Nefunkční zpátečka a 5. stupeň převodovky - PROSÍM O RADU

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátoři: Moderators General, Moderators Technika

Odpovědět
Salmonek
Starting member
Příspěvky: 2
Registrován: stř bře 29, 2017 11:59

Nefunkční zpátečka a 5. stupeň převodovky - PROSÍM O RADU

Příspěvek od Salmonek » stř bře 29, 2017 12:36

Ahoj,

předem se omlouvám, jsem co se týče zásahu do oprav vozidla laik a amatér, čehož bohužel jistě dost často rád využívá kdejaký servisák z okolí. Proto se nejprve zeptám zde, vás, zkušených borců.

Máme Renaulta Thalii I 1.5 dCi, r.v. 2006. Delší dobu byl problém se zpátečkou, šla občas blbě chytnout a než to člověk strefil, tak to pár pokusů trvalo. Tak to trvalo pár měsíců, neřešili jsme to, prostě to byla jen nepříjemnost, ale bylo nám jasné že to budeme muset časem pořešit, aby nebyl větší problém.

Tak se to vyřešilo za nás, bohužel tou horší variantou, že než jsme se dostali k tomu problém vyřešit, tak zpátečka přestala fungovat úplně a s ní i 5 stupeň při řazení. Jsou pod sebou, takže jako laik bych myslel, že asi převodové lanko které ovládá zpátečku je spjato zároveň s 5kou, takže bych viděl problém jen v lanku.

Stalo se někomu něco podobného ? Příp. na co vše se máme při opravě připravit, co vše bude nutno vyměnit. Moc často se v autu nehrabu, ale zase se toho nebojím, takže pokud by byla šance, že i nezkušený amatér by to byl schopen spravit - jak ?

Předem díky za rady a odpovědi.

kotasekh
Grafoman
Příspěvky: 5794
Registrován: sob říj 24, 2009 09:09

Re: Nefunkční zpátečka a 5. stupeň převodovky - PROSÍM O RAD

Příspěvek od kotasekh » stř bře 29, 2017 12:46

Pokud to má lanovody, může být mezi nimi něco seklého nebo přímo vadný lanovod, případně přeskočené nastavení. Pokud to má pevné táhla, bude buď ohlé, nebo uvolněné. Toť mé tipy :-). Nezkušený mechanik panic by na to sahat neměl.
ex Renault Thalia Authentique 1,2 16V LPG
Najeto 317 000km, totálka při nehodě :(.
Nyní Renault Thalia 2012, Dacia Duster Prestige TCe100 LPG 2022

Salmonek
Starting member
Příspěvky: 2
Registrován: stř bře 29, 2017 11:59

Re: Nefunkční zpátečka a 5. stupeň převodovky - PROSÍM O RAD

Příspěvek od Salmonek » stř bře 29, 2017 13:07

kotasekh:

Super, děkuji za tipy. V případě, že by se vyplnily s čím můžu počítat v servisu ? Dle tvého popisu to zní skoro jako sranda opravená za čtvrt hodiny, ale je mi jasné že nakonec z tama budu jako vždy odcházet o pár tisíc lehčí :D Případně jak zjistit jestli to je opravdu tak. Sice opravdu jsem mechanik panic, ale úplné kopyto zase ne, takže jsem schopen to alespon zjistit :)

kotasekh
Grafoman
Příspěvky: 5794
Registrován: sob říj 24, 2009 09:09

Re: Nefunkční zpátečka a 5. stupeň převodovky - PROSÍM O RAD

Příspěvek od kotasekh » stř bře 29, 2017 13:20

Lehni pod auto a zjisti si, jestli thalia dci ma tahla nebo lanovody. Pokud bude mit radici tyc (tahla), tak prekontroluj, jestli neni ohla a jestli ji nic nebrani v pohybu (bahno, trava, rozemleta kocka...). Pokud bude mi lanovody, zkontroluj jestli nekde nejsou narusene, zlomene, blokle, cokoliv co by treba v nejhorsich fantaziich vadilo. A zkontroluj jejich uchyceni na prevodovku, jestli tam neni neco polamaneho. Videl jsem jen lanovody u forda, u rencka nevim jak presne funguje jejich nastavovani, takze vic asi neporadim.
ex Renault Thalia Authentique 1,2 16V LPG
Najeto 317 000km, totálka při nehodě :(.
Nyní Renault Thalia 2012, Dacia Duster Prestige TCe100 LPG 2022

Ajap
Junior member
Příspěvky: 121
Registrován: úte srp 26, 2014 17:23
Bydliště: České Budějovice

Re: Nefunkční zpátečka a 5. stupeň převodovky - PROSÍM O RAD

Příspěvek od Ajap » ned dub 09, 2017 20:35

Může to být zatuhlý kloub řazení. Manželka cca 2 roky zpátky nemohla vůbec vyřadit pětku. Auto jsem zvedl na hever a kvalitně vystříkal všechny viditelné klouby (možná taky byl jen jeden, co jde do převodovky, už si to nepamatuju) pod autem WDčkem. Od té doby cajk. Ozvalo se to zase teď po 2 letech, kdy se mně šaltrpáka kousla někde mezi neutrálem a 5, taky jsem to odtamtud rval slušně, ale povedlo se. Ona je to řazení spíš jako vaření, člověk někdy kvedlá a kvedlá, až se někam trefí:-)) Dneska jsem měl auto na heveru, měnil jsem olej, tak jsem to mohl prostříknout znovu, ale nevzpomněl jsem si...

Jinak nevím jak u tvé převodovky, ale ta co tam mám já je náchylná na nedomazávání 5. stupně při nižší hladině převodového oleje. To bych tak viděl, že by mohlo být i u tebe.
Peugeot 308 1,2 THP 96kW Active+ 2017
Renault Thalia 1,2l, 2007
Renault Thalia 1,2i Alizee, 2008 (už nevlastním, ale je pořád v rodině)

Odpovědět

Zpět na „Renault Thalia I“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů