nehoda a amortizace

Zde je možné povídat si na libovolné téma, třeba i takové, které nesouvisí s automobily.
Zde se neřeší technické dotazy. Ty patří do Technické sekce podle modelu.
Technický dotaz tady může být bez dalšího smazán.

Moderátor: Moderators General

Pravidla fóra
Zde je možné povídat si na libovolné téma, třeba i takové, které nesouvisí s automobily.
Zde se neřeší technické dotazy. Ty patří do Technické sekce podle modelu.
Technický dotaz tady může být bez dalšího smazán.
Uživatelský avatar
Martin Jaroš
Experienced member
Příspěvky: 977
Registrován: pát kvě 27, 2005 09:57
Bydliště: Praha, Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Jaroš » úte lis 02, 2010 10:21

Mam stejnou cerstvou zkusenost jako ty. Otec se svym Cliem zastavil pred prechodem jeste za jednim autem, bohuzel slecna za nim nedavala pozor a a narazila do nej zezadu + odhodila jeste na auto pred nim. Rozbity tedy predek i zadek. Pojistovna (CPP) to vyhodnotila jako totalku (Clio II 1.2 16v, r.v. 2001) a dala do aukce. Asi za tyden prisel dopis z pojistovny, ze maji na auto (vrak) kupce tusim za cca 15 tisic. Rodice se rozhodli auto neprodavat ale opravit (bez problemu opravitelne po konzultaci se servisem). Pojistovna to pocita dle aktualni hodnoty auta, minus cena vraku. Prislo tedy cca 53 tisic. Z toho se auto opravilo tak, ze to neni poznat a uz jezdi dal.

Zjisti si tedy, za kolik se zhruba v bazarech to stejne auto prodava, odecti cenu vraku (mela by spocitat pojistovna) a podobny penize pocitej, ze bys mel dostat.
ex Renault Megane III 1.6 16v 110k Dynamique 2009
Smart Roadster 0.7T 82k 2003
Skoda Octavia Combi 1.4TSI 122k 2009
http://www.detailingclub.cz

Uživatelský avatar
Dawes
Moderátor
Příspěvky: 2456
Registrován: stř pro 31, 2003 09:32
Bydliště: Praha-západ

Příspěvek od Dawes » úte lis 02, 2010 10:24

2 krtecek: tabulkovou metodou, která podle stáří, výbavy, původní ceny a opotřebení určí aktuální "běžnou cenu vozidla" a to celé * cca 80%. Záleží také na pojišťovně. Pokud budeš mít pocit, že tě škubou, zavolej do tvé pojišťovny, a nech si vystavit tzv. TEOL protokol pro tvé auto. To je ta "tabulka", na kterou se všichni odkazují. Jsou v ní výše uvedené údaje a cenové zařazení (např. 100 - 130tKč dle opotřebení). Tak aspoň budeš vědět +/- jak moc tě okrádají.

jinak....

Ono dost záleží, jak moc je to bourané (jak už tady bylo řečeno, pojišťovny se snaží uhrát na totálku prakticky všechno nad 50.000,-), jaké máš ty povědomí o reálné hodnotě vozidla před nehodou (stáří, opotřebení, je mnoho parametrů) a co ti nabídnou za totálku - to ti musí dát vědět dřív, než se to celé papírově uzavře, protože ty nemusíš souhlasit. Jako u mě (už tady ta pohádka někde je celá), nabořili mi předek auta, pojišťovna (ČSOB) respektive její technik (nějaký soudruh Herold z práglu) prohlásil "nojo to máte vylítanej starej krám za 50.000,- tak vám to dám jako totálku, MÍNUS CENA PRODATELNÝCH DÍLŮ (prý asi 36.000) dostanete 14 na ruku a nashle. Rok před tím jsme auto dovezli za vpřepočtu 130 + doprava, servisy, bratru 200 sakum prdum. Byl jsem na provaz. Za půl dne se ten samej ferda nechal slyšet, že když by byl "paušálek" (= obálka, bakšiš, úplatek) že "to nadhodnotí na 95". .... dále je to na sáááhodlouhé povídání, posudek soudního znalce, mnoho nervů mých i kamarádů, kteří při mě stáli, vyhazov jednoho nadřízeného již zmíněného technika a přes dva měsíce bez auta, které stálo na Harfě v servisu. Oprava za 85.000,- protože varianta prodat vrak, "něco" doplatit a koupit nové je poněkud finančně nereálná.

Závěr? jsou to zmetci, zloději a ku*vy. A nic jim nevěřte, všechno si ověřujte a když jste aspoň trochu přesvědčeni, že vás okrádají, povolejte znalce, právníka, vyhrožujte vaší pojišťovnou, která principielně z havárka doplatí opravu (lze-li) ale bude pak vše vymáhat na pojišťovně viníka. U mě to aspoň zabralo.

Přeju hodněn štěstí.
Obrázek

CZ 175 - 477.01 1969 Yamaha XV1100 Virago 1992
ex GRAND Espace III 2.0 8V RXE, F3R-768 1999
ex Renault 25 TX 2.2i J7T, 1988 (Ufo), ex Renault 25 Turbo-D 1985 (Rakef)

krt.ecek
Moderátor
Příspěvky: 11271
Registrován: úte čer 14, 2005 20:14

Příspěvek od krt.ecek » pát pro 03, 2010 08:19

tak napíšu naše zkušenosti, třeba ty informace někomu pomohou (data bych musel dohledávat, tak to bude orientační)

Takže v pátek se nám stala dopravní nehoda, v sobotu jsme hodili auto do servisu a ve středu tam byl pojišťovák, v pondělí na to stanovil škodu jako totálku a v úterý vystavil na jejich aukční portál splatností týden. Pak nám poslali rozdíl ceny vozidla a aukce s tím, že si máme kontaktovat prodejce. Pro něj to bylo závazné a musel koupit, bylo na nás, zda mu to chceme za uvedenou cenu prodat, do týdne si odvážel auta a veškeré peníze byly doma. Jinými slovy, do měsíce jsme měli veškeré finance doma. Po celou dobu, než pojišťovna poslala auto (až po aukci) jsme měli zapůjčené vozidlo na náklady pojišťovny.

Cena byla stanovena dle podobných aut na trhu a bylo to o cca 15 000kč více, než za kolik se prodávají a odpovídala prakticky nejvyšší nabídce, která se dala na internetu najít. (pojišťovna brala dle tipcars.cz)

Takže ve výsledku celkem bez problémů, jen starosti s odhlášením vozidla, sháněním nového atd. (jen komunikace s pojišťovnou byla trošku složitější, asi měl likvidátor dovolenou a nikdo jiný než nám přidělený to nemohl řešit.....)
Když něco nevíš a zeptáš se budeš vypadat jako blbec 5minut, nezeptáš-li se budeš blbcem celý život
V údržbě: Renault Megane CC 2.0T RV 2008; Renault Modus 1,2 16V TCe 2008
Historie: Renault Megane Coupe 1,6 16V RV 2001; Renault Clio 1,2 8V RV 2008; Renault Clio 1,5 DCi RV 2003; Renault Espace IV 1,9 DCi 2006
Vlastní: Renault Thalia Privilège 1,4 16V RV 2009 Obrázek; Dacia Dokker Stepway 1,2 Tce RV 2018

beduin
Člen RCČR
Příspěvky: 57
Registrován: sob říj 24, 2009 20:29
Bydliště: Olomouc

Jen tak pro čtení...

Příspěvek od beduin » úte pro 14, 2010 20:10

Dobrý den... nyní jen krátce. Mé vozidlo Renault Megane II r.v. 2006, naj 159000 km byl dne 23.11.2010 účastníkem dopravní nehody, kdy mé vozidlo bylo zaparkováno. Při střetu jiných dvou vozidel bylo jedno z nich odmrštěno do mého vozu. Došlo k poškození předního nárazníku ( skládajícího se ze dvou částí- cena v Renault cca 16000 Kč), pravého předního podběhu ( cena cca 1700Kč), pravé přední mlhovky - uchycení ( nevím přesně celá mlhovka asi 3000 Kč), jakési plastové nebo snad kovové části uchycení pravého předního světlometu ( nový asi 6000 Kč) Dále došlo k poškození pravého předního blatníku- pouze lakýrnická práce.
Vzhledem k tomu, že jsem neměl s tímto zkušenost, uvedl jsem, že budu chtít hradit opravu rozpočtem... A chyba... poté jsem se dozvěděl, že bude cca 30 % amortizace... Tlačí na mě, abych tu přední lampu a mlhovku nechal opravit- sháním nějakého modeláře, chtěli po mě ať si koupím neorigo náhradní díl nárazník ( poté co jsem jim řekl, že si tam neorigo přeci nedám, i z důvodu že tam prostě nepasuje jak z důvodu estetického, i z toho že tam prý úplně nepasuje, tak prostě z principu, tak po mě chtějí ať si seženu prohlášení, že tam nepasuje...)
Předběžná cena za nárazník, lakování nárazníku a blatníku, práce + nějaké úchyty atd byla stanovena v Renault na cca 38000 Kč. Poté teprve byly zjištěny ty další vady a poškození... Pojišťovna mi již vyplatila rozpočtem 23417 Kč ( nárazník je teprve v lakovně, teď se to má vyzvedávat... sháním pokoutně lampu a mlhovku společně s podběhem...) Nemám na to, abych platil ze svého takové částky. Na ČPP tedy byla pani shovívavá, že mám doložit faktury, a že by asi něco přepočítali, a k nárazníku že pokud si seženu ty prohlášení, že to nějak budou řešit... Nikdo vám je ale nedá, ty prohlášení.
Jak mám prosím dálepostupovat??? Poměrně to hoří... nehoda byla 23.11.2010 a dnes je 13.12.2010... Trefí mě asi šlak... mám s tím samozřejmě jen problémy... Díky za info co dál, eventuálně i o vaší pomoci a o společnosti, Martin ZAPLETAL
Toto odesílám i na diskuzní fórum renault
jsem amatér- ne profík
Renault Megane Grandtour 1,5 dci r.v. 2006, 63 kw, stříbná metal, tempomat- menší rodinné vozidýlko
[img]http://images.spritmonitor.de/375416.png[/img]

Uživatelský avatar
Kuno
Senior member
Příspěvky: 1941
Registrován: stř led 16, 2008 21:05

Příspěvek od Kuno » úte pro 14, 2010 21:09

pokud je to z povinného ručení tak tě pojištovna podvedla. Amortizace se počítá pouze na auta starší 5 let,výše úhrady rozpočtem musí být stejná jako na fakturu, je na to stejný předpis.
Světla,skla a lakování amortizaci nepodléhají.
Soudil bych se nimi,jsou to....už jsem je tak nazval ale komusi se to nelíbilo. :D

beduin
Člen RCČR
Příspěvky: 57
Registrován: sob říj 24, 2009 20:29
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od beduin » úte pro 14, 2010 21:24

Ty, KUNO, já si to myslím taky... ale myslet, znamená houby vědět...
Já to teď řeším, už teda dýl... ono to bylo komplikovanější... původně ty dvě auta dostaly spoluvinu 50/50... a tak se to řešilo přes dvě pojiˇšťovny... no zmatek v Kocourkově... teď je prý viník jen jeden, a pojišťovna mi údajně vlastně vyplatila více než měla... Nevím jestli mám shánět novou lampu a mlhovku, nebo jestli to mám dávat nějakému modeláři nasprávku... To nemluvím o tom, že na region olomouc mají tabulkově prý cca 350 Kč bez DPH mechanické a dokonce i lakýrnické práce... a kdybych so to nechával dělat v origo servisu Renault, tak bych byl pěkně v mínusu... Je to prý nezajímá... tak jsem sehnal lakovnu za njakých cca 500 s DPH +-, a asi zítra to tam půjdu vyzvednout.... Navíc mi pán vysvětloval, že je tam třebas udělat nějaké zástřiky... aby ty barvy splynuly... Předběžně jsme se bavili o cca 14 tis za lakování...
Musím říci, že údajně na lak amortizace nebude, ale zase tou sníženou sazbou za hodinu se to propadá, že? takže lak 14+ nárazník 16- to je už teď 30 tis... to nemluvím o dalších věcech... Nejraději bych tam dal novou lampu, ale zase si říkám, že pokud to půjde jen trošku opravit... proč bych to měl doplácet, že? Na druhou stranu... proč bych na to měl doplácet... Jen z toho nárazníku mi to dělá cca 5000 Kč co budu platit ze svého... a to nevím jak jim mám účtovat náhradní vozidlo, když jej nepotřebuji k podnikání... a nehoda byla 23.11., jenže ze druhé pojišťovny přišel technik až po týdnu... pořád se čeká... každý má čas... jen já platím a doplácím... Je to děs a nervy... Přitom to byl jen takový ťukanec, ale ty částky jsou neuvěřitelný!!! Vždyť to uato celkově má hodnotu snad tak 140000 Kč, a to jestli nepřeháním...
jsem amatér- ne profík
Renault Megane Grandtour 1,5 dci r.v. 2006, 63 kw, stříbná metal, tempomat- menší rodinné vozidýlko
[img]http://images.spritmonitor.de/375416.png[/img]

Uživatelský avatar
Kuno
Senior member
Příspěvky: 1941
Registrován: stř led 16, 2008 21:05

Příspěvek od Kuno » úte pro 14, 2010 21:51

pojištovny při výpočtu poj.událostí používají a respektují ceny or. dílů a ceníku prací aut. servisů.
V případě,že aut. servis by ceny nadhodnotil,nebo nedodržel časové normy prací zaplatí přesně to,co je v předpisu závazném pro všechny pojištovny a který vychází z kalkulací oprav jednotlivých značek.
Stejnou částku hradí i rozpočtem.
Věřím,že likvidátorovi se nechce hradit Ti za lehkou teč nějakých (mým odhadem) 50-60 tis. ale nehledě k tomu,že snad z toho má nějaké premie,JE TO TVOJE PRÁVO.
Proč bys měl shánět starý nárazník,lepit světla či co???
Na co ku.rva potom chtějí ty prachy za pov.ručení?
Škoda,že nejsi ze Zlína,já byc s nima zametl... :evil: :evil: :evil:

Jestli chceš,zavolej mi zítra po 9 hod.na 603324542,zkusím Ti poradit více. lada

pedroo
Experienced member
Příspěvky: 549
Registrován: ned dub 05, 2009 07:57
Bydliště: zlín

Příspěvek od pedroo » stř pro 15, 2010 19:01

nevím ale někde jsem se s tím setkal že amortizace je už od 3.let stáří a je snad i nad 100 000 Km, takže dva roky a najeto vic jak těch 100 000Km tak už taky amortizace
8.2019- NOVÝ MEGANE GRANDTOUR IV, Modrá cosmos, 1.3 tce 103 kW

Uživatelský avatar
Kuno
Senior member
Příspěvky: 1941
Registrován: stř led 16, 2008 21:05

Příspěvek od Kuno » stř pro 15, 2010 19:22

pedroo píše:nevím ale někde jsem se s tím setkal že amortizace je už od 3.let stáří a je snad i nad 100 000 Km, takže dva roky a najeto vic jak těch 100 000Km tak už taky amortizace

s poškozeným jsem mluvil a podle toho,co mi říkal se s ním pojištovna snaží pěkně vyje..t.

Prý si má nechat přilepit držáky světel a mlhovek :!: :!: ....atd.
Odmítají proplatit více jak 300kč na hodinu za lakýrnické práce...atd.
Ještě jsem se nesetkal s tím,že v případě že uletí držáky světel,či mlhovek pojištovna nehradí celý díl.
Jo a "amortizace" prý 30 procent,to je výsměch!!!
Kdyby měl auto cca 10 let staré,tak snad po něm budou chtít peníze oni. :twisted:
Vychcánci z ČPP.


Budto ten likvidátor neví kde má auto kola nebo to dělá schválně.

krt.ecek
Moderátor
Příspěvky: 11271
Registrován: úte čer 14, 2005 20:14

Příspěvek od krt.ecek » stř pro 15, 2010 20:34

viz nález ústavního soudu, stačí informovat že o něm víš a hned se věci mění :wink: nenechaj to dojít k soudu, neboj
Když něco nevíš a zeptáš se budeš vypadat jako blbec 5minut, nezeptáš-li se budeš blbcem celý život
V údržbě: Renault Megane CC 2.0T RV 2008; Renault Modus 1,2 16V TCe 2008
Historie: Renault Megane Coupe 1,6 16V RV 2001; Renault Clio 1,2 8V RV 2008; Renault Clio 1,5 DCi RV 2003; Renault Espace IV 1,9 DCi 2006
Vlastní: Renault Thalia Privilège 1,4 16V RV 2009 Obrázek; Dacia Dokker Stepway 1,2 Tce RV 2018

Novotka
Senior member
Příspěvky: 1609
Registrován: sob dub 23, 2005 09:33
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od Novotka » stř pro 15, 2010 21:41

Tchán trefil kance novym Fordem Fusion. S kamarádem servisákem sme řešily jak postupovat při opravě. Jestli rozpočtem nebo přes faktury jelikož měl 5000 tis spoluučast zvolili jsme rozpočtem a vyšlo to perfektně. Ale chci napsat něco jiného Hodinová sazba při výpočtu rozpočtem je 350 kč. Při opravě vyčíslené servisem 500 Kč.
Zajímavé je že i při výpočtu rozpočtem jde doupravit škoda. Nejdříve byl odhad na 26 tis. Potom servisák zažádal o další proplacení 15000 tis (tušim že šlo o ruzné držáky chladiče,světla a ruzné blbosti ,které nebyly vidět.A peníze také přišly.(auto bylo dva roky staré)
Nov
Megane Scenic Kaleido rv.99 1,6 16v 79kw prodano
Laguna Grandtour RXT rv.98 1,8 16v 88kw
Grand Espace IV rv. 04 2,0 T 120 kw Expression
http://novotkap.rajce.idnes.cz/obr/

Uživatelský avatar
Dawes
Moderátor
Příspěvky: 2456
Registrován: stř pro 31, 2003 09:32
Bydliště: Praha-západ

Příspěvek od Dawes » čtv pro 16, 2010 09:05

2 Bedunin:

POkud máš havarijní pojištění, zkusil bych se na tvém místě domluvit s tvojí pojišťovnou a vysvětlit jim situaci, jak se tě snaží jejich konkurence obrat. Možné řešení je takové, že by ti náležitou opravu pokryla tvoje pojišťovna, a následně vymáhala plnění po pojišťovnách viníků. Ty bys o bonus přijít neměl, a měl bys to asi nejjednodušší.

Přeju úspěch. 8)
Obrázek

CZ 175 - 477.01 1969 Yamaha XV1100 Virago 1992
ex GRAND Espace III 2.0 8V RXE, F3R-768 1999
ex Renault 25 TX 2.2i J7T, 1988 (Ufo), ex Renault 25 Turbo-D 1985 (Rakef)

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Re: nehoda a amortizace

Příspěvek od Zefek » stř led 11, 2012 11:48

Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

Uživatelský avatar
faldicek
Senior member
Příspěvky: 1844
Registrován: pon srp 23, 2010 22:29
Bydliště: Chomutov

Re: nehoda a amortizace

Příspěvek od faldicek » ned led 22, 2012 19:51


Odpovědět

Zpět na „Diskuse a pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů