Trafic III: Trhanie motora [objaví sa a potom zmizne]

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.
Odpovědět
Vladi
Starting member
Příspěvky: 15
Registrován: pon led 24, 2022 23:31

Trafic III: Trhanie motora [objaví sa a potom zmizne]

Příspěvek od Vladi » úte kvě 30, 2023 17:06

Zdravím,

už dávnejšie som písal, že hlavne v zime a pri menšom zostatku paliva v nádrži mi asi 3 sekundy pred zhasnutím kontrolky studeného motora (modrý teplomer) viackrát trhne auto a potom prestane. Auto som kupoval jazdené, malo 53k km pri kúpe a tri roky.

Riešil som to v autorizovanom servise (s ktorým som inak spokojný) a pri diagnostike zistili, že sporadicky im vypadne porucha škrtiacej klapky, ktorá zároveň môže spôsobovať trhanie. Ale, že to nie je závažný problém.

Uspokojil som sa s tým. Minulý rok som 2x menil olej a keď som sa servisáka pýtal prečo (ja som predtým diesel nemal), povedal mi, že dieslom nerobí dobre dusenie motora lebo nestíha spaľovať naftu, ktoru sa potom riedi olej (v tomto vôbec nie som doma) a odporúčal mi jazdiť na vyšších otáčkach (samozrejme za studena s veľkým citom). Ako som to začal aplikovať, trhanie prestalo a zatiaľ ani olej netreba meniť.

Problém nastal ale v tom, že pred asi 3 týždňami mi začalo auto trhať na 5. a 6. prevodovom stupni okolo rýchlosti 100 km/h už pri motore s prevádzkovou teplotou. Nehovorím, že to netrhlo aj inokedy, ale pri tých 100 km/h na 5. stupni som vedel navodiť stav, kedy auto síce išlo so značne zníženým výkonom a boli to prakticky milisekundové súvislé trhania. Ak som zrýchlil alebo spomalil tak prestalo súvisle trhať, iba občas sem tam trhlo.

Pred piatimi dňami som vyrazil na dovolenku do Tatier a rýchlosti 100 km/h som sa v rámci možnosti vyhýbal, no aj tak to na môj vkus dosť trhalo. Ak bolo trhnutie silnejšie, skákala mi aj ručička otáčkomera a asi na 0,2 sekundy sa rozsvietil oranžový kľúč. V zmysle odporúčania som išiel na vyšších otáčkach, teda 130 km/h a pokiaľ som práve nešiel po dlhej rovine alebo z kopca, tak som tam tlačil 5. stupeň. Zistil som, že frekvencia trhania sa zmenšovala, za Donovalmi (ktoré som liezol na 4ke :D) to bolo naozaj len sporadické.

V Tatrách pri miestnych jazdách prvý deň trhalo, ďalšie dni už skoro nie. Pri ceste naspäť auto netrhalo vôbec.

Priznám sa, nemám dobrý pocit z problému, ktorý sa sám vyrieši. Je to taký zmiešaný pocit, aj sa teším aj ma to štve. Neviete, čo by to mohlo byť?

Mňa napadla jedna hypotéza. Spomenul som si, že podobný problém som v máji mal aj minulý rok a napadlo ma, či (ale teraz to poviem ako naivný laik), či škrtiaca klapka nenasala peľ, ktorý teraz Bratislave lieta ako taký sneh a prestalo to trhať preto, lebo v Tatrách ešte nebola sezóna.

O mesiac ma čaká asi dokopy 3000 km cesta do Grécka. Asi by som sa mal zastaviť v servise.

Uživatelský avatar
jakub
Člen RCČR
Příspěvky: 1612
Registrován: pát kvě 07, 2004 09:52
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Trafic III: Trhanie motora [objaví sa a potom zmizne]

Příspěvek od jakub » sob čer 03, 2023 16:37

a připlatit si k povinému neomezený odtah :-)
Ford Transit mk7 motoodtahovka 2.2Tdci, Kawasaki ZX10R, GeniThalia II 1.2 16V
Motoservis, Pneuservis, Kovodílna, Účetnictví

Vladi
Starting member
Příspěvky: 15
Registrován: pon led 24, 2022 23:31

Re: Trafic III: Trhanie motora [objaví sa a potom zmizne]

Příspěvek od Vladi » stř bře 27, 2024 16:03

Vyriešené:
Bola to poškodená izolácia kyslíkovej sondy. Mal som ju rozhrýzanú od mačky alebo kuny.

Pri zahriatí motora to trhá ale stále.

Odpovědět

Zpět na „Renault Master / Trafic“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů