Anténní konektor

Moderátor: Moderators General

Strider01
Starting member
Příspěvky: 2
Registrován: sob zář 26, 2009 12:57

Anténní konektor

Příspěvek od Strider01 » sob zář 26, 2009 13:06

Zdravím všechny, potřeboval bych prosím trochu pomoci. Mám koupeno nové Clio 2009 v zákl. výbavě, tudíž bez rádia a repra. Vše jsem si již koupil, ale mám dva problémy.
1) rádio (SENCOR)se po připojení na konektory ani nezapne, repra mám myslím zapojeny dobře.
2) druhý problém mě trápí více, a to je jakýsi debilní orig. konektor na anténě na neznámé patici :cry: , na tom nejmenším koaxu co snad existuje. Nevíte někdo jak tento mini koax dostat na klasickou redukci do autorádia? Ten konektro prostě střihnu, ale jak dál?
Pleas. Jsem zoufalý.
Naposledy upravil(a) Strider01 dne pát bře 26, 2010 22:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
angelo
Experienced member
Příspěvky: 518
Registrován: pát kvě 15, 2009 20:01

Příspěvek od angelo » sob zář 26, 2009 13:46

S tým radiom, to netuším čo by mohla byť chyba ,mne to po zapojení fungovalo bez problemov. Iba že by si nenamontoval repro ako jeden maník ,ktorý sa čudoval ,že prečo mu to nehrá, lebo si myslel ,že predpríprava má aj repro. :) A tú koncovku by som na tvojom mieste nerezal ,ale kúpil by som si prechodník. Ten konektor sa volá Fakra . To znamená ,že potrebuješ redukciu Iso-Fakra. V Mototechnach ,ale asi nepochodíš ,no za opýtanie nič nedáš . Ja som si ju musel objednať z netu. Tu máš odkaz na tu redukciu ,ale sú rôzne typy ,záleží ako je riešené radio. Toreticky ti stačí ta za tých 70 Kč.
http://images.google.sk/imgres?imgurl=h ... N%26um%3D1

Strider01
Starting member
Příspěvky: 2
Registrován: sob zář 26, 2009 12:57

Příspěvek od Strider01 » sob zář 26, 2009 14:00

Za ty konektory díky, vypadá to opravdu jako to co bych potřeboval, ale s tím rádiem si nevím rady. A že to nemá repro jsem věděl :wink: , repra jsem si koupil a už i namontoval. To bylo to nejmenší:o) Prostě budu muset koumat, pojistka je taky v pohodě :?

Uživatelský avatar
jajo
Junior member
Příspěvky: 187
Registrován: pát kvě 15, 2009 13:04
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od jajo » stř zář 30, 2009 07:46

Strider01 píše:Za ty konektory díky, vypadá to opravdu jako to co bych potřeboval, ale s tím rádiem si nevím rady. A že to nemá repro jsem věděl :wink: , repra jsem si koupil a už i namontoval. To bylo to nejmenší:o) Prostě budu muset koumat, pojistka je taky v pohodě :?
mozno ma sencor poprehadzovane kabliky a nejde ti napajanie do radia, resp. ide ale nie tam kam ma.
Clio III facelift 09
R5 uz odpociva v pokoji

Uživatelský avatar
Tudy
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: pát bře 19, 2010 22:21
Bydliště: Brno

Příspěvek od Tudy » pát bře 19, 2010 23:12

angelo píše:A tú koncovku by som na tvojom mieste nerezal ,ale kúpil by som si prechodník. Ten konektor sa volá Fakra . To znamená ,že potrebuješ redukciu Iso-Fakra...
Netušíte někdo, jestli je v Cliu III (Grandtour) pasivní, nebo aktivní anténa?
Ty redukce z FAKRA na standardní konektor se dají koupit dva typy. Jednoduchá a pak s možností napájení aktivní antény.
V obchodě, kde jsem ji kupoval, měli jen tu s možností napájení, ale řekli mi, že pokud to pojede bez napájení, tak ho zapojovat nemám.

Tak jako jede to bez napájení v pohodě, ale popravdě Pioneer je schopen chytat rádio i na kousek 15cm drátu, takže pokud je tam ta anténa aktivní, raději bych to měl tip ťop a zapojil i to napájení :)
Clio Grandtour Ice 1.2 TCE - 74kW / 100 žabáků pod kapotou

Uživatelský avatar
Tudy
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: pát bře 19, 2010 22:21
Bydliště: Brno

Příspěvek od Tudy » sob bře 20, 2010 08:33

Aha, tak teď koukám, že skoro na všech fotkách mají Clia Grandtour prutovou anténu na střeše.
Já na střeše nic nemám, tak jsem myslel,že je tam zabudovaná ve sloupku. Ale taky je možný, že ve verzi bez autorádia není žádná anténa, jen nachystaná kabeláž a já to rádio chytám jen na ten kus drátu :)
Jdu to změřit...
Clio Grandtour Ice 1.2 TCE - 74kW / 100 žabáků pod kapotou

Uživatelský avatar
Tudy
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: pát bře 19, 2010 22:21
Bydliště: Brno

Příspěvek od Tudy » sob bře 20, 2010 09:43

Tudy píše:Jdu to změřit...
Změřeno.
Diodovým testem jsem naměřil P-N přechod, takže to vypadá na zabudovaný anténní zesilovač a s největší pravděpodobností anténu integrovanou ve sloupku. Že by tam dali jen zesilovač bez antény, tomu se mi nechce věřit.
Zapojil jsem tedy i napájení a rádio ladí jak divý :)
Clio Grandtour Ice 1.2 TCE - 74kW / 100 žabáků pod kapotou

Uživatelský avatar
jajo
Junior member
Příspěvky: 187
Registrován: pát kvě 15, 2009 13:04
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od jajo » sob bře 20, 2010 23:11

Tudy píše:
Tudy píše:Jdu to změřit...
Změřeno.
Diodovým testem jsem naměřil P-N přechod, takže to vypadá na zabudovaný anténní zesilovač a s největší pravděpodobností anténu integrovanou ve sloupku. Že by tam dali jen zesilovač bez antény, tomu se mi nechce věřit.
Zapojil jsem tedy i napájení a rádio ladí jak divý :)
Tak to cucim ako blby, ja mam blaupunkt a neladi nic moc, resp. u znameho v kia carens to ladilo bohovsky a u mna v cliu je to na dve veci, vies poradit co a ako s antenou? uvazoval som len nad takou tou mini plutvou, ale tie chytaju este horsie ako prut, takze by to chcelo aj antenni zosilnovac, ... az by si sa k nemu na svojom cliu dopatral, skus ocekovat ako je to riesene, mozno by som objednal origos antenu ako mas ty a na stresnu by som sa vykaslal.
Clio III facelift 09
R5 uz odpociva v pokoji

Uživatelský avatar
angelo
Experienced member
Příspěvky: 518
Registrován: pát kvě 15, 2009 20:01

Příspěvek od angelo » sob bře 20, 2010 23:29

No inak ked som kupoval moje radio ,tiež som pátral na nete ,že ako fachčí radio a vraj vyborne . Ale u mňa v aute sa mi zda že je to o ničom.
Čítal som už aj taký članok ,že niektoré automobilky zamerne robia anteny tak aby dobre fungovali s origo radiami ,ale ked tam date svoje tak je signal degradovany. Ako je to v prípade Renaultu ,tak to neviem ,ale rad by som vedel či tam nie je ten antenny zosilovač ,asi obetujem 5€ na novú redukciu aj s tým fantomovym napajaním a vyskušam to zapojiť. Alebo ešte ma napadlo ,že pripojím k tomu inú anténu a uvidím či tam bude rozdiel v kvalite príjmu.

Uživatelský avatar
Tudy
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: pát bře 19, 2010 22:21
Bydliště: Brno

Příspěvek od Tudy » ned bře 21, 2010 04:44

jajo píše:...takze by to chcelo aj antenni zosilnovac, ... az by si sa k nemu na svojom cliu dopatral, skus ocekovat ako je to riesene...
Já už po něm pátrat nebudu. Prostě jsem ho změřil, že tam je (kdyby tam byla jen anténa, naměřím zkrat a kdyby vůbec nic, tak zase nekonečný odpor) a jsem spokojený, že mi to hraje.

Jinak klasická poučka zní, že nejlepší zesilovač je kvalitní anténa, takže na nějakou ploutev, která se pak musí honit zesilovačem, bych se vybodl.
Nedávno mi kolega vysvětloval, že délka prutové antény má být rovna příjimané vlnové délce, nebo její polovině.
U frekvencí FM je vlnová délka cca 3 - 3,5m. Polovina 1,5 - 1,8m. V praxi se to dělá tak, že se ten 1,5m drát navine na tyčku o délce cca 50cm a to jsou ty klasické malé prutovky, co se dávají na auta. Ale už je to ojeb a proto to nejunguje tak jak by mělo.

Další možnost je dipól - ten má pro venkovní použití (na střechu auta) nepraktickou konstrukci, ale nedivil bych se, kdyby podobným způsobem byly řešeny ty antény zabudované ve sloupku.

Každopádně doporučuju při dalším nákupu autorádia volit značku Pioneer. Už mám třetí a příjem rádia byl vždy skvělý.
Clio Grandtour Ice 1.2 TCE - 74kW / 100 žabáků pod kapotou

Uživatelský avatar
septim
Senior member
Příspěvky: 1130
Registrován: čtv dub 30, 2009 08:40
Bydliště: DS - BA

Příspěvek od septim » ned bře 21, 2010 07:13

Ja mam blaupunkt a som spokojny. Mal som aj 2 pioneere v aute a pohoda, ale toto je lepsie. Mal som aj sencor a to bol otras, radio uplne vypadavalo. Antenny zosilovac tam samozrejme je. Dostava budenie od radia. Je to modry kabel z radia iduci do Isokonektora a pripojka ma v sebe taku tucnu cast ako 2 tuzkove baterky a z toho ide kabel co je napajanie na zosik anteny. Myslim antenny konektor. Neviem ci som sa dobre vyjadril, ale je to tam.
Clio 3-2 09, 1.2 chip 77k, LPG, 47.382km, 6.71L LPG, predané
Fluence 1.6 92kW chip, sivá platine, Techno Feel, LPG, KN air filter, 109.000km, 7,5L LPG Tartarini

Uživatelský avatar
jajo
Junior member
Příspěvky: 187
Registrován: pát kvě 15, 2009 13:04
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od jajo » ned bře 21, 2010 10:35

no radsej by som tu zabudovanu antenu a na strechu hodil len taky okuk, tu plutvu.
Clio III facelift 09
R5 uz odpociva v pokoji

Uživatelský avatar
angelo
Experienced member
Příspěvky: 518
Registrován: pát kvě 15, 2009 20:01

Příspěvek od angelo » ned bře 21, 2010 10:38

Tiež neviem ,či som ťa dobre pochopil ,ale ak áno tak to znamená ,že mi stačí prepojiť ten modrý kablik z iso do patričného konektora v iso na rádiu? V manuale od radia ho vidím zaznačený ,ale nie je zapojený ,tak ešte teraz musím zistiť ako ho tam v radiu zapojiť .

Uživatelský avatar
Tudy
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: pát bře 19, 2010 22:21
Bydliště: Brno

Příspěvek od Tudy » ned bře 21, 2010 11:12

angelo píše:Tiež neviem ,či som ťa dobre pochopil ,ale ak áno tak to znamená ,že mi stačí prepojiť ten modrý kablik z iso do patričného konektora v iso na rádiu? V manuale od radia ho vidím zaznačený ,ale nie je zapojený ,tak ešte teraz musím zistiť ako ho tam v radiu zapojiť .
Nene, potřebuješ tu správnou redukci, aby Ti oddělila napájení antény od vstupu rádia (asi by mu nedělalo moc dobře, kdybys mu na anténní vstup zavedl 14V).

Ta správná redukce vypadá takto:
Obrázek
Clio Grandtour Ice 1.2 TCE - 74kW / 100 žabáků pod kapotou

Uživatelský avatar
angelo
Experienced member
Příspěvky: 518
Registrován: pát kvě 15, 2009 20:01

Příspěvek od angelo » ned bře 21, 2010 11:24

no neviem ,ale mne sa zda že septim hovorí ,že na origo iso je vyvedený ten modrý kabel k tomu zosíku a tak by stačilo prepojiť to z radia do toho iso ,čiže ja by som dodal šťavu z radia do toho zosíka .

Uživatelský avatar
Tudy
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: pát bře 19, 2010 22:21
Bydliště: Brno

Příspěvek od Tudy » ned bře 21, 2010 11:37

angelo píše:no neviem ,ale mne sa zda že septim hovorí ,že na origo iso je vyvedený ten modrý kabel k tomu zosíku a tak by stačilo prepojiť to z radia do toho iso ,čiže ja by som dodal šťavu z radia do toho zosíka .
To je trochu nesmysl - napájení anténního zesilovače se "posílá" přímo po anténním kabelu, proto je u rádia potřeba ten oddělovací člen.
Kdyby napájení nešlo po anténním kabelu, tak by k tomu zesilovači musel vést další napájecí drát skrz útroby auta. Neříkám, že to není možný, ale v životě jsem o tom neslyšel, že by si takto nějaký výrobce znásoboval kabeláž.

Kdo má z autorádia vyvedenu kabeláž a teprve na jejím konci je ISO konektor, tak ten správný pin pozná právě podle modrého drátu.
Kdo má ISO konektor přímo na autorádiu, musí se řídit podle obrázku:
Obrázek
Napájení antény tvoří trojúhelník s piny země GND a napájení rádia +12V
Clio Grandtour Ice 1.2 TCE - 74kW / 100 žabáků pod kapotou

Uživatelský avatar
angelo
Experienced member
Příspěvky: 518
Registrován: pát kvě 15, 2009 20:01

Příspěvek od angelo » ned bře 21, 2010 12:01

O.K. tak asi som to zle pochopil a septim hovorí o tej redukcii čo si dal obrázok ,ja mám tam takú istú ,ale bez toho napájania , keby som to bol vedel tak si objednám takú , ale čo už, bude ma to stáť dalších cca 8€ .

Uživatelský avatar
Tudy
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: pát bře 19, 2010 22:21
Bydliště: Brno

Příspěvek od Tudy » ned bře 21, 2010 12:08

Nejdřív by každopádně bylo dobrý proměřit, jestli tam máte ty zesilovače (v každé verzi auta to může být jinak).
Stačí na to úplně jednoduchý multimetr, který má diodový test - pokud ho nemáte sami, určitě se najde kamarád, který ho má.
V jednom směru by to mělo být jako nekonečný odpor (OL - OverLoad) a když přehodíš měřicí hroty, tak bys měl něco naměřit (řekněme 600 - 1200mV přechod).
Clio Grandtour Ice 1.2 TCE - 74kW / 100 žabáků pod kapotou

miloss21
Advanced member
Příspěvky: 260
Registrován: úte črc 07, 2009 07:23

Příspěvek od miloss21 » úte bře 23, 2010 08:10

Ja som tiez kupoval presne tu ktoru tu ukazal Tudy .... mal by v tom vraj aj entenny zosilovač ale to neviem co je pravda... v každom pripade nerež tu koncovku čo tam maš budeš to mat potom horšie.... a na to aby sa mi to tam všetko zmestilo som musel dat dolu tu priehradku u spolujazdca a pomaly ako som tam daval radio som vsetky kable upravoval aby neboli nikde zalomene alebo aby sa o niečo netlačili
clio 1.2 55kW/75k ICE modrá extreme metalíza
laguna II 1.9DCi 88kW/120k initiale

miloss21
Advanced member
Příspěvky: 260
Registrován: úte črc 07, 2009 07:23

Příspěvek od miloss21 » úte bře 23, 2010 08:15

skus pozriet ako ti pasuje napajanie autoradia a ci ti sedia obe ISO koncovky na spravne miesta myslim tým či ti pasuje napajanie + a - a ci ti sedia aj repro a antena... a este to ma aj napajanie na pamäť takze si zisti niekde z napajacky ako to ma riešene radio... ja som si tam tiez dokupoval svoje repro magnat bezproblemov a radio pioneer a tie to maju tak ako to ma byt cize obe ISO koncovky do seba pasuju aj co sa tyka zapojenia z pohladu elektro a funkcnosti
clio 1.2 55kW/75k ICE modrá extreme metalíza
laguna II 1.9DCi 88kW/120k initiale

Uživatelský avatar
angelo
Experienced member
Příspěvky: 518
Registrován: pát kvě 15, 2009 20:01

Příspěvek od angelo » úte bře 23, 2010 08:58

no idem si tú redukciu objednať ,dúfam ,že mi potom pôjde to radio lepšie

Uživatelský avatar
Tudy
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: pát bře 19, 2010 22:21
Bydliště: Brno

Příspěvek od Tudy » úte bře 23, 2010 09:37

miloss21 píše:Ja som tiez kupoval presne tu ktoru tu ukazal Tudy .... mal by v tom vraj aj entenny zosilovač ale to neviem co je pravda...
Žádný zesilovač by v tom neměl být. Aspoň ve všech obchodech to nabízí jako redukci se "separátorem" napájení.
Zde je k tomu i popis: http://www.dobry-obchod.cz/produkt/6622 ... -napajeni/
Clio Grandtour Ice 1.2 TCE - 74kW / 100 žabáků pod kapotou

miloss21
Advanced member
Příspěvky: 260
Registrován: úte črc 07, 2009 07:23

Příspěvek od miloss21 » úte bře 23, 2010 10:05

Aha no tak som to pozrel a je to tak :D ospravedlnujem sa za pripadne zavadzanie... :roll: tudy mas pravdu
clio 1.2 55kW/75k ICE modrá extreme metalíza
laguna II 1.9DCi 88kW/120k initiale

Uživatelský avatar
septim
Senior member
Příspěvky: 1130
Registrován: čtv dub 30, 2009 08:40
Bydliště: DS - BA

Příspěvek od septim » úte bře 23, 2010 11:03

Ta fotka co dal Tudy som myslel, presne to. Ja som si dal montovat radio v reno a tam som platill aj za tu redukciu a nemam problem s radiom. Ale sencor bol nafigu.
Clio 3-2 09, 1.2 chip 77k, LPG, 47.382km, 6.71L LPG, predané
Fluence 1.6 92kW chip, sivá platine, Techno Feel, LPG, KN air filter, 109.000km, 7,5L LPG Tartarini

Uživatelský avatar
Tudy
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: pát bře 19, 2010 22:21
Bydliště: Brno

Anténa na střeše

Příspěvek od Tudy » čtv dub 01, 2010 13:09

Teď si připadám jak úplnej XXXXX. Výš jsem psal, že nemám anténu na střeše a že ji budu mít asi ve sloupku. Nechápu to, ale dnes jsem ji na sřeše našel :oops:
Není možný, že by mi ji tam přes noc někdo přidělal???

No, nic to ale nemění na tom, že je za ní anténní zesilovač, který má rád napájení.. :)
Clio Grandtour Ice 1.2 TCE - 74kW / 100 žabáků pod kapotou

Odpovědět

Zpět na „Auto Hi-Fi“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů