Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Než napíšete dotaz, přesvědčte se, zda už nebyl zodpovězen dříve. Nezakládejte nová témata, existuje-li stejné nebo příbuzné.

Moderátor: Moderators General

Odpovědět
Jano5
Starting member
Příspěvky: 43
Registrován: pát čer 03, 2011 23:31

Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od Jano5 » sob čer 04, 2011 00:45

Pred dvomi týždňami som sa zaradil do armády majiteľov (šťastných aj nešťastných) Scénicov. Rok výroby 2004, najazdených 129 tis.km, takže ma čakajú rozvody a zopár ďalších príjemností.
Zatiaľ sa snažím urobiť čo sa dá. Prvá vec, čo mi strašne vadila, bol nepríjemný praskot v pántoch šoférových dverí pri otváraní aj zatváraní. Čítal som všetko možné, ale nič konkrétne, ako to odstrániť som nenašiel. V Renaulte mi odporučili kúpiť nový pánt za cenu 85€. To som sa hneď obrátil a pustil do bádania.
Príčinou je prenos sily z obmedzovača otvárania dverí na pánt a v opotrebovaní materiálu z ktorého je pánt vyrobený.
P1060803.JPG
Do pántu je vsunutá tyčka so šesťhranom, ktorá prenáša celú silu z obmedzovača. Z obrázku je vidieť, ako šesťhran obrúsil otvor v pánte. Tým nastane vôla medzi pántom a obmedzovačom. Mechanizmus obmedzovača pri otváraní stále tlačí veľkou silou na pánt a keďže je tam vôla hoci len 1mm, už sa to prejaví praskaním.
Ako si pomôcť?
Demontovať dvere, spodný pánt a mňa napadlo ten šesťhran jednoduchio zvariť s pántom.
P1060806.JPG
Výsledok? žiadne praskanie, obmedzovač funguje ako nový.
Je to hodina kľudnej roboty, ale začal som s tým ,že som rozobral obmedzovač a tak to boli štyri hodiny.
Možno som niekomu aspoň trochu pomohol s týmto problémom a ušetrením nie zrovna malej položky.

Druhá vec, ktorou sa budem zaoberať je ručná brzda. Svieti Service P, aj keď je ručná úplne funkčná.

Uživatelský avatar
Jirin_CZ
Člen RCČR
Příspěvky: 372
Registrován: stř led 12, 2011 23:58
Bydliště: Zálezlice

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od Jirin_CZ » sob čer 04, 2011 18:44

Ahoj.. Ohledne te brzdy.... Brzdu nekdo v minulosti rucne (lanko nouzoveho odbrzdeni v kufru) odbrzdil a pak nastane to ze brzda funguje normalne ale sviti tam P v trojuhelniku... Je to proto ze kdyz je potreba rucne odbrzdit tak asi nastala nejaka zavada... Tak je to pro jistotu aby to v Rencku zkontrolovali... :) Jen ji smaznou a v poho.. Je to na chvilu... :)
Škoda Favorit '89 -> MB Vito -> Renault Scenic I 1.6 16V (mám ho dodneška) -> Škoda Fabia 1.4 Tdi -> Renault Scenic II 1.5 Dci 60kw (mazel)

Mám CLIPa kdyby někdo chtěl.... Přes SZ... Někdy mi trvá dýl než odepíšu tak vydržte...

Když už něco dělám, tak ať to stojí za to... :)

borecky
Starting member
Příspěvky: 4
Registrován: úte kvě 03, 2011 22:33

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od borecky » ned čer 05, 2011 21:08

S ručnou el. brzdou som mal to isté! Stačí na pol hodiny odpojiť baterku a je po hláške na displeji.

borecky
Starting member
Příspěvky: 4
Registrován: úte kvě 03, 2011 22:33

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od borecky » ned čer 05, 2011 21:19

Jano 5 - a to si ten pánt pred zvarením aj "vykuchal", alebo si to zvaral v celku? Mne sa podarilo z vrchu odlepiť len to víčko a ďalej som to nevedel rozobrať. Poraď!!

Jano5
Starting member
Příspěvky: 43
Registrován: pát čer 03, 2011 23:31

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od Jano5 » pon čer 06, 2011 07:28

Nemusíš to "vykuchať". Zavaril som to tak, ako to bolo zložené. Ale hneď po zváraní pod studenú vodu, aby sa nespálil tesniaci gumený okrúžok. Mechanizmus sa dá rozobrať, ale to nieje treba. Rozobral som to preto, keď som zisťoval príčinu praskania. Keď si dal dolu viečko, po zvarení to pretiahni silikónom a zatvor. Kto nechce nahriať celý mechanizmus, môže vyskúšať aj iný spôsob spevnenia.

borecky
Starting member
Příspěvky: 4
Registrován: úte kvě 03, 2011 22:33

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od borecky » stř čer 08, 2011 12:45

Díky za tip! Ušetril si mi 2 x 84 éček. Zvarali mi to CO2-schladili a teraz je to tiché, žiadne cvakanie ani praskanie!!!!
A tu hlášku o el. ručnej brzde si už vymazal???

Jano5
Starting member
Příspěvky: 43
Registrován: pát čer 03, 2011 23:31

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od Jano5 » čtv čer 09, 2011 07:57

Som rád, že ti to pomohlo. Ručnú som ešte neskúmal. Teraz máme starosti so záplavami, som z tej oblati Častá - Píla.

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od Zefek » pon čer 13, 2011 17:51

Kluci díky, taky jsem to svařil. Sice klasickou svářečkou, ale je ticho. Akorát jsem do toho ještě narval vazelíny s olejem co se dovnitř vlezlo. Zajímavé je, že mi to ve svěráku praskalo, ale když jsem to namontoval na auto, tak je klid :)
Možná by stálo za to udělat o tom článek na hlavní stránku renaultclubu. Práce je to docela v pohodě, až na to svaření a ani to není tak náročné.
Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

m6692
Starting member
Příspěvky: 26
Registrován: stř led 27, 2010 21:17

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od m6692 » pát čer 24, 2011 12:44

Ahojte
takisto mi praskali vodičove dvere, zavaril som to podľa návodu a výsledok je že to praská o trošku menej ale stále to dosť počuť. Tyčka je zavarená poriadne, napevno nepreskakuje mi to, len ako keby mi ten tlmič nadskakoval a vtedy to praská.

Jano5
Starting member
Příspěvky: 43
Registrován: pát čer 03, 2011 23:31

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od Jano5 » pon čer 27, 2011 18:35

borecky píše:Díky za tip! Ušetril si mi 2 x 84 éček. Zvarali mi to CO2-schladili a teraz je to tiché, žiadne cvakanie ani praskanie!!!!
A tu hlášku o el. ručnej brzde si už vymazal???
Ručná brzda - výmena platničiek, prečistenie konektora od jednotky, odpojenie od akku, nič nepomohlo. V servise reset cez PC, o desať sekúnd znova tá istá hláška. Ďaľšie skúmanie odkladám na dobu neurčitú. Snažil som sa sprevádzkovať osvetlenie vo dverách (pri nohách), ale bez výsledku. Nejaký konektor má byť za šoférový sedadlom, ale neviem ako sa k nemu dostať, a že pravdepodobnou príčinou je vadný vnútorný modul UCH. Žeby mal súvislosť aj s parkovačkou? A spýtam sa, tie spínače namontované v skrinkách pod nohami sú na spínanie tých svetiel vo dverách?

Uživatelský avatar
Zefek
Grafoman
Příspěvky: 17531
Registrován: ned dub 29, 2007 21:12
Bydliště: Opava, Ostrava, jak kdy

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od Zefek » pon čer 27, 2011 19:19

Ano, ty spínače ve schránkách pod nohama jsou spínače těch světýlek. Funguje to tak, že když otevřeš dveře, světýlka mají svítit stejně jako stropní osvětlení a když otevřeš schránku, tak mají taky svítit, ale po dobu, co je otevřená některá ze schránek. Je to spínané kostrou. Z jednotky UCH by mělo jít 12V do světýlek a na druhém drátu je ovládaná kostra. Na ten druhý drát jsou paralelně připojené schránky pod nohama.
Diagnostika vozidel Renault | Provádění drobných oprav | Přípravky rozvodu pro 16V motory | Načtení ventilků
Upload vašich fotek | Galerie fotografií a návodů z fóra | Vyhledávač pro fórum | Přehled autorizovaných servisů
Aktuální novinky ze světa Renault exkluzivně na: Renault News
Renault Mégane 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault Mégane 1.9 dCi 2001 Hatchback
Renault 21 1.7 GTS 1987 (27.3.1987-23.4.2011)

Jano5
Starting member
Příspěvky: 43
Registrován: pát čer 03, 2011 23:31

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od Jano5 » pon čer 27, 2011 19:38

Už som to písal v diskusii o brzdovom svele, že na všetkých objímkach žiaroviek sú 3V (stropné svieti o.k.), keď do hociktorej dám žiarovku, napätie klesne na 0V, keď tam dám LED klesne na 2V. Také napätie tam je či sú dvere otvorené, alebo zatvorené.

brianperes
Starting member
Příspěvky: 71
Registrován: čtv led 10, 2008 20:49
Bydliště: Piešťany

Re: Renault Scénic II - praskanie pri otváraní dverí.

Příspěvek od brianperes » pát srp 26, 2011 15:19

Ďakujem, opravené podľa návodu. Dvere som nerozoberal, šikovno mi to s autogénom spojil a NEPRASKÁ!
Renault Scénic II, 2.0 16V, Luxe Privilége

Odpovědět

Zpět na „Renault Scénic II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů