Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
MatusB
Starting member
Příspěvky: 1
Registrován: čtv led 09, 2020 10:10

Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od MatusB » čtv led 09, 2020 10:55

Dobrý deň každému.

Svoj Megane IV 1.3TCE 85KW (01/2019) som si kúpil na začiatku Decembra 2019 ako ani nie ročnú predvádzačku.
Hneď na začiatku som si všimol že motor vydáva nezdravý zvuk prvu minútu - dve po naštartovaní, (tento motor beží na asi 1500 otáčkach pri studenom štarte, tieto otáčky potom spadnú na asi 700).

Nahral som si to na video а išiel som naspať k predajcovi, našli nejaké uvolnené plastové spony tepelného štítu a vybavené ale.., nebolo, tak som sa o týždeň vrátil, auto som im tam nechal, po pár hodinách mi volali aby som prišiel že technik sa na aute vozil a nevie tento zvuk replikovať, trochu sme auto nechali postáť a po naštartovaní to už počul.
Tento motor je nový takže technici s ním niesú veľmi oboznámeni a technik si nebol istý či to nieje prirodzený prejav motora - naštartoval dalšie 3 nové auta aby porovnal zvuk motora no ostatné to nerobili, aj napriek tomu sme sa dopracovali k tomu že:

- Nevieme čo je problémom, raz za čas k nám chodi nejaký pán ktorý rieši takéto veci, zavoláme vám ked to bude a on nam bude vediet poradiť.

Taktiež počujem divný zvuk z výduchu ventilacie pri záťaži ale neviem ho počuteľne nahrať, niektorí to vedeli nahrať telefónom pri nohách počas jazdy no mne ten zvuk ide viac z vonku.
Pri prudkom stlačení plynu na voľnobeh takmer stále počut kovový zvuk.

Po pregooglovani a preyoutubovani som dospel k tomuto:

Môj problém je veľmi pravdepodobne spôsobený týmto: viewtopic.php?f=117&t=94812
Ľudia písali že sa im to podarilo vyriešiť nasedovne (zoradené od najčastejšieho riešenia)

- výmena uchytov okolo nejakých trubiek
- výmena spojkovej trubky
- výmena spojky
- výmena rozvodov
- výmena oleja v prevodovke
- posunutie trubiek klimatizacie ktoré sa o niečo opierali

Kým sa mi z renaultu ozvu tak sa bojím že buď povedia že to je ok, alebo navrhnú niektoré z vyššie uvedených riešení ktore nemusi byť správnym riešenim - mal niekto z vás podobný problem ktorý sa vyriešil ?


Videá:
https://www.youtube.com/watch?v=MmyiCuUV7Zs
https://www.youtube.com/watch?v=pV3vOHxzDDw

milan.maly
Experienced member
Příspěvky: 508
Registrován: stř kvě 26, 2010 09:28

Re: Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od milan.maly » pát črc 17, 2020 23:00

Ahoj, je to uz nejaky cas, podarilo sa Tvoj problem s kovovym zvukom po starte vyriesit?
Ak ano, napis prosim, cim to bolo. Snad to pomoze niekomu dalsiemu

Ak nie, skusil by som vysledovat, odkial to ide.
Napadaju ma 3 rozne priciny:
1. Hydraolicky napinak rozvodov - nie som si ale isty, ci ho 1,3TCe ma - ak by zvuk siel od rozvodov - tj. zo strany motora pred spolujazdcom
2. Spojkove lozisko - hluk by sa mal zmenit s tym, ked clovek zosliapne alebo pusti spojku - zvuk by siel zo strany vodica, pripadne zo stredu zdola.
3. Nejake ozubene kolecko v prevodovke - zvuk by siel z pravej strany.
4. Ventily - ak je ich vola vymedzena hydrostelmi.
Vsetky tieto priciny by mohli teoreticky sposobit, ze sa zvuk prejavuje pri studenom motore po nastrtovani a nasledne zmizne, resp. pri teplom starte z neprejavi.

Add 1.: Hydraolickemu napinaku rozvodov chvilu trva, kym sa natlakuje olejom. Nasledne uz bude natlakovany
Add 2.: Spojkove lozisko moze po nastartovani hucat, kym sa dostatocne premaze. Nasledne stichne.
Add 3.: Ak sa v prevodovke premazu kolecka olejom, moze po chvili stichnut.
Add 4.: Podobne ako v bode 1 chvilu trva, kym olej vymedzi volu v hydrosteloch.

Drzim palce a vela stastnych kilometrov!
Renault Megane II Grandtour 1,5dCi 74kW/101k, r.v.: 01/2005 http://moje.auto.cz/Master13/megane.html
Renault Laguna III Grandtour 4-Control 2.0dCi 127kW/175k, r.v. 10/2013
V občasnej údržbe:
Renault Thalia 1,4 16V 72kW/98k, r.v.: 2001
Renault Fluence Privilege 1,6 16V 81kW/110k, r.v.: 2010
Renault Fluence Technofeel 1,6 16V 110k, r.v.: 2012
Renault Megane III Grandtour 1,6 16V 110k, r.v.: 2012

Pipoo
Experienced member
Příspěvky: 603
Registrován: pát srp 17, 2018 17:44

Re: Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od Pipoo » úte črc 21, 2020 20:09

Mam 1.6sce a tiez mam podobny zvuk po nastartovani rano alebo vecer asi ked je chladnejsie. Dnes som to ukazoval kolegovi ze ci nevie co to moze byt ale to bolo na obed v praci a bolo teplo uz nic nebolo pocut.
Renault Megane Grandtour GT 2018 TCe 205EDC Black Etoli

Ferdo_SK
Starting member
Příspěvky: 32
Registrován: pon čer 10, 2013 13:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od Ferdo_SK » pon srp 03, 2020 15:02

Ahoj,

Mam Megane IV Grantour s motorom TCe140, teda ten isty motor ale vo verzii 103kw (najazdenych 35 tis.km) a ten zvuk mi je znamy. Robi to aj moj motor pri startoch. Trva len malu chvilku kym klesnu otacky a potom ho uz vobec nepocut. Ja si myslim, ze to nebude chyba. Motor ma namiesto remena v rozvodoch retaz a nejaky cas trva, kym sa hydraulicky "dosteluje". Niesom teda profesionalny servisny technik, je to len moja uvaha. Nikdy som to so servisom neriesil.

Uživatelský avatar
Sroty
Junior member
Příspěvky: 161
Registrován: ned říj 15, 2017 20:36
Bydliště: Praha

Re: Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od Sroty » čtv srp 20, 2020 22:34

Mám teď několik týdnů 1.3 TCE 140 s EDC a po nastartování to dělá úplně stejný zvuk jako ve videu pod odkazem výše. Potvrzuji, že to dělá jenom při studeném startu. Pouze jednou jsem ten zvuk zaslechl i při vypínání motoru. Skoro mi to přijde jako by rezonoval výfuk. Dostal jste někdo vyjádření ze servisu, co by to mohlo být? Zajímá mě, zda to mám začít řešit.
Renault Megane IV GC 1.3 TCE 140 Intens EDC 2019 - větší a rychlejší auto do rodiny
Renault Megane IV HB 1.2 TCE 130 Intens 2018 - prodáno ve 42 000 km. Jezdilo dobře, bude chybět
Renault Megane II 1.9 DCI 88Kw - zabil ho mechanik
Peugeot 206 1.4 55 Kw - vozí pizzu v Modřanech
Škoda Fabia 1.2 HTP 47 Kw combi - nesmrtelné auto
Opel Corsa B 1.2i Swing 38Kw - první auto, prý ještě někde jezdí

auto-radce
Junior member
Příspěvky: 170
Registrován: pon úno 03, 2020 14:26

Re: Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od auto-radce » pát srp 21, 2020 08:34

Popisovaný zvuk po studeném startu jsou to zpožděný "žášlehy paliva" až do katalyzátoru, aby se motor a hlavně katalyzátor co nejdříve zahřály a emise byly co nejdříve po studeným startu v cajku.
Dělají to všechny moderní benziny Renaultů, obzvlášť 1,3 TCe, tam je to dokonale poznatelné a hodí se vždy vyčkat 20-40 vteřin než se to "samo provede" a otáčky po studeném startu spadnou na cca 1000 - a to za doprovodu cvakání, zaprskání, zabublání, zapráskání (apod. aneb každý to slyší a popisuje jinak a je to stále tatáž situace).
V té chvíli dojde k úvodnímu prohřátí motoru a jde z něj "teplý čoud" - možné samozřejmě ověřit u koncovky výfuku. V tuto chvíli je možné v pohodě vyrazit opatrným ale nijak loudavým tempem vpřed. Během pár vteřin se pak pohne ručička teploty (u Megane).

Naopak po vypnutí je slyšet (zejména u Dacií Dokker/Lodgy) také vteřinové zapraskání z oblasti motoru. Jsou to tepelné štíty na motoru, u turba a pod vozem, neboť 1,3 TCe dělá obrovské množství odpadního tepla (vyzkoušejte po příjezdu a "dochlazení", co by mělo trvat cca 5-10 sec otevřít kapotu a ucítíte nesnesitelný závan horka).
Grand Scenic III 1,6 dCi 96 kW 2012

Uživatelský avatar
johnnyso
Starting member
Příspěvky: 30
Registrován: úte úno 11, 2020 08:29
Bydliště: Severni Morava

Re: Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od johnnyso » stř srp 26, 2020 06:44

I já se přidám,
kombíka mám od 02/2020, 85kW , najeto cca 5000 km.
Ranní, odpolední, noční starty jsou doprovázeny těmito zvuky :D Ale potom je klid a pohoda.
Jelikož jsem měl předtím Peugeota 407 SW s 2.0 HDI (260000 km cca), tak proti peugeotu jsou tyto zvuky nic....Hold, než se motor sešteluje, atd...
Ale spíš mě občas trápí občas jiné zvuky....když je kolona, neustále se řadí....tak později, při používání spojky a záběru, něco někde luplo (při rozjezdu z jedničky) - všimla si toho dokonce i drahá polovička, což je neobvyklé :roll: :lol:
Zatím to udělalo párkrát při kolonách....v běžném , relativně plynulém provozu NIC...
Renaul Mégane IV Grandtour TCe 115 Limited Plus
Peugeot 407 SW 2.0 HDI
Peugeot 206 1,4 HDI
Obrázek

jaroslavii
Advanced member
Příspěvky: 304
Registrován: čtv srp 16, 2018 23:59

Re: Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od jaroslavii » ned srp 30, 2020 09:12

Renault Megane Grandtour 1.6 84kw 2018, výbava Limited, barva černá Etoile, letni Alu 16, zimni plech 15. Megane 3, 1.6 81kw

mmat
Starting member
Příspěvky: 26
Registrován: úte říj 15, 2019 18:20

Re: Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od mmat » pát zář 04, 2020 15:29

johnnyso píše:
stř srp 26, 2020 06:44
Ale spíš mě občas trápí občas jiné zvuky....když je kolona, neustále se řadí....tak později, při používání spojky a záběru, něco někde luplo (při rozjezdu z jedničky) - všimla si toho dokonce i drahá polovička, což je neobvyklé.
Mam podobny problem (1.3 TCE 115hp), pristi tyden jdu s tim do servisu. Objevuje se to prave pri jizde v kolone.

Uživatelský avatar
johnnyso
Starting member
Příspěvky: 30
Registrován: úte úno 11, 2020 08:29
Bydliště: Severni Morava

Re: Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od johnnyso » pon zář 07, 2020 22:14

A tobě to dělá často,nebo jen zřídka? Motor mám stejný...a zas byl delší dobu klid...ale je pravda,že radio mám furt puštěné
Renaul Mégane IV Grandtour TCe 115 Limited Plus
Peugeot 407 SW 2.0 HDI
Peugeot 206 1,4 HDI
Obrázek

igracek2
Starting member
Příspěvky: 37
Registrován: ned pro 02, 2018 01:29
Bydliště: Kuřim

Re: Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od igracek2 » stř zář 09, 2020 21:01

mmat píše:
pát zář 04, 2020 15:29
johnnyso píše:
stř srp 26, 2020 06:44
Ale spíš mě občas trápí občas jiné zvuky....když je kolona, neustále se řadí....tak později, při používání spojky a záběru, něco někde luplo (při rozjezdu z jedničky) - všimla si toho dokonce i drahá polovička, což je neobvyklé.
Mam podobny problem (1.3 TCE 115hp), pristi tyden jdu s tim do servisu. Objevuje se to prave pri jizde v kolone.
Možná máte podobný problém, jako já. Řeším ho v tématu Vůle v hnacím řetězci viewtopic.php?f=117&t=126168
Megane Grandtour IV Intens TCe 140 GPF
Ex: Clio IV Grandtour Limited Energy TCe 90
EX: Clio IV Grandtour Intens Energy TCe 120
Ex: Fiat Punto 75 SX 5d

mmat
Starting member
Příspěvky: 26
Registrován: úte říj 15, 2019 18:20

Re: Kovové drnčanie/chrčanie po naštartovani

Příspěvek od mmat » čtv zář 10, 2020 07:50

Ahoj,
dela to hlavne za tepla a pri jizde v kolone. Napriklad dnes mi to nedelalo vubec.
A dela to v zaberu na zpatecku, jednicku a dvojku.
Byl jsem servisu a servis si zada od Renaultu postup, jak to vyresit.

Odpovědět

Zpět na „Renault Mégane IV“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 hostů