Ohen v motorovom priestore - pricina

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
milan.maly
Experienced member
Příspěvky: 508
Registrován: stř kvě 26, 2010 09:28

Ohen v motorovom priestore - pricina

Příspěvek od milan.maly » pon kvě 25, 2020 17:52

Minuly tyzden som takmer prisiel o Megana (1,5dCi, r.v. 12/2005 74kW). Ohen v motorovom priestore - auto sa pri jazde po dialnici vznietilo.
Nastastie sa nikomu v aute nic nestalo, dokonca ani skoda na prvy pohlad nevyzera byt prilis rozsiahla (vzhladom k rychlej pomoci od okoloiducich kamionistov a rychlemu prijazdu hasicov).

Pri pohlade do motoroveho priestoru ohen vznikol vzadu na motore, pricom nasledne zhorela cast izolacie medzi prepazkou motoroveho priestoru a kabinou (cca 40cm x 40cm). Odniesol to tiez spodny plastovy kryt, ktory kompletne prehorel pod zadnou castou motora a je na dva kusy. Z auta vytiekol olej - odhadom cca 1-2 litre. Zadna cast plastoveho krytu na motore sa zdeformovala teplom. Bohuzial nemam zatial ziadne foto - stalo sa to v noci a po dohaseni nemalo vzhladom k tomu, ze sa stalo v noci, prilis zmysel fotit.

Rad by som zistil pricinu vzniku ohna. Na zaklade informacii vyssie odhadujem, ze problemom vznikol niekde na olejovom vedeni do/z turba. Z turba pravdepodobne unikol olej, ktory stiekol na horuce vyfukove potrubie a vznietil sa. Bohuzial/nastastie som nebol na mieste, ked sa to stalo. Podla popisu od znamej, ktora auto soferovala, sa ozvala rana z motoroveho priestoru a nasledne v nom zacalo horiet.

Dalsie info:
Auto si servisujem sam, takze som si isty, ze bolo v bezchybnom stave. Aj napriek najazdenym 350 tisic km. Olej pravidelne meneny kazdych 30 tisic km (do najazdu 150 tisic km), potom kazdych 20 tisic km. Pred cca 1000km vymenena spojka.

Po nehode aj napriek haseniu zostala funkcna elektrika, takze to odblokovani zamku volanku a jeho demontovani bolo mozne auto odtiahnut na lane. Zda sa, ze aj vsetky ostatne jednotky su OK.

Otazky, na ktore by som potreboval najst odpoved:
1. Je mozne, aby z mazacieho okruhu turba uniklo mimo skrinu turba/resp. motor tolko oleja, ze by doslo k jeho vznieteniu? Ak ano, tak akym sposobom? Chapem, ze v pripade vole v turbe sa olej moze dostat do sania alebo do vyfuku, ale nie je mi jasne, ako vytecie v takom mnozstve von na rozpalene vyfukove potrubie.
V turbe bola po 350 tisic km uz pravdepodobne nejaka vola. Auto spotrebovalo cca 0,5l oleja na 20 tisic km. Motor som pri vymene spojky pred 14 dnami a cca 1000km prezrel a ziadny unik oleja na turbe ani v jeho okoli som nezaregistroval. Nechce sa mi verit, ze by to postupovalo tak rychlo.

2. Co mohlo sposobit ranu v motore, ktora sa ozvala pred vznietenim? Je mozne, ze olej vytekal pocas jazdy na dialnici uz dlhsiu dobu a rana, ktora sa ozvala, bola sposobena tym, ze sa olej nahromadeny na kryte pod motorom naraz vznietil (v podstate taky mensi vybuch)? Premyslam totiz, ci pricinou problemu bola rana v motore a vyteceny olej bol uz len nasledok alebo naopak.

Zatial mam 2 hypotezy:
A. Pozitivna: Bolo vadne tesnenie na privode oleja do turba. Z turba unikol olej, ktory sa vznietil. Pre opravu by malo stacit vymenit tesnenia do turba. Samozrejmostou je kontrola sania a vyfuku, ci sa tam nedostali nejake cudzie castice, idealne tiez kontrola priechodnosti olejoveho vedenia do/z turba. Vyhladovo repas/vymena do turba, ak by sa zvysila spotreba oleja.

B. Negativna: Pricinou bola zavada na turbe alebo na motore, ktora sposobila poruchu mazania. Napr. pretocene ojnicne saly, ktore nasledne upchali olejovu cestu do turba (ak je to vobec mozne). Rana z motora bolo turbo, ktore sa tocilo nasucho, nasledkom coho doslo k jeho destrukcii. Casti turba nasal motor, ktory sa tym poskodil.
Pre vyriesenie problemu bude potrebna oprava/vymena motora vratane repasu/vymenu turba.

Co sa tyka ceny nahradnych dielv, zatial som nasiel: Mudrejsi budem po dalsom vikende, ked detailne preskumam okolie turba a demontujem podozrive diely.
Teoreticke nazory a postrehy su vitane! Hlavne by sa mi ale hodili prakticke skusenosti niekoho, kto riesil veci okolo turba/motoru.
Renault Megane II Grandtour 1,5dCi 74kW/101k, r.v.: 01/2005 http://moje.auto.cz/Master13/megane.html
Renault Laguna III Grandtour 4-Control 2.0dCi 127kW/175k, r.v. 10/2013
V občasnej údržbe:
Renault Thalia 1,4 16V 72kW/98k, r.v.: 2001
Renault Fluence Privilege 1,6 16V 81kW/110k, r.v.: 2010
Renault Fluence Technofeel 1,6 16V 110k, r.v.: 2012
Renault Megane III Grandtour 1,6 16V 110k, r.v.: 2012

Uživatelský avatar
marek230177
Grafoman
Příspěvky: 2015
Registrován: úte čer 14, 2016 09:07

Re: Ohen v motorovom priestore - pricina

Příspěvek od marek230177 » pon kvě 25, 2020 19:37

K turbu vede tlakové olejové potrubí. Pokud by došlo k jeho poškození, může olej pod tlakem stříkat mimo motor. Pak stačí, aby se dostal na výfukové potrubí a dojde k jeho zahoření. A protože olej, podobně jako nafta, hoří velmi špatně a potřebuje vysokou teplotu, k jeho hoření dojde vznícením, takže výbuch.

Čili rána a oheň. Celkem jednoduché řešení.
RENAULT Mégane Grandtour II 1,5dCi 78kW K9K732 (*2008)
RENAULT Scenic III 1,4TCe 96kW H4J700 (*2012)
RENAULT Master IV 2,3dCi 132kW M9T716 (*2020)

milan.maly
Experienced member
Příspěvky: 508
Registrován: stř kvě 26, 2010 09:28

Re: Ohen v motorovom priestore - pricina

Příspěvek od milan.maly » pon čer 01, 2020 00:35

Cez vikend som sa dostal k autu a po odstrojeni casti motoroveho priestoru sa mi naskytol smutny pohlad - diera v bloku motora.
Turbo som podozrieval zbytocne, ma minimalnu (takmer ziadnu) volu. Dokonca aj unik oleja z turba do sania je minimalny a olejove vedenie mazania turba bez uniku ci poskodenia.

Zadna strana bloku motora vybuchla zhruba v mieste 1. valca - pocitane zo strany od zotrvacnika (tj. od prevodovky).
Diera na bloku motora je relativne velka - minimalne 5x8cm, tj. nepredpokladam, ze to pojde opravit. :(

Pravdepodobna pricina:
Moja teoria je, ze vplyvom nedostatocneho mazania vznikla unava materialu - pravdepodobne klukoveho hriadela, piestu alebo ojnice - v dosledku coho doslo k destrukcii a naslednemu vybuchu zmesi paliva vstrekovaneho do valca s olejom a naslednemu poziaru.

Ziar tak v podstate rozpustil gumovo plastove potrubie veduce z filtra do sania turba, hadice regulacie turba a podtlakovu hadicu posilovaca brzd. Odnieslo to aj par konektorov (cidlo teploty chladiacej kvapaliny, cidlo otacok zotrvacnika, konektor EGR), ktore ale zda sa zostali funkcne. Zhorela cast izolacie motoroveho priestoru, dobru ochranu poskytla hlinikova vrstva, ktora zabranila jej uplnemu zhoreniu.

Podobny pribeh ineho typu motora som nasiel:
http://m.r-t-v.cz/news/dira-v-bloku/ resp. https://www.offroad-frontera.com/html/t ... padlo.html

Zaverom:
Je to na vymenu spodnej casti motora (blok, klukovka, ojnice, piesty). Hlava by mozno este sla pouzit, rovnako tak prislusenstvo motora.

Po vyse 350 tisic km (z toho 200 tisic v mojom vlastnictve) uz ma auto urcite odsluzene svoje a Megane by uz kludne mohol putovat na ekologicku likvidaciu na najblizsie vrakovisko.
Lenze vzhladom k tomu, ze zbytok auta funguje bez najmensich problemov a auto mi vyhovuje, je mi luto rozlucit sa s nim.

Ak niekto mate nepotrebny motor K9K F728 alebo F729, 1,5 dCi 74kw, ktory ma spodnu cast ok, dajte vediet.
Renault Megane II Grandtour 1,5dCi 74kW/101k, r.v.: 01/2005 http://moje.auto.cz/Master13/megane.html
Renault Laguna III Grandtour 4-Control 2.0dCi 127kW/175k, r.v. 10/2013
V občasnej údržbe:
Renault Thalia 1,4 16V 72kW/98k, r.v.: 2001
Renault Fluence Privilege 1,6 16V 81kW/110k, r.v.: 2010
Renault Fluence Technofeel 1,6 16V 110k, r.v.: 2012
Renault Megane III Grandtour 1,6 16V 110k, r.v.: 2012

Uživatelský avatar
marek230177
Grafoman
Příspěvky: 2015
Registrován: úte čer 14, 2016 09:07

Re: Ohen v motorovom priestore - pricina

Příspěvek od marek230177 » pon čer 01, 2020 04:56

Osobně si myslím, že tu díru muselo něco prorazit, a to pravděpodobně ojnice. Něco jako výbuch a následné odtržení materiálu mi připadá něco jako sci-fi.
RENAULT Mégane Grandtour II 1,5dCi 78kW K9K732 (*2008)
RENAULT Scenic III 1,4TCe 96kW H4J700 (*2012)
RENAULT Master IV 2,3dCi 132kW M9T716 (*2020)

Uživatelský avatar
marek230177
Grafoman
Příspěvky: 2015
Registrován: úte čer 14, 2016 09:07

Re: Ohen v motorovom priestore - pricina

Příspěvek od marek230177 » pon čer 01, 2020 04:56

.
RENAULT Mégane Grandtour II 1,5dCi 78kW K9K732 (*2008)
RENAULT Scenic III 1,4TCe 96kW H4J700 (*2012)
RENAULT Master IV 2,3dCi 132kW M9T716 (*2020)

kotasekh
Grafoman
Příspěvky: 5788
Registrován: sob říj 24, 2009 09:09

Re: Ohen v motorovom priestore - pricina

Příspěvek od kotasekh » pon čer 01, 2020 07:10

Jo, vetsinou leta ojnice pote, co se pridre pist a klika se ho snazi vytlacit pres ojnici zpet nahoru. Neco to muselo prorazit, tlak urcite ne. To se pozna po vyndani motoru a po rozborce. No a kdyz uz je roztrhly blok, tak k tomu patri i ohen. Tvrdej bob by mohl s jeho oktavkou vypravet :D.
ex Renault Thalia Authentique 1,2 16V LPG
Najeto 317 000km, totálka při nehodě :(.
Nyní Renault Thalia 2012, Dacia Duster Prestige TCe100 LPG 2022

Odpovědět

Zpět na „Renault Mégane II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů