Prosím o pomoc a radu s dobíjením VYŘEŠENO

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
emines
Starting member
Příspěvky: 26
Registrován: úte říj 05, 2010 20:13

Prosím o pomoc a radu s dobíjením VYŘEŠENO

Příspěvek od emines » stř kvě 13, 2015 11:25

Prosím o pomoc či radu, začalo mi blbnout dobíjení a to takovým způsobem, že buď se mi rozsvítí kontrolka dobíjení, že se nedobíjí akumulátor (mám připojený za jízdy voltmetr) a na měřáku mi to spadne zhruba na 12V, takže se nedobíjí a pomalu klesá napětí (zapnutá světla, zapalování atd.) nebo nesvítí kontrolka - dobíjí se, ale napětí různě skáče od 13,5-17V, večer mi blikají světla jak se mění napětí. Není to trvalé, jen občas, vetšinou až po pár km jízdy, patrně až se něco zahřeje. Nemůžu najít od toho dobíjení relé (pokud tam někde je), měl jsem vyndaný celý alternátor i sundaný regulátor napětí, co je přímo na alternátoru, jenže ten je zalitý a není vidět dovnitř, uhlíky jsou OK jako nové, pruží.
Kontroloval jsem a pořádně očistil a utáhnul kontakty na baterii, mám připojenu pro jistotu ještě jednu paralelně, takže baterií by to být nemělo.
Jsem elektrikář, sice už v důchodu, ale s dostatečnou praxí, jenže nemám schéma od toho vozítka (mám R-Esp.I -2.2i benzín).
Otázka zní:
1. - kde je nějaké relé od dobíjení? a co spíná kontrolku na palubovce?
2. - jak zjistit kde je závada, regulátor se dá ještě sehnat, jenže abych zbytečně nevyhodil peníze, pokud by to bylo něčím jiným.

Díky za odborné rady.
Emi
Naposledy upravil(a) emines dne sob kvě 30, 2015 16:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Dawes
Moderátor
Příspěvky: 2447
Registrován: stř pro 31, 2003 09:32
Bydliště: Praha-západ

Re: Prosím o pomoc a radu s dobíjením aku

Příspěvek od Dawes » sob kvě 30, 2015 15:13

Bylo by dobré napsat o jaké auto a motorizaci jde hned v úvodu - ideálně do názvu tématu, takhle se potenciální poradce může maximálně ptát křišťálového loga...
Kontrolka na palubce je vypínána buď srovnáním napětí mezi baterkou a alternátorem (nedobíjí-li, je na alternátoru o mnoho míň voltů než na baterce, rozdíl rozsvítí žárovku), nebo elektronicky na základě testu napětí v síti (pokud napětí sítě při zapnutém klíčku neodpovídá danému rozsahu, je sepnuta výstraha).
Ve tvém případě bych vzal milý alternátor a nechal jej otestovat v servisu alternátorů a startérů. Díly jsou v řádu 500,- efekt maximální.

EDIT: Espace I má svoje oddělení, přesouvám.
Obrázek

CZ 175 - 477.01 1969 Yamaha XV1100 Virago 1992
ex GRAND Espace III 2.0 8V RXE, F3R-768 1999
ex Renault 25 TX 2.2i J7T, 1988 (Ufo), ex Renault 25 Turbo-D 1985 (Rakef)

emines
Starting member
Příspěvky: 26
Registrován: úte říj 05, 2010 20:13

Re: Prosím o pomoc a radu s dobíjením aku VYŘEŠENO

Příspěvek od emines » sob kvě 30, 2015 16:21

Zdravím moderátora a díky za informace, ovšem problém už mám vyřešen a protože tady nemám možnost můj příspěvek smazat, jen vysvětlím...
Sehnal jsem na vrakáči podobný alternátor za 400,- a vyměnil pouze regulátor napětí a problém zmizel. Takže chyba byla v regulátoru.
Díky za snahu a pomoc.

Odpovědět

Zpět na „Renault Espace I (J11)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů