Modus - pískání v motoru

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
Free35
Starting member
Příspěvky: 3
Registrován: ned čer 08, 2014 14:13

Modus - pískání v motoru

Příspěvek od Free35 » ned čer 08, 2014 14:41

Dobrý den,
dokázal by mi někdo poradit případnou příčinu pískání v motoru u Moduse 1,6 16V 2005? Jde to odněkud ze středu motorového prostoru, možná skoro zpod palubky (jako by tam bylo nějaké přídavné čerpadlo)... Zvuk vychází ve chvíli otočení klíče do polohy rozsvícení palubního displeje (těsně před nastartováním). Zvuk je vcelku vysoký, připomíná mi to "ochranu před hlodavci v motoru" (kterou tam nemáme!), akorát po vypnutí klíčem se ozve trojité cvakání, zvuk jako když se zamkne auto (jen méně hlučné). Pískání je slyšitelné i se zakrytým motorem a dle mého názoru pokračuje i po nastartování (motor je hlučnější, takže ruku do ohně za to nedám...).

Podle bezvadného návodu na tomto fóru jsem si měnila žárovku v předním světlometu (když vezmu v potaz, co je to za prasárnu, šlo to vcelku dobře a rychle, ani krytka nezapadla! :D ), ale při přezkoušení funkčnosti světla jsem zjistila ono pískání. Auto máme chvíli, koupili jsme ojeté, ale ještě jsme nikdy nezkoušeli otočit klíčem a nenastartovat, takže nevím, jestli to pískalo už před mým "zákrokem" nebo ne.
Možná jsem o něco zavadila, aniž bych to postřehla... nevím.
Poradíte? Díky moc...

kotasekh
Grafoman
Příspěvky: 5789
Registrován: sob říj 24, 2009 09:09

Re: Modus - pískání v motoru

Příspěvek od kotasekh » ned čer 08, 2014 16:02

A nepíská to náhodou škrtící klapka?
ex Renault Thalia Authentique 1,2 16V LPG
Najeto 317 000km, totálka při nehodě :(.
Nyní Renault Thalia 2012, Dacia Duster Prestige TCe100 LPG 2022

Free35
Starting member
Příspěvky: 3
Registrován: ned čer 08, 2014 14:13

Re: Modus - pískání v motoru

Příspěvek od Free35 » ned čer 08, 2014 16:38

No určitě může, jenže já jsem sice lehce nadprůměrně technicky zručná, leč stále ženská... Je ta klapka přístupná? Jsem schopna ji sama najít a zjistit, jestli to je tím? Jinými slovy potřebuju bližší popis... Díky!!! :wink:

kotasekh
Grafoman
Příspěvky: 5789
Registrován: sob říj 24, 2009 09:09

Re: Modus - pískání v motoru

Příspěvek od kotasekh » pon čer 09, 2014 12:29

Zapni zapalovani, ale nestartuj. Otevri kapotu a jdi uchem ke zdroji zvuku, je to takové piskani a obcas to zacvaka ;-).
ex Renault Thalia Authentique 1,2 16V LPG
Najeto 317 000km, totálka při nehodě :(.
Nyní Renault Thalia 2012, Dacia Duster Prestige TCe100 LPG 2022

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Re: Modus - pískání v motoru

Příspěvek od Zefek » pon čer 09, 2014 12:45

To pískání od klapky je normální. Pokud zapneš zapalování, tak se klapka nastaví do polohy pro start. Pokud se zapalování vypne, je natočena méně, protože na doraz ji vrátí pružina. Na svém dorazu je pootevřená někde kolem 9°. Umí se sice zavřít i úplně, ale to je zase řešené elektronikou. V poloze pro start je otevřená v úhlu asi 14°. Protože je tam pružina, tak to funguje tak, že elektronika pošle impulz, klapka se natočí, ale protože je tam pružina, po impulzu by se klapka vrátila na spodní doraz. Tak než to stihne udělat, pošle elektronika další impulz. Ten sled impulzu je tak rychlý, že drží klapku stále ve stejné poloze. V klapce musí být, vzhledem k síle pružiny, ještě nějaké výkonové elektronické prvky, přes které "prochází" ty impulzy a ty prvky nejspíš vydávají to pískání.

Jinak najdi vzduchový filtr (nejspíš taková větší plastová krabice za baterkou, ze které leze větší roura směrem k motoru). Jak půjdeš od filtru po té rouře, tak hned na začátku motoru narazíš na škrtící klapku.
Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

Odpovědět

Zpět na „Renault Modus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti