V příručkách ekojízdy...

Galerie naší i cizí pitomosti :-)

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
rousini
Senior member
Příspěvky: 1287
Registrován: ned bře 08, 2009 23:09
Bydliště: Táborsko

V příručkách ekojízdy...

Příspěvek od rousini » úte srp 31, 2010 14:51

... se píše jezděte plynule, bez zbytečného akcelerování, využívejte setrvačnost vašeho vozu, jako by neměl brzdy, a to jsem absolvoval LIVE.
Psal se rok asi 1988, já měl už asi 3. rokem Š-120L a pojal jsem nápad před panelákem na parkovišti udělat revizi předních brzd. Postupně jsem to rozebral a zjistil, že kromě nových destiček, které jsem měl připravené, budu potřebovat vymezovací podložky pod třmen a prachovky. Protože jsem proto potřeboval zajet do osvědčené mototechny do vedlejšího městečka (12km) a bylo mi líto provedené práce, tak jsem z vědomím nejvyšší opatrnosti nasadil jen kola (bez brzdových destiček) a vyrazil.
V té době byl provoz úplně jinde než dnes a tak si pamatuju, že z dálky se mi vynořil traktor, udělal jsem si rozpočet, abych nemusel brzdit a plynule ho předjel. Před mototechnou jsem zabrzdil jen s ruční brzdou - na brzdu jsem nechtěl šlapat, abych nevytlačil pístky. Suma sumárum vše jsem zvládnul, nebyl problém až na podvědomí, na které zapomínáme, ale ono nás ani v tyto chvíle neopouští...
Jak jsem uvedl, když je dost času, člověk si vše připraví, promyslí. Jenže pak jsem před panelákem zase potřeboval couvnout do řady a přestože člověk docouvává krokem, tak v momentě kdy si řekne: "Teď je to OK", tak na tu brzdu šlápne a ono nic...
Pochopitelně jedno sešlápnutí brzdy pístky nevytlačí úplně, ale dnes už vím, že čím je člověk mladší, tím je moře mělčí a že už bych takovou blbost neudělal.
Bývalý majitel MIII 1,6i/100HP

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Příspěvek od Zefek » úte srp 31, 2010 15:05

Určitě tenkrát nebyl na pístcích takový systém jako má Mégane II vzadu - kroutit a tlačit. Takže předpokládám, že nebyl problém dostat to stolařskou svěrkou zpět.
Jinak já jezdím bez brzd běžně. Jak člověk jezdí pravidelně jednu trasu, tak se naučí jezdit hospodárně. Docela často jezdím frekventovanou cestou mezi Opavou a Ostravou. Cesta má asi 32km a za tu dobu šlápnu na brzdu všehovšudy dvakrát, nebo třikrát. A to jsem na vedlejší a musím tak zastavit a dát přednost. Pak ještě pokud se rozsvítí červená na jednom semaforu, který po té cestě je a nebo spadnou závory na přejezdu. Zpátky brzdím víc, protože je tam jeden kopec, který do Ostravy vyjíždím a z Ostravy sjížím. Navíc je v něm 90° zatáčka a dole pod kopcem jsou taky zatáčky, kde už bylo hodně havárek.
Jinak využívám brždění motorem, terén a hlavně nikam nespěchám. Jinak jsem jel včera a na tom semaforu se mi situaci povedlo předvídat takovým způsobem, že jsem využil jen brzdu motoru a ve chvíli kdy padla zelená jsem měl ještě dost času na to, abych dojel kolonu.
Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

Uživatelský avatar
Dan Black
Člen RCČR
Příspěvky: 1830
Registrován: pát zář 14, 2007 14:40
Bydliště: Bílina

Příspěvek od Dan Black » sob zář 04, 2010 09:11

Zefek píše:Jinak jsem jel včera a na tom semaforu se mi situaci povedlo předvídat takovým způsobem, že jsem využil jen brzdu motoru a ve chvíli kdy padla zelená jsem měl ještě dost času na to, abych dojel kolonu.
Já tohle udělal v Teplicích u Hypernovy (cca 500m rovinka mezi semafory) a hned se přede mě rvali dva závodníci... :x
Kia Rio 2017
Scenic 2001 1.6/16v
Vzpomínáme...Škoda 105 (s něčím se začít musí)...Twingo Helios (prosklená střecha, zdroj potěšení i vzteku)

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Příspěvek od Zefek » sob zář 04, 2010 12:38

Pak před sebou vidíš brzdové světla a stojí všichni. A účel? V podstatě se hnát dopředu, protože přede mnou jede někdo pomalý. Ale že za 100 metrů budou stát, to už je nenapadne :) To se mi stává v Ostravě. Znám tam průjezd pár křižovatkama, že když vyjedu z jedné, tak na další, co je asi necelý kilometr, budu stát. Tak proč se hnát, když tu zelenou stejně nedoženu. Takže mě všichni předjíždějí, a pak dole brzdí. A přitom já je s klidem za chvilku dojedu a stojíme všichni.
Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

rousini
Senior member
Příspěvky: 1287
Registrován: ned bře 08, 2009 23:09
Bydliště: Táborsko

Příspěvek od rousini » sob zář 04, 2010 14:28

Tohle jsou "řidiči", kteří dělali řidičák u Berousků s šimpanzema. Znají jen dvě polohy od každého z pedálů a předvídají podle brzdových světel auta jedoucího před sebou (mám pocit, že jich je většina...).
Bývalý majitel MIII 1,6i/100HP

Uživatelský avatar
defuckto
Grafoman
Příspěvky: 2553
Registrován: pát pro 25, 2009 02:26
Bydliště: Tuchoměřice ---------- Praha-Západ

Příspěvek od defuckto » sob zář 04, 2010 18:43

Musím s vámi nesouhlasit.. Jezdí m u pošty a tam se furt spěchá.. :-) Takže já kolikrát takhle klidně i před červenou někoho předhulim, abych byl pokud možno první a pak ze semaforů vystřelim jak šíp a nemusím čekat až se ten co jede normálně v klidu rozjede.. ;) Horší je když vám to udělá někdo, kdo pak jede jako když nejede,..
Moje: Citroën C5 I 2.2 HDi Exclusive
Doma: Renault Clio IIB 1.2 16v, Renault Mégane I Coupé 1.6 16v, Renault Mégane I break 1.9 dCi Privilége
ObrázekObrázek

Odpovědět

Zpět na „Jakou největší kravinu jsem při opravování auta udělal....“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů