Zapojení kamery

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
Uživatelský avatar
Arkis
Advanced member
Příspěvky: 291
Registrován: stř črc 09, 2014 22:47
Bydliště: Praha 9

Zapojení kamery

Příspěvek od Arkis » pon dub 06, 2015 12:52

Používám v autě onboard kameru a nechci řešit neustálé zapojování a vypojování ze zásuvky v autě. Je to totiž otravné, šuplík musí být neustále vysunutý a nesmím na to zapomenout, protože zloděje to bije do očí.
Když jsem to zapojoval ve felicii, tak jsem to vyřešil jednoduše. Z pojistkové skříně jsem si vzal spínané plus (15tku) a na to napojil další zásuvku. Jenže se scénicu žádné volné místo v pojistkovce není, tak jak by to šlo udělat?

Napadlo mě to napojit sériově na stávající zásuvku, jenže nevím, jak na to bude reagovat "moderní" auto. Kamera má při běhu údajný odběr cca 500mA, takže pojistku pálit určitě nebude, ani když zapojím do stávající zásuvky mobil s GPS. Být to ve felicii, tak normálně vytáhnu zásuvku, obnažím dráty a naletuji na to přídavnou zásuvku, stáhnu bužírkou. Zapojím kameru, přídavnou zásuvku schovám někam, kde nepůjde vidět, zasunu stávající zásuvku zpět a v kabině by nikde nebylo vidět, že je kamera někde zapojená.

Jenže nevím, jak na to reagují tyto nové, modernější auta oproti felicii. Pájím klasickou trafopájkou ze 60/70tých let. Nepodělám ti nějak elektroniku auta? Můžu vůbec dělat takové zásahy do elektroinstalace, aniž bych tak neudělal chybu v diagnostice? A kdo ví, co všechno se může takto stát. Za každou připomínku budu rád a omlouvám se, že sem dávám takové pro někoho triviální dotazy, ale prostě nerad bych si něco zničil v autě.

Uživatelský avatar
Dan Black
Člen RCČR
Příspěvky: 1830
Registrován: pát zář 14, 2007 14:40
Bydliště: Bílina

Re: Zapojení kamery

Příspěvek od Dan Black » pon dub 06, 2015 14:44

Jenom rychloodpověď...
Ty kamerové CL napáječe nejsou dělané na skrytou montáž (potřebují dobré chlazení)
Prodávají se celé sady na přímé napojení, já jí kupoval s kamerou (budu řešit stejný problém).
http://www.kameravaute.cz/catalog/prisl ... ni-kamery/
Kia Rio 2017
Scenic 2001 1.6/16v
Vzpomínáme...Škoda 105 (s něčím se začít musí)...Twingo Helios (prosklená střecha, zdroj potěšení i vzteku)

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Arkis
Advanced member
Příspěvky: 291
Registrován: stř črc 09, 2014 22:47
Bydliště: Praha 9

Re: Zapojení kamery

Příspěvek od Arkis » pon dub 06, 2015 14:51

Já mám jen nějakou levnou kameru z eBaye (za nějakých tehdy 700Kč), takže je to na obyčejnou autozásuvku. Fungovala v pohodě rok a půl, ale při té autonehodě se mi urvalo USB u kamery (kamera letěla z auta ven a konektor se utrhl). Takže já nemám tu verzi se snímáním stavu baterie a podobné věci. Navíc to chci mít zapnuté jen při nastartovaném vozidle, takže by se mi opravdu nejvíce hodilo dát do série ještě jednu zásuvku.

Už jsem přemýšlel nad tím, že tato kamera by putovala dozadu a dopředu bych pořídil nějakou lepší, ale teď jsem kupoval auto, v pondělí půjdu udělat první servis (čepy, rozvody, prachovky) a peníze jsou v čudu. Takže lepší kamera bude muset počkat.

Novotka
Senior member
Příspěvky: 1609
Registrován: sob dub 23, 2005 09:33
Bydliště: Pardubice

Re: Zapojení kamery

Příspěvek od Novotka » pon dub 06, 2015 15:39

Normálně napájej kabel od napájení kamery na kabel pod zásuvku.
Autu určitě neublížil . Oproti Felicií to moc modernější auto není taky je to
Auto z roku 1996
Nov
Megane Scenic Kaleido rv.99 1,6 16v 79kw prodano
Laguna Grandtour RXT rv.98 1,8 16v 88kw
Grand Espace IV rv. 04 2,0 T 120 kw Expression
http://novotkap.rajce.idnes.cz/obr/

foxik007
Starting member
Příspěvky: 39
Registrován: stř úno 15, 2012 21:33
Bydliště: Karviná

Re: Zapojení kamery

Příspěvek od foxik007 » úte dub 07, 2015 11:58

Zdar, já mám kameru napojenou na řízení otevírání střešního okna, je tam +12 při zapnuté spínačce, šlo by to zapnou i na stropní světlo...
Scénic 2000, 1.6 79kW

Uživatelský avatar
Arkis
Advanced member
Příspěvky: 291
Registrován: stř črc 09, 2014 22:47
Bydliště: Praha 9

Re: Zapojení kamery

Příspěvek od Arkis » pát zář 11, 2015 20:51

Tak dnes doděláno.
Trošku to trvalo, protože byl fofr v práci a nikdy jsem si nenašel čas.
Navíc jsem měl strach, protože to je první zásah do elektroniky, co jsem dělal, takže o to víc jsem to protahoval.

Nakonec jsem šel cestou nejmenšího odporu:
Kabel jsem vedl podél tapece střechy a A sloupkem dolů po straně řidiče.
Původně jsem jej chtěl táhnout nad pedálama a zapojit za zásuvku, ale aby to bylo pořádně, tak jsem shodil vrch palubky a kryt topení, abych to protáhl podél reproduktoru, za budíkama a před hodinami jsem to svedl dolů. Renault mně v tomto příjemně překvapil a zjistil jsem, že vrchní část palubky drží jen na dvou šroubech a zbytek lze jednoduše vycvaknout.
Nakonec jsem jen multimetrem zjistil, kde je fáze a kde kostra (černý kabel je mínus a žlutý - prostřední - je fáze).
Dráty od zásuvky jsem obnažil, drátky od napájení kamery jsem omotal a lehce naletoval. Potom jsem již jen omotal zkompletovanou úpravu elektrickou pásku.
Jelikož jsem v tomto silně greenhorn, tak budu rád, když mi někdo mé chyby a popřípadě navrhne opravu :wink: .
Něco málo fotek pro lepší představu je zde.
http://arkis.rajce.idnes.cz/11.9.2015_Zapojeni_kamery

Uživatelský avatar
Dan Black
Člen RCČR
Příspěvky: 1830
Registrován: pát zář 14, 2007 14:40
Bydliště: Bílina

Re: Zapojení kamery

Příspěvek od Dan Black » sob zář 12, 2015 11:57

Máš bod!
Sadu na přímé napájení jsem kupoval s kamerou...takže už od ledna jezdím s "provizorním řešením" a napáječ mám zapíchnutý do zapalovače (=otevřený šuplíček). :oops:
Měl jsem strach z demontáže palubky, ale vidím že to je celkem primitivní. 8-)
Jinak v té napájecí sadě jsou rovnou takovéhle T-éčka.
Obrázek
Kia Rio 2017
Scenic 2001 1.6/16v
Vzpomínáme...Škoda 105 (s něčím se začít musí)...Twingo Helios (prosklená střecha, zdroj potěšení i vzteku)

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Arkis
Advanced member
Příspěvky: 291
Registrován: stř črc 09, 2014 22:47
Bydliště: Praha 9

Re: Zapojení kamery

Příspěvek od Arkis » sob zář 12, 2015 13:21

Taky jsem byl příjemně překvapený, že to drží jen na dvou šroubech. Čekal jsem to mnohem komplikovanější.
Ty zlodějky mám doma taky, ale do auta je nedávám. Pokaždé se mi uklepaly a vypadl ten dodělaný kabel.

krt.ecek
Moderátor
Příspěvky: 11267
Registrován: úte čer 14, 2005 20:14

Re: Zapojení kamery

Příspěvek od krt.ecek » sob zář 12, 2015 14:36

tak to naopak já je dávám všude a neznám nic lepšího a nemám s nimi problémy :-) chce to na správný průřez a pořádně zamáčknout
Když něco nevíš a zeptáš se budeš vypadat jako blbec 5minut, nezeptáš-li se budeš blbcem celý život
V údržbě: Renault Megane CC 2.0T RV 2008; Renault Modus 1,2 16V TCe 2008
Historie: Renault Megane Coupe 1,6 16V RV 2001; Renault Clio 1,2 8V RV 2008; Renault Clio 1,5 DCi RV 2003; Renault Espace IV 1,9 DCi 2006
Vlastní: Renault Thalia Privilège 1,4 16V RV 2009 Obrázek; Dacia Dokker Stepway 1,2 Tce RV 2018

Uživatelský avatar
Arkis
Advanced member
Příspěvky: 291
Registrován: stř črc 09, 2014 22:47
Bydliště: Praha 9

Re: Zapojení kamery

Příspěvek od Arkis » sob zář 12, 2015 19:12

Je možné, že to je na silnější drátky. Mě se vždycky ten přidaný drátek vyvlékl z izolace a vypadával z té zlodějky.

Lellek
Starting member
Příspěvky: 1
Registrován: úte srp 08, 2017 14:50

Re: Zapojení kamery

Příspěvek od Lellek » úte srp 08, 2017 14:53

Ahoj, potřeboval bych menší radu. Vidím, že jste tady řešili zapojení kamery. Můj problém je podobný. Koupil jsme si na doporučení kameru Truecam a6, která má i zadní kameru a potřeboval bych poradit nejlepší způsob kudy mám vést kabel k té zadní kameře. Nemáte někdo zkušenost?

Uživatelský avatar
Arkis
Advanced member
Příspěvky: 291
Registrován: stř črc 09, 2014 22:47
Bydliště: Praha 9

Re: Zapojení kamery

Příspěvek od Arkis » stř srp 09, 2017 09:30

Buď podél tapece střechy (jen bych si dával pozor, jestli tam máš airbagy) a nebo naopak pod plasty u prahu dveří. Tama určitě vedou kabely k zadním reproduktorům.

Odpovědět

Zpět na „Renault Scénic I + RX4“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů