Scénic 1.6 16V a řazení zpátečky

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
LDavid
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: čtv led 10, 2013 13:12

Scénic 1.6 16V a řazení zpátečky

Příspěvek od LDavid » pon srp 29, 2016 15:06

Ahojte, chci poprosit o názor. Mám někdy problém se zařazením zpátečky, ale nejde o problém pozice kol v převodovce, kdy pomůže vyšlápnout a sešlápnout znovu spojku. Mně NĚKDY tu řadicí páku nejde dát úplně doleva - musí se nakonci chvilku hledat cestička, aby se posunula ještě doleva o malinký kousek a páka pak šla dát dopředu. Ona se ta cestička vždycky nakonec nějak najde. Poměrně často, zejména u servisáka, ale vše funguje normálně, tj. jde to doleva krásně lehce až "nakonec", takže to nejsem schopen na vyžádání ukázat. Co by to mohlo být. Servisák nic špatného neobjevil a u něj to nikdy nenastalo. Říká ale, že když to je ještě při cestě doleva, není to problém v převodovce. Co by tam mohlo být takového, že někdy jo a někdy ne? Dělá to na mě dojem, jako kdyby to zvednutí kroužku na řadicí páce neproběhlo dostatečně a kroužek tam krajíčkem lehounce překážel, ale nechal se "odstrčit" (sorry, jsem laik) - ale jen někdy.

Jiné rychlosti jsou v pohodě. Co byste doporučili zkontrolovat či udělat? Na tom, jestli motor běží či neběží, zdá se nezáleží. Obvyklý případ je, že mám zařazenou jedničku (v garáži, auto stojí), vyřadím na neutrál, jdu dát zpátečku - nejde, resp. jde po krátkém verglování s pákou, pak už opakované pokusy jdou všechny krásně v pohodě.

Díky za rady.

Scénic I. 1.6 16V, 79 kW, r.v. 2000.

Uživatelský avatar
Dan Black
Člen RCČR
Příspěvky: 1830
Registrován: pát zář 14, 2007 14:40
Bydliště: Bílina

Re: Scénic 1.6 16V a řazení zpátečky

Příspěvek od Dan Black » pon srp 29, 2016 15:12

Zespodu pod kulisou (pod autem) je takový plastový rantlík co brání zařazení zpátečky bez přitáhnutí kroužku - zvedni auto a ať ti někdo kvrdlá řazením, třeba tam překáží nějaký kablík nebo něco jiného.
Kia Rio 2017
Scenic 2001 1.6/16v
Vzpomínáme...Škoda 105 (s něčím se začít musí)...Twingo Helios (prosklená střecha, zdroj potěšení i vzteku)

Obrázek Obrázek

LDavid
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: čtv led 10, 2013 13:12

Re: Scénic 1.6 16V a řazení zpátečky

Příspěvek od LDavid » pon srp 29, 2016 15:21

Problém je právě v tom, že kdykoliv se na to chce někdo podívat, to zrovna šlape jak hodinky. Nehýbe se tam třeba něco "pádem" - jen svojí vahou - že by tam jako něco drhlo a stačilo to jen namazat, aby to mohlo sklouznout do správné polohy? Není tam třeba nějaká pružinka, která něco někam vrací a mohla by být prasklá? Když to řadí dobře, mechanik tam přes veškeré kvrdlání nic špatného nevidí, takže mi jde o nějaké tipy naslepo, co by to vůbec mohlo být a stálo za to naslepo zkusit. Díky.

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Re: Scénic 1.6 16V a řazení zpátečky

Příspěvek od Zefek » pon srp 29, 2016 16:38

Může jít i o vadu v převodovce. Při posunu doleva-doprava se totiž tyč řazení pohybuje nahoru a dolů.
Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

LDavid
Starting member
Příspěvky: 24
Registrován: čtv led 10, 2013 13:12

Re: Scénic 1.6 16V a řazení zpátečky

Příspěvek od LDavid » pon srp 29, 2016 17:08

Tak to by samozřejmě bylo nemilé - nicméně pokud to zůstane aspoň tak, jak to je a nebude se to zhoršovat, dá se s tím žít :)

Zeptám se ještě jinak - netrápím třeba převodovku nevhodným chováním při stání v garáži? Garáž mám v rovině, po zaparkování nedávám ruční brzdu, ale nechávám zařazenou jedničku. Auto nikam nemá tendenci jet, takže převodovka tím není nijak namáhaná, nemusí auto držet, aby se nerozjelo. Před nastartováním s vypnutým motorem vyřadím na neutrál, nastartuju, pak vycouvávám z garáže. Přestože si to nemyslím - není v tom snad nic, co by mohlo převodovku "unavovat" - např. řazení bez nastartovaného motoru či co já vím co. Můžu samozřejmě při stání nechávat neutrál a brzdit ručkou (nazabržděné to raději přecejen nechci nechávat, co kdyby náhodou něco).

Případně pro znalce vnitřního uspořádání převodovky - co by uvnitř mohlo způsobovat popsané chování, tj. že páku nejde volně dát u zpátečky až doleva a na poslední malý kousek se musí hledat cestička (dám páku doleva, když dál nechce, tak pomůže trošku jí pomoci směrem k dvojce, pak to tam zaskočí a jde pákou pohnout i dopředu a zařadit zpátečku.

Převodovka už byla před dvěma či třemi roky rozpůlená kvůli výměně gufera řazení. Přitom se zjistilo, že tam je jedna bronzová vidlička a na té byla malinko otlačená hrana v jednom místě. Zdálo se mi to jako prkotina, přesto to po montáži způsobilo, že po pár jízdách jsem musel volat odtahovku. Po výměně vidličky už vše šlapalo krásně. Že by se zase opotřebovávalo něco v souvislosti se zpátečkou?

Odpovědět

Zpět na „Renault Scénic I + RX4“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů