StopStart

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DYK77
Junior member
Příspěvky: 130
Registrován: pát kvě 05, 2017 21:50
Bydliště: MOST

StopStart

Příspěvek od DYK77 » pon říj 09, 2017 00:15

Ahoj. Nevidím že by to tu někde ohledně Clia MK4 padlo, takže sem dávám tip jak v celku jednoduše zablokovat systém StopStart, bez nutnosti jej neustále vypínat na přístrojové desce. Pokud někdo přišel na jiný způsob, budu rád za sdělení informace.
V příručce k vozu se dá zjistit, za jakých podmínek se motor samočinně nevypne a jedna z podmínek je otevřená kapota. Jal jsem se dohledat koncový spínač, který dává řídicí jednotce informaci o tom, že je kapota otevřená. Spínač lze rychle najít na zámku kapoty a pokud je kapota otevřená, je spínač v sepnutém stavu. Od spínače vede kablík se dvěma vodiči , který je asi 15cm od spínače osazen konektorem. Při rozpojení konektoru je možnost do "samice" ( ta část konektoru vedoucí k řídící jednotce ) , vložit malou klemu a je vyřešeno. Oba konce rozpojeného konektoru je pak vhodné zaizolovat proti vlhkosti a zafixovat ke karoserii.
Jelikož Clio IV nemá na přístrojové desce varovnou kontrolku o otevřené kapotě, nebudete ničím rušeni. V případě, že řídící jednotka vyhodnotí, že by mohl být motor vypnut systémem StopStart, dojde jen ke krátkému, nápadnému výpisu informace na displeji palubního počítače, že "StopStart je blokován".

Obrázek
Renault Clio IV GrandTour GTline 1.2TCe 120
Obrázek

Uživatelský avatar
DYK77
Junior member
Příspěvky: 130
Registrován: pát kvě 05, 2017 21:50
Bydliště: MOST

Re: StopStart

Příspěvek od DYK77 » stř úno 07, 2018 00:47

V posledním čísle Světa motorů č.6/2018 je pěkný článek o StopStart-u , Rekuperaci a vlivu toho všeho na akumulátor.
Už jsem tu nedávno psal, že palubní napětí se u Clia podle mého měření pohybuje od 12 do 15V a že je průser, když odstavíte auto právě při hladině toho nejnižšího napětí. K tomu přičteme štosy, které baterii přidává StopStart a tak nemusí být divné, když si po dvou letech půjdeme koupit novou baterku za +/- 4000,- v autorizovaném i více ( musí být minimálně EFB, lepší je AGM )
https://www.hamletovygumy.cz/varta-blue ... 6-p170742/
https://www.zbozi.cz/vyrobek/exide-equi ... h-12v-80a/
Dle doporučení SM, se vyplatí baterii alespoň 1x měsíčně připojit na 12h na nabíječku.
Je to ale krása. Zatím co dříve na 1.2i stačila baterie 44Ah a vydržela 8 i více let a nemusel jsem se o ni nijak moc starat, tak teď během té doby spotřebuji hypoteticky 2x , možná více akumulátorů o minimálně dvojnásobné hmotnosti s čímž souvisí větší spotřeba materiálu a vliv vyšší výroby na ekologii. Ale jinak je StopStart a Rekuperace přínos sám o sobě.
Renault Clio IV GrandTour GTline 1.2TCe 120
Obrázek

Uživatelský avatar
drbiker
Starting member
Příspěvky: 26
Registrován: pát říj 09, 2015 11:54
Bydliště: Vyškovsko

Re: StopStart

Příspěvek od drbiker » stř úno 07, 2018 09:10

Když to shrnu, tak START-STOP je velice přínosná věcička, ještě že moje výbava jej nemá :-)
Nejenom že samotný systém obtěžuje řidiče chcípáním motoru při každém zastavení, ale zatěžuje tím i elektrickou soustavu a hlavně akumulátor, který tím pádem moc nevydrží. Takže na jednu stranu tento systém ušetří něco málo paliva, ale na tu druhou, zápornou stranu, zatíží životní prostředí nutnou recyklací autobaterie, které se značně tímto systémem zkrátí životnost. To nezní moc ekologicky, mysleli na to chytré hlavy v Bruselu?

Uživatelský avatar
DYK77
Junior member
Příspěvky: 130
Registrován: pát kvě 05, 2017 21:50
Bydliště: MOST

Re: StopStart

Příspěvek od DYK77 » čtv úno 22, 2018 17:49

Další vydaný článek se zajímavými poznatky - PDF

A toto také stojí za přečtení ...
Seriál turbodmychadla: Problémy s turbem? Jen o nevypínání motoru po dojezdu to není (2. díl)

Obrázek
Renault Clio IV GrandTour GTline 1.2TCe 120
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Renault Clio IV“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host