Jaký rozměr koupit?

Boty pro auto

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
ketos
Advanced member
Příspěvky: 283
Registrován: sob lis 29, 2008 22:33

Jaký rozměr koupit?

Příspěvek od ketos » čtv dub 16, 2009 14:06

Chci si koupit nové letní kola (alu disky+pneu) na Thalii a nemohu se rozhodnout, jaký vzít rozměr. Rozhoduji se mezi:
185/55 R15
195/45 R16

Jiný schválený rozměr myslím nemá smysl. V současné době tam teda mám 175/65 R14, ale ty jsou na pokraji své životnosti.

Které byste vzali vy? Ty 195tky jsou širší, ale mírně menší. Taky ta výška profilu je na Thalii možná dost malá. Nebo ne? Nebo máte nějaký tip na úplně jiný rozměr?

Díky za každou radu.
Hyundai i30 1.6 CVVT, 2013

Uživatelský avatar
DDT
Site Admin
Příspěvky: 9329
Registrován: pon pro 29, 2003 08:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DDT » čtv dub 16, 2009 17:03

195/50/15
je to typický rozměr, takže i cena bude příznivá.
Renault Club ČR
Vel SatisObrázek

acylpirin
Advanced member
Příspěvky: 356
Registrován: stř lis 08, 2006 14:24
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od acylpirin » čtv dub 16, 2009 22:32

Z těch dvou rozměrů, které uvažuješ, tak mám za to, že v TP máš zapsaný možná jen ten 185/55 R 15 (81H). Pokud je to 1.4 s 55 kW, motor K7JA7. Takže pokud budeš ctít zápis v TP a nechceš si dělat problémy, dej je tam. Tenhle rozměr také ještě z auta neudělá hrkavý žebřiňák. Rozměr 195/45 R 16 je guma s menším odvaleným obvodem, teoreticky tam nemá co dělat, protože vlastně mění zpřevodování, tachometr bude super optimista, nízký profil Ti umožní lépe "vychutnávat" naše kvalitně rozbité silnice. V neposlední řadě se větší šíře pneumatik projevuje i ve zvýšené spotřebě. Kdo mi nevěří, ať si přečte třeba návody od starších modelů Fordů, tam měli spotřebu paliva rezepsanou i pro různá obutí.
Ahoj

ketos
Advanced member
Příspěvky: 283
Registrován: sob lis 29, 2008 22:33

Příspěvek od ketos » ned dub 19, 2009 00:16

Asi půjdu do těch 195/50 R15, právě kvůli ceně a ten rozměr mi taky přijde fajn. Z jednoho eshopu mi odepsali, že to není problém zapsat do TP.

Tuhle problematiku zápisu jiných kol do TP moc nechápu, všude tvrdí něco jiného. Někde tvrdí něco v tom smyslu, že typový list se vztahuje k ráfku. To mi přijde trochu mimo, bych tam teda mohl mít ráfek 15 a kolo šířky 235 - pochybuji že by to nedrhlo a nad dalšími problémy se raděj zamýšlet nebudu.
Hyundai i30 1.6 CVVT, 2013

acylpirin
Advanced member
Příspěvky: 356
Registrován: stř lis 08, 2006 14:24
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od acylpirin » ned dub 19, 2009 19:13

Není v tom nic divného. Typový list je skutečně k ráfku, ale dále obsahuje rozměr nebo více rozměrů pneumatik, které lze na ten ráfek montovat, ale to všechno je platné jen pro značku a typ automobilu (případně ještě další upřesnění automobilu) zapsaného v typovém listu. Nositelem schválení není výrobce automobilu (jako u kol a pneumatik zapsaných od výrobce v TP), ale výrobce ráfku. Ten žádal o typové schválení ráfků s možností jejich užití v kombinaci s konkrétními pneumatikami na konkrétních vozidlech a také nesl všechny náklady s tím spojené. Většinou se jedná o schválení v Německu, číslo německého schválení KBA musí být jak v typovém listu, tak i odlité na ráfku.
Takže: pokud Ti někdo prodá ráfky s typovým listem pro obutí pneumatikou 195/50 R 15, a v tom typovém listu bude uvedeno, že toto lze i pro THALII takovou a makovou, registrační úřad Ti tuhle alternativu bezproblémově po kontrole v STK zapíše. Ale při nákupu po internetu bych byl krapet opatrný, zboží Ti dojde určitě, ale s tím správným typovým listem?, jestli vůbec s nějakým.

ketos
Advanced member
Příspěvky: 283
Registrován: sob lis 29, 2008 22:33

Příspěvek od ketos » pon dub 20, 2009 18:18

Díky za vysvětlení.
Kupovat to sice budu přes internet, ale jedině osobní odběr.
Hyundai i30 1.6 CVVT, 2013

Uživatelský avatar
presscott
Senior member
Příspěvky: 1027
Registrován: stř črc 18, 2007 12:57
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od presscott » pon čer 22, 2009 17:55

Taky se rozhoduji pro nove letni pneu, soucasne Barumky uz dosluhuji, i kdyz vzorek ma stale cca 3mm, tak na mokre ceste nedrzi a nebrzdi (neda se zastavit bez blokovani kol). Nehodlam si rozbit auto, takze jdou pryc...

V soucasne dobe mam rozmer 175/70 R13, tento rozmer uz nechci, jednak je obvod kola o dost vetsi, nez je u originalu 155/70 R13 a taky vysoky profil nevypada moc hezky. Takze se rozhoduji mezi 175/60 R13 a 185/60R13 (podotykam, ze zadny takovy rozmer nemam v technicaku zapsany a jsem si toho vedom).
Prvni zminovany rozmer se mi zamlouva diky mensimu prumeru kola (-7mm oproti original a -35mm oproti 175/70), takze by auto ozivlo zhruba na uroven puvodniho stavu. Ale zase nevim, jak budou mensi kola na aute vypadat :? ... uz nemam moznost vyzkouset.
Druhy zminovany rozmer ma +5mm vetsi prumer oproti originalu a -23mm oproti 175/70, takze zdechlost se castecne take vytrati a bude +/- na puvodni urovni. Ale zase nevim, co rekne 60koni na sirku pneu 185mm a co na to podbehy. A taky nechci vypadat, jakobych jezdil s valcema :P
Rafky jsou 13" J6, ET36.
Renault Megane III Grandtour GT220
Renault Clio III Sport 2.0 16V

Uživatelský avatar
presscott
Senior member
Příspěvky: 1027
Registrován: stř črc 18, 2007 12:57
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od presscott » úte črc 14, 2009 02:02

Vidim, ze asi nikdo neresil stejny problem. Nevadi. Ja ho uz vyresil a poridil nakonec mensi 175/60 R13. Vzhledove jsou kola vcelku male, ale v zadnich blatnicich se citi jako doma. Ale spis, nez estetickou stranku jsem resil prave tu praktickou.
Auto ted jede skoro samo, bez plynu, rozjezdy lehke, ve stoupani neni treba podrazovat, jako predtim. Akorat pri dalnicni rychlosti se konikum vice proklepou kopytka :lol: . Pruznost dle ocekavani znatelne narostla, takze nakonec se moje volba ukazala jako ta stastna :wink:
Renault Megane III Grandtour GT220
Renault Clio III Sport 2.0 16V

vasek87
Starting member
Příspěvky: 3
Registrován: čtv čer 13, 2013 09:20

Re: Jaký rozměr koupit?

Příspěvek od vasek87 » čtv čer 13, 2013 09:38

Ahoj, zdravím všechny příznivce CLIA
Řeším v současnosti drobný problém, mám R. Clio 3 1.6 16V, fázi 1, ve velkém TP mám uvedené pouze rozměry pneumatik 185/60 R15.
Chtěl bych na auto originální kola 16" (ale koupené z druhé ruky) Renault, tedy s rozměrem 195/50 R16.
Volal jsem naivně do renaulta, kde mi na základě VIN sdělili, že mé auto nemůže mít jiný rozměr pneumatik.
Vím, že některá Clia z tohoto roku to mají zapsané v TP (ale asi z výroby)... Má někdo zkušenost, co s tím dělat? Jezdit s koly a ráfky, které nemám v TP se mi nechce - už kvůli tomu, kdyby se něco stalo...
Díky všem za odpovědi...

Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, ráfky, podložky ap.“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů