Konstrukce airbagu v sedáku předních sedadel

Zde je možné povídat si na libovolné téma, třeba i takové, které nesouvisí s automobily.
Zde se neřeší technické dotazy. Ty patří do Technické sekce podle modelu.
Technický dotaz tady může být bez dalšího smazán.

Moderátor: Moderators General

Pravidla fóra
Zde je možné povídat si na libovolné téma, třeba i takové, které nesouvisí s automobily.
Zde se neřeší technické dotazy. Ty patří do Technické sekce podle modelu.
Technický dotaz tady může být bez dalšího smazán.
Odpovědět
Uživatelský avatar
presscott
Senior member
Příspěvky: 1027
Registrován: stř črc 18, 2007 12:57
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Konstrukce airbagu v sedáku předních sedadel

Příspěvek od presscott » pon bře 27, 2017 17:53

Koupil jsem si na víkendové večery novou hračku na opravování - Clio III Sport - a poprvé jsem se setkal s airbagy v sedácích předních sedadel. Ty jsou samozřejmě vystřelené společně se všemi čtyřmi předpínači bezp. pásů, jinak by nebylo co opravovat :lol: Ostatní airbagy jsou OK.

Zajímá mě, jak jsou tyto "airbagy" konstrukčně řešeny. Protože sedáky jsou v přední části pořád vyboulené a tvrdé, tzn. ten "airbag", který je v sedáku, je jakoby pořád nafouknutý. A to už minimálně měsíc. Ani pod váhou člověka se sedák neprohne. Takže dle mě je nepravděpodobné, aby to byl nafouknutý vak, i když vyloučit to zatím nemůžu. Viděl někdo takové sedadlo rozebrané? :roll: Je takové sedadlo po výměně krabice s novým airbagem zase použitelné nebo se v něm něco trvale poškodí a je třeba celé vyměnit?

Ptám se proto, protože mám to auto ještě na 3 týdny mimo dosah, ale průběžně už sháním díly.
Záměrně jsem dotaz nepoložil do příslušné technické sekce, protože předpokládám, že takto řešené airbagy by měly mít i některé Megany a Laguny.

Děkuji :)
Renault Megane III Grandtour GT220
Renault Clio III Sport 2.0 16V

Novotka
Senior member
Příspěvky: 1609
Registrován: sob dub 23, 2005 09:33
Bydliště: Pardubice

Re: Konstrukce airbagu v sedáku předních sedadel

Příspěvek od Novotka » pon bře 27, 2017 18:05

Pochybuji ze je nějaký airbag v sedáku. Airbagy jsou u Clia v opěradle jako u většiny aut. Někdy jsou v tapecu dveří to není tento případ. Co je v sedáku netuším,ale nejspíš něco rozbiteho.
Nov
Megane Scenic Kaleido rv.99 1,6 16v 79kw prodano
Laguna Grandtour RXT rv.98 1,8 16v 88kw
Grand Espace IV rv. 04 2,0 T 120 kw Expression
http://novotkap.rajce.idnes.cz/obr/

Uživatelský avatar
presscott
Senior member
Příspěvky: 1027
Registrován: stř črc 18, 2007 12:57
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Konstrukce airbagu v sedáku předních sedadel

Příspěvek od presscott » pon bře 27, 2017 18:18

Novotka píše:Pochybuji ze je nějaký airbag v sedáku. Airbagy jsou u Clia v opěradle jako u většiny aut. Někdy jsou v tapecu dveří to není tento případ. Co je v sedáku netuším,ale nejspíš něco rozbiteho.
Nov
Doopravdy tam v sedácích airbagy jsou, ale mívají to spíše Clia prodaná v zahraničí, ne v ČR. Slouží k tomu, aby člověk při nárazu nepodklouzl pod bezpečnostním pásem. Na 100% tam jsou, viděl jsem tu jeho krabici se stejným konektorem, jako je třeba ve volantu, bohužel ale nebylo vidět více :roll: . A probíralo se to v diskuzi u Megane II, že některé verze toto taky mají.
V opěradle samozřejmě airbagy taky jsou, ty ale nevystřelily. Jsou nafouknuté pouze sedáky.

Pro ilustraci obrázek:
Obrázek
Renault Megane III Grandtour GT220
Renault Clio III Sport 2.0 16V

Novotka
Senior member
Příspěvky: 1609
Registrován: sob dub 23, 2005 09:33
Bydliště: Pardubice

Re: Konstrukce airbagu v sedáku předních sedadel

Příspěvek od Novotka » pon bře 27, 2017 20:42

Tak to sem netušil,ze ma Renault takový airbag.
Nov
Megane Scenic Kaleido rv.99 1,6 16v 79kw prodano
Laguna Grandtour RXT rv.98 1,8 16v 88kw
Grand Espace IV rv. 04 2,0 T 120 kw Expression
http://novotkap.rajce.idnes.cz/obr/

Uživatelský avatar
presscott
Senior member
Příspěvky: 1027
Registrován: stř črc 18, 2007 12:57
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Konstrukce airbagu v sedáku předních sedadel

Příspěvek od presscott » čtv bře 30, 2017 23:12

Moc fajné to není v tom, že jsem nenašel žádné podrobnější info nikde na internetu, jak přesně ten airbag funguje, jestli trvale zdeformuje nějakou pevnou součást sedáku nebo je to vyměnitelné stejně, jako třeba airbag volantu.
Nové sedadla se mi určitě nebude chtít kupovat, každopádně až budu mít auto doma, tak tady dám info, jak se celá věc má. A budu doufat, že sedačky budou použitelné, jsou tam trochu netypicky kožené :roll:
Renault Megane III Grandtour GT220
Renault Clio III Sport 2.0 16V

Uživatelský avatar
presscott
Senior member
Příspěvky: 1027
Registrován: stř črc 18, 2007 12:57
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Konstrukce airbagu v sedáku předních sedadel

Příspěvek od presscott » sob dub 01, 2017 12:40

Moje další pátrání při použití různých klíčových slov mělo následující výsledek:
wc píše:Airbeg proti podkluzu je z tenkého plechu, který se vzedme a nadzdvihne předek sedačky i čalouněním.
Není to klasický pytel.

wecka :D
Weckův příspěvek z roku 2010 v sekci Megane II. Takže sedadlo by mělo být opravitelné, nicméně za cca dva až tři týdny dodám fotky, jak to skutečně vypadá, kdyby někdo někdy řešil stejnou věc :)
Renault Megane III Grandtour GT220
Renault Clio III Sport 2.0 16V

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Re: Konstrukce airbagu v sedáku předních sedadel

Příspěvek od Zefek » ned dub 02, 2017 14:33

Ten airbag je pouze u třídveřáků, protože pětidvéřáky budou mít předpínače pásů na obou stranách, ale třídvéřáky ne - jinak by se nedalo dostat dovnitř. A aby pak nebyla při nehodě prodleva, ten airbag se nafoukne a nedojde k proklouznutí pasažéra pod pásem. Pokud jsou předpínače na obou stranách, tak zachytí pasažéra pevně do sedačky. Ano, jsou auta, které mají jen jeden předpínač nemají, ale zase mají jinou konstrukci sedačky.
Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

Uživatelský avatar
presscott
Senior member
Příspěvky: 1027
Registrován: stř črc 18, 2007 12:57
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Konstrukce airbagu v sedáku předních sedadel

Příspěvek od presscott » ned dub 16, 2017 23:36

Takže pokud by to někoho zajímalo, tak pod sedadlem je plechový kastlík s pyropatronou, která v případě nárazu ten kastlíl nafoukne. A protože je plechový, tak zůstane takhle zdeformovaný pořád. Nafouknutím přizvedne polstr sedáku (v přední části), ale nezpůsobí sedačce žádné poškození. Po jeho vytažení (není to úplně snadné) se sedák vrátí do původního tvaru.

Pohled na kastlíky z vrchu v nenafouknutém stavu:
Obrázek
Renault Megane III Grandtour GT220
Renault Clio III Sport 2.0 16V

Odpovědět

Zpět na „Diskuse a pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů