Občas nelze nastartovat - vadný startér?

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
SKiD
Starting member
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 11, 2010 20:25

Občas nelze nastartovat - vadný startér?

Příspěvek od SKiD » ned črc 05, 2020 21:40

Ahoj,
procházel jsem fórum ohledně problémů se startérem a startováním, ale nenašel jsem nic podobného těm mým problémům.

Typ: Grand Espace III, JE0NL5, 2.0 16V

Před 3 dny jsem ráno nemohl nastartovat. Auto po otočení klíčem zavrčí (palivové čerpadlo), všechno se tváří naprosto normálně, ale po otočení klíče do startovací polohy se ozve jen cvaknutí (relé/cívka?) a nic dalšího se nestane. Před těmi 3 dny se mi povedlo nastartovat na externí baterii, dojel jsem do práce. Večer jsem normálně nastartoval a odjel domů. Nicméně další den se problém opakoval. Takže jsem opakoval proceduru, na externí baterku to asi 2x jen cvaklo, tak jsem zahýbal kabely a auto zas normálně nastartovalo, dojel jsem do práce a tam jsem auto připojil k nabíječce a baterku nabil do plna. Večer jsem normálně nastartoval a odjel domů. Ráno jsem opět nemohl nastartovat, ale tentokrát se mi nepovedlo nastartovat ani s externí baterkou (vybije se po 2, max 3 startovacích cyklech). Neměl jsem v tu chvíli po ruce multimetr, tak jsem to vyhodnotil jako vadnou baterku a koupil jsem novou. Večer jsem ji chtěl namontovat do auta, nicméně jsem předtím ještě zkusil novou připojit ke staré na nastartovat. Opět jen cvaknutí a nic. Proměřil jsem tedy starou, ta byla plně nabitá a držela si napětí i při startování - pokles max. o 0,2V. Takže v autě jsem prozatím nechal starou (ta je tedy jen cca 1,5 roku stará).

Dále jsem zkusil mínus pól připojit rovnou na kostru motoru - v tu chvíli se při startování motor pootočil, ale nenaskočil. Myslel jsem, že to může být uhnilý kostřící proužek, ale když jsem změřil odpor mezi mínusem na baterce a kostrou, byl 0 Ohmů.Takže proužek by měl být v pohodě.

Pak jsem jel na 2 dny pryč druhým autem. Dnes večer jsem jen tak z hecu sedl do Espace a motor naskočil na první dobrou. Zkusil jsem to pak ještě 3x a vždy naskočil bez nejmenších problémů. Auto se za ty 2 dny nehlo z místa, jen na něj pražilo slunko.

Zkusím to ještě zítra ráno.

Máte někdo prosím nějaký tip. jak tuto záhadu vyřešit? Díky :)
Pavel

Uživatelský avatar
Dawes
Moderátor
Příspěvky: 2447
Registrován: stř pro 31, 2003 09:32
Bydliště: Praha-západ

Re: Občas nelze nastartovat - vadný startér?

Příspěvek od Dawes » úte črc 07, 2020 09:18

Ahoj,
jestli tomu dobře rozumím, tak netočí startér. Občas se stává, že ovládací kabel resp. konektor na solenoidu zkoroduje a tím není schopen přenést proud potřebný k přitažení silového relé. Je tam zespodu klasický Fast-on tuším 4,8mm. Kdysi před lety jsem takhle "v klidu" dojel do Teplic a tam ani brk. Protože mi tohle dělala i starší R25, po chvilce paniky jsem vlezl pod auto, zahýbal, prostříkl ..... a jezdím na to dodnes.
Obrázek

CZ 175 - 477.01 1969 Yamaha XV1100 Virago 1992
ex GRAND Espace III 2.0 8V RXE, F3R-768 1999
ex Renault 25 TX 2.2i J7T, 1988 (Ufo), ex Renault 25 Turbo-D 1985 (Rakef)

SKiD
Starting member
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 11, 2010 20:25

Re: Občas nelze nastartovat - vadný startér?

Příspěvek od SKiD » čtv črc 09, 2020 22:16

@Dawes - díky za tip. Teď jsem objevil ještě jednu zajímavou souvislost - auto nastartuje bez problémů, pokud je zahřáté např. slunkem. Ale jakmile teplota klesne pod cca 25 stupňů, tak ani ťuk. Zítra má být vedro, tak snad nastartuju a budu to moct odvézt do servisu :D

Uživatelský avatar
Barbados
Junior member
Příspěvky: 114
Registrován: úte dub 08, 2008 20:31
Bydliště: Jinočany

Re: Občas nelze nastartovat - vadný startér?

Příspěvek od Barbados » pát črc 24, 2020 12:42

Něco podobného teď řeším. Letos toho začíná být už docela dost. Po tom co jsem nechal vyměnit čepy řízení plus nějaké tyčky, pak spojkovou sadu, a dva dny jsem nebyl v servisu a zase něco. Včera odpoledne otočím klíčkem a nic. Zopakuji to a auto nastartovalo, ale jako by byla slabá baterie. Večer přijdu k autu a nic, napětí na baterie 9 voltů. Auto jsem roztlačil, a chytlo hned. Nabíjecí napětí 14,2 V. Vyhodnotil jsem to jako špatná baterie. Dnes jsem koupil novou, vyměním ji otočím klíčkem natáhne čerpadlo, a pak to jen cvaklo a všechno zhaslo. Vypnu klíček a znovu zapnu a nic. Tma. Tak jsem odpojil plus na baterii a znovu připojil. Otočím klíčkem a normálně nastartuje. Pak jsem startoval ještě dvakrát a normál. Ptám se co s tím? Startér je tam dva roky starý.

Odpovědět

Zpět na „Renault Espace III“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů