Zadní stěrač

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Příspěvek od zdeny65 » pon zář 28, 2009 06:31

Ještě k tomu nesetřenýmu fleku na zadním okně.Při cyklu stírání stačí trošku přitlačit-minimální tlak a flek je setřenej.Pružina je v dolní části prohnutá a dala by se ohnout o něco víc a tím by ev.mohl vzniknout potř.tlak.
Renault Scenic 1,9 dTI

Smith
Starting member
Příspěvky: 69
Registrován: sob led 20, 2007 09:18

Příspěvek od Smith » úte lis 17, 2009 14:53

Tak jsem na to asi přišel, jak na nesetřený pruh. Musí se trochu zpilovat dosedací plocha-doraz v kloubu ramínka, která ramínko zastaví v narovnané poloze. Když je stěrač vodorovně, tak má přítlak po celé ploše. Nahoře se ale ramínko od skla trochu vzdálí, doraz ho víc nepustí a stěráč nedosedne celou plochou. Pružina ho dál nedostane.
Stěrač jde rozebrat tak, že se sundá, překlopí na druhou stranu, než se normálně sklápí a volně se vyndá pružina. Pak to jde lehce zpilovat, stačí o desetiny milimetru. Jde to udělat i na autě bez sundání stěrače.
Teď mi konečně zadní stěrač stírá po celé ploše.
Stejný výsledek by asi byl při naklonění hřídelky stěrače. Bylo by to ale pracnější.
R.Scenic 1,6e, 66kW/90k, r.v.1/1999, klima, Mio C250

ludrak
Starting member
Příspěvky: 64
Registrován: pát úno 06, 2009 15:40

Příspěvek od ludrak » úte led 05, 2010 06:08

dobrej kdyz sem drive zapnul a hned vypnul zadni sterac u scenica tak se 1 otocil a bylo to ok,ted se otoci 10x je to otravne a hlavne jede nasucho nevite prosim co stim dekuji mam r.scenic rv.2000
dekuji za radu
Renault Grand scenik 1.5 dci.74kw privilege 2005
Renault megane 1.5 dci.2004

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Příspěvek od zdeny65 » úte led 05, 2010 06:23

ludrak píše:dobrej kdyz sem drive zapnul a hned vypnul zadni sterac u scenica tak se 1 otocil a bylo to ok,ted se otoci 10x je to otravne a hlavne jede nasucho nevite prosim co stim dekuji mam r.scenic rv.2000
dekuji za radu
Zkus očistit kostru a jestli to nepomůže,tak prohodit motor z jinýho auta,abys vyselektoval poruchu.Jestli to bude dělat dál,tak to bude možná v relé a nebo v jednotce.Vše by mělo být u řidiče.
Renault Scenic 1,9 dTI

dzonyy
Starting member
Příspěvky: 49
Registrován: sob led 17, 2009 18:28
Bydliště: ruzomberok

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od dzonyy » úte led 05, 2010 22:53

trtsoft píše:nevíte cím to ?
zadní stěrač nestírá...

myslíte že je něco s motorem sterace nebo může být něco i s řídící jednotkou

v SO to chci rozebrat a promerit ale spise me jde o to abych se pripravil na nejhorsi....
Nemate nekdo zapojeni konektoru (pokud tam neco takoveho je) co jde do motoru zadniho stirace ?

dik TRT
To čo tu väčšinou čítam sú riadne nezmysly,
1, Premerám elekrtiku - podľa mojiskúsensti je vždy OK
2,Na 95 % je problém zadretá hriadeľ v motorčeku klasický problém(ALEBO CHYBNA KOSTRA)
3,Najväčší problem je, stiahnuť rameno stierača z hadeľa - dá sa to aj bez org. stahováka pomocov dvoch kladív..... (namáhavá práca aj 30min....)
Ked demontujete motor z 5 dverí, je treba odobrať kryt motora - sú tam zalisované nity - ja som ich odbrúsil pilníkom, potom už len rozobrať, vybrať hriadeľ - a vyčistiť hriadelku od hrdze a riadne premazať, poskladať a kryt na nitoch ,, roztemovať"" - Mal som tento problem hadam už na 10 autách, a vždy to bola táto závada...

Uživatelský avatar
trtsoft
Advanced member
Příspěvky: 270
Registrován: ned srp 06, 2006 21:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od trtsoft » úte led 05, 2010 23:02

taky ze jsem to namazal - ale jinak nez rozberanim motoru
otevrel jsme dvere, rozebral zadni plato abych se dostal k tomu motorku, z boku ma maly cervicek, ten jsem vylupnul a prolil to silikonem a jinymi WD40 :-)

od te doby statecne uz 3,5 roky stira... sice vzdy tak po pul roce to zacne hrozne skripat, takze to chce zase rozberat a lehce caknout wd40 ale pak to funguje zase jak vino
8/2006-3/2011 - Scenic 99, 1.6 K7M/8V/66kw; od 9/2017 Thaila I, 1,4 K4J/16V/72kW

dzonyy
Starting member
Příspěvky: 49
Registrován: sob led 17, 2009 18:28
Bydliště: ruzomberok

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od dzonyy » úte led 05, 2010 23:12

trtsoft píše:taky ze jsem to namazal - ale jinak nez rozberanim motoru
otevrel jsme dvere, rozebral zadni plato abych se dostal k tomu motorku, z boku ma maly cervicek, ten jsem vylupnul a prolil to silikonem a jinymi WD40 :-)

od te doby statecne uz 3,5 roky stira... sice vzdy tak po pul roce to zacne hrozne skripat, takze to chce zase rozberat a lehce caknout wd40 ale pak to funguje zase jak vino
No keď sa ti to chce každého pol roka rozoberať..... Ja som to rozobral na svojom stroji pred 2.5 rokmom ked som kúpil auto, od vtedy mám pokoj. Ja takéto opravy neuznávam, nemiem si predstaviť, aby sa mi zákazník vrátil za pol roka s tým istým problémom... :-(

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od zdeny65 » stř led 06, 2010 06:36

dzonyy píše:
trtsoft píše:taky ze jsem to namazal - ale jinak nez rozberanim motoru
otevrel jsme dvere, rozebral zadni plato abych se dostal k tomu motorku, z boku ma maly cervicek, ten jsem vylupnul a prolil to silikonem a jinymi WD40 :-)

od te doby statecne uz 3,5 roky stira... sice vzdy tak po pul roce to zacne hrozne skripat, takze to chce zase rozberat a lehce caknout wd40 ale pak to funguje zase jak vino
No keď sa ti to chce každého pol roka rozoberať..... Ja som to rozobral na svojom stroji pred 2.5 rokmom ked som kúpil auto, od vtedy mám pokoj. Ja takéto opravy neuznávam, nemiem si predstaviť, aby sa mi zákazník vrátil za pol roka s tým istým problémom... :-(
Nechápu co to tady píšeš :?: :?: "ludrak"se ptal,proč se mu to stírá 10x za sebou a ne že se mu to netočí.Tak nečítaj nesmysly a čítaj to co je napsaný :!:
Renault Scenic 1,9 dTI

dzonyy
Starting member
Příspěvky: 49
Registrován: sob led 17, 2009 18:28
Bydliště: ruzomberok

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od dzonyy » stř led 06, 2010 09:59

zdeny65 píše:
dzonyy píše:
trtsoft píše:taky ze jsem to namazal - ale jinak nez rozberanim motoru
otevrel jsme dvere, rozebral zadni plato abych se dostal k tomu motorku, z boku ma maly cervicek, ten jsem vylupnul a prolil to silikonem a jinymi WD40 :-)

od te doby statecne uz 3,5 roky stira... sice vzdy tak po pul roce to zacne hrozne skripat, takze to chce zase rozberat a lehce caknout wd40 ale pak to funguje zase jak vino
No keď sa ti to chce každého pol roka rozoberať..... Ja som to rozobral na svojom stroji pred 2.5 rokmom ked som kúpil auto, od vtedy mám pokoj. Ja takéto opravy neuznávam, nemiem si predstaviť, aby sa mi zákazník vrátil za pol roka s tým istým problémom... :-(
Nechápu co to tady píšeš :?: :?: "ludrak"se ptal,proč se mu to stírá 10x za sebou a ne že se mu to netočí.Tak nečítaj nesmysly a čítaj to co je napsaný :!:
Nechápem o čom tu točíš??? Skús sa pozrieť, na akého užívateľa som reagoval... trtsoft. Jeho problem bol : zadní stěrač nestírá... a nie na užívatela s nickom ludrák

andrej25
Starting member
Příspěvky: 34
Registrován: stř úno 25, 2009 18:33

tak to mam za sebov

Příspěvek od andrej25 » sob led 30, 2010 16:29

Zadny stierac pracoval, slusne povedane nepravidelne (po zapnuti som cekal niekolko minut, kym zotrel, tento interval sa predlzoval..)
Bolo to rele, ale zacal som skumat od motorceka (radsej zhodim tapacirung ako vyberat tu jednotku :) ), pripojil som volmeter a nic, priviedol som stavu priamo a fachal, preco by aj nie, kedze ked sa spusil stieral korektne (nezadrhaval, normal rychlost, vracal sa do zakladnej polohy..)
Rele netreba kupovat presne podla nazvu, staci v elektre povedat rozmer (19,5 x 15,8 x 15 mm) , spinacie napatie 12V, spinany prud aspon 15A

PeeSee
Starting member
Příspěvky: 54
Registrován: ned led 31, 2010 20:18

Příspěvek od PeeSee » úte zář 28, 2010 14:17

bernardw píše:Muj zadni sterac /Scenic I Phase 2/ obcas vynechaval. Stacilo vypnout motor, nekdy jeste otevrit a zavrit zadni okno a bylo to. Pote zacal stirat nepretrzite a bez puvodniho intervalu a to i pri vypnutych steracich. Zadni okno pak neslo otevrit, protoze se system choval tak, jako by sterac stale stiral, coz take delal. Musel jsem odpojit konektor motoru. Hledal jsem a nasel ctyri ruzne mozne priciny: Uzemneni motorku u zadnich svetel, rele, prepinac blinkru a vazelinou znecistene kontakty dobehu motorku. Rozebral a vycistil jsem krome rele postupne vse, muj problem se ukazal byt samozrejme az ten posledni, jak jinak. Kdysi ve vyrobe nesetrili vazelinou a ta ted byle vsude jinde, nez mela byt, ale hlavne na tech kontaktech dobehu. Udajne na to kdysi dokonce byla akce, kdy se vsem Scenicum odebirala prebytecna vazelina, docetl jsem se na jednom nemeckem foru. Vycistil jsem tedy kontakty. Rozebrat se musi temer vse. Sterac jsem stahovat nemusel, mam oteviraci okno zadnich dveri a sterac je od motorku oddelen. Pozor, po vycisteni je treba provest RESET, a to odpojenim baterie. A ted vsechno funguje, jak ma.
Snad to nekomu pomuze, jako to pomohlo mne.
To mi nepomohlo, ale naopak zkomplikovalo život. Po odpojení baterie se mi zablokoval imobilzér a musel jsem auto odtáhnout do servisu. Tam se vtom vrtali, pak to přes diagnostiku nahodili, doporučili novou baterii a shrábli 3355 Kč (včetně té baterie). Stěrač pořád nestírá (jen občas).
Renault Scénic 1.6 r.v. 2000

PeeSee
Starting member
Příspěvky: 54
Registrován: ned led 31, 2010 20:18

Re: Stěrač

Příspěvek od PeeSee » úte zář 28, 2010 23:21

koprda píše:
dozi píše:Je složitý vyndat tu jednotku s relátkama?Prosím o stručný návod kdo to už dělal.Předem velký dík!
Toto jsme psal kolegovi "m-cz":

Výměna relé je popisována zde: http://forum.renaultclub.cz/viewtopic.p ... st%ECra%E8 v příspěvku z 24. 8. 2006. V příspěvku z 30. 8. 2006 jsem umístil dokonce fotky té desky s označením konkrétního relé, které souvisí se zadním stěračem.

Jinak pro demontáž říd. jednotky musíš odklopit víko pojistek v palubní desce nalevo od volantu, pak povolit 1 šroub ( nahoře v té pojistkové skříni ) a následně říd. jednotku vytlačíš z postranních plastových úchytek. Pak už jí jen musíš spodem dostat pod volant, abys k ní měl pěkný přístup, odpojíš od ní všechny kabely, tuším zespodu jednotky povolíš všechny šrouby a spodní i vrchní kryt jednotky od sebe oddělíš. Tam už uvidíš plošný spoj i s předmětným relé stěračů, takže ho jenom vypájíš z plošňáku ven, vložíš a zapájíš nový relé a celý to zase smontuješ. V příspěvku z 24. 8. 2006 zmiňuji výrobce origo relátka, ale když s demontovaným relé zajdeš do nějaký prodejny s elektronikou, určitě nějaký podobný najdete - musíš ale samozřejmě koupit takové relé, které má zcela stejnou rozteč kontaktů ( v opačným případě bys relé nedostal do plošnýho spoje ), musí být na 12 V, přepínací a musí snést proudovou zátěž tak 10 - 15 A. Nenapadá mě žádná záludnost, která by na tebe měla čekat.

Doufám že to je dostačující, kdyby ne, tak se ozvi a nějak to dáme do kupy :wink: .
Prosil bych podrobněji popsat vyjmutí řídicí jednotky. Do pojistkové skříňky jsem civěl 10 minut, ale řídicí jednotku jsem neviděl ...
Renault Scénic 1.6 r.v. 2000

PeeSee
Starting member
Příspěvky: 54
Registrován: ned led 31, 2010 20:18

Příspěvek od PeeSee » pát říj 08, 2010 11:52

Zkoušel jsem ten nefunkční zadní stěrač měřit voltmetrem. Když jsem od něj odpojil konektor, tak jsem na jeho krajních kontaktech naměřil +-12 V. Když jsem stěrač připojil, bylo tam jen 0,4 V. Není to ten problém, proč zadní stěrač nestírá (respektive setře jen v jednom z padesáti pokusů)?
Renault Scénic 1.6 r.v. 2000

Uživatelský avatar
koprda
Advanced member
Příspěvky: 273
Registrován: sob čer 18, 2005 15:58
Bydliště: okr. Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od koprda » ned říj 10, 2010 21:02

"PeeSee" - pojistková skříň je součástí řídící jednotky, vyndavá se to jako celek..bohužel líp demontáž popsat nedokážu, scénica I už nemám
Obrázek Obrázek

_RENAULT Grand Scénic 2.0T-ex_....____ŠKODA Octavia 1.8 TSI-ex___

Uživatelský avatar
bulko6
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: sob lis 08, 2008 23:20
Bydliště: Trnava

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od bulko6 » sob pro 04, 2010 21:44

trtsoft píše:nevíte cím to ?
zadní stěrač nestírá...

myslíte že je něco s motorem sterace nebo může být něco i s řídící jednotkou

v SO to chci rozebrat a promerit ale spise me jde o to abych se pripravil na nejhorsi....
Nemate nekdo zapojeni konektoru (pokud tam neco takoveho je) co jde do motoru zadniho stirace ?

dik TRT


no mám podobný problém až nato že nestiera cez zimu v lete ide v pohode.....na jeseň najprv stiera len každý druhý cyklus a teraz už nejde vôbec.....pozeral som to a na motorčeku je kondenzátor alebo čo a z toho už nejde prúd....niekto ho už menil?
R.v.1997.....1,9td

PeeSee
Starting member
Příspěvky: 54
Registrován: ned led 31, 2010 20:18

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od PeeSee » ned led 16, 2011 21:10

Občasné stírání zadního stěrače jsem vyřešil. Našel jsem šroub ukostření, který byl povolený a zaoxidovaný. Vyčistil jsem ho, utáhl a je to - stěrač setře pokaždé. Kdybyste ho hledali, tak ukostření je u pravého zadního světla (pravé se směru jízdy). Jednoduše otevřete dva kryty stejně jako když jdete vyměnit žárovku brzdovek a tam je - vede k němu bílý drát.
Renault Scénic 1.6 r.v. 2000

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od zdeny65 » stř led 19, 2011 07:55

Tak jsem našel zadní stěrač.Cena uspokojivá http://www.pop-art.cz/AhxPagPrdDet.aspx?PrdRc=NAH29654
Renault Scenic 1,9 dTI

Josef.Rind
Starting member
Příspěvky: 6
Registrován: pát úno 04, 2011 10:47
Bydliště: Hradec Králové

Re:

Příspěvek od Josef.Rind » pát úno 04, 2011 11:00

Dobrý den,mám dotaz,podařilo se vám vyřešit problém s tím, že se stěrač nevrací do vodorovné polohy ale je asi 3 cm pod vodorovnou polohou? Tenkrát mě napadlo že by se dal stěrač sejmout z unášecího tisicihraného trnu a jednoduše to přestavit, jenže rukou to sejmout neslo a z mého páčení jsem si zlomil raminko sterace.Proste blbost.Jeste ze neluplo sklo.Asi jedine pres stahovak to sundat?Diky za radu.Pepa


Lievan2006 píše:
Modzillo píše:V posledne dobe som si všimol, že sa mi zadný stierač nevracia do pôvodnej polohy. Ostáva odkonený asi 3 cm (na konci) od vodorovnej polohy. Rukou s ním ide pohnúť a vrátiť do klasickej polohy. Niekedy sa vráti normálne, niekedy zostane šikmo... Čo by tomu pomohlo?
Mam podobny problem, vyklopne zadne okno - zvadnuty stierac ...
Modzillo ako si to vyrieril ?

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Re: Re:

Příspěvek od zdeny65 » pát úno 04, 2011 11:43

Přesně tak.Jinak to nejde.Z jeklu ho vytvoříš tak,že na jedné straně prořízneš otvor na tisícihran na druhé přivaříš pořádnou matici M12.Otvor na hřídel s tisícihranem udělat max o 1,5 mm větší,než je průměr hřídelky.Nejlépe to sladit s minimální vůlí.Jde o to,aby stahovák zabíral za kovovou vložku v ramínku.
Renault Scenic 1,9 dTI

rag
Starting member
Příspěvky: 6
Registrován: úte říj 27, 2009 18:52

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od rag » stř črc 27, 2011 21:25

koprda - BINGO!
Také mi zadní stěrač začal postupně blbnout a stačilo vyměnit to relé. Jen bych upřesnil popisovanou demontáž řídící jednotky: Na začátku demontáže jsem odpojil baterii. Pak mi nebylo jasné jakým směrem mám jednotku vytlačit, ale podařilo se mi držáky roztáhnout do boku a šlo to také, ale jinak je nutné jednotku tlačit dopředu ve směru jízdy. Na pájení je vhodné popužít mikropájku a odsávačku. Obyčejná trafopájka je dosti nemotorná a přebytečný cín může nechtěně spojit jiné kontakty ŘJ.
Pak mě zajímalo, jak na tom to špatné (originální) relé je, tak jsem je zkusil rozebrat. A světe div se! Trochu dost mě to překvapilo: Uvnitř jsem našel zase relé. Podobné, ale menší. Výrobce si vzal jako vzor ruskou Matrjošku! Rozebral jsem i toto relé (další relé v něm už nebylo ;-)). Kontakt byl opravdu trošku opálený, ale spíše se mi zdála být slabá pružinka. Myslím, že po mírné opravě se bude dát to relátko i použít na nějaké spínání, ale už bych mu nevěřil na 100%.

luke7
Starting member
Příspěvky: 11
Registrován: ned kvě 22, 2011 19:18

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od luke7 » čtv črc 28, 2011 21:35

díky koprda, také mě nefungoval stěrač, ale po přečtení rady už funguje :wink:
Renault Scenic 1.9 dTi, r.v. 2000

Tadeas
Starting member
Příspěvky: 91
Registrován: pon zář 01, 2008 20:08
Bydliště: L.Svobodu 21

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od Tadeas » sob črc 30, 2011 20:30

Vynechaval mi zadny stierac,az nakoniec uplne prestal fungovat.. Vymenene relatko a funguje zase. Cena relatka 2€.
Renault Megan Scenic 1.9 Dti 1999

Jiřinka
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: stř črc 27, 2011 21:23

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od Jiřinka » pon srp 01, 2011 20:59

KOPRDO, takových lidí jako jsi Ty více a svět by byl hnedka krásnější a jednodušší. Stěrač přestal fungovat a dle Tvé rady a obrázku to byla maličkost. ( Přenechal jsem to raději odborníkovi v servisu ). Relé v ceně 25.-Kč ( RAS 1215 ) a práce v servisu 250.-Kč. Takže ještě jednou, díky, díky, díky.
Renault Scenic 1,6 16V, r.2000.

Uživatelský avatar
koprda
Advanced member
Příspěvky: 273
Registrován: sob čer 18, 2005 15:58
Bydliště: okr. Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od koprda » čtv srp 18, 2011 21:57

jsem rád, že návod funguje :wink:
Obrázek Obrázek

_RENAULT Grand Scénic 2.0T-ex_....____ŠKODA Octavia 1.8 TSI-ex___

ssimon
Starting member
Příspěvky: 72
Registrován: čtv úno 26, 2009 09:40
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní stěrač

Příspěvek od ssimon » ned říj 02, 2011 13:56

Koprda pomohl! Nejprve jsem vyčistil motorek, ale ten naštěstí při připojení na normální trafo fungoval. Takže jsem přešel na relé. Byl to sice boj tu jednotku rozebrat (resp. dostat se k ní), ale podařilo se. Výborně!

PS: po zapojení jsem kontroloval různé funkce auta a zjistil jsem, že mi nefunguje ovládání intenzity vnitřního osvětlení. Svítí pořád stejně. Proměřoval jsem jeho ovladač a odpor se plynule mění. Tak snad jsem při manipulaci s ŘJ něco nepokazil. Je možné, že to nefungovalo už delší dobu, protože jsem intenzitu naposledy měnil tak před půl rokem.
Renault Scenic 1.9 dTi (rv. 11/99)

Odpovědět

Zpět na „Renault Scénic I + RX4“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů