Kompresor - zkušenosti, výběr

Zde je možné povídat si na libovolné téma, třeba i takové, které nesouvisí s automobily.
Zde se neřeší technické dotazy. Ty patří do Technické sekce podle modelu.
Technický dotaz tady může být bez dalšího smazán.

Moderátor: Moderators General

Pravidla fóra
Zde je možné povídat si na libovolné téma, třeba i takové, které nesouvisí s automobily.
Zde se neřeší technické dotazy. Ty patří do Technické sekce podle modelu.
Technický dotaz tady může být bez dalšího smazán.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dawes
Moderátor
Příspěvky: 2456
Registrován: stř pro 31, 2003 09:32
Bydliště: Praha-západ

Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od Dawes » čtv úno 10, 2011 16:11

Všechny moje samo-domo kompresory postavené z různých ledniček a vrčítek už odešly do věčných lovišť, nebo si je zprivatizovali "spoluobčané", tak se poohlížím po nějakém rozumném, ne moc drahém kompresoru, převážně do garáže na Auto, ale protože bratr můj nejen popivní čas od času potřebuje lakovat (syntetika na dřevo, do 2m čtverečních), tak aby utáhl i lakování, a ideálně i pískování (ráfky, bubny a drobné dílo kolem baráku).

Předpokládal jsem zhruba následující parametry: pracovní tlak cca 8 bar, vzdušník 25 / 50 litrů, plnicí výkon min. 120 l/min. Cenově bych nerad přes 7.000,- přeci jen jde spíš o hobby nástroj, na stlačeném vzduchu moje živobytí nestojí.
Na trhu se v dané (hobby) kategorii vyskytují principielně tři druhy: olejový/bezolejový jednoválec 24lt s plnicím výkonem kolem 120l/min v ceně do 3.000,- , olejový jednoválec 50lt s výkonem zase 120l/min v ceně kolem 4.000,- a našel jsem i olejový dvouválec 50l / 400/min (extol craft, cena kolem 6.000,-) Všechny jsou jednofázové elektromotory.

Tak by mě zajímaly názory zkušených dílenských vlků k tomuto tématu, abych neudělal to, na co spoléhají hypermarkety, že nakoupím druhý nejlevnější nebo nejinzerovanější bazmek co je na krámě, a pak mi bude na nic.

A jak je to s výše uvedeným příslušenstvím, lakovací pistole, pískovadlo, jaké máte zkušenosti?
Obrázek

CZ 175 - 477.01 1969 Yamaha XV1100 Virago 1992
ex GRAND Espace III 2.0 8V RXE, F3R-768 1999
ex Renault 25 TX 2.2i J7T, 1988 (Ufo), ex Renault 25 Turbo-D 1985 (Rakef)

Angel
Starting member
Příspěvky: 23
Registrován: úte zář 11, 2007 16:52
Bydliště: Přerov

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od Angel » čtv úno 10, 2011 18:24

Pokud bude kompresor používán i na lakování je lepší bezolejový kompresor.U olejového by bylo potřeba použít ještě odlučovač oleje.Vždy se trocha oleje dostane ven.A je lepší když má kopresor dva vývody.Jeden s regulací tlaku,druhý bez regulace.Výstup bez regulace je vhodný spíše na ofukování a čištění stlačeným vzduchem,výstup s regulací je vhodný na stříkací pistoli a na huštění pneu.Při huštění pneu používám snížený tlak cca 4-5 atmosfér,při stříkání pistolí dle typu pistole.Jsou stříkací pistole nízkotlaké a vysokotlaké.Mám jednu pistoli na cca 3 atmosféry a druhou na cca 8 atmosfér.Značek je hodně.Já používám značku METABO /bývalá značka ElektraBeckum/ Hraji si s tím jen jako hobby,určitě přidá svůj názor někdo skušenější :)

Uživatelský avatar
jakub
Člen RCČR
Příspěvky: 1612
Registrován: pát kvě 07, 2004 09:52
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od jakub » čtv úno 10, 2011 19:36

nespěchej, obejdi sběrny, nediv se mám normálně ze šrotu dvoupístovýho orlíka - pouze kompresor a třípístovýho orlíka s 300l nádobou, jen jsem musel koupit motor, takže to vyšlo, šrot 2500kč a motor 3500kč, pak jsem koupil ještě jeden kompletní dvoupísťák za 2500kč, kompresory běží již několik denně v pneuservise :-).

Jinak fakt na hoby stačí něco z OBI a tak, parametry si tam dohledáš dle tvého požadavku.

A nebo pokud jsi zručný a chtělo by se ti něco stavět tak přenechám jeden nápad, než se mě povedlo dobře koupit kompresory tak jsem měl v plánu použít malý litrový 3 válcový motor ze suzuki swift, jen by se nechala vyrobit hlava a do ní ventily z orlíka a byl by parádní kompresor s tlakovým mazáním olejem, chlazením vodou, tichý... no motor jsem nakonec odvezl do šrotu, jen ty ventily jsem si nechal.
Ford Transit mk7 motoodtahovka 2.2Tdci, Kawasaki ZX10R, GeniThalia II 1.2 16V
Motoservis, Pneuservis, Kovodílna, Účetnictví

Uživatelský avatar
Skupa
Člen RCČR
Příspěvky: 327
Registrován: pát lis 26, 2010 16:36
Bydliště: Plzeňsko

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od Skupa » ned úno 13, 2011 14:34

Já osobně také bych také jen takové nějaké plivátko na doma.
Asi bych klidně koukal na to levnější.
Třeba tady je bezolejáček (2960,-)
http://www.prag-info.cz/_shop/index_.ph ... &id=198872
Tady o něco dražší (3990,-)
http://www.stroje-ihned.cz/stroje-ihned ... PER-BT24ol

Před par lety jsem měl pučenej takovej nějakej ten za 2000 - 2500,-
myslim že to bylo i olejové a stříkal jsem s tím starej karavan.
Né moc na tom záleželo ale stačilo to.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
mayko
Senior member
Příspěvky: 1009
Registrován: stř lis 21, 2007 20:26
Bydliště: Podolinec

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od mayko » ned úno 13, 2011 14:51

Tak ako Jakub napisal tiež ti poradim Orlik. Na rozdiel od tych pluvatiek z obchodných domov ma ten kompresor cenu stale a vydrži vela. Kamarat ma v garaži kompresor z roku 72 a stale beži na 99% a vydrži minimalne dalšich 20 rokov. Sučiastiek je všade dosť takže ani repas nieje drahý. Ak kupiš 2piesťak s 150l nadržou tak ti to potiahne nielen striekaciu pištol ale aj pneu naradie ako je skrutkovačka a podobne.

Ps ak by ste vedeli o nejakom Orliku za ľudový peniaz dajte mi vedieť. :lol:

Uživatelský avatar
Dawes
Moderátor
Příspěvky: 2456
Registrován: stř pro 31, 2003 09:32
Bydliště: Praha-západ

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od Dawes » ned úno 13, 2011 15:21

Já jsem hledal spíš něco kompaktního, 150l je dost velká kisna a v garáži zase tolik místa není. Podle mých parametrů by vyšel dobře třeba tento

Kód: Vybrat vše

http://www.zbozi.cz/items?q=kompresor%20extol%20418211&r=zbozi1&thru=&itemType=new&sId=X1bByHEtwXvY5xxVQPEC
8bar a 412 l/min, 2 vývody z toho jeden regulovaný. K tomu nějaký odlučovač oleje, což je součástka za cca 500,- a asi bude vystaráno. Jednofáz považuju za lepší řešení, protože ne vždy máme po ruce motorový proud. A je to relativně kompaktní a hlavně zárukované. Když by brácha vzal na montáž nějaký samodom, byly by na 85% problémy.
Navíc na Extol si nemůžu zatím stěžovat, mám kousek od nás zastoupení, není to zrovna profi vercajk, ale třeba excentr mi slouží už přes rok denně v truhlárně jako druhá bruska (vedle Festolu) a spokojenost.
Obrázek

CZ 175 - 477.01 1969 Yamaha XV1100 Virago 1992
ex GRAND Espace III 2.0 8V RXE, F3R-768 1999
ex Renault 25 TX 2.2i J7T, 1988 (Ufo), ex Renault 25 Turbo-D 1985 (Rakef)

Uživatelský avatar
Skupa
Člen RCČR
Příspěvky: 327
Registrován: pát lis 26, 2010 16:36
Bydliště: Plzeňsko

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od Skupa » ned úno 13, 2011 16:44

Dawes píše:Já jsem hledal spíš něco kompaktního, 150l je dost velká kisna a v garáži zase tolik místa není. Podle mých parametrů by vyšel dobře třeba tento

Kód: Vybrat vše

http://www.zbozi.cz/items?q=kompresor%20extol%20418211&r=zbozi1&thru=&itemType=new&sId=X1bByHEtwXvY5xxVQPEC
Na ten jsem také narazil, když jsem hledal něco většího, ale hledal jsem nějakej ten bezoleják....(oleják asi ale víc vydrží)
Tenhle je asi ok, ale pro mne už by byl zbytečnej...
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
mayko
Senior member
Příspěvky: 1009
Registrován: stř lis 21, 2007 20:26
Bydliště: Podolinec

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od mayko » ned úno 13, 2011 19:27

Tak ak nie velky tak potom pozri Schneider. Je to velmi dobra značka kompresorov a su aj na 220V. No nebudem ti už do toho kecať ale aby si nelutoval že kupiš lacný kompresor a bude slaby. Za malo penazi vela muziky nečakaj.

Robo91
Junior member
Příspěvky: 162
Registrován: pon říj 07, 2013 09:30

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od Robo91 » ned led 22, 2017 22:49

Ja som s kompresormi ešte len na začiatku, takže mi stačí len také to "plivátko" :) Mám k dispozícii plne funkčný, otestovaný kompresor z mrazáku a mám úmysel si k nemu pripojiť nádrž. Na eBay som si objednal všetky fitingy, hadice, ventily, tlakomer, tlakový spínač, odlučovač oleja...
Mám ale dilemu s veľkosťou nádrže, mám k dispozícii len 2kg fľašu od propan- butánu a neviem či to bude mať nejaký význam, alebo mám hľadať väčšiu. Zámerom je mať zásobu vzduchu vo fľaši natlačenej na cca 9 BAR a napríklad dofúkať gumy na aute na ulici bez nutnosti ťahania káblov, prípadne do budúcna nejaké hobby striekanie pištoľou alebo čistenie vzduchom (zaprášené dosky plošných spojov, prefúkanie filtrov a pod.)
Vzhľadom na tlak v nádobe, objem vzduchu ktorý kompresor je schopný fúkať a zamýšľané využitie, s ohľadom na kompaktnosť si myslím, že by to mohlo stačiť, ale nie som si istý, tak prosím o vaše rady a skúsenosti :) Ďakujem
Renault Laguna III Grandtour 2,0 dci 96 kW 2013
Renault Megane II Grandtour 1,6 16v 83 kW 2004 LPG

Uživatelský avatar
Dawes
Moderátor
Příspěvky: 2456
Registrován: stř pro 31, 2003 09:32
Bydliště: Praha-západ

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od Dawes » pon led 23, 2017 10:25

Ahoj,
v případě 2KG lahve od plynu se obávám, že zásobní objem nebude úplně stačit.
Kdysi jsem stavěl kolegovi takové foukátko v kombinaci s asi 20l ležatou nádrží od nějakého mrtvého kompresoru a bylo to tak tak. Když se po zimě dofukovaly všechny čtyři kola a rezerva o průměrně 0,5 BAR poslední guma se foukala už za chodu kompresoru, což ale v případě toho ledničkového trvá dost dlouho.
Nicméně pokusem nic nezkazíš, kor v případě, ž už máš veškerý materiál skladem.
Láhve od plynu používám taky, ve stodle jsem našel dvě prošlé 10Kg, tak jsem na ně přivařil 1/2" šroubení abych netrápil rozvod úzkým hrdlem kohoutu a používám je jako pevně umístěné přídavné nádrže k jinak celkem malému 24l stojacímu kompresoru. Výhodu to má tu, že jinak celkem malý a slabý kompresor jednou za dloooouho nafouká spoustu zásobního vzduchu a pak může odpočívat a jednak můžu vzít malý kompresor, odpojit od rozvodu a jít s ním třeba dopryč :)

Každopádně mezi nádrž a kompresor vpasuj zpětný ventil, jinak po čase motor nebude chtít startovat.
A doporučuju nějaký kvalitnější rozběhový modul, moje oblíbené PTC spouštěče při zbytkovém tlaku v potrubí k nádrži často nedokážou motor kompresoru roztočit.
Obrázek

CZ 175 - 477.01 1969 Yamaha XV1100 Virago 1992
ex GRAND Espace III 2.0 8V RXE, F3R-768 1999
ex Renault 25 TX 2.2i J7T, 1988 (Ufo), ex Renault 25 Turbo-D 1985 (Rakef)

Robo91
Junior member
Příspěvky: 162
Registrován: pon říj 07, 2013 09:30

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od Robo91 » pon led 23, 2017 12:39

S tou nádobou - fakt uvažujem, či to má zmysel, ako som sa do toho pusti, začal študovať a sledovať videá, vidím, že to nie je také easy, na technickú realizáciu si každopádne trúfam. Na druhej strane, ak by som to mal bez nádoby, stačí pripojiť hadicu, možno odlučovač oleja a je to. Náklady cca 15 € pri dieloch z eBay/ Aliexpress.
Ak ale chcem nádrž, tak už treba kopu ventilov, fitingov, regulátor tlaku, spínač, tlakomery... No dorátal som sa zatiaľ na 40 € v nádeji, že mám všetky potrebné diely v košíku a ostáva to len zaplatiť a mesiac poškať na doručenie :D. Vzhľadom na celkom vysokú sumu všetkých potrebných dielov a nízku využiteľnosť 2kg PB fľaše mi zrejme ostáva buď zohnať väčšiu fľašu, alebo sa vzdať tejto myšlienky...
Inak, niekde som sa dočítal, že PB fľaše sa tlakujú na 2 BAR. Na aký tlak sú stavané? Nie že mi to rachne v garáži, keď do toho nacpem 9 - 10 BAR.
Z mrazáku inak bola vykuchaná všetka elektronika vrátane funkčného spúšťača :)
Renault Laguna III Grandtour 2,0 dci 96 kW 2013
Renault Megane II Grandtour 1,6 16v 83 kW 2004 LPG

Uživatelský avatar
jakub
Člen RCČR
Příspěvky: 1612
Registrován: pát kvě 07, 2004 09:52
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od jakub » pon led 23, 2017 13:42

jako zásobník použij nádrž z vyřazeného LPG, max tlak je vždy na lahvi vyražen, samozřejmě pokud je prošlá je jen na tobě jestli to zkusíš, osobně jsem před pomalu 20lety měl jako dva vzdušníky vyřazené expanzní nádoby po 150l jen se prorazila memrána aby se plnili celé a léta to fungovalo bez problému.
Ford Transit mk7 motoodtahovka 2.2Tdci, Kawasaki ZX10R, GeniThalia II 1.2 16V
Motoservis, Pneuservis, Kovodílna, Účetnictví

Šamša
Moderátor
Příspěvky: 11698
Registrován: sob črc 10, 2004 23:59
Bydliště: Vysokomýtsko - Choceňsko

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od Šamša » úte led 24, 2017 08:58

Já bych se osobně vyprd na nějaký experimenty, tlaková nádrž je vždy vyhrazené zařízení a ušetřené kačky se můžou vymstít nějakým zraněním nebo škodou. Dvoupístový kompresor se schválenou lejtou vyjde docela slušně, jen hledat na netu. Ledničkový kompresory jsou nevhodné, nejsou za provozu chlazené chladivem a do vzdušníku se časem upečou.
Laguna II. 2007 2.0dCi Carminat 2 127kW, podložky Eibach (rozšířeno +4cm), 201000km
Laguna II. 2003 2.0T Carminat Initiale Paris 120kW, napadeno kutilem domácím, ale pracuje se na tom 220000km
BMW 635csiA 1987 155kW AC Schnitzer 17" 357000km (vytahuju jen za sluníčka a když mám na benál:-)
[img]

Uživatelský avatar
Dawes
Moderátor
Příspěvky: 2456
Registrován: stř pro 31, 2003 09:32
Bydliště: Praha-západ

Re: Kompresor - zkušenosti, výběr

Příspěvek od Dawes » pon led 30, 2017 17:53

Tak mi to nedalo a šel jsem se do garáže (kvůli vám PŘES ZAMRZLEJ DVOREK) podívat na flašku jakej je na ní tlak.
U 10kg PB láhve je zkušební tlak 2,6 MPa, což je dle mého skromného odhadu 26 BAR. Takže provozuji-li systém pod tlakem 9-10,5 BAR s pojistkou na 11 BAR, je podle mě všechno k pořádku.
Že by 2kg PB láhve byly dělané na menší tlak si nemyslím (a znovu do garáže nejdu bo 2kilovky mám až úplně pod haraburdím) už proto, že se u LPG stanic plní stejnou hadící jen s jiným závitem.

Tak jako tak, jde o použitý materiál (což je vcelku kvalitní ocel) a jeho tloušťku. A ta je u 10kg láhví oproti certifikovaným vzdušníkům - aspoň co jsem zatím viděl dostupné komerční kousky - téměř dvojnásobná.

K té samodomo stavbě - pokud se dodrží nějaká pravidla a bezpečnost, proč si aspoň pro dobrý pocit, že jsem něco dokázal udělat a nějakou dobu to funguje něco podobného nevyrobit. Že kompresor z lednice odejde? No jasně, za nějakou dobu. Jeden mi takhle s 8litrovým hasičákem držel asi 6 let. A když odejde? No a co, má se vyhodit s lednicí, nebo ještě chvilku sloužit?
Takže za mě jako nenapravitelného kutila s rozumem, ale stavět a bastlit :-)
Obrázek

CZ 175 - 477.01 1969 Yamaha XV1100 Virago 1992
ex GRAND Espace III 2.0 8V RXE, F3R-768 1999
ex Renault 25 TX 2.2i J7T, 1988 (Ufo), ex Renault 25 Turbo-D 1985 (Rakef)

Odpovědět

Zpět na „Diskuse a pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů