syntetika místo polosyntetiky?

Na co jezdíme a co nám cpe reklama...

Moderátor: Moderators General

Uživatelský avatar
DragonIII
Advanced member
Příspěvky: 331
Registrován: pát srp 01, 2008 08:25

Příspěvek od DragonIII » úte srp 11, 2009 06:30

wilczek píše:... Osobně jsem zaměnil kvůli LPG Elf competetion STI za Total Quartz 9000 a pak jsem jej vždy po několika tisících dvakrát vypustil a filtroval přez laboratorní filtrační papír. Toho sviňstva tam bylo nepočítaně, ...
Pane, Vy mě děsíte, já tam ten samý ELF před měsícem nalil :shock: .
Já: Renault Laguna I liftback 1,6l 16V r.v.1999
Manželka: Renault Twingo 1,2 (D7F) r.v.1996

Uživatelský avatar
wilczek
Člen RCČR
Příspěvky: 714
Registrován: sob dub 29, 2006 14:00
Bydliště: Orlová

Příspěvek od wilczek » úte srp 11, 2009 06:37

Co jsem psal neznamená, že Elf je špatný olej!!! Varoval jsem před změnou druhu oleje. Jiná aditiva jiného oleje rozpouštějí nánosy v motoru, které by při použití shodného oleje zůstaly nedotčeny. Záleží, kolik má motor najeto. U nového motoru žádné nánosy nejsou, můj motor měl už hodně přes 100 000 km.
Espace IV, 2.o Turbo, 120 KW, LPG.

Uživatelský avatar
DragonIII
Advanced member
Příspěvky: 331
Registrován: pát srp 01, 2008 08:25

Příspěvek od DragonIII » úte srp 11, 2009 06:41

No to jste mě neuklidnil, já už mám na dohled 200 000. :?
Já: Renault Laguna I liftback 1,6l 16V r.v.1999
Manželka: Renault Twingo 1,2 (D7F) r.v.1996

mipesa
Junior member
Příspěvky: 141
Registrován: sob zář 27, 2008 10:29

Příspěvek od mipesa » úte srp 11, 2009 09:28

Anarki píše:Pre schyzofrenika:

Kód: Vybrat vše

Na světě není žádný odborník, který byl určil značku použití oleje pro ten či onen motor.
To dokáže každý schopnejší tribológ ktorý si spravý rozbor predpísaného oleja a má rozbory olejov iných značiek.

Kód: Vybrat vše

Za svojí praxi jsem neviděl a ani nikde neslyšel, že by někdo předpověděl budoucnost motoru podle testu oleje
Tak to je vaša prax naozaj biedna a o tribológii viete guľové :!: Samozrejme že tribológ nepredpovie prasknutie rozvodového remeňa či zničenie motora pri natankovaní nesprávneho paliva ale na základe rozboru oleja zistí jeho momentálny stav a opotrebenie. Vydreté vodítka ventilov, vypadané piestne krúžky, poškriabané vložky, chytené ložiská a iné vážne aj menej vážne závady sa dajú bez problémov zistiť z oleja.
Tribológom posielajú vzorky olejov z havarovaných lietadiel a oni dokážu zistiť presnú príčinu (pokiaľ to bolo zlyhanie motora).

Kód: Vybrat vše

Přídavná aditiva do olejů-proč?
Pretože zastávate oleje ktoré ich nemajú dostatok. Bodka :!:

Kód: Vybrat vše

už z důvodu jednoho z nejčastějších přispěvovatelů a tudíž moderátorem a adminem asi chráněná osoba.
Najlepšia obrana je útok že :roll: Ty schyzofrenický chudáčik, nikto tu nikoho nechráni, pravidlá tu platia tak pre mňa ako pre všetkých ostatných. :idea: Ty sa ako malý chlapec skrývaš za svoje dve identity a potom si vymýšľaš historky akože to naozaj nie si ty, to len tvoj súkromný mail používa polovica kolegov práci. Keby si bol chlap tak sa priznáš ale ty aj po odhalení hraješ dvojitú hru a ešte do toho ideš zaťahovať mňa. Neliečiš si náhodou nejaký komplex (tipujem nedocenený génius). To ja by som mal povedať, že ty si chránená osoba a ešte si nedostal južné ovocie na jedno zo svojich ja. :wink:

Kód: Vybrat vše

inak, co já vím tak testy dělají tribodiagnostici a tribotechnici-laboranti
Nie je to žiadna tajnosť.
Triboservis Hakim - Ing. Hekmat Al Hakim CSc.
Štúrova 31
08212 Kapušany
...od letadel k jižnímu ovoci a urážkám, tak hluboko jste asi klesnout nechtěl, pokud ano pak už asi budete zoufalý.Stále tu chybí ta aditivace o které máte takový přehled.Osobně se nemohu dočkat.
S mou identitou, co se týká tématu, máte problém asi jenom vy.Potřebné jsem vysvětlil a ať si to každý přebere jak uzná.Vy mě napadáte, ale aby jste mě smetl něčím z oboru, to zatím asi nepůjde, fundovaní si sami vyhodnotí a proto záměrně odkazuji na odborné články z oboru, protože já Vás přesvědčovat nehodlám, chci aby ostatní si udělali obrázek jak to je.
Jinak nejsem chlap, protože se nepřiznám, teď je řada na Vás, že jste Elfoun.(veliký fanda olejů ELF).Laboratoř si také umím najít.

Uživatelský avatar
ALC
Člen RCČR
Příspěvky: 115
Registrován: pon bře 02, 2009 17:50
Bydliště: Praha

Příspěvek od ALC » úte srp 11, 2009 18:02

wilczek píše:Co jsem psal neznamená, že Elf je špatný olej!!! Varoval jsem před změnou druhu oleje. Jiná aditiva jiného oleje rozpouštějí nánosy v motoru, které by při použití shodného oleje zůstaly nedotčeny. Záleží, kolik má motor najeto. U nového motoru žádné nánosy nejsou, můj motor měl už hodně přes 100 000 km.
Mám dotaz, namiesto elfu mi tam známy nalial castrol a už som najazdil cca. 8000Km, príde mi že ten motor je hlučnejší ako bol. Ak je to olejom tak asi vymeniť, ale za akú značku Castrol alebo Elf ??? Má nalietaných skoro 80000km ak nie viac, som druhý majiteľ.
Megane II 1.9Dci 88kw 2004 Grandtour

mipesa
Junior member
Příspěvky: 141
Registrován: sob zář 27, 2008 10:29

Příspěvek od mipesa » úte srp 11, 2009 20:56

ALC píše:
wilczek píše:Co jsem psal neznamená, že Elf je špatný olej!!! Varoval jsem před změnou druhu oleje. Jiná aditiva jiného oleje rozpouštějí nánosy v motoru, které by při použití shodného oleje zůstaly nedotčeny. Záleží, kolik má motor najeto. U nového motoru žádné nánosy nejsou, můj motor měl už hodně přes 100 000 km.
Mám dotaz, namiesto elfu mi tam známy nalial castrol a už som najazdil cca. 8000Km, príde mi že ten motor je hlučnejší ako bol. Ak je to olejom tak asi vymeniť, ale za akú značku Castrol alebo Elf ??? Má nalietaných skoro 80000km ak nie viac, som druhý majiteľ.
Může to být olejem, setkal jsem se s tím jak osobně a podobně tak je psáno i na jiných fórech.Myslím si, že problém je zde v rozdílné aditivaci.Je dost pravděpodobné, že ten Castrol Vám vypláchl usazeniny a tudíž mohl ztradit některou z aditivačních složek.Ze zkušenosti sice nikomu nerozmlouvám Castrol, ale je potřeba při přechodu na jinou značku oleje zkrátit interval výměny tak na 3tkm, doporučuji to i u jiných značek.Prakticky jde o výplach motoru i s výměnou filtru.Je to sice nápor na peněženku, ale určitě užitečné pro motor.Váš známý Vás na to mohl upozornit.Je pravda, že o Castrolu se toho napsalo spousty, ale já osobně si myslím, že třeba řada EDGE jsou oleje na slušné úrovni.Po jaké době se ten jiný zvuk objevil?S ELFem jste měl problém?

Uživatelský avatar
ALC
Člen RCČR
Příspěvky: 115
Registrován: pon bře 02, 2009 17:50
Bydliště: Praha

Příspěvek od ALC » úte srp 11, 2009 21:31

mipesa píše:
ALC píše:
wilczek píše:Co jsem psal neznamená, že Elf je špatný olej!!! Varoval jsem před změnou druhu oleje. Jiná aditiva jiného oleje rozpouštějí nánosy v motoru, které by při použití shodného oleje zůstaly nedotčeny. Záleží, kolik má motor najeto. U nového motoru žádné nánosy nejsou, můj motor měl už hodně přes 100 000 km.
Mám dotaz, namiesto elfu mi tam známy nalial castrol a už som najazdil cca. 8000Km, príde mi že ten motor je hlučnejší ako bol. Ak je to olejom tak asi vymeniť, ale za akú značku Castrol alebo Elf ??? Má nalietaných skoro 80000km ak nie viac, som druhý majiteľ.
Může to být olejem, setkal jsem se s tím jak osobně a podobně tak je psáno i na jiných fórech.Myslím si, že problém je zde v rozdílné aditivaci.Je dost pravděpodobné, že ten Castrol Vám vypláchl usazeniny a tudíž mohl ztradit některou z aditivačních složek.Ze zkušenosti sice nikomu nerozmlouvám Castrol, ale je potřeba při přechodu na jinou značku oleje zkrátit interval výměny tak na 3tkm, doporučuji to i u jiných značek.Prakticky jde o výplach motoru i s výměnou filtru.Je to sice nápor na peněženku, ale určitě užitečné pro motor.Váš známý Vás na to mohl upozornit.Je pravda, že o Castrolu se toho napsalo spousty, ale já osobně si myslím, že třeba řada EDGE jsou oleje na slušné úrovni.Po jaké době se ten jiný zvuk objevil?S ELFem jste měl problém?
Predpokladám že tam bol elf, lebo auto bolo servisované v <> . Mám ho niečo málo cez šesť mesiacov a určite bol chod motora tichší keď sme ho kupovali. Iný zvuk motora sa objavil asi tak pred mesiacom a pol
Megane II 1.9Dci 88kw 2004 Grandtour

mipesa
Junior member
Příspěvky: 141
Registrován: sob zář 27, 2008 10:29

Příspěvek od mipesa » úte srp 11, 2009 21:50

ALC píše:
mipesa píše:
ALC píše:
wilczek píše:Co jsem psal neznamená, že Elf je špatný olej!!! Varoval jsem před změnou druhu oleje. Jiná aditiva jiného oleje rozpouštějí nánosy v motoru, které by při použití shodného oleje zůstaly nedotčeny. Záleží, kolik má motor najeto. U nového motoru žádné nánosy nejsou, můj motor měl už hodně přes 100 000 km.
Mám dotaz, namiesto elfu mi tam známy nalial castrol a už som najazdil cca. 8000Km, príde mi že ten motor je hlučnejší ako bol. Ak je to olejom tak asi vymeniť, ale za akú značku Castrol alebo Elf ??? Má nalietaných skoro 80000km ak nie viac, som druhý majiteľ.
Může to být olejem, setkal jsem se s tím jak osobně a podobně tak je psáno i na jiných fórech.Myslím si, že problém je zde v rozdílné aditivaci.Je dost pravděpodobné, že ten Castrol Vám vypláchl usazeniny a tudíž mohl ztradit některou z aditivačních složek.Ze zkušenosti sice nikomu nerozmlouvám Castrol, ale je potřeba při přechodu na jinou značku oleje zkrátit interval výměny tak na 3tkm, doporučuji to i u jiných značek.Prakticky jde o výplach motoru i s výměnou filtru.Je to sice nápor na peněženku, ale určitě užitečné pro motor.Váš známý Vás na to mohl upozornit.Je pravda, že o Castrolu se toho napsalo spousty, ale já osobně si myslím, že třeba řada EDGE jsou oleje na slušné úrovni.Po jaké době se ten jiný zvuk objevil?S ELFem jste měl problém?
Predpokladám že tam bol elf, lebo auto bolo servisované v <> . Mám ho niečo málo cez šesť mesiacov a určite bol chod motora tichší keď sme ho kupovali. Iný zvuk motora sa objavil asi tak pred mesiacom a pol
Nevím jaký, z hlediska financí, máte přístup k oleji, ale můj názor je - olej ven a výměna i s filtrem. Je otázkou zda pokračovat Castrolem nebo se vrátit k ELFu.Já se přikláním k návratu na ELF, nechat dokonale vytéct a vykapat starý olej.
Ještě bych chtěl upozornit na různě uvolněné plasty a přichycení komponentů, to kolikrát hodně zmate.

Uživatelský avatar
Anarki
Člen RCČR
Příspěvky: 3889
Registrován: ned kvě 29, 2005 22:42
Bydliště: Atomograd
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Anarki » úte srp 11, 2009 21:55

Kód: Vybrat vše

S mou identitou, co se týká tématu, máte problém asi jenom vy

Áno, bohužiaľ mám s ňou problém len ja ale to sa zmení. Vytvorím si tu ešte ďalšie 3 kontá, jedno bude sused ktorý mi nahákuje nechránené wifi, ďalšie otec ktorý sa zaregistruje cez môj mail a posledný bude neznámy hacker z poľska ktorý mi poslal červa pomocou ktorého sa bude kryť cez moju IP adresu :wink:

Kód: Vybrat vše

Vy mě napadáte, ale aby jste mě smetl něčím z oboru, to zatím asi nepůjde
Ja nikoho nenapádam len reagujem na vaše nezmysly (chránená osoba, zaujatý moderátori). Vy ste sa zmietol sám keď ste začali hrať nefér a po prekuknutí začali zamotávať do klbka vlastných lží ... Zúfalí už budete asi vy.

Kód: Vybrat vše

 teď je řada na Vás, že jste Elfoun.(veliký fanda olejů ELF).
:lol: :smajl12: Pane vy ste veštec :P Blahoželám, ste prvý na tomto fóre čo ma prekukol :D Až na to že celý život lejem do svojho motora Shell Helix Ultra 5W40 do otcovho Kangaa Liqui Moly Super Leichlauf 10W40. Jediný Elf za ktorý som kedy kúpil a použil mám vo svojej prevodovke :wink: Takže som ešte aj Šeloun a Liqoun len tí čo lejú vami schválené "domáce" srznačky sú podľa vás odborníci a géniovia na úrovni. :roll:
Ošnečkovaný Cacabus Quintus GT-Blue Storm 5-Ultimate Sensational Orgasm s kovaným srdcom F3+N a šnečkom GT2876RS Real Raider
První R5 GTT na světe kde bylo nainstalované nezávislé topení, analogové švýcarské hodiny Kienzle a pod ... :)
Bacha na parazit Kooperativu :evil:

Uživatelský avatar
ALC
Člen RCČR
Příspěvky: 115
Registrován: pon bře 02, 2009 17:50
Bydliště: Praha

Příspěvek od ALC » úte srp 11, 2009 22:21

mipesa píše:
ALC píše:
mipesa píše:
ALC píše:
wilczek píše:Co jsem psal neznamená, že Elf je špatný olej!!! Varoval jsem před změnou druhu oleje. Jiná aditiva jiného oleje rozpouštějí nánosy v motoru, které by při použití shodného oleje zůstaly nedotčeny. Záleží, kolik má motor najeto. U nového motoru žádné nánosy nejsou, můj motor měl už hodně přes 100 000 km.
Mám dotaz, namiesto elfu mi tam známy nalial castrol a už som najazdil cca. 8000Km, príde mi že ten motor je hlučnejší ako bol. Ak je to olejom tak asi vymeniť, ale za akú značku Castrol alebo Elf ??? Má nalietaných skoro 80000km ak nie viac, som druhý majiteľ.
Může to být olejem, setkal jsem se s tím jak osobně a podobně tak je psáno i na jiných fórech.Myslím si, že problém je zde v rozdílné aditivaci.Je dost pravděpodobné, že ten Castrol Vám vypláchl usazeniny a tudíž mohl ztradit některou z aditivačních složek.Ze zkušenosti sice nikomu nerozmlouvám Castrol, ale je potřeba při přechodu na jinou značku oleje zkrátit interval výměny tak na 3tkm, doporučuji to i u jiných značek.Prakticky jde o výplach motoru i s výměnou filtru.Je to sice nápor na peněženku, ale určitě užitečné pro motor.Váš známý Vás na to mohl upozornit.Je pravda, že o Castrolu se toho napsalo spousty, ale já osobně si myslím, že třeba řada EDGE jsou oleje na slušné úrovni.Po jaké době se ten jiný zvuk objevil?S ELFem jste měl problém?
Predpokladám že tam bol elf, lebo auto bolo servisované v <> . Mám ho niečo málo cez šesť mesiacov a určite bol chod motora tichší keď sme ho kupovali. Iný zvuk motora sa objavil asi tak pred mesiacom a pol
Nevím jaký, z hlediska financí, máte přístup k oleji, ale můj názor je - olej ven a výměna i s filtrem. Je otázkou zda pokračovat Castrolem nebo se vrátit k ELFu.Já se přikláním k návratu na ELF, nechat dokonale vytéct a vykapat starý olej.
Ještě bych chtěl upozornit na různě uvolněné plasty a přichycení komponentů, to kolikrát hodně zmate.
Dík za radu, nalejem tam ELF,vymením filter a budem dúfať že to prestane. Ešte raz díky.
Megane II 1.9Dci 88kw 2004 Grandtour

mipesa
Junior member
Příspěvky: 141
Registrován: sob zář 27, 2008 10:29

Příspěvek od mipesa » úte srp 11, 2009 22:40

Anarki píše:

Kód: Vybrat vše

S mou identitou, co se týká tématu, máte problém asi jenom vy

Áno, bohužiaľ mám s ňou problém len ja ale to sa zmení. Vytvorím si tu ešte ďalšie 3 kontá, jedno bude sused ktorý mi nahákuje nechránené wifi, ďalšie otec ktorý sa zaregistruje cez môj mail a posledný bude neznámy hacker z poľska ktorý mi poslal červa pomocou ktorého sa bude kryť cez moju IP adresu :wink:

Kód: Vybrat vše

Vy mě napadáte, ale aby jste mě smetl něčím z oboru, to zatím asi nepůjde
Ja nikoho nenapádam len reagujem na vaše nezmysly (chránená osoba, zaujatý moderátori). Vy ste sa zmietol sám keď ste začali hrať nefér a po prekuknutí začali zamotávať do klbka vlastných lží ... Zúfalí už budete asi vy.

Kód: Vybrat vše

 teď je řada na Vás, že jste Elfoun.(veliký fanda olejů ELF).
:lol: :smajl12: Pane vy ste veštec :P Blahoželám, ste prvý na tomto fóre čo ma prekukol :D Až na to že celý život lejem do svojho motora Shell Helix Ultra 5W40 do otcovho Kangaa Liqui Moly Super Leichlauf 10W40. Jediný Elf za ktorý som kedy kúpil a použil mám vo svojej prevodovke :wink: Takže som ešte aj Šeloun a Liqoun len tí čo lejú vami schválené "domáce" srznačky sú podľa vás odborníci a géniovia na úrovni. :roll:
Anarki - Ať je po Vašem, lituji toho, že jsem se Vámi nechal unést.Teď bych prosil jasný důkaz ohledně rozdílné aditivace "sra-ček" Valar,Mogul,Madit vs. drahý olej.Myslím, že to nezajímá jenom mě.

Uživatelský avatar
Anarki
Člen RCČR
Příspěvky: 3889
Registrován: ned kvě 29, 2005 22:42
Bydliště: Atomograd
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Anarki » úte srp 11, 2009 23:08

Jasný dôkaz - akýkoľvek "nezávislý" tribologický test čistého čerstvo kúpeného a otvoreného lacného vs drahého oleja.

Ako "odborník" by ste mali vedieť, že každá značka oleja má svoj "recept" (a nejdna z nich má aj patenty) žiadny výrobca (okrem Rraciolu a Venuszu :) ) nezverejní z čoho presne sa skladá jeho olej.

Myslím, že je vo vašom záujme dokázať opak ktorý tvrdíte vy, že všetky oleje majú rovnaké aditíva. :wink:
Ošnečkovaný Cacabus Quintus GT-Blue Storm 5-Ultimate Sensational Orgasm s kovaným srdcom F3+N a šnečkom GT2876RS Real Raider
První R5 GTT na světe kde bylo nainstalované nezávislé topení, analogové švýcarské hodiny Kienzle a pod ... :)
Bacha na parazit Kooperativu :evil:

mipesa
Junior member
Příspěvky: 141
Registrován: sob zář 27, 2008 10:29

Příspěvek od mipesa » stř srp 12, 2009 00:13

Anarki píše:Jasný dôkaz - akýkoľvek "nezávislý" tribologický test čistého čerstvo kúpeného a otvoreného lacného vs drahého oleja.

Ako "odborník" by ste mali vedieť, že každá značka oleja má svoj "recept" (a nejdna z nich má aj patenty) žiadny výrobca (okrem Rraciolu a Venuszu :) ) nezverejní z čoho presne sa skladá jeho olej.

Myslím, že je vo vašom záujme dokázať opak ktorý tvrdíte vy, že všetky oleje majú rovnaké aditíva. :wink:
Kde jsem tvrdil, že všechny oleje mají stejné aditiva?
Právě proto, že vím, že aditivace, resp,aditivační balíček, je výrobním tajemstvím, tak mi hned bylo jasné, že je to nad Vaše možnosti a to nemyslím poníženě k Vám tím mám na mysli, že i kdyby jste byl u mísení a znal receptůru tak by jste byl u mě vůl, kdyby ste to tu zveřejnil.Uvědomte si jednu věc, že jedna várka olejů může být za týden někde jinde, co se týče složení, tohle je všechno o penězích o tom jak levně nakoupit a draho prodat s reklamou nebo bez.Když si Castrol, Shell,Total aj. mohou dovolit megalomanské reklamy v různých odvětví motosportu tak ty peníze na to také musí někde získat.Ani já ani vy a kdokoliv z jiných nefundovaných ty částky neznáme.Takže o čem je drahý a kvalitní olej.Já chci říct, že jsou oleje,kde nenajdete ani výrobce tzv.noname, pak oleje,kde znám původ a výrobce si za nimi stojí, ale tvrdit tohle je dobrý olej a tohle je sra... se mi zdá odvážné.Pokud tedy děláte nebo Vám někdo dělá rozbor tak sám víte, že oleje levné a drahé při stejné SAE zákl.olej, a API s ACEA popř koncernovými normami tř VW,MB,GM atd.mají potřebný obsah aditivace k naplnění dispozice výrobku.Ale každý ten olej bude mít, ve své podstatě, jiné složení, pokud není z jedné várky pro více prodejců.Dále je tu proběh v provozu.Je možné dokázat lab.testem stav degradace oleje v motoru, ale další test v jiném motoru za jiných podmínek bude jiný, další jiný olej ,jiný motor,jiné podmínky opět někde jinde.Dokážete si představit tu akci, kde by se vzali všechny oleje, všechny auta a jejich motory a několik druhů klimatu, co by to obnášelo?Kdo by do tohohle šel.A kdo by to zaplatil,aby pak nakonec např.Mobil zjistil, že je horší než Total.Proto já si netroufnu tvrdit, že tenhle olej je lepší než tenhle.Dokážu říct tenhle olej je dobrý, protože je odzkoušený a slouží tak jak má a zatím s ním nebyl problém, ale to je tak všechno.Já osobně mám také favorita, nelíbí se mi když ho někdo haní, ale jsem realista.Také mám vytipované značky, které použiji rád a které vůbec, ale musí to mít význam.

Uživatelský avatar
DragonIII
Advanced member
Příspěvky: 331
Registrován: pát srp 01, 2008 08:25

Příspěvek od DragonIII » stř srp 12, 2009 06:01

Anarki, co už nechat toho šťourání se off topic a věnovat se tématu. Na to kdo tu má kolik identit si můžeš založit speciální topic v sekci Diskuse a pokec, a pokud to bude s tebou někdo chtít řešit, tak se v tom patlat tam. Zde jsem se chtěl dozvědět něco o oleji do mého auta a zatím se tu patláme v tom že: "neznámy hacker z poľska ktorý mi poslal červa pomocou ktorého sa bude kryť cez moju IP adresu". Je to tu už poněkud mimo :!:
Osobně se tu už k těmto plkům odmítám vyjadřovat a doufám, že ostatní také. Howgh.
Já: Renault Laguna I liftback 1,6l 16V r.v.1999
Manželka: Renault Twingo 1,2 (D7F) r.v.1996

Odpovědět

Zpět na „Paliva, maziva a přísady do paliv a maziv“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů