Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
Snakee
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: ned kvě 06, 2018 10:28

Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od Snakee » čtv čer 07, 2018 17:08

Ahojte dobří lidé. Obracím se na vás o pomoc. Už si vážně nevím rady. Můj problém je v tom že nemůžu přijít na to proč se mi při zapnutí klimatizace nesepne větrák na chladiči. Když zapnu klimatizaci, spojka sepne, trochu chladnější vzduch jde do kabiny, ale větrák na chladiči se netočí. A relé na pomalé otáčky cvaká pořád dokola ale nesepne. A když jsem vyměnil relé, dělalo to taky. Ventilátor je funkční, zkoušel jsem jo připojit na přímo na baterku a roztočil se. V kabelu napájení ventilátoru šťáva jde. Do odporu na spodku chladiče jde taky. Když mám klimatizaci vyplou,a motor se mi v zácpě ohřeje, začne relé opět cvakání jako by se měl sepnout ventilátor ale netočí se a tím pádem nechladí. Pojistky jsou taky ok. Prosím, může mi někdo pomoct. Už si nevím rady.

Šamša
Moderátor
Příspěvky: 11698
Registrován: sob črc 10, 2004 23:59
Bydliště: Vysokomýtsko - Choceňsko

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od Šamša » čtv čer 07, 2018 22:36

Co najít předřadný odpor na držáku ventilátoru?
Laguna II. 2007 2.0dCi Carminat 2 127kW, podložky Eibach (rozšířeno +4cm), 201000km
Laguna II. 2003 2.0T Carminat Initiale Paris 120kW, napadeno kutilem domácím, ale pracuje se na tom 220000km
BMW 635csiA 1987 155kW AC Schnitzer 17" 357000km (vytahuju jen za sluníčka a když mám na benál:-)
[img]

Snakee
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: ned kvě 06, 2018 10:28

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od Snakee » pát čer 08, 2018 04:41

Předřadný odpor vím kde je. Myslíte že bych ho měl vyměnit? Omlouvám se za tak hloupé otázky, ale nejsem odborník na elektřinu a rád si nechám poradit od zkušenějších. V pravo dole by se měl nacházet, kabel jsem odpojil a v náporu zoufalství jsem také zkoušel ten kabel propojit drátem na tvrdo abych zjistil jestli to není v něm, relé cvakalo jak o život ale ventilátor se ani nehnul.

vasekpetr1
Advanced member
Příspěvky: 272
Registrován: stř kvě 22, 2013 20:11

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od vasekpetr1 » pát čer 08, 2018 11:10

Můj odhad - upadená kostra větráku a obvod se uzavírá přes nějaký jiný spotřebič, ale chtělo by to prověřit i ten odpor.

Snakee
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: ned kvě 06, 2018 10:28

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od Snakee » pát čer 08, 2018 15:17

Zeptám se hloupě ale kde přibližně najdu tu kostru větráku? Vůbec jsem netušil že nějakou má

vasekpetr1
Advanced member
Příspěvky: 272
Registrován: stř kvě 22, 2013 20:11

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od vasekpetr1 » pát čer 08, 2018 16:21

Kostra by měla být někde na levé straně okolo předního příčníku u ventilátoru, ale nejdřív zkontroluj ten odpor, jestli máš na něm napětí.

Snakee
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: ned kvě 06, 2018 10:28

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od Snakee » pát čer 08, 2018 16:58

Napětí do toho odporu jde. To už jsem měřil. I do ventilátoru. To bylo jako první že jsem sundal přívodní kabely a změřil jsem to multimetrem jestli nejsou bez elektřiny.

vasekpetr1
Advanced member
Příspěvky: 272
Registrován: stř kvě 22, 2013 20:11

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od vasekpetr1 » pát čer 08, 2018 17:20

A jde i ven z odporu a z ventilátoru? Když to měříš proti mínusu, tak ukazuje všude plus?

Snakee
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: ned kvě 06, 2018 10:28

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od Snakee » sob čer 09, 2018 08:05

Předem bych chtěl poděkovat že mi věnujete tolik času s radami. Jsem naprostý začátečník takže se omlouvám za otázky třeba a jak proměřim to že je ven z odporu? To jo mám odmontovat a proměřit. Vůbec totiž nechápu jak dál, je tam totiž přístup jak do České národní banky.

vasekpetr1
Advanced member
Příspěvky: 272
Registrován: stř kvě 22, 2013 20:11

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od vasekpetr1 » sob čer 09, 2018 09:55

Předpokládám, že když jsi našel konektor přívodu pro ventilátor i pro odpor, tak na něm najdeš i kabel, kterým se proud vrací. Na něm zkus změřit, jestli z něj něco vystupuje.

Snakee
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: ned kvě 06, 2018 10:28

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od Snakee » sob čer 09, 2018 11:17

Děkuju, odpoledne to proměřím a dám vědět

Snakee
Starting member
Příspěvky: 7
Registrován: ned kvě 06, 2018 10:28

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od Snakee » ned čer 10, 2018 19:21

Tak jsem se pokoušel to proměřit ale nepodařilo se mi to. Ani se mi nepodařilo ho ten odpor z chladiče vymontovat, jelikož je tak na houby přístup. Ale jednu věc jsem zjistil. Když jsem přijel asi po 35.km do cíle, ventilátor na chladiči se netočil, relátko cvakalo jak pominuté, teplota motoru byla tak nějak v polovině budíku, tak jsem vytáhl konektor kabelu co vede do toho odporu nebo co to je (tři dráty, jeden hnědý a dva bílé dráty) a relátko přestalo cvakat. Když jsem ti znovu připojil, cvakalo jak o život. Co to ale znamená tak to netuším. Víte to vy dobří lidé?

vasekpetr1
Advanced member
Příspěvky: 272
Registrován: stř kvě 22, 2013 20:11

Re: Větrák a klimatizace. Problém na hození mašle

Příspěvek od vasekpetr1 » pon čer 11, 2018 07:55

Když se koukám do schemat (odhaduji, co máš za motor podle odporu s třemi vývody - K4M708), tak to cvakání relé může způsobovat chybná funkce relé blokování vstřikování (238), které "trhá" cestu pro napájení cívek relé pomalého a rychlého chodu ventilátoru (234, 335), případně závada v řídící jednotce(120), která posílá povel pro sepnutí relé. Jestli chceš, napiš mi mail na vasekpetr1(@)seznam.cz a pošlu ti schema.

Odpovědět

Zpět na „Renault Scénic I + RX4“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů