Klimatizace

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
Uživatelský avatar
karloscz
Advanced member
Příspěvky: 276
Registrován: sob zář 22, 2007 19:36
Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

klimatizace

Příspěvek od karloscz » sob dub 19, 2008 19:00

Ahoj všichni. I když je ještě docela chladno, docela bych věděl jak se používá klimatizace. Stačí stisknout jenom AC a nebo ještě otočit kolečkem ventilace? A co dál? Mám manuální.
Obrázek[/URL][/img]
Renault Scenic 1,6 16V RXE - 05/99 komplet v elektrice
Renault Grand Scenic II 2.0 16V 99kW 05/06
Babeta 210 :-)

Konys
Starting member
Příspěvky: 71
Registrován: sob pro 01, 2007 18:13

Příspěvek od Konys » sob dub 19, 2008 20:26

zmáčknout AC a kolečkem korigovat ,,míchání" teplotu. větrákem foukání :wink:
SCENIC 2001 - 2,0 16V Privilege
Laguna 1998 - 1,8 16V

Uživatelský avatar
karloscz
Advanced member
Příspěvky: 276
Registrován: sob zář 22, 2007 19:36
Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od karloscz » sob dub 19, 2008 20:39

a jak ovlivním teplotu klimatizace, aby byla o 5 nebo 10 stupňů nižší? přece se to nedělá celé intenzitou fuku (pravé kolečko)
Renault Scenic 1,6 16V RXE - 05/99 komplet v elektrice
Renault Grand Scenic II 2.0 16V 99kW 05/06
Babeta 210 :-)

Pavel Kment
Starting member
Příspěvky: 44
Registrován: pon črc 09, 2007 20:53
Bydliště: Praha

Příspěvek od Pavel Kment » ned dub 20, 2008 10:06

Dobrý den
Mám stejnou klimatizaci ve Scenicu jako Vy,tedy manuální.
Teplotu studeného vzduchu skutečně ovlivňuju jenom intenzitou fuku- pravé kolečko,jinak to nejde,navíc mi bylo v servisu doporučeno, abych intenzitu fuku, před puštěním klimatizace spinačem AC(spustí se kompresor),vždy nastavil minimálně na stupeň3-rychlost kabinového ventilátoru.
Je dobré nechat před sezonou zkontrolovat stav náplně v systému a filtr klimatizace,pokud vycházející vzduch z průduchů páchne, čistím filtr sprejem na klimošky dle návodu.
Zjistil jsem, že intenzitu klimošky oproti jiným autům mám slabší, tak letos nechám zkontrolovat stav náplně.

Uživatelský avatar
karloscz
Advanced member
Příspěvky: 276
Registrován: sob zář 22, 2007 19:36
Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od karloscz » ned dub 20, 2008 12:17

Díky za radu, teď už jenom aby dorazilo teplo.
Renault Scenic 1,6 16V RXE - 05/99 komplet v elektrice
Renault Grand Scenic II 2.0 16V 99kW 05/06
Babeta 210 :-)

VašekS
Starting member
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 18, 2008 19:56
Bydliště: Písek

Příspěvek od VašekS » pát črc 18, 2008 20:09

Zdravim. Mám dva měsíce Scenica 1.6 16V r.v. 2001 s mamuální klimačkou. Občas se mi z výdechů větráku do kabiny line takový nahořklý zápach. Připomíná to pach výfukových plynů. Kabinový filtr jsem vyměnil a pořád stejný.
Vim, že by se měla klima pravidelně čistit. Poradí mi někdo jak ? Zvládnu to svépomocí, nebo musim do servisu ?
Četl jsem tu o desinfekčním spreji. Stačilo by to ?
Dík za odpovědi.

Uživatelský avatar
karloscz
Advanced member
Příspěvky: 276
Registrován: sob zář 22, 2007 19:36
Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od karloscz » pát črc 18, 2008 21:15

Čistil jsem jí nedávno a vše je v pořádku. Sprej mě vyšel na 160,- Kč a kdybych jel do servisu tak dám za vyčištění okolo 700,- Kč. Pokud nepomůže sprej tak bych teprve potom zajel do servisu. Hlavně nepoužívej klimošku až do konce jízdy. Vypínej jí chvíli před zastavením, aby se stačila kondenzovaná voda v trubkách vyfoukat.
Renault Scenic 1,6 16V RXE - 05/99 komplet v elektrice
Renault Grand Scenic II 2.0 16V 99kW 05/06
Babeta 210 :-)

VašekS
Starting member
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 18, 2008 19:56
Bydliště: Písek

Příspěvek od VašekS » sob črc 19, 2008 22:30

Dík moc. Ještě otázka. Ten sprej se stříká kam ? Na filtr, nebo do sání větráku ?

Sharkan
Starting member
Příspěvky: 38
Registrován: stř srp 09, 2006 05:37
Bydliště: Kolin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sharkan » ned črc 20, 2008 10:41

To: Vašek
Na spreji bude určitě návod, ale měla by u něj být dlouhá hadička tu strčíš kam až dostane do všech výfuků vzduchu uvnitř kabiny....
Š 130L, Renault 19 1.4, R-19 1.8, SCENIC 1,9dci

Uživatelský avatar
karloscz
Advanced member
Příspěvky: 276
Registrován: sob zář 22, 2007 19:36
Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od karloscz » ned črc 20, 2008 12:28

Přesně tak, u spreje je asi půlmetrová hadička kterou strčíš do všech otvorů kde ti fouká vzduch při spuštěném větráku. Všechno se dočteš přímo na spreji.
Renault Scenic 1,6 16V RXE - 05/99 komplet v elektrice
Renault Grand Scenic II 2.0 16V 99kW 05/06
Babeta 210 :-)

VašekS
Starting member
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 18, 2008 19:56
Bydliště: Písek

Příspěvek od VašekS » ned črc 20, 2008 13:22

Díky moc pánové :wink:

innocent
Starting member
Příspěvky: 2
Registrován: sob zář 20, 2008 19:08

Asi mi klimatizace nefunguje...

Příspěvek od innocent » pon lis 10, 2008 19:40

Zdar všem :)
Koupili jsme si taky Scenica, všechno OK, ale mám asi problém s klimatizací. Netuším jak v létě- to vyzkouším až příští rok ;) , ale teď v chladných dnech jsem vyzkoušel jak pracuje klima. Jen ještě podotknu, že auto máme asi 14 dní a v předchozích autech jsme klima neměli.
Předpokládám, že když si nastavím otočným "čudlem" teplotu (červené pole se snad rovná teplému vzduchu) a spustím ventilátor minimálně na "3" a zapnu si stisknutím tlačítka "A.C" klimatizaci, tak by měl asi začít proudit průduchy do interiéru vozu proudit teplý vzduch.... Tak buď to takto není, nebo dělám něco špatně a nebo je klima v pr***i :? Můžete mi někdo, prosím, sdělit kde je chyba? Díky moc :wink:

Pilotek
Junior member
Příspěvky: 109
Registrován: sob zář 20, 2008 20:16
Bydliště: Žilina

Příspěvek od Pilotek » pon lis 10, 2008 20:54

Tlacidlo A/C zapina elektrospojku kompresora klimatizacie (ako kompresor v chladnicke). Elektrospojka je vlastne "aktivna" remenica komporesora, ktora je stale pohanana drazkovym remenom od klukoveho hriadela, ale az ked zopne elektrospojka (tlacidlo A/C), prenasa sa tocenie na samotny kompresor (motor citelne dostane zataz - na volnobeh spozorujete zakolisanie otacok a cvaknutie elektrospojky).

Podmienkou aby elektrospojka zopla je dostatocny tlak chladiaceho media v okruhu (snimac tlaku v klimatizacii) a chod ventilatora kurenia/klimy aspon na prvy stupen. Dalsou podmienkou je, ze vonkajsia teplota nie je nizsia ako XY stupnov Celsia (neviem presne kolko, cca okolo 4 st.)

Ked sa zapne kompresor, vsetko funguje ako v chladnicke. Kompresor stlaca chladiace medium prichadzajuce z kondenzatora (tenky chladic umiestneny hned za chladicom motora). Vo vyparniku ("radiator" umiestneny na vstupe vzduchu do kabiny) sa odparovanim media znizi teplota a tym sa ochladzuje a odvlhcuje (kondenzaciou vzdusnej vlhkosti na stenach studeneho vyparnika) vzduch vstupujuci do kabiny.

Popri vyparniku klimatizacie je vo vstupe vzduchu do kabiny este radiator kurenia - dalsi vymennik, ktory je zasa zohrievany chladiacou kvapalinou motora - bezne kurenie ako aj na autach bez klimy. Prietok horucej chladiacej zmesi regulujete otocnym ovladacom s modro-cervenou stupnicou.

Mnozstvo - prietok samotneho vzduchu do kabiny ovladate otocnym spinacom stupnov ventilatora kurenia/klimatizacie.

Cize - tlacidlo A/C zapinajte iba ak:
- je horko a chcete ochladzovat vzduch vstupujuci do kabiny
- je dazdivo/vlhko a rosia sa Vam okna (vtedy vyuzijete vysusovaci efekt chladneho vyparnika klimy).

Ked je vzduch ochladzovany klimou prilis studeny, mozete:
a) znizit vykon ventilatora kurenia/klimy az po prvy stupen,
b) mierne si "prikurovat" otocnym ovladacom teploty kurenia s modro-cervenou stupnicou.

Vedzte, ze ked zapnete kompresor klimy, spotreba Vam zvysenym zatazenim motora vzrastie cca o 1/2 az 1 liter.
Renault Megane Scenic 1.6e 66kW 1998, JA0F, K7M 7/02

innocent
Starting member
Příspěvky: 2
Registrován: sob zář 20, 2008 19:08

Příspěvek od innocent » pon lis 10, 2008 23:09

Ahoj, perfetkní odpověď, díky :)
Ne že bych to zapínal jen tak, ale chtěl jsem tím mým dotazem jen říct,že to samo netopí, ale to je asi správně, pokud jsem to dobře pochopil. Jsem totiž zmatený, protože máme ještě Audinu s digitální klimatizací a tam si prostě nastavím kolik stupňů chci mít uvnitř vozu a pokud je venku míň než uvnitř má být, tak to samo začne přitápět. Manželka totiž Scenicem vozí malou do školky a chtěla by, aby v autě hlavně po ránu bylo rychleji v autě teplo, takže by se zapínala tak na max. 5 minut než by se auto ohřálo motorem. Jinak když stisknu to tlačítko "A.C", tak zakolísání elektriky je vidět, ale mám pocit, že sepnutí elektrospojky slyšet není. Dá se to nějak fyzicky vysledovat?
Proto jsem měl pocit, že s tím není něco v pořádku. Jestli to nechce třeba doplnit, nebo vyčistit nebo co já vím?
Děkuji za každou radu :)

Uživatelský avatar
Vejr
Junior member
Příspěvky: 232
Registrován: pon srp 06, 2007 21:43
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vejr » úte lis 11, 2008 08:51

chceš od toho moc :lol: klima v Meganu a Scenicu je jednoduchá, umí jenom chladit, topit to začne až když se trochu ohřeje voda v motoru, tj min 3 km jízdy. Jestli potřebuješ mít v autě okamžitě teplo tak budeš muset pořídit nezávislý topení - já o tom hodně uvažuju. Navíc kvůli dětem bych neblbnul, stejně je v autě nebude svlíkat na tu chvilku a aby se pekli v bundách taky není to pravý. Oni tu chvíli vydržej a alespoň budou trochu otužilý. Nesmí se to přehánět :wink:
Renault Megane Break 1.9 dCi, Renault Midlum 180 dCi, Aro 243 TD, Jawa 350/634

Pilotek
Junior member
Příspěvky: 109
Registrován: sob zář 20, 2008 20:16
Bydliště: Žilina

Příspěvek od Pilotek » úte lis 11, 2008 18:04

innocent píše:Ahoj, perfetkní odpověď, díky :)
Ne že bych to zapínal jen tak, ale chtěl jsem tím mým dotazem jen říct,že to samo netopí, ale to je asi správně, pokud jsem to dobře pochopil. Jsem totiž zmatený, protože máme ještě Audinu s digitální klimatizací a tam si prostě nastavím kolik stupňů chci mít uvnitř vozu a pokud je venku míň než uvnitř má být, tak to samo začne přitápět. Manželka totiž Scenicem vozí malou do školky a chtěla by, aby v autě hlavně po ránu bylo rychleji v autě teplo, takže by se zapínala tak na max. 5 minut než by se auto ohřálo motorem. Jinak když stisknu to tlačítko "A.C", tak zakolísání elektriky je vidět, ale mám pocit, že sepnutí elektrospojky slyšet není. Dá se to nějak fyzicky vysledovat?
Proto jsem měl pocit, že s tím není něco v pořádku. Jestli to nechce třeba doplnit, nebo vyčistit nebo co já vím?
Děkuji za každou radu :)
Automaticka klima si ovlada ventil kurenia a kompresor klimatizacie spojito, snazi sa dosiahnut v aute pozadovanu teplotu nastavenu na displeji.

Zapinanie kompresora klimy tlacidlom A/C za ucelom rychlejsieho vykurenia nerobte. Tym vzduch do kabiny ochladzujete (klima zacina chladit minutku po zapnuti kompresora). Kurenie (napr. naplno vytoceny otocny ovladac do cerveneho a ventilator pusteny na vyssi stupen) zacne byt citit az po par km jazdy, ked sa zacne ohrievat chladiaca kvapalina - ta je potom vykurovacim mediom v radiatore (vymenniku voda/vzduch) kurenia.
Renault Megane Scenic 1.6e 66kW 1998, JA0F, K7M 7/02

Uživatelský avatar
trtsoft
Advanced member
Příspěvky: 270
Registrován: ned srp 06, 2006 21:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trtsoft » úte lis 11, 2008 22:56

Pilotek píše:...Automaticka klima si ovlada ventil kurenia a kompresor klimatizacie spojito, snazi sa dosiahnut v aute pozadovanu teplotu nastavenu na displeji...
presne
automaticka klima nedela nic jineho nez se zvladne rukama na manualni klime pomoci ovladace zima-teplo resp chlad-topeni :D
8/2006-3/2011 - Scenic 99, 1.6 K7M/8V/66kw; od 9/2017 Thaila I, 1,4 K4J/16V/72kW

Uživatelský avatar
LONGER
Senior member
Příspěvky: 1203
Registrován: pon lis 03, 2008 23:35

Příspěvek od LONGER » stř lis 12, 2008 15:26

taky mi to po vypnuti klimy trochu zasmradne.kde se da koupit ten sprej na tu desinfekci?dik.

Uživatelský avatar
trtsoft
Advanced member
Příspěvky: 270
Registrován: ned srp 06, 2006 21:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trtsoft » stř lis 12, 2008 16:01

LONGER píše:taky mi to po vypnuti klimy trochu zasmradne.kde se da koupit ten sprej na tu desinfekci?dik.
autopotreby

mam takovy hentenonybazmek za cca 150,- viz http://trtsoft.profitux.cz/scenic/cyclo185.pdf
tim uz to jen cca 4x rocne solichnu a miliony bakterii zemrou
tedy tohle uz neni ta pena to je jen zabijak kterym to prostrikam, zatim na dva roky me stacil jeden na dve vlastne tri auta (jeste kolega obcas taky vyuzil)

vsechny vyzenes z auta,zavres auto, pustis naplno klimu apod, a cakas do sani zvenku, pak tak doporucuji 5min pockat protoze to je strasna chemie, to by ses udusil, pak vyvetras a jedes...
8/2006-3/2011 - Scenic 99, 1.6 K7M/8V/66kw; od 9/2017 Thaila I, 1,4 K4J/16V/72kW

nrfans
Starting member
Příspěvky: 12
Registrován: sob lis 01, 2008 17:57
Bydliště: NITRA

klima

Příspěvek od nrfans » stř lis 12, 2008 20:26

Pavel Kment píše:Dobrý den
Mám stejnou klimatizaci ve Scenicu jako Vy,tedy manuální.
Teplotu studeného vzduchu skutečně ovlivňuju jenom intenzitou fuku- pravé kolečko,jinak to nejde,navíc mi bylo v servisu doporučeno, abych intenzitu fuku, před puštěním klimatizace spinačem AC(spustí se kompresor),vždy nastavil minimálně na stupeň3-rychlost kabinového ventilátoru.
Je dobré nechat před sezonou zkontrolovat stav náplně v systému a filtr klimatizace,pokud vycházející vzduch z průduchů páchne, čistím filtr sprejem na klimošky dle návodu.
Zjistil jsem, že intenzitu klimošky oproti jiným autům mám slabší, tak letos nechám zkontrolovat stav náplně.
So všetkým čo tu píšeš úplne súhlasím,ale čistiť kabínový filter nejakým
sprejom je nezmysel.Pri čistení výduchov klimatizácie alebo kúrenia je nutné vždy vymenit kab.filter za nový inak to nemá zmysel.
scenic 1,6 16V Black Cat

Uživatelský avatar
trtsoft
Advanced member
Příspěvky: 270
Registrován: ned srp 06, 2006 21:47
Kontaktovat uživatele:

Re: klima

Příspěvek od trtsoft » ned lis 16, 2008 15:50

nrfans píše: So všetkým čo tu píšeš úplne súhlasím,ale čistiť kabínový filter nejakým
sprejom je nezmysel.Pri čistení výduchov klimatizácie alebo kúrenia je nutné vždy vymenit kab.filter za nový inak to nemá zmysel.
pochipitelne nastrikani sprejem se provadi BEZ filtru tedy aby to proletelo celym potrubim... ma to zabit ty bakterie, muzes potom nacakat i ten filtr (ale ten menit min 1x rocne)
8/2006-3/2011 - Scenic 99, 1.6 K7M/8V/66kw; od 9/2017 Thaila I, 1,4 K4J/16V/72kW

dozi
Starting member
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 04, 2007 10:10

Klimatizace

Příspěvek od dozi » stř zář 02, 2009 11:21

Zdravim.Tak mám stále problém s klimou.Před rokem naplněna,kontrola těsnosti v pořádku,makala v pohodě.Tento rok po zimě už jen vlažný vzduch.Vše sepne jak má,zkoušel jsem vyčistit výparník ale vše na nic.Ted to ještě začalo chvílema podezřele syčet.Když jsem šáhnul na trubku u výparníku tak ta je uplně ledová.Poradíte někdo?Předem díky.
SCENIC 1,6 16V 99´

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Re: Klimatizace

Příspěvek od zdeny65 » čtv zář 03, 2009 06:19

dozi píše:Zdravim.Tak mám stále problém s klimou.Před rokem naplněna,kontrola těsnosti v pořádku,makala v pohodě.Tento rok po zimě už jen vlažný vzduch.Vše sepne jak má,zkoušel jsem vyčistit výparník ale vše na nic.Ted to ještě začalo chvílema podezřele syčet.Když jsem šáhnul na trubku u výparníku tak ta je uplně ledová.Poradíte někdo?Předem díky.
Jestli se ti náhodou nedovírá klapka na teplý vzduch.Koukni i na klapku cirkulace vzduchu v kabině.
Renault Scenic 1,9 dTI

Luck
Advanced member
Příspěvky: 391
Registrován: pon pro 07, 2009 14:52

Re: Klimatizace

Příspěvek od Luck » úte dub 26, 2011 08:49

Zdravím všechny,
mám takový pocit, že klima mi nějak málo chladí. Pozoruju to už delší dobu a když jedu třeba teď v neděli, na teploměru 21°, do auta pere slunce, klima zaplá ventilátor na stupni 3 a že bych mrzl, to tedy ne.
Je to normální? Taky Vám takhle málo chladí?
Jen podotýkám, že před zimou doplněna klima a to je nždibet, byla skoro plná.
Renault Espace 1,9 dCi, 2004

zdeny65
Senior member
Příspěvky: 1222
Registrován: ned lis 09, 2008 06:23
Bydliště: Starý Vestec

Re: Klimatizace

Příspěvek od zdeny65 » stř dub 27, 2011 05:24

Luck píše:Zdravím všechny,
mám takový pocit, že klima mi nějak málo chladí. Pozoruju to už delší dobu a když jedu třeba teď v neděli, na teploměru 21°, do auta pere slunce, klima zaplá ventilátor na stupni 3 a že bych mrzl, to tedy ne.
Je to normální? Taky Vám takhle málo chladí?
Jen podotýkám, že před zimou doplněna klima a to je nždibet, byla skoro plná.
A kabinový filtr+vyčištění soustavy topení a chlazení :?:
Renault Scenic 1,9 dTI

Odpovědět

Zpět na „Renault Scénic I + RX4“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů