován: pát zář 02, 2005 12:17
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bóďa. » pon čer 02, 2008 22:40

KarelJ píše:pokud je to kolecko na zesvetleni to same co v megane. tak to pouze "vyrabi" napeti 0-3,5V podle natoceni pro regulaci jasu.
pri zapnuti svetel se na modrem dratu objevi +12V a tim se rozsviti podsvetleni palubky a stredoveho panelu. a stlumi se jas displeju. takze ja bych tohle zarizeni spis orientoval smerem na ten modry drat.
uz jsem na to taky parkrat pomyslel, zvlast ted kdyz sviti slunko jsou displeje velmi spatne citelne i pri nastavenem jasu na maximum :(
jasan, je to takovej potenciometr. ja jen nevim o jakem modrem dratu je rec. jak je v tom twingackym navodu ze se u toho tachace musi prejit nejakej odpor tak u myho tachace jsem ho samozrejme bohuzel nenasel. ale pise tam taky ze ten odpor prerusuje jen kvuli tomu aby mu svetla bzucely ze jinak by prestrihl nejakej drat od svetel. me svetla stejne nebzucej takze ja bych ten drat klidne prestrihl ale bohuzel nevim kterej. potom bych misto toho kolecka napojil fotorezistor.

Uživatelský avatar
otas1
Člen RCČR
Příspěvky: 901
Registrován: stř čer 29, 2005 08:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od otas1 » úte čer 03, 2008 23:12

Bóďa. píše: jasan, je to takovej potenciometr. ja jen nevim o jakem modrem dratu je rec. jak je v tom twingackym navodu ze se u toho tachace musi prejit nejakej odpor tak u myho tachace jsem ho samozrejme bohuzel nenasel. ale pise tam taky ze ten odpor prerusuje jen kvuli tomu aby mu svetla bzucely ze jinak by prestrihl nejakej drat od svetel. me svetla stejne nebzucej takze ja bych ten drat klidne prestrihl ale bohuzel nevim kterej. potom bych misto toho kolecka napojil fotorezistor.
Ahoj, cistou nahodou jsem autor toho navodu na twingo. Tam je for v tom ze do ty kaplicky s dispelejem je privedenej modrej drat od svetel, pri zapnuti svetel je na nem 12V, pak:
a) pri vypnuti zapalovani, nezhasnuti svetel a otevreni dveri aktivuje akustickou signalizaci rozsviceni svetel (takovej ten neprijenej bzucak)
b) prepne do obvodu zarovicek vykonovy odpor (u twinga) ten cervene zakrouzkovany. Odpor srazi napeti a zarovicky tak sviti min, vykratovanim tento stav vyloucis.

Kdybych jen prestrihl modry drat od svetel, nesla by ani ta signalizace rozsvicenych svetel.

Nemel jsem to u jinyho rencka rozdelany, ale to ztlumovani podle me bude delany uplne stejne, do serie s tema zarovkama bude prirazenej vykonovej rezistor, pochybuju ze by tam zabozrouti dali nejakej tranzistor nebo tyristor kterej by musel bejt urcite jeste na nejakym chladici. Muzes si to uverit tak ze na vsechny vetsi odpory (co snesou par watu) ktery najde pripnes voltmetr a budes rozsvecet svetla, na tom spravnym pri zhaslejch svetlech bude 0V, pri rozsvicenejch tam nejaky jednotky V nameris. Samozreme musis mit zaply zapalovani aby byly displeje rozsviceny.

Hodne zdaru :wink:
Neděkujte, nenadávejte, používejte prosím hodnocení.
Ťunťa - Twingo I, serie "Kenzo", r.v. 96, el.okna + zrcátka, dálkový centrál, vínová metalíza. Přibližovadlo, ale roztomilý ;-)
Scenic 1,6 16V, 2002, aut. klima, ESP a spousta dalších vychytávek vcetne oteviracího okna kufru :-), vlastněn rodiči.

Uživatelský avatar
stenly67
Starting member
Příspěvky: 51
Registrován: pát zář 22, 2006 08:45
Bydliště: Valašsko

Příspěvek od stenly67 » čtv čer 05, 2008 19:42

Jen jsem nepochopil kde najdu tu kapličku s uvedeným odporem. Pokud odpor zkratuju nemůžu něco odpálit? Je fakt, že to ztlumení jasu ve dne je celkem naprd.
Scénic - pohodlí nezná mezí

Uživatelský avatar
Bóďa.
Experienced member
Příspěvky: 817
Registrován: pát zář 02, 2005 12:17
Bydliště: Kutná Hora
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bóďa. » čtv čer 05, 2008 20:34

tak ja dostal na safrane clubu radu na relatko, zkusil jsem ho vyndat a je to opravdu na palubku, ale po vyndani relatka palubka nesviti, predpokladam ze misto relatka tam ty kabliky musim nejak propojit, ale jak? nerad bych něco zkratoval nebo tak neco

Uživatelský avatar
otas1
Člen RCČR
Příspěvky: 901
Registrován: stř čer 29, 2005 08:31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od otas1 » čtv čer 05, 2008 20:50

stenly67 píše:Jen jsem nepochopil kde najdu tu kapličku s uvedeným odporem. Pokud odpor zkratuju nemůžu něco odpálit? Je fakt, že to ztlumení jasu ve dne je celkem naprd.
No to je navod pro twingo. Kde a jak to maj schovany jiny renckove nevim, jen jsem se vas snazil navest, jak na to prijit. Ale presne jak je to treba udealat u scenika nebo cehokoli jinyho ti nepovim protoze to nevim.
Neděkujte, nenadávejte, používejte prosím hodnocení.
Ťunťa - Twingo I, serie "Kenzo", r.v. 96, el.okna + zrcátka, dálkový centrál, vínová metalíza. Přibližovadlo, ale roztomilý ;-)
Scenic 1,6 16V, 2002, aut. klima, ESP a spousta dalších vychytávek vcetne oteviracího okna kufru :-), vlastněn rodiči.

Uživatelský avatar
DragonIII
Advanced member
Příspěvky: 331
Registrován: pát srp 01, 2008 08:25

Příspěvek od DragonIII » čtv črc 02, 2009 21:51

Tak už na to někdo přišel? Zajímá mě Laguna I.
K tomu návodu pro Twingo bych měl jeden nápad :idea: : místo vypínače dát proměnný reostat s vypínáním ( nebo jak se tomu odborně říká ). Zkrátka něco jako u rádia - pootočím a zapnu to a dalším otáčením si ještě můžu regulovat intenzitu osvětlení. Nebo mi to někdo rozmluví?
Já: Renault Laguna I liftback 1,6l 16V r.v.1999
Manželka: Renault Twingo 1,2 (D7F) r.v.1996

Uživatelský avatar
Dan Black
Člen RCČR
Příspěvky: 1830
Registrován: pát zář 14, 2007 14:40
Bydliště: Bílina

Příspěvek od Dan Black » pát črc 03, 2009 14:59

DragonIII píše:K tomu návodu pro Twingo bych měl jeden nápad :idea: : místo vypínače dát proměnný reostat s vypínáním ( nebo jak se tomu odborně říká ). Zkrátka něco jako u rádia - pootočím a zapnu to a dalším otáčením si ještě můžu regulovat intenzitu osvětlení. Nebo mi to někdo rozmluví?
Na Twingo existuje lepší varianta-automatická regulace jasu podle okolního osvětlení :t18:
Kia Rio 2017
Scenic 2001 1.6/16v
Vzpomínáme...Škoda 105 (s něčím se začít musí)...Twingo Helios (prosklená střecha, zdroj potěšení i vzteku)

Obrázek Obrázek

Michail
Junior member
Příspěvky: 130
Registrován: čtv črc 21, 2011 19:31
Bydliště: Brno

Re: Jaký zařízení dělá zesvětlení palubky při světlech?

Příspěvek od Michail » ned úno 12, 2012 19:22

Zdravím vážení,
mohl by mi někdo poradit, jak se oné automatické regulace podsvícení zbavit na Mégane Ph2? Přísahal bych, že jsem to někde na fóru četl, ale nemůžu to najít :(
Díval jsem se na Danův návod na Twingouše, ale co si pamatuju, tak tišťák v mým displeji vypadal jinak. Bzučák zapnutých světel už v autě nemám, takže na to nemusím brát ohled. Mám totiž za to, že oboje zároveň se to dalo odstranit přestřižením jednoho drátku, ale nemám páru, kterej to byl.
Díky.
<> 2006 Laguna Grandtour 2.0 16V "Blanche"
<> 1999 Mégane Coach 1.6 16V "Silva"

Odpovědět

Zpět na „Společné věci pro všechny modely“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů