Amortizácia

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
Peter Tóth
Starting member
Příspěvky: 8
Registrován: ned bře 16, 2008 15:46

Amortizácia

Příspěvek od Peter Tóth » pát dub 11, 2008 13:20

Zdravím všetkých spokojných majiteľov Lagunky.
Moja mala nehodu, zozadu do mňa asi v šesťdesiatke vpálil jeden k..., polícia uznala jeho vinu, ja ako poškodený som si ju dal robiť v autorizovanom servise, cena opravy je okolo 160.000,-
Problém, je v tom, že nemám havarijnú poistku, "iba" povinné zmluvné poistenie, takže amortizáciu si budem musieť hradiť sám. Neviem či sa nachádzam v dobrej sekcii, ale chcel by som poradiť, či by sa tá amortizácia dala od vinníka nejako vymáhať??
Mal niekto podobný problém a ako to vlastne u nás (SR)funguje?

Uživatelský avatar
Regis
Senior member
Příspěvky: 1871
Registrován: pon pro 27, 2004 19:05
Bydliště: UK

Příspěvek od Regis » pát dub 11, 2008 13:34

Pokud je vinik druhy ucastnik nehody, tak se oprava hradi z jeho povinneho ruceni.
Renault 19 16S Phase 2 (1995) - rozbito a prodano :(
BMW 5 Touring (e39/2, 2002)

RoboZa
Starting member
Příspěvky: 48
Registrován: čtv úno 07, 2008 09:22
Bydliště: Žilina, SR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RoboZa » pát dub 11, 2008 14:11

Regis píše:Pokud je vinik druhy ucastnik nehody, tak se oprava hradi z jeho povinneho ruceni.
Malo by to tak byť....ale čo sa stalo par krat aj mne, tak najprv som musel dať "cash" priamo v dielni a potom čakať na peniaze (1-5mesiacov) a aj to mi neprisla plna výška.....
Renault Laguna Grandtour r.v. 12/2004, 1.9 88kw+chip - cca +-150ps, 17´ Alu + bridgestone potezna 050 225/45/17, folie vzadu, pionner deh p55BT, audioson x5, herzt sub v "rezerve" a 4*kompo herzt....atd.

Peter Tóth
Starting member
Příspěvky: 8
Registrován: ned bře 16, 2008 15:46

.

Příspěvek od Peter Tóth » pát dub 11, 2008 14:12

Regis píše:Pokud je vinik druhy ucastnik nehody, tak se oprava hradi z jeho povinneho ruceni.
Ako to myslíte druhý, on podľa majitela firmy, kedže buchol do mňa firemným autom, je to jeho štvrtá havária. Jedná sa o to, že sa to bude hradiť z jeho zákonného poistenia, ale o rozdiel amortizácie. V mojom prípade celková škoda 160, z toho ja 15 až 40 tisíc :(

sato.sk
Starting member
Příspěvky: 64
Registrován: pát led 04, 2008 20:48

Re: .

Příspěvek od sato.sk » pát dub 11, 2008 14:26

Peter Tóth píše:
Regis píše:Pokud je vinik druhy ucastnik nehody, tak se oprava hradi z jeho povinneho ruceni.
Ako to myslíte druhý, on podľa majitela firmy, kedže buchol do mňa firemným autom, je to jeho štvrtá havária. Jedná sa o to, že sa to bude hradiť z jeho zákonného poistenia, ale o rozdiel amortizácie. V mojom prípade celková škoda 160, z toho ja 15 až 40 tisíc :(
Myslim ze je to tak, ze sa mozes dohodnut s vinnikom aby ti doplatil ten rozdiel (co asi pojde tazko), pripadne vymahat sudnou cestou (a tam je vysledok dost neisty)

Preto sa asi oplati mat havarijnu poistku..
Renault Laguna II, 1,9 dCi 74 kW, rv.2002

Uživatelský avatar
Regis
Senior member
Příspěvky: 1871
Registrován: pon pro 27, 2004 19:05
Bydliště: UK

Příspěvek od Regis » pát dub 11, 2008 14:28

No, moje osobni zkusenost je takova:
Vinik (ja) nahlasim na pojistovne kde mam povinne ruceni, ze jsem nekoho naboural. Tim to pro me hasne.
Poskozeny si to necha opravit a v opravne jim rekne, ze se to hradi z meho povinneho ruceni a at se obrati na mou pojistovnu. Nic jim neplati.
Autoservis posle ucet do pojistovny a ta jim ho proplati (je mozne, ze poskozeny jde sam na pojistovnu s fakturou, to nevim). A je to. Akorat prijdu o bonus... kazdopadne vy jako poskozeny nebudete platit nic, to nedava smysl. Amortizace se vztahuje na skodu kterou jste si zpusobil sam (nechate si ze sveho povinneho ruceni proplatit skodu kterou vam nezpusobil nekdo jiny).
Snad je to srozumitelne. Nejsem zadny expert, ale myslim ze takhle to ma fungovat.

To ze je auto firemni vas nemusi zajimat, to je jejich vec, jak si to spolu vyresi.
Renault 19 16S Phase 2 (1995) - rozbito a prodano :(
BMW 5 Touring (e39/2, 2002)

sato.sk
Starting member
Příspěvky: 64
Registrován: pát led 04, 2008 20:48

Příspěvek od sato.sk » pát dub 11, 2008 14:44

Regis píše:No, moje osobni zkusenost je takova:
Vinik (ja) nahlasim na pojistovne kde mam povinne ruceni, ze jsem nekoho naboural. Tim to pro me hasne.
Poskozeny si to necha opravit a v opravne jim rekne, ze se to hradi z meho povinneho ruceni a at se obrati na mou pojistovnu. Nic jim neplati.
Autoservis posle ucet do pojistovny a ta jim ho proplati (je mozne, ze poskozeny jde sam na pojistovnu s fakturou, to nevim). A je to. Akorat prijdu o bonus... kazdopadne vy jako poskozeny nebudete platit nic, to nedava smysl. Amortizace se vztahuje na skodu kterou jste si zpusobil sam (nechate si ze sveho povinneho ruceni proplatit skodu kterou vam nezpusobil nekdo jiny).
Snad je to srozumitelne. Nejsem zadny expert, ale myslim ze takhle to ma fungovat.

To ze je auto firemni vas nemusi zajimat, to je jejich vec, jak si to spolu vyresi.
Mozno je to v CZ inak ako na Slovensku.

U nas poistovne uplatnuju amortizaciu.
Amortizacia sa nevztahuje na pracu.
Renault Laguna II, 1,9 dCi 74 kW, rv.2002

Peter Tóth
Starting member
Příspěvky: 8
Registrován: ned bře 16, 2008 15:46

Příspěvek od Peter Tóth » pát dub 11, 2008 14:47

Regis píše:No, moje osobni zkusenost je takova:
Vinik (ja) nahlasim na pojistovne kde mam povinne ruceni, ze jsem nekoho naboural. Tim to pro me hasne.
Poskozeny si to necha opravit a v opravne jim rekne, ze se to hradi z meho povinneho ruceni a at se obrati na mou pojistovnu. Nic jim neplati.
Autoservis posle ucet do pojistovny a ta jim ho proplati (je mozne, ze poskozeny jde sam na pojistovnu s fakturou, to nevim). A je to. Akorat prijdu o bonus... kazdopadne vy jako poskozeny nebudete platit nic, to nedava smysl. Amortizace se vztahuje na skodu kterou jste si zpusobil sam (nechate si ze sveho povinneho ruceni proplatit skodu kterou vam nezpusobil nekdo jiny).
Snad je to srozumitelne. Nejsem zadny expert, ale myslim ze takhle to ma fungovat.

To ze je auto firemni vas nemusi zajimat, to je jejich vec, jak si to spolu vyresi.
Znie to logicky, ale keďže nemám havarijnú, :tululum: amortizáciu mám cvakať zo svojich, hoci on je vinník. Nerozumiem tomu.

Uživatelský avatar
Regis
Senior member
Příspěvky: 1871
Registrován: pon pro 27, 2004 19:05
Bydliště: UK

Příspěvek od Regis » pát dub 11, 2008 15:12

"Povinné ručení chrání pojištěného před možnými nároky jím poškozeného v případě škody způsobené provozem vozidla."
Paklize vam zpusobil skodu 160 tisic, ma zaplatit skodu 160 tisic.
Osobne bych proste navstivil pojistovnu kde mate povinne ruceni a zeptal se jich jak to je. Myslim ze kdyz se bude jednat o to aby nemuseli platit nic, radi poradi. :wink:
Renault 19 16S Phase 2 (1995) - rozbito a prodano :(
BMW 5 Touring (e39/2, 2002)

Peter Tóth
Starting member
Příspěvky: 8
Registrován: ned bře 16, 2008 15:46

Příspěvek od Peter Tóth » pát dub 11, 2008 15:29

Regis píše:"Povinné ručení chrání pojištěného před možnými nároky jím poškozeného v případě škody způsobené provozem vozidla."
Paklize vam zpusobil skodu 160 tisic, ma zaplatit skodu 160 tisic.
Osobne bych proste navstivil pojistovnu kde mate povinne ruceni a zeptal se jich jak to je. Myslim ze kdyz se bude jednat o to aby nemuseli platit nic, radi poradi. :wink:
Bohužiaľ, na Slovensku to tak nie je. Z vinníkového zmluvného poistenia, sa preplatí len suma znížená o amortizáciu. To mi poradili, platiť musím aj tak :(

beep
Starting member
Příspěvky: 17
Registrován: pát zář 01, 2006 14:25

Amortizace

Příspěvek od beep » pát dub 11, 2008 17:05

Podle mych zkusenosti, pojistovna plati vzniklou skodu snizenou o amortizaci.
V mem pripade banalni nehody mi pojistovna z povinneho ruceni vynika zaplatila v plne vysi praci autoservisu. Vyplacenou castku mi snizila o amortizaci.
Ono je to celkem logicke. Pojistovna plati skutecnou skodu v dobe bouracky. Tezko po ni muzete chtit, aby Vam platitla cenu novych dilu, kdyz je Vase auto rezave skrz nazkrz :D (no ale nebylo by to spatne) .
Amortizaci nemuzete podle mne vymahat ani na vynikovi. Skutecna vyse skody Vam byla zaplacena. Tezko muzete argumentovat, ze jste auto pred 10-ti lety koupil za pul milionu a ted chcete nove ve stejne vysi.
Slysel jsem, ze pojistovna rovnez nabizi moznost vyplaceni pausalni vysi skody dle odhadu (nikdy jsem to ale v praxi nezkousel). Riziko je, ze pokud se pozdeji objevi komplikace, mate smulu. Pokud ale mate znameho automechanika a pristup k levnym nahradnim dilum, tak se na tom da i vydelat.

Babik78
Člen RCČR
Příspěvky: 608
Registrován: úte led 04, 2005 22:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Babik78 » pát dub 11, 2008 17:29

Je to tak. Pokud je kara starsi 5 nebo 7 let, nevim presne uplatnuje se amortizace. Strucne receno vinik nehody nezaplati nic, on je zakonne pojisten a nic ho nezajima. Ty mas starosti a jeste musis doplatii rozdil. Zhodnoceni vozidla je podle me irelevantni. Pokud uvedu, ze vozidlo bylo bourano a bude mit nove dily, tak pomalu dostanu min, kdyz bude nebourany, ale zrezly. Vlastni zkusenost cca 1 mesic stara.
**************************
Laguna GrandTour II 1.9dCi 88kw - Privilige 2001 k 12/18 335.000km
Grand Espace IV 2.0dCi Phase IV 127kw aut. - Initiale Paris 2014 k 12/18 115.000km
Milan alias Babik78

samson
Junior member
Příspěvky: 208
Registrován: ned dub 22, 2007 14:02

Příspěvek od samson » pát dub 11, 2008 17:31

ja som mal skodu 13 000 sk , na laku , vinník som nebol ja, teraz cakam kolko mi poistovna preplati ... az som zvedavy

Peter Tóth
Starting member
Příspěvky: 8
Registrován: ned bře 16, 2008 15:46

Příspěvek od Peter Tóth » pát dub 11, 2008 17:48

Babik78 píše:Je to tak. Pokud je kara starsi 5 nebo 7 let, nevim presne uplatnuje se amortizace. Strucne receno vinik nehody nezaplati nic, on je zakonne pojisten a nic ho nezajima. Ty mas starosti a jeste musis doplatii rozdil. Zhodnoceni vozidla je podle me irelevantni. Pokud uvedu, ze vozidlo bylo bourano a bude mit nove dily, tak pomalu dostanu min, kdyz bude nebourany, ale zrezly. Vlastni zkusenost cca 1 mesic stara.
Tak to asi budem musieť zaplatiť :roll: Ďakujem všetkým

Uživatelský avatar
zet3
Advanced member
Příspěvky: 285
Registrován: pon črc 30, 2007 21:23
Bydliště: HB

Příspěvek od zet3 » pát dub 11, 2008 18:00

Je to presne tak, jak napsal beep. Bohuzel nikoho nezajima, ze auto i kdyz starsi bylo plne pojizdne a ty chces jenom vse uvest do puvodniho stavu. Amortizaci za ND ti odectou dle tabulek. Prace a trebas i barva je hrazena v plne cene. Lepsi je proto nahlasit, ze si to opravis svepomoci a uz nikoho nezajima jak a kde to opravis.
Laguna Grandtour II 1.9dCi 88kW INITIALE Paris, plná palba

tiba
Starting member
Příspěvky: 54
Registrován: úte kvě 16, 2006 13:20

Příspěvek od tiba » pát dub 11, 2008 20:13

Rozdiel v cene by si si mohol uplatnit v obcianskopravnom spore na sude iba vtedy, ak to auto co do teba buchlo nemalo zakonne poistenie a skodu ti preplacala slovenska kancelaria poistovatelov. Ak malo zakonne poistenie, tak rozdiel musis zaplatit sam. Mal si si dat preplatit skodu rozpoctom a nechat si auto opravit z tych penazi, co by si dostal od poistovne. A aj by si na tom zarobil.
RENAULT LAGUNA II 1.6 16V

Peter Tóth
Starting member
Příspěvky: 8
Registrován: ned bře 16, 2008 15:46

Příspěvek od Peter Tóth » pát dub 11, 2008 20:28

tiba píše:Rozdiel v cene by si si mohol uplatnit v obcianskopravnom spore na sude iba vtedy, ak to auto co do teba buchlo nemalo zakonne poistenie a skodu ti preplacala slovenska kancelaria poistovatelov. Ak malo zakonne poistenie, tak rozdiel musis zaplatit sam. Mal si si dat preplatit skodu rozpoctom a nechat si auto opravit z tych penazi, co by si dostal od poistovne. A aj by si na tom zarobil.
Uponáhlal som sa, no nevadí. Koľko môže byť amortizácia, cena dielov je 74 zvyšok si účtujú za prácu. Laguna 12/2001 najazdené 180000 :?

bufan1
Starting member
Příspěvky: 65
Registrován: pon úno 25, 2008 14:41

Příspěvek od bufan1 » pát dub 11, 2008 22:18

Je dobré se zeptat tamté pojišťovny ať sama řekne s jakým servisem spolupracuje. Pak už není problém s proplacením.
Co nejde silou, jde ještě větší silou :-D

rupin
Junior member
Příspěvky: 145
Registrován: pát dub 04, 2008 12:11
Bydliště: Jirkov

Příspěvek od rupin » pon dub 14, 2008 09:24

Pojišťovna je povina uhradit náklady za práci v plné výši. Od nového materiálu se odečítá amortizace (podle stáří vozidla). Pokud se při opravě použijí "použité" díly, měla by je pojišťovna uhradit v plné výši (amortizace je již obsažena v nižší ceně dílu).
Rozdíl mezi škodou a plněním pojišťovny je teoreticky možné získat od viníka soudní cestou. Úspěšnost bych viděl tak na 10% (ještě jsem o podobné kauze neslyšel). Riziko je v tom, že v případě prohry soudního řízení přibydou k "amortizaci" ještě náklady za soud.
Laguna Grandtour 2.2dci 110kW Privileg,2003,Carminat,Xenony a dodělaný tempomat
Hyundai ix35 2.0 CRDi 100 kW 2013

Babik78
Člen RCČR
Příspěvky: 608
Registrován: úte led 04, 2005 22:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Babik78 » pon dub 14, 2008 09:28

Amortizaci nelze vymáhat soudní cestou. Viník má uzavřené zákonné pojištění a víc ho nezajímá. Nemusí, proto má to pojištění. Od pojišťoven chodí dokonce papír, že pokuď poškozený bude po viníkovi něco ještě vymáhat, tak se má ozvat pojišťovně.
**************************
Laguna GrandTour II 1.9dCi 88kw - Privilige 2001 k 12/18 335.000km
Grand Espace IV 2.0dCi Phase IV 127kw aut. - Initiale Paris 2014 k 12/18 115.000km
Milan alias Babik78

Uživatelský avatar
Regis
Senior member
Příspěvky: 1871
Registrován: pon pro 27, 2004 19:05
Bydliště: UK

Příspěvek od Regis » pon dub 14, 2008 11:06

Babik78 píše:Je to tak. Pokud je kara starsi 5 nebo 7 let,...
Tak proto jsem mel dojem, ze to tak neni, rozbil jsem nove auto. :x
Nicmene i tak je to nelogicke (i kdyz nam to nepomuze), protoze me vznikla skoda ve vysi ceny opravy, nikoli ve vysi realne ceny amortizovanych dilu. Pokud auto neprojde s poskozenim STK, musim si ho nechat opravit... je to pekna zlodejina. Obzvlaste vtipne to bude v situaci, kdy budete mit veterana s realnou cenou milion euro a pojistovna vam za totalni bouracku da petistovku...
Renault 19 16S Phase 2 (1995) - rozbito a prodano :(
BMW 5 Touring (e39/2, 2002)

Babik78
Člen RCČR
Příspěvky: 608
Registrován: úte led 04, 2005 22:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Babik78 » pon dub 14, 2008 12:16

Regis píše:
Babik78 píše:Je to tak. Pokud je kara starsi 5 nebo 7 let,...
Tak proto jsem mel dojem, ze to tak neni, rozbil jsem nove auto. :x
Nicmene i tak je to nelogicke (i kdyz nam to nepomuze), protoze me vznikla skoda ve vysi ceny opravy, nikoli ve vysi realne ceny amortizovanych dilu. Pokud auto neprojde s poskozenim STK, musim si ho nechat opravit... je to pekna zlodejina. Obzvlaste vtipne to bude v situaci, kdy budete mit veterana s realnou cenou milion euro a pojistovna vam za totalni bouracku da petistovku...
Chvilku jsem si na toto tema dopisoval s pojistovnou. Prisel mi dvoustrankovy elaboratm, kterym uz jsem nemel silu se prokousavat.

Do peti nebo sedmi let stari auta, by mela pojistovna proplacet plnou castku opravy. Vyjimku muze treba tvorit nektera pojistovna, ktera kdyz uzavirala smlouvu s vynikem se zavazala, ze vyplati jenom treba 50% skody. Myslim, ze neco podobneho dela Triglav. Pak lze zbytek vymahat po vinikovi. Ale nevim jestli si to nepletu s havarkou.

Na veterana asi nebude standartni havarijni pojisteni, ne?
**************************
Laguna GrandTour II 1.9dCi 88kw - Privilige 2001 k 12/18 335.000km
Grand Espace IV 2.0dCi Phase IV 127kw aut. - Initiale Paris 2014 k 12/18 115.000km
Milan alias Babik78

Odpovědět

Zpět na „Renault Laguna II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů