olej do převodovky

Na co jezdíme a co nám cpe reklama...

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
kuca007
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: úte čer 13, 2006 21:38
Bydliště: Chomutov

olej do převodovky

Příspěvek od kuca007 » čtv čer 15, 2006 09:51

Ahoju lidi chtel bych se zeptat jaky olej mam dolevat do převodovky laguna 1.6 16v diky

Uživatelský avatar
Ladislav Ballý
Člen RCČR
Příspěvky: 489
Registrován: stř pro 31, 2003 07:40
Bydliště: Praha

Příspěvek od Ladislav Ballý » čtv čer 15, 2006 10:01

http://www.renaultclub.cz/doporucene_ol ... nault.html

Neni zač, stačí se kouknout na první stránku. :wink:

Až tohle objeví ten zasklenej kocour 8)
Láďa B
Laguna 2.2D RXE, Laguna II 2.2 DCI

Uživatelský avatar
Rosťa
Experienced member
Příspěvky: 702
Registrován: pon srp 23, 2004 12:29
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rosťa » čtv čer 15, 2006 10:01

myslím že převodový by byl nejlepší :wink:
ted vážně - jinak zkus hledat zde :
http://www.renaultclub.cz/doporucene_ol ... nault.html
EX - Renault 5 TS 1,4 (Le Mans) tady to všechno začalo :-)
Renault 5 GTT - v renovaci
Renault 5 TS 1,4 - ve šrotu
Renault 5 TXE - nejnovější přírustek
Renault 5 GTX 1,7
Honda VFR 750RC36II

fanax
Starting member
Příspěvky: 83
Registrován: stř čer 22, 2005 11:08

Příspěvek od fanax » čtv čer 15, 2006 11:02

Nedávno jsem tam nalil tenhle:

Valvoline HP Gear Oil PC 75W/80, GL-5
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=135
Cena 209,- Kč za litr s DPH (cena přes webshop).

Je přesně podle specifikace a stojí o chlup míň než 50% ceny za ELF. A na štítku i píšou ... olej je vhodný i pro manuální převodovky Renault ... Zatím jezdím bez problémů :D. Žádnou významnou změnu v řazení jsem nezaznamenal, už předtím jsem měl řazení bez problémů, teď jde možná omalilinko lehčeji. Původní olej byl špinavý, ale bez kovových částic, nový je téměř průhledný s nádechem do žluta - to se v tom kolečka pěkně vymáchají :-). Na pár desítek tisíc km (řekněme tak 100t) zase pokoj.

V manuálu k 1.6 16V píšou 3,1 l, mě stačily PŘESNĚ 3,0 l (jsem s tím dopředu počítal, vždy něco zůstane na stěnách apod. - naštěstí to vyšlo).
fanax, ex Grand Scénic II 2006 1.5 dCi 78 kW

Uživatelský avatar
David - Plzen
Junior member
Příspěvky: 214
Registrován: úte lis 09, 2004 12:32
Bydliště: Plzeň

Ahoju lidi chtel bych se zeptat jaky olej mam dolevat do pře

Příspěvek od David - Plzen » čtv čer 15, 2006 16:54

za ELF se dava Total
je to dnes stejny vyrobce jako Elf, ale jina cena
v servisech Citroen 1l za 180 Kč
co řešit
David

Uživatelský avatar
Ivico
Advanced member
Příspěvky: 317
Registrován: úte lis 21, 2006 07:18
Bydliště: Úvalno 145

Příspěvek od Ivico » pát bře 16, 2007 07:43

fanax píše:Nedávno jsem tam nalil tenhle:

Valvoline HP Gear Oil PC 75W/80, GL-5
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=135
Cena 209,- Kč za litr s DPH (cena přes webshop).

Je přesně podle specifikace a stojí o chlup míň než 50% ceny za ELF. A na štítku i píšou ... olej je vhodný i pro manuální převodovky Renault ...
V manuálu k 1.6 16V píšou 3,1 l, mě stačily PŘESNĚ 3,0 l (jsem s tím dopředu počítal, vždy něco zůstane na stěnách apod. - naštěstí to vyšlo).
dokonce jsem pod přesně stejným označením ho našel v našem Renaultu service jako doporučenou náhradu na Elf, který se myslím už nevyrábí.
Ivan
Historie:
Renault 19 RTE
Laguna 2.0i 8V Baccara
Laguna II Initiale 1.8 16v, kůže, tempo, park senzor, tažné, Xenon

Uživatelský avatar
rhcz
Junior member
Příspěvky: 104
Registrován: stř črc 12, 2006 04:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: olej do převodovky

Příspěvek od rhcz » čtv bře 22, 2007 05:06

kuca007 píše:Ahoju lidi chtel bych se zeptat jaky olej mam dolevat do převodovky laguna 1.6 16v diky
Stačí zavolat do autorizovaného servisu a oni podle VIN sdělí jaký má být olej. Jinak ELF není tak drahý. Třeba tady: http://oleje-eshop.cz/Automobilove-olej ... W-5L-.html
Nevim proč nedat to co v autě bylo původně.

pitbulls
Starting member
Příspěvky: 12
Registrován: úte kvě 06, 2008 08:28

Příspěvek od pitbulls » sob kvě 10, 2008 21:36

Vyměnil jsem olej v převodovce, koupil jsem SHELL Spirax 75W-80

http://www.koldes.cz/detail.php?id=50&n ... baleni-1-l

až následně jsem zjistil, že tento olej je specifikace GL-4 na rozdíl od originál Elfu který je GL5 někde jsem viděl uvedeno také GL4+ , zajímalo by mě zda ten shell tam můžu nechat,

např. na stránkách valvoline jsou doporučeny dva oleje, jeden gl4 druhý gl5, tak vůbec nevím, ten shell stál dost peněz, ale zase nechci ničit převodovku

Šamša
Moderátor
Příspěvky: 11698
Registrován: sob črc 10, 2004 23:59
Bydliště: Vysokomýtsko - Choceňsko

Příspěvek od Šamša » ned kvě 11, 2008 01:01

pitbulls píše:Vyměnil jsem olej v převodovce, koupil jsem SHELL Spirax 75W-80

http://www.koldes.cz/detail.php?id=50&n ... baleni-1-l

až následně jsem zjistil, že tento olej je specifikace GL-4 na rozdíl od originál Elfu který je GL5 někde jsem viděl uvedeno také GL4+ , zajímalo by mě zda ten shell tam můžu nechat,

např. na stránkách valvoline jsou doporučeny dva oleje, jeden gl4 druhý gl5, tak vůbec nevím, ten shell stál dost peněz, ale zase nechci ničit převodovku
GL-5 je pro hypoidní převody a diferenciály, tak do převodovky nesmí přijít. A ten olej co tam máš je dobrý a vhodný pro převodovky od Renaultu.
Laguna II. 2007 2.0dCi Carminat 2 127kW, podložky Eibach (rozšířeno +4cm), 201000km
Laguna II. 2003 2.0T Carminat Initiale Paris 120kW, napadeno kutilem domácím, ale pracuje se na tom 220000km
BMW 635csiA 1987 155kW AC Schnitzer 17" 357000km (vytahuju jen za sluníčka a když mám na benál:-)
[img]

pitbulls
Starting member
Příspěvky: 12
Registrován: úte kvě 06, 2008 08:28

Příspěvek od pitbulls » ned kvě 11, 2008 21:48

No nevím, právě, že originál ELF je GL5, tak se tam lejt může. :shock:

teda je přímo výrobcem značen jako GL4+

Šamša
Moderátor
Příspěvky: 11698
Registrován: sob črc 10, 2004 23:59
Bydliště: Vysokomýtsko - Choceňsko

Příspěvek od Šamša » pon kvě 12, 2008 02:07

pitbulls píše:No nevím, právě, že originál ELF je GL5, tak se tam lejt může. :shock:

teda je přímo výrobcem značen jako GL4+
Tak to si nepleť, GL4+ není GL5. GL4+ znamená, že v převodovce je hypoidní převod, tj. diferenciál.
Více zde: http://www.oleje.cz/index.php?left=hist ... =pre_vykon
Naposledy upravil(a) Šamša dne čtv čer 12, 2008 10:10, celkem upraveno 1 x.
Laguna II. 2007 2.0dCi Carminat 2 127kW, podložky Eibach (rozšířeno +4cm), 201000km
Laguna II. 2003 2.0T Carminat Initiale Paris 120kW, napadeno kutilem domácím, ale pracuje se na tom 220000km
BMW 635csiA 1987 155kW AC Schnitzer 17" 357000km (vytahuju jen za sluníčka a když mám na benál:-)
[img]

Uživatelský avatar
sharkoon
Starting member
Příspěvky: 55
Registrován: sob úno 16, 2008 10:01
Bydliště: Kroměřížsko

Re: olej do převodovky

Příspěvek od sharkoon » ned kvě 18, 2008 23:02

kuca007 píše:Ahoju lidi chtel bych se zeptat jaky olej mam dolevat do převodovky laguna 1.6 16v diky


Par lidi (a ja taky) tam dalo Fuchs Titan Gear PE 75W/80 za 160 Kc litr. Kupoval jsem to na oleje.cz: http://oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=712 Ze vyrobce doporucuje Elf blebleble je jedna vec (ja tobe, ty mne, mala domu), druha vec je ta, ze dnes uz existuje vice vyrobcu, kteri ten olej pred xx lety neumeli a dneska v poho - slo tam hlavne o to, aby olej nebyl agresivni vuci povrchove uprave v prevodovce. Dnes jsou uz prakticky vsechny tyto oleje neagresivni, je treba jen dodrzet specifikaci. Dela se tady z oleju moc veda, Elf je jen predrazeny Total bez zvlastnich vlastnosti, staci si stahnout par dokumentu v pdf a porovnat s jinymi - nic zvlastniho to neni.
Renault Laguna GrandTour 1.6 16V 1998, climatronic, webasto, ABS, ...
Nikdy neopakuj úspěšný pokus, mohl by ses dožít zklamání.
Murphy byl optimista.

Uživatelský avatar
Anarki
Člen RCČR
Příspěvky: 3889
Registrován: ned kvě 29, 2005 22:42
Bydliště: Atomograd
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Anarki » ned kvě 18, 2008 23:43

Docela by mě ty pdf dokumenty zajímaly, těžko bude olej za 1500 kč kvalitativně (a aditivně) stejný jak ten za 480 kč. :idea:

Copak jsou všichni výrobcové aut pitomci že si místo Parama Mogulu a Totalu lijou v prvovýrobě do aut Shell a Elf :roll:
Rozdíl tam je, otázkou zůstáva jaký a jak se podepíše na životnost motoru - v našem případě převodovky.
Osobně znám člověka co odrovnal tři převodovky jen proto že místo Elfu nalil levný šmejd - i když dodržel specifikaci.
Až si to tady přečte tak asi něco hezkýho napíše. :D
Ošnečkovaný Cacabus Quintus GT-Blue Storm 5-Ultimate Sensational Orgasm s kovaným srdcom F3+N a šnečkom GT2876RS Real Raider
První R5 GTT na světe kde bylo nainstalované nezávislé topení, analogové švýcarské hodiny Kienzle a pod ... :)
Bacha na parazit Kooperativu :evil:

Uživatelský avatar
sharkoon
Starting member
Příspěvky: 55
Registrován: sob úno 16, 2008 10:01
Bydliště: Kroměřížsko

Příspěvek od sharkoon » stř kvě 28, 2008 16:28

Anarki píše:Docela by mě ty pdf dokumenty zajímaly, těžko bude olej za 1500 kč kvalitativně (a aditivně) stejný jak ten za 480 kč atd.....


Kdyz te ta pdfka zajimaji, proc si je tedy nestahnes a udaje neporovnas? Jiste je umis vyhledat a stahnout. Pokud ne, posli mi na sz sveho mejla, ja ti je poslu.
By ses divil, co jsou nektere totaly za bezne oleje, ktere kvalitativne nemaji ani na oleje strilene za polovicni cenu. Paramo zmineny olej pravdepodobne nevyrabi, proc to sem pletes? Jinak neznam nikoho, kdo by znicil napriklad tim fuchsem prevodovku. Renault je bezne auto, ne f1, navic se bavime o 10 let starych autech, pokud to tady ctu dobre. Dnes takovym starym autum vyhovuje temer kazdy olej (odpovidajici spec.). Zapomen na to, ze 3x drazsi = 3x lepsi. :-) Kdyz natukls (zrejme) motorove oleje. Treba ty shelly? Porovnej slavny helix a jakoukoliv znacku stejne specifikace a pro zajimavost porovnej treba velmi dulezity udaj TBN - Total Base Number = alkalicka rezeva oleje = schopnost neutralizace kyselych latek = vyssi tbn, dele olej vydrzi bez vyznamnych zmen pri neutralizaci kys. latek - pak uvidis, ze helix plus je zcela prumerny olej. Totez nemene slavny a nemene prumerny castrol magnatec. Jen pro srandu - helix 10w40 ma tbn 8.2, magnatec 10w40 ma tbn 8.1 a takovy liqui moly super leichtlauf 10w40 ma tbn 11.1. Helix plus 10w40 se soli okolo 990 za 4 litry, Liqui kupuji do 600 za 5 litru. A magnatec se soli okolo 750 za 4 litry. Kdo nezna liqui moly, jedna se o meguin megol, v nemecku je hodne ceneny na slusny peniz (maji vlastni rafinerku u francouskych hranic a vyrabeji si i zaklady), castrol je u skopcaku levnejsi. U nas liqui=meguin teprve "proráží" na trh, proto maji nizsi ceny, ale od lonska uz vylezli asi o 10%. Krome mne lejeme v rodine a u znamych liqui do mazdy, hondy, 3x do octavie II a do dvou korejcu. Stari aut je cca 5-7 let, najezd 80 - 120 000 km. A vsechna auta jezdi...
Nicmene, kazdy ma sveho favorita, klidne si dej 1500, ja tam dam za 480 :-).
Samozrejme, kazda firma dela i lepsi i horsi oleje, ale vetsinou rozdily nejsou dramaticke (az na vyjimky). TBN jsem vybral umyslne, malokdo to zna a bere v potaz, i kdyz je to velmi dulezity udaj.
Aby mne nekdo nechytal za slovo, jde o polosynteticke (nespravny vyraz, ale tak se stale prezentuje) oleje. Synteticke budou mit TBN dramaticky vyssi (ale vsechny, nejen od shellu ;-) ).
Chtel jsem tady jen vyjadrit, ze pokud olej splnuje specifikaci, muzu jej tam klidne dat. Vystrihal bych se sudoveho oleje, kdovi, jak tam probiha cisteni sudu a co vlastne v tom sudu je. Spise je treba menit olej zavcasu a spravnym postupem, ne jako v servisech - studeny motor, odsavacka, nechat sajrajt na dne vika, vymenit filtr, dolit olej (a smichat se sajrajtem). Olej je okamzite cerny. Na kazdem aute (benzin) mam jakykoliv olej barvy medu nejmene nekolik mesicu, mesic, dva po vymene mam problem poznat, kolik je oleje, tak je cisty - pokud rychle cerna, je neco s motorem.
Uf, to jsem si zamonologoval :-D.
Renault Laguna GrandTour 1.6 16V 1998, climatronic, webasto, ABS, ...
Nikdy neopakuj úspěšný pokus, mohl by ses dožít zklamání.
Murphy byl optimista.

Uživatelský avatar
sharkoon
Starting member
Příspěvky: 55
Registrován: sob úno 16, 2008 10:01
Bydliště: Kroměřížsko

Příspěvek od sharkoon » stř kvě 28, 2008 16:30

Anarki píše:Copak jsou všichni výrobcové aut pitomci že si místo Parama Mogulu a Totalu lijou v prvovýrobě do aut Shell a Elf.....
Elf = Total, jenze za polovicni cenu, vis? ;-)
Obchodni politika...
Renault Laguna GrandTour 1.6 16V 1998, climatronic, webasto, ABS, ...
Nikdy neopakuj úspěšný pokus, mohl by ses dožít zklamání.
Murphy byl optimista.

Uživatelský avatar
Anarki
Člen RCČR
Příspěvky: 3889
Registrován: ned kvě 29, 2005 22:42
Bydliště: Atomograd
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Anarki » stř kvě 28, 2008 19:31

To víš že si ty pdf-ka můžu najít stáhnout i prostudovat no není času :lol:
Otázkou je jak jsou ty pdf důvěryhodný. Těžko na netu najdeš kompletní složení Elfu nebo jejich výrobní program.
Co se týče obchodní politiky, je to hezká věc já se raději držím zdravýho rozumu a rad zkušenějších lidí.
Total - levnější Elf - je to klidně možný. Znám spoustu firem které mají dražší výrobní značku a levnější výrobní značku. Ve většině případů je ale pokles kvality viditelný. Ne vždy je to hned a někdy je potřeba většího zatížení aby se ty rozdíly projevily.
Značku Liqui Moly znám, kamarád klempíř ji prodáva v dílně a tvrdí že je to dobrý olej. To bohužel tvrdí každý kdo prodáva olej. Přece jenom všechny oleje splňujou určitou specifikaci takže se nestane aby některý selhal. Až určitej čas (5 - 20 let) může a nemusí ukázat kde je který olej.
Že si některý výrobci dají TBN vyšší mi může být ukradený, každý výrobce musí mít určitou rezervu a Shell ji může (nebo nemusí) mít větší.
Zase jen obchodní politika. Pokud neuvidím test který konkrétní olej vydržel tak nevěřím.

Poslední věc - Mercedes dělal výběrový konaní pro dodavatele nových olejů, po několika letech to vyhrála značka Shell nad Mobil 1. To trochu o něčem svědčí, kdyby to byla cenově orientovaná soutěž tak by to vyhrál asi Mogul :D nebo kdokoliv levnější (a je jich hodně).
Ošnečkovaný Cacabus Quintus GT-Blue Storm 5-Ultimate Sensational Orgasm s kovaným srdcom F3+N a šnečkom GT2876RS Real Raider
První R5 GTT na světe kde bylo nainstalované nezávislé topení, analogové švýcarské hodiny Kienzle a pod ... :)
Bacha na parazit Kooperativu :evil:

Uživatelský avatar
presscott
Senior member
Příspěvky: 1027
Registrován: stř črc 18, 2007 12:57
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od presscott » čtv čer 12, 2008 00:56

Chystam se na vymenu prevodoveho oleje, nalil bych tam nejpravdepodobneji doporuceny Elf TRJ 75W/80W, ale mam jedno dilema. Nevim, jaky olej tam je ted, jestli polosynt. nebo synt.
Pamatuji si, jak otec nechal kdysi v Pajeru vymenit olej v prevodovce + pruplachovy sajrajt. Po par dnech provzu zacala 2 a 3 skrtat o zuby, protoze tim sajrajtem se uvolnily usazeniny a zvetsily se vule..... Takze pokud ja tam mam ted polosyntetiku (nevim) a naleju tam syntetiku, nemuze se stat neco podobneho?
Renault Megane III Grandtour GT220
Renault Clio III Sport 2.0 16V

Šamša
Moderátor
Příspěvky: 11698
Registrován: sob črc 10, 2004 23:59
Bydliště: Vysokomýtsko - Choceňsko

Příspěvek od Šamša » čtv čer 12, 2008 10:08

Výměnou se nestane nic, ale ničím bych to neproplachoval, všechno to jsou rozpouštědla a tudíž odmašťovadla, to je jako by sis odmastil flintu a pak naolejoval, vystřelíš si jen jednou.
Laguna II. 2007 2.0dCi Carminat 2 127kW, podložky Eibach (rozšířeno +4cm), 201000km
Laguna II. 2003 2.0T Carminat Initiale Paris 120kW, napadeno kutilem domácím, ale pracuje se na tom 220000km
BMW 635csiA 1987 155kW AC Schnitzer 17" 357000km (vytahuju jen za sluníčka a když mám na benál:-)
[img]

Uživatelský avatar
imatrix
Starting member
Příspěvky: 28
Registrován: úte led 29, 2008 00:30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od imatrix » čtv lis 27, 2008 20:08

Kolik stoji vymene oleje v prevodovce vcetne daneho oleje? (Nevim kolik se tam leje) Treba v Renaultu. dik
Renault Laguna II 1,8 16V, 2001 - Když ji miluješ, není co řešit

Šamša
Moderátor
Příspěvky: 11698
Registrován: sob črc 10, 2004 23:59
Bydliště: Vysokomýtsko - Choceňsko

Příspěvek od Šamša » ned lis 30, 2008 12:07

imatrix píše:Kolik stoji vymene oleje v prevodovce vcetne daneho oleje? (Nevim kolik se tam leje) Treba v Renaultu. dik
V převodovce je 2,2-2,5l. Já si to vyměňoval sám, na netu jsem si objednal 2l original oleje Elf TRP a zbytek jsem dolil jedním Militecem(250ml). Převodovka mě řadí tak, že jsem schopen ji ovládat jedním prstem.
Laguna II. 2007 2.0dCi Carminat 2 127kW, podložky Eibach (rozšířeno +4cm), 201000km
Laguna II. 2003 2.0T Carminat Initiale Paris 120kW, napadeno kutilem domácím, ale pracuje se na tom 220000km
BMW 635csiA 1987 155kW AC Schnitzer 17" 357000km (vytahuju jen za sluníčka a když mám na benál:-)
[img]

Uživatelský avatar
hafieror
Junior member
Příspěvky: 207
Registrován: pon zář 15, 2008 14:31

Příspěvek od hafieror » ned lis 30, 2008 13:33

Včera jsem si na doporučení v mejlu koupil převodový olej 75W90. Tuto informaci jsem si neověřil a teď tu čtu, že bych měl použít 75W80.

Můžu ho tam nalít, nebo radši koupit 75W80?

heno
Junior member
Příspěvky: 121
Registrován: čtv dub 27, 2006 08:12
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od heno » pon kvě 11, 2009 17:29

nazdar tak do svojej laguny som nalil ElF tranself NFP 75W-80
specifikace GL-4+ a ked koukam mal som tam dat asi elf NFJ specifikace maju rovnake snad









ale zase tu pisu tohle
http://www.obujsa.sk/product_info.php?products_id=11100

Brano_NM
Starting member
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 26, 2009 11:23
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Příspěvek od Brano_NM » pon čer 29, 2009 00:54

Najprv si zistite aky typ prevodovky na Renaulte mate (napr. JXX/TL4/NDX alebo PXX) a pre:

- JXX/TL4/NDX je urceny napr. Elf Tranself NFJ, 75W - 80
- PXX je urceny napr. Elf Tranself NFP, 75W - 80

a oba oleje su normy API GL4+. Su to uz nove verzie prevod. olejov, ktore nahradili "stare" verzie.

Ja ho kupujem na http://shop.autoin.sk za super cenu.

Zdravi, Brano

Odpovědět

Zpět na „Paliva, maziva a přísady do paliv a maziv“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů