chlazení motoru - chladič

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
Milslav
Starting member
Příspěvky: 37
Registrován: čtv led 13, 2011 13:51

chlazení motoru - chladič

Příspěvek od Milslav » úte čer 19, 2012 13:34

Z chladiče vody motoru v dolním rohu začala odkapávat chladící kapalina. Rok výroby vozu 1995 benzín manuální převodovka s klimatizací,. Čeká mě tedy v nejkratší době provedení výměny chladiče. Máte někdo zkušenost s výměnou chladiče, a je možné ji provést doma v garáži bez speciálního vybavení ? Můžete mě popsat způsob demontáže chladiče ?

pedro.72
Junior member
Příspěvky: 164
Registrován: pát kvě 23, 2008 20:45
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od pedro.72 » úte čer 19, 2012 18:27

odstrojit masku,vyndat světla,sundat přední nárazník,pak už jen demontovat chladiče,klima chladič mužeš nechat zapojenej,jde odklonit a pak obráceně.dá se to v garáži v pohodě.držim palce a přeju pevný nervy :-)

Milslav
Starting member
Příspěvky: 37
Registrován: čtv led 13, 2011 13:51

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od Milslav » úte čer 19, 2012 23:07

Díky do Teplic za návod demontáže chladiče. Teď čekám až pošta doveze nový a pak se pusím do opravy-výměny. Největší obavu mám , ale z demontáže nárazníku, protože jsem se už o to jednou pokoušel a nakonec jsem to vzdal, protože nešly povolit ty krajní šrouby M10. Ale teď už tedy jiná možnost není a tak budu muset použít i nějakou drastičtější metodu k jejich uvolnění.

pedro.72
Junior member
Příspěvky: 164
Registrován: pát kvě 23, 2008 20:45
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od pedro.72 » stř čer 20, 2012 06:30

jj nemáš zač,no přesně asi jen v těch dvou šroubech nárazníku bych čekal zádrhel,jinak by to mělo jít celkem slušně.
tak ještě jednou držím palce :)

Uživatelský avatar
jakub
Člen RCČR
Příspěvky: 1612
Registrován: pát kvě 07, 2004 09:52
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od jakub » stř čer 20, 2012 13:09

nevidím nejmenší důvod proč vyndavat světla, jde to i bez jejich vyndání, ovšem nejsem si jist jak moc lze vyklonit ten klima výměník, osobně bych radši vypustil klimu a vytáhl oba chladič nahoru, ale mám V6 takže to proti 2.2i může být jinak (kromě těch světel tedy).
Ford Transit mk7 motoodtahovka 2.2Tdci, Kawasaki ZX10R, GeniThalia II 1.2 16V
Motoservis, Pneuservis, Kovodílna, Účetnictví

Milslav
Starting member
Příspěvky: 37
Registrován: čtv led 13, 2011 13:51

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od Milslav » stř čer 20, 2012 15:22

Ahoj Jakube, s těmi světlomety uvidím až to budu rozebírat co bude nutné a co ne? Jinak s klimatizací to bude jednoduché, je už druhý rok prázdná, protože se jí přes opakovaný pokus nepodařilo naplnit. Respektivě byla po testu těsnosti naplněněna, ale chladila jenom deset minut a pak se náplň ztratila nevím kam? Tak jezdím v létě s pootevřenými okny a klima nepoužívám. Alespoň bude demontáž hlavního chladiče jednodušší. Teď vyhlížím poštu kdy dorazí s novým chladičem. Doufám , že přivezou ten správný!! "Ať žijou Francouzi a žabí stehýnka!"

pedro.72
Junior member
Příspěvky: 164
Registrován: pát kvě 23, 2008 20:45
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od pedro.72 » stř čer 20, 2012 15:50

jesti má nárazník ještě původní uchycení,tak je pod každým světlem jeden nýt do plastových držáků nárazníku.klima chladič jde vyklonit dost na to,aby šel na autě sundat z vodního chladiče a ten vyměnit.taková je moje zkušenost.

Uživatelský avatar
jakub
Člen RCČR
Příspěvky: 1612
Registrován: pát kvě 07, 2004 09:52
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od jakub » stř čer 20, 2012 17:05

tak pokud je klima ko tak bych nárazník nesundával a vytáhnul to nahoru, je to rychle venku, nárazník většinou nejde na bokách povolit, je tam přístup jak do ....
Ford Transit mk7 motoodtahovka 2.2Tdci, Kawasaki ZX10R, GeniThalia II 1.2 16V
Motoservis, Pneuservis, Kovodílna, Účetnictví

Milslav
Starting member
Příspěvky: 37
Registrován: čtv led 13, 2011 13:51

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od Milslav » stř čer 20, 2012 22:19

jestli tomu dobře rozumím, jsou spolu oba chladiče spojené a když klima nechodí lze je společně vyjmout bez předchozí demontáže nárazníku. Ale to jsou pro mne velmi důležité poznatky za které ještě jednou díky. Jěště mám obavu z těch nýtů, s těmi moc zkušeností nemám. Jde o nerozebíratelné spojení. Tak pokud to rozeberu co se tam potom dává místo původních nýtů.

Uživatelský avatar
jakub
Člen RCČR
Příspěvky: 1612
Registrován: pát kvě 07, 2004 09:52
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od jakub » čtv čer 21, 2012 08:46

chladiče jsou sešroubovány, k nim je ještě přišroubovaná sahara, no a když se odpojí trubky od klimy ahadice chlazení a el. ventilátorů tak to lze vyndat jako celek nahoru.

Místo původních nýtů (99% aut je již nemá) se dají opět nýty nebo nic, ten nárazník tam sedí na plastových deformačních špalcích, stejně největší pakárna je povolit a vyšroubovat ty boční šrouby, ty jsou jednak blbě přístupný zevnitř motorovýho prostoru a z 90% se buď ukroutí, to je lepší možnost a nebo se začne točit celej ten plech co je přišroubovanej v nárazníku a pak nastupuje násilí....


Jo jinak ty chladiče lze vyndat i když klima chodí ale musí se náplň vypustit a po montáži (nové o kroužky) opět napustit, což není problém, problém je povolit ty spoje tak aby se dali opět použít.
Ford Transit mk7 motoodtahovka 2.2Tdci, Kawasaki ZX10R, GeniThalia II 1.2 16V
Motoservis, Pneuservis, Kovodílna, Účetnictví

Uživatelský avatar
josefmydlo
Starting member
Příspěvky: 31
Registrován: pon čer 30, 2008 13:56
Bydliště: Ostrava

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od josefmydlo » pát čer 22, 2012 19:27

Já mám 2.2 benzín r.v 1994 a tuhle závadu jsem mněl také a přesně v tom samém místě chladiče.Koupil jsem nový za 3200Kč.Dolů šla přední maska,světla a narazník zůstaly,vrchní rozpěra,povolit všechny úchyty vrchní kabeláže,oddělat dvě hadice klimy,vypustit chladicí kapalinu dvě hadice,chladič drží nahoře dva úchyty,odšroubovat dole je jenom posazen v gumových držácích.Na sahaře rozpojit dva konektory a oba dva chladiče pomalu vytáhnout.Pozor dávat na boční trubičky chladiče klimy.Montáž opačným spůsobem.Já mněl chladiče k sobě nýtované,takže odvrtat a znova nanýtovat.Já mám normální nýtovací kleště z baumaxu za 150 kč plus krabička nýtů podle průměru díry a delky,nebo použít samořezné šrouby já radši nýtoval.A BACHA NEž ZAčNEME ODPOJIT BATERKU sahara je pořád zapojená.Mnoho zdaru a dalších kilometrů.

Milslav
Starting member
Příspěvky: 37
Registrován: čtv led 13, 2011 13:51

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od Milslav » sob čer 23, 2012 11:59

chladič už včera přivezla pošta. Cena 2700,- s dopravou. Zdá se že je to ten správný. Jinak postupy , které píšete jsou zcela postačující. Dnes mám jěště s Rendou nějakou pojížďku a po neděli se do toho chladiče pustím. Zdravím a díky.

Milslav
Starting member
Příspěvky: 37
Registrován: čtv led 13, 2011 13:51

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od Milslav » ned črc 15, 2012 13:33

chladič je vyměněn, Demontáž a montáž probíhala v pořadí jak bylo popsáno ve výše uvedených příspěvcích. Žádné zásadní komplikace se nevyskytly. Nakonec i ten nárazník a jeho šrouby šly povolit bez následků. Nemám žádné nové poznatky na doplnění k výměně chladiče. Vše již bylo popsáno vyčerpávajícím způsobem výše. Zdravím a díky .

Uživatelský avatar
vandergraaf
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: pon zář 19, 2011 23:07

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od vandergraaf » stř zář 05, 2012 22:55

Ahoj všem,
Naposledy upravil(a) vandergraaf dne pon lis 18, 2019 20:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
josefmydlo
Starting member
Příspěvky: 31
Registrován: pon čer 30, 2008 13:56
Bydliště: Ostrava

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od josefmydlo » čtv zář 06, 2012 07:02

Podle toho jak jsem se díval tak nebude.Má totiž jiné uchycení a jiné průměry hadic a také jinak rozmístěné otvory pro hadice.

Milslav
Starting member
Příspěvky: 37
Registrován: čtv led 13, 2011 13:51

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od Milslav » čtv zář 06, 2012 15:50

Já jsem koupil nový chladič na Espace II. v náhradě za cca 2 400,- i s dopravou. Je sice o něco tenčí než originál, ale jinak vše ostatní souhlasí. (Mám klimatizaci). Tak jestli počítáš s provozování Rendy jěště nějaký rok, tak bych doporučoval asi toto řešení.

Uživatelský avatar
vandergraaf
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: pon zář 19, 2011 23:07

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od vandergraaf » pát zář 07, 2012 08:59

Děkuji,
Naposledy upravil(a) vandergraaf dne pon lis 18, 2019 20:09, celkem upraveno 1 x.

Radek344
Junior member
Příspěvky: 190
Registrován: stř říj 05, 2011 20:56
Bydliště: Olomouc

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od Radek344 » ned kvě 27, 2018 21:30

Ma nekdo zkusenost s hlinikovymi chladici z nahrady? Chladi to dostatecne? Je rozdil oproti medenemu originalu?
Espace II 2,2i, r.v. 1994 + r.v. 1996, Avia A21 karavan, Kawasaki ZX9R, Yamaha DT125LC, Suzuki TS80X

Milslav
Starting member
Příspěvky: 37
Registrován: čtv led 13, 2011 13:51

Re: chlazení motoru - chladič

Příspěvek od Milslav » ned kvě 27, 2018 22:44

Mám hliníkový chladič v náhradě už 6 roků a zatím se žádné potíže s chlazením motoru nevyskytly. Ročně najedu asi 10 000 km.

Odpovědět

Zpět na „Renault Espace II (J63)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů