Dočasné vypnutí ESP

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.
Odpovědět
l’Acrobate
Starting member
Příspěvky: 10
Registrován: stř pro 23, 2020 23:49

Dočasné vypnutí ESP

Příspěvek od l’Acrobate » pon úno 08, 2021 21:09

Jestli se nemýlím, u Clia IV není jiná cesta jak vypnout ESP než přes diagnostiku, případně vytáhnout pojistku. Zkoušeli jste někdo jedno či druhé? Jak to fungovalo? Je třeba zahlazovat chybové kódy?

Podle diagramu je pojistka "13" společná ještě pro ABS a brzdový spínač - znamená to že nefungují ani brzdová světla?
https://fuse-box.info/renault/renault-c ... 2018-fuses

V tomto počasí u krásně ovladatelného Grandtouru s ostrou ručkou mě opravdu rmoutí, že zásah stabilizace nejde alespoň omezit :-)
0,9 TCe 90

Kuba_Clio IV
Starting member
Příspěvky: 9
Registrován: pát zář 13, 2019 14:11

Re: Dočasné vypnutí ESP

Příspěvek od Kuba_Clio IV » pon úno 15, 2021 14:28

Používám odpojení prostřední 40A pojistky v motorovém prostoru vedle vzduchového filtru. Je to pojistka el. motoru čerpadla ABS/ESP. Jednotka i senzory v kolech dále funguji - auto má informace o rychlosti a otáčkách jednotlivých kol.
Je to ovšem trochu brutální postup.
Zkoušel jsem i odkódovat pomocí ddt4all - neúspěšně, v záložce konfigurace jednotky označené jako expert mode je možnost vypnout ESC. Nepodařilo se mi změnu zapsat.
SW jednotky umožňuje aktivaci tlačítka pro deaktivaci ESP - což Clio nikdy nemělo; stejný nebo podobný systém je ale v Nissan Micra K14 podobného ročníku a platformy Renault - Nissan - kde ta Micra to tlačítko má, byť jen pro deaktivaci ASR? (víc detailů nemám).
Jednotka umožňuje i změnu (vypnutí, částečnou deaktivaci.. ) pomocí CAN gateway, jen odhaduji že je to možnost aktivovaná v RS, Sport a Race mód aktivovaný tlačítkem na středovém tunelu.
To už je ale na ddt4all příliš velký úkol :)

Jednotka v mém autě je Bosch 0265243365, prakticky by stačilo sehnat někde pin-out té jednotky, tlačítko deaktivace pak bude zapojeno jen proti kostře.(pravděpodobně, stejně je to udělané na Dacii Duster 4x4)
Je ale pravděpodobné, že se bude chovat stejně jako právě u zmíněného dusteru - funkce ESP bude potlačena do určité rychlosti.

Dost se o to zajímám, je škoda nemít možnost to deaktivovat normální cestou, navíc u auta s překvapivě dobrým a čitelným chováním i na limitu.
Pokud by někdo měl k dispozici nějaké možnosti či postupy, také bych za to byl vděčný :)
Clio IV 2014 VAN dci75

Uživatelský avatar
drbiker
Starting member
Příspěvky: 80
Registrován: pát říj 09, 2015 11:54
Bydliště: Vyškovsko

Re: Dočasné vypnutí ESP

Příspěvek od drbiker » úte úno 16, 2021 17:59

Vykašlete se na odpojování ESP a raději se snažte pochopit nastavení daného systému, dá se s ním žít a užít si i trochu zábavy.
Renault patří mezi průkopníky bezpečnosti, proto Clio nemá možnost vypnout ESP. Docela toto rozhodnutí chápu, protože většina řidičů neumí ovládat své vozy za zhoršených podmínek i s ESP, natož pak bez něj.
A těch pár zkušenějších majitelů Clia si na ESP zvykne, zjistí, jak reaguje a funguje a dokáží si na zasněžených cestách užít trochu zábavy i s ESP při zachování bezpečnosti.
Já si první zimu s Cliem také zvykal na nastavení systému ESP (předchozí vůz jej neměl), aktuálně pátou zimní sezónu si ale již užívám na zasněžených okreskách, kde je možné jezdit lehkým kontrolovaným smykem, je to jen o zvyku a souznění řidiče s autem :-)
K tomu druhému mě dopomohla hlavně škola smyku, kde jsem se naučil bezpečně ovládat vůz na limitu, doporučuji všem takový kurz absolvovat.
Renault Clio V 1,0 TCe LPG, rv 2022
Renault Clio sport II ph1 2,0 16v, rv 2000

Uživatelský avatar
filip-megane97
Junior member
Příspěvky: 115
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:10
Bydliště: Ostrava

Re: Dočasné vypnutí ESP

Příspěvek od filip-megane97 » stř led 12, 2022 20:46

Přeji dobrý den.
Věděl by někdo jak a kam zapojit tlačítko deaktivace esp ?
Jedná se mi o scénnic 1 facelift? r2000 (rx4 to je ale fuk). Některé modely to měly ve výbavě vlevo pod volanten jak je ovl. zadních oken. Vzhledem k tomu, že kabeláž by měla býti totožná, ovšem nikde v těch místech jsem nenašel ukončení. Předpokládám, že ovládání bude stejné jako při přepínání-nulování pal. pc. tzn ukostřovavím kablíkem. Další dva budou na přívod +-žárovičky v tlačítku. Neb alespoň z jakého pinu které svorkovnice ho vyvézt.
mégane 1997 1,6e RXE (htch); laguna 2002 1,8 16v expresion (liftback)

Odpovědět

Zpět na „Renault Clio IV“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti